Постанова № 98161661, 01.07.2021, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
01.07.2021
Номер справи
766/7114/21
Номер документу
98161661
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №766/7114/21

н/п 3/766/6174/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.07.2021 року Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Дорошинська В.Е., за участю представника Чорноморської митниці Держмитслужби Бабільова І.І., розглянувши адміністративні матеріали у справі про порушення митних правил, направлені Чорноморською митницею Державної митної служби України відносно:

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Сенакі, Грузія, працює капітаном т/х «TUFAN», прапор Того, паспорт моряка НОМЕР_1 , виданий 25.09.2019 року Агентством морського транспорту Грузії, мешкає за адресою: АДРЕСА_1

- за ст. 472 Митного кодексу України, -

в с т а н о в и в:

05.05.2021 р. до Херсонського міського суду Херсонської області надійшов протокол про порушення митних правил №0031/50800/21 від 11.02.2021р. відносно ОСОБА_2 за ст. 472 МК України.

Так, 11 лютого 2021 року в зоні митного контролю м/п «Миколаїв-морський» в Миколаївському морському порту на причалі №12 при здійснені митного контролю та оформлення т/х «TUFAN», прапор Того, який прибув з порту Варна, Болгарія, капітан судна ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) заявив у Декларації про суднові припаси (SHIP’S STORES DECLARATION) від 11.02.2021 року про відсутність на борту вищевказаного судна будь-яких хімічних речовин для боротьби з розливом нафтопродуктів. Того ж дня під час митного огляду приміщення машинного відділення судна виявлено, незадекларовані за встановленою формою у Декларації про суднові припаси (SHIP’S STORES DECLARATION) від 11.02.2021 року 2 (дві) пластикові каністри ємністю 25 літрів кожна з хімічною речовиною з маркуванням «OSD GREEN RTU» торговельної марки AYTCHEM (десперсант для боротьби з розливом нафтопродуктів).

Окремо, 11.02.2021 року при здійснені митного контролю та оформлення т/х «TUFAN», прапор Того, капітан вказаного судна ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) заявив у Декларації про особисті речі членів екіпажу (CRЕW EFFECT DECLARATION) від 11.02.2021 року про відсутність у нього будь-яких алкогольних напоїв. Того ж дня під час митного огляду приміщення каюти капітана судна ОСОБА_1 у дерев`яній тумбі з дверцятами, де зберігались особисті речі та предмети побуту, виявлено без ознак приховування незадекларовані за встановленою формою у Декларації про особисті речі членів екіпажу (CREW EFFECT DECLARATION) від 11.02.2021 року та не заявлені при усному опитування до початку проведення митного контролю алкогольні напої: 5 (п`ять) пляшок ємністю 1 літр кожна горілки «Особлива Немирів» торговельної марки NEMIROFF; 3 (три) пляшки ємністю 0,7 літра кожна віскі «CHIVAS REGAL AGED 12 YEARS» торговельної марки CHIYAS REGAL.

Таким чином, 11.02.2021 року при здійсненні митного оформлення т/х «TUFAN», прапор Того, капітан вказаного судна громадянина Грузії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) не заявив за встановленою формою точні та достовірні відомості про кількість на борту судна товару: хімічна речовина з маркуванням «OSD GREEN RTU» торговельної марки AYTCHEM в кількості 50 літрів, вартістю 2054,17 грн., а також не заявив за встановленою формою точні та достовірні відомості про наявність у нього алкогольних напоїв торговельних марок NEMIROFF та CHIVAS REGAL загальною кількістю 8 пляшок, загальною ємністю 7,1 літрів, вартістю 4461 грн. при переміщенні через митний кордон України. Загальна вартість зазначених предметів порушення митних правил склала-6515,17 грн.

У судове засідання, призначене на 27.05.2021р. ОСОБА_2 не з`явився, судом було повторно призначено розгляд на 01.07.2021 року та про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Херсонського міського суду Херсонської області, однак ОСОБА_2 повторно не з`явився.

Вимогами ч. 1 ст. 526 МК України передбачено, що справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення. Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

Під час складання протоколу про порушення митних правил подав заяву, в якій просив проводити судовий розгляд за його відсутності, свою вину визнав, з вартістю предметів правопорушення у розмірі 6515,17 грн згоден, зазначив про неможливість прибуття для розгляду справи.

З огляду на викладене суд вважає за можливе надати оцінку фактам, викладеним у протоколі про адміністративне правопорушення за відсутності останнього.

Представник Чорноморської митниці Держдмитслужби Бабільов І.І., вважає факт вчинення ОСОБА_2 порушення митних правил доведеним, про що свідчать надані суду докази. Просив суд визнати останнього винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст. 472 МК України та накласти відповідне стягнення у розмірі 100% вартості товарів, у сумі 14 505 грн. 95 коп. та конфіскувати вилучені предмети правопорушення. Грошові кошти у загальній сумі 250 доларів США, що згідно курсу НБУ, станом на 11.02.2021 становить 6 941,63 грн., які вилучені за протоколом про порушення митних правил в рахунок сплати штрафу у громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ), перерахувати до державного бюджету. Зобов`язати громадянина Грузії ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ), відповідне до ст.ст.519,520 МК України, відшкодувати витрати Чорноморської митниці за зберігання вилучених предметів правопорушення у розмірі 258,72 грн.

За змістом ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.

Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються, зокрема, протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів, поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності, висновком експерта, іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами – безпосередніми предметами порушення митних правил.

Відповідно до п. 57 ст. 4 МК України товари – будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.

Згідно визначення, наведеного у п. 48 ст. 4 МК України, до припасів належать товари, призначені для споживання пасажирами та членами екіпажів (бригад) на борту транспортних засобів, незалежно від того, продаються ці товари чи ні; товари, необхідні для експлуатації і технічного обслуговування транспортних засобів на шляху прямування та у пунктах проміжних стоянок чи зупинок (у тому числі пально-мастильні матеріали), крім запасних частин та устаткування, які знаходяться у транспортних засобах на момент прибуття на митну територію України або доставляються на них під час перебування на цій території; товари, які призначаються для продажу на винос пасажирам та членам екіпажів (бригад) транспортних засобів і знаходяться у цих транспортних засобах на момент прибуття на митну територію України або доставляються на них під час перебування на цій території.

Частиною 1 ст. 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Згідно ч. ч. 1 та 2 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до цього Кодексу та інших законів України.

Відповідно до визначення наведеного у Розділі 1 додатку до Конвенції про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965 р. (далі – Конвенція) суднові припаси: товари, призначені для споживання на судні, включаючи продовольчі товари, товари, що підлягають продажу пасажирам і членам екіпажу судна, пальне і мастильні матеріали. Сюди не входять предмети суднового спорядження і суднові запасні частини.

За пунктом 2.4. Розділу 2 додатку до Конвенції основним документом про суднові припаси, який містить відомості, що вимагаються державною владою при прибутті і відбутті судна, є Декларація про суднові припаси. Державна влада приймає Декларацію про суднові припаси, датовану і підписану капітаном або якою-небудь особою суднового командного складу, належним чином уповноваженою на це капітаном і особисто поінформованою про суднові припаси.

За правилами п. 10 Типової технологічної схеми пропуску через державний кордон осіб, автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 р. №451, капітан судна (представник судновласника, морський агент, оператор морського термінала, який обслуговує яхти) заздалегідь, щонайменше за чотири години до приходу або відходу судна, звертається з використанням наявних засобів комунікації до адміністрації порту, підрозділу охорони державного кордону, митного органу та інших контролюючих органів та надає документи, передбачені Конвенцією про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965 року, для здійснення прикордонного, митного, санітарного, ветеринарного, фіто-санітарного контролю. Контроль, як правило, здійснюється документально у приміщеннях контролюючих органів до прибуття (вибуття) судна до (із) порту.

Пунктом 2 Розділу 2 Порядку виконання митних формальностей на морському та річковому транспорті, затверджених Наказом Міністерства Фінансів України № 308 від 10.03.2015 р., під час переміщення судна через митний кордон України капітан судна або уповноважена ним особа подає документи та відомості, визначені п. 2 ч. 1 ст. 335 Митного кодексу України.

За правилами п. в) ст. 335 МК України під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі такі документи та відомості: декларація про припаси (суднові припаси), яка містить, зокрема, відомості про найменування суднових припасів, що є в наявності на судні, та їх кількість.

Враховуючи вищезазначені норми законодавства, дослідивши матеріали про порушення митних правил, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_3 у вчиненні правопорушення підтверджується наступними дослідженими в судовому засіданні доказами:

- протоколом про порушення митних правил № 0031/50800/21 від 11.02.2021 р., в якому викладені обставини, а саме 11.02.2021 р. при здійсненні митного оформлення прибуття на митну територію України т/х «TUFAN», капітан вказаного судна громадянин Грузії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) заявив в Декларації про суднові припаси (SHIPS STORES DECLARATION) від 11.02.2021 та про відсутність на борту судна будь-яких хімічних речовин для боротьби з розливом нафтопродуктів. Однак того ж дня, за результатами митного огляду приміщення машинного відділення судна, були виявлений без ознак приховування незадекларовані в Декларації про суднові припаси (SHIPS STORES DECLARATION) від 11.02.2021 товари 2 пластикові каністрі ємністю 25 літрів кожна з хімічною речовиною з маркуванням «OSD GREEN RTU» торговельної марки «AYTCHEM», а також заявив в Декларації про особисті речі членів екіпажу (GREW EFFECT DECLARATION) від 11.02.2021 про відсутність у нього будь-яких алкогольних напоїв. Того ж дня (11.02.2021), під час митного огляду приміщення каюти капітана ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ), у дерев`яній тумбі з дверцятами, де зберігалися особисті речі та предмети побуту, виявлено без ознак приховування, незадекларовані в Декларації про особисті речі членів екіпажу (GREW EFFECT DECLARATION) від 11.02.2021 та не заявлені при усному опитуванні алкогольні напої: 5 (п`ять) пляшок ємністю 1 літр кожна горілки «Особлива Немирів» торговельної марки NEMIROFF; 3 (три) пляшки ємністю 0,7 літра кожна віскі «CHIVAS REGAL AGED 12 YEARS» торговельної марки CHIYAS REGAL.

- SHIP'S STORES DECLARATION (декларація суднових припасів) від 11.02.2021 р. капітаном зазначено про наявність в палубних приміщеннях про суднові припаси;

- актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 11.02.2021 р., відповідно до якого 11.02.2021 р. при проведенні митного оформлення прибуття на митну територію України т/х «TUFAN», капітан вказаного судна , ОСОБА_2 не заявив за встановленою формою у Декларації про суднові припаси (SHIP’S STORES DECLARATION) від 11.02.2021 року 2 (дві) пластикові каністри ємністю 25 літрів кожна з хімічною речовиною з маркуванням «OSD GREEN RTU» торговельної марки AYTCHEM (десперсант для боротьби з розливом нафтопродуктів), а також заявив у Декларації про особисті речі членів екіпажу (CRЕW EFFECT DECLARATION) від 11.02.2021 року про відсутність у нього будь-яких алкогольних напоїв, однак під час митного огляду 11.02.2021 року приміщення каюти капітана судна ОСОБА_1 у дерев`яній тумбі з дверцятами, де зберігались особисті речі та предмети побуту, виявлено без ознак приховування незадекларовані за встановленою формою у Декларації про особисті речі членів екіпажу (CREW EFFECT DECLARATION) від 11.02.2021 року та не заявлені при усному опитування до початку проведення митного контролю алкогольні напої: 5 (п`ять) пляшок ємністю 1 літр кожна горілки «Особлива Немирів» торговельної марки NEMIROFF; 3 (три) пляшки ємністю 0,7 літра кожна віскі «CHIVAS REGAL AGED 12 YEARS» торговельної марки CHIYAS REGAL.

- висновком експерта №1420003600-0193 від 22.03.2021 р., відповідно до якого надана ринкова вартість товарів у протоколі про порушення митних правил №0031/50800/21 станом на 11.02.2021 та становить 14 505,95 грн (за умови що товари відповідають нанесеному на них маркуванню та нормативно технічні документації).

З огляду на досліджені докази, можна зробити висновок про те, що дійсно ОСОБА_1 під час митного контролю судна т/х «TUFAN», не повідомив про наявність на судні товару, стосовно якого встановлюються заходи контролю – хімічної речовини та алкогольнихх напоїв.

Оцінюючи наведені докази суд приходить до висновку, що останні узгоджуються між собою щодо часу, місця та обставин, вчиненого правопорушення, і доводять факт порушення правил та умов проходження митного контролю і свідчать про те, що ОСОБА_1 дійсно було допущене порушення митних правил, за що передбачено відповідальність за ст. 472 МК України, а саме: недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Вирішуючи питання про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності та застосування до нього адміністративного стягнення враховую вищевикладене, особу та обставини вчиненого адміністративного правопорушення, приходжу до висновку про необхідність накладення стягнення, передбаченого санкцією ст. 472 МК України у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару з конфіскацією товару.

З ОСОБА_2 на користь держави, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», підлягає стягненню судовий збір – 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст. ст. 280, 283, 284 КУпАП, ст. ст. 9, 10, 57, 318, 335, 370, 472, 519, 520, 526-529 МК України, суд, -

п о с т а н о в и в:

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні митного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товарів, що становить 14505,95 грн з конфіскацією товарів, що стали предметом правопорушення, вилучених на підставі протоколу про порушення митних правил №0031/50800/21 від 11.02.2021р.

(Рахунок отримувача: UA738999980355799454143335608 Код отримувача(код за ЄДРПОУ) – 43335608

Банк отримувач – Казначейство України (ЕАП) ЦА ГУДКСУ у Херсонській області МФО - 899998).

Грошові кошти у загальній сумі 250 дол. США (що згідно курсу НБУ станом на 11.02.2021 р. становить 6941,63 грн, які згідно протоколу про порушення митних правил №0031/50800/21 від 11.02.2021 р. вилучені у ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 в рахунок забезпечення стягнення штрафу – перерахувати до Державного бюджету.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Чорноморської митниці Держмитслужби витрати, пов`язані із зберіганням предметів правопорушення у сумі – 258,72 грн.

(отримувач коштів: Чорноморська митниця Держмитслужби, р/р UA098201720313211001201157440, ЄДРПОУ 43335608, МФО 820172, Банк: Державна казначейська служба України м. Київ)

Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 454,грн.

(Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) – 37993783, Банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Постанова судді у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.

Постанова може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців.

СуддяВ. Е. Дорошинська