
Справа № 522/12280/21
Провадження № 2-а/522/305/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2021 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі :
головуючого судді Павлик І.А.,
за участю:
секретаря судового засідання - Середи А.В.,
представника позивача - Діордіци В.В.,
відповідача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Маркочевої Н.В.,
перекладача - Мерзаї Джамала Абдулли,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції справу за адміністративним позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина Республіки Афганістан ОСОБА_1 про примусове видворення громадянина Афганістану ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
ВСТАНОВИВ:
01.07.2021 ГУ ДМС України в Одеській області звернулося до суду з позовом до громадянина Республіки Афганістан ОСОБА_1 про примусове видворення громадянина Афганістану ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позовні вимоги мотивовані вимоги тим, що у 2011 році громадянинАфганістану ОСОБА_1 нелегально з метою визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту прибув на територію України.
06.02.2017 під час проведення оперативно-профілактичних заходів з виявлення нелегальних мігрантів працівниками ГУ ДМС України в Одеській області було виявлено та доставлено до ГУ ДМС України в Одеській області особу, який назвався громадянином Афганістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Проведеною перевіркою було встановлено, що 28.01.2013 ОСОБА_1 звертався з заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту до ГУ ДМС України в Одеській області, в якості причини виїзду з країни громадянського походження зазначив переслідування з боку радикального угрупування «Талібан» та побоювання за власне життя через погрози від представників радикального руху «Талібан», у зв`язку з трудовою діяльністю позивача, а саме водієм у лікарні району Джалрез. Шукач захисту зазначає, що тричі отримував листи з погрозами на свою адресу від представників радикального руху «Талібан» стосовно припинення трудової діяльності у лікарні. Іноземець вважає, що саме через побоювання зазнати розправи з боку представників радикального руху «Талібан», не може добровільно повернутись на батьківщину.
Рішенням Державної міграційної служби України від 12.03.2016 № 148-16 ОСОБА_1 було відмовлено у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, яке було оскаржено в судовому порядку.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 30.09.2016 у справі № 815/2105/16, яка набрала законної сили, відмовлено в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України про визнання протиправними та скасування рішень про відмову в наданні статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту та зобов`язання вчинити певні дії.
06.02.2017 у зв`язку з порушенням відповідачем ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто ухилення від виїзду після закінчення терміну перебування в Україні стосовно громадянина Афганістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 069681 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 06.02.2017 ПН МОД № 069681 його було притягнуто до адміністративної відповідальності в розмірі 510,00 грн.
06.02.2017 ГУ ДМС України в Одеській області було прийнято рішення про примусове повернення в країну походження громадянина Афганістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов`язано його покинути територію України у термін до 07.03.2017.
Зазначене рішення відповідачем також оскаржувалося у судовому порядку до Приморського районного суду м. Одеси, в результаті чого постановою Приморського районного суду м. Одеси від 05.09.2017 у справі № 522/3412/17, яка набрала законної сили, йому було відмовлено в задоволенні адміністративного позову до ГУ ДМС України в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішення від 06.02.2017 № 7 про примусове повернення в країну походження.
01.07.2021 громадянина Афганістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повторно виявлено співробітниками УСБУ, МІПОЛ в Одеській області, ГУ ДМС України в Одеській області.
01.07.2021 у зв`язку з порушенням ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні стосовно громадянина Афганістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 005137 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 01.07.2021 ПН МОД № 005137 його було притягнуто до адміністративної відповідальності в розмірі 1 700,00 грн.
Посилаючись на те, що відповідач після перетину державного кордону України, в подальшому проживав на території України нелегально, вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 203 КУаАП, позивач вважає, що відповідач ухилитиметься від виконання рішення про примусове повернення, а тому просить суд примусово видворити за межі території України громадянина Афганістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник позивача в судовому засіданні підтримав поданий до суду позов та просив його задовольнити.
Відповідач та його представник проти задоволення даного позову заперечували та надали до суду відзив. Відповідно до якого у разі примусового повернення відповідача до Афганістану йому загрожує смерть, катування, нелюдське та принизливе поводження через належність до соціальної групи, а також через ситуацію загальнопоширеного насильства та систематичних порушень прав людини. Окрім того, примусове повернення відповідач до Афганістану порушує принцип заборони вислання, встановлений Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позову, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 розділу II Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
З матеріалів справи вбачається, у 2011 році громадянинАфганістану ОСОБА_1 нелегально з метою визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту прибув на територію України.
06.02.2017 під час проведення оперативно-профілактичних заходів з виявлення нелегальних мігрантів працівниками ГУ ДМС України в Одеській області відповідача було виявлено вперше та доставлено до ГУ ДМС України в Одеській області, де він назвався громадянином Афганістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та прийнято рішення про примусове повернення в країну походження громадянина Афганістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов`язано його покинути територію України у термін до 07.03.2017.
Відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.
Разом з тим судом встановлено, що 28.01.2013 ОСОБА_1 звертався з заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту до ГУ ДМС України в Одеській області.
Рішенням Державної міграційної служби України від 12.03.2016 № 148-16 ОСОБА_1 було відмовлено у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, яке було оскаржено в судовому порядку.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 30.09.2016 у справі № 815/2105/16, яка набрала законної сили, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України про визнання протиправними та скасування рішень про відмову в наданні статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту та зобов`язання вчинити певні дії відмовлено.
Поряд з цим, не погоджуючись із рішенням ГУ ДМС України в Одеській області від 06.02.2017 № 7 відповідачем було оскаржено його в судовому порядку.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 05.09.2017 у справі № 522/3412/17, яка набрала законної сили, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ГУ ДМС України в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішення від 06.02.2017 № 7 про примусове повернення відмовлено.
Разом з тим, 01.07.2021 співробітниками УСБУ, МІПОЛ в Одеській області, ГУ ДМС України в Одеській області громадянина Афганістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було повторно виявлено на території України.
01.07.2021 за порушення ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, громадянином Афганістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 005137 та постанову про накладення адміністративного стягнення від 01.07.2021 ПН МОД № 005137, якою його було притягнуто до адміністративної відповідальності в розмірі 1 700,00 грн.
Згідно з п. 14 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 розділу I Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
У відповідності до ч. 1 ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворені або видані чи передані до країн:де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань;де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання;де їх життю або здоров`ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя;де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином Афганістану на території якого відбувається збройний конфлікт. Разом з тим, суду не надано доказів про факти погроз, переслідування на батьківщині, які б слугували причиною його вимушеного від`їзду з Афганістану, а ті обставини, які характеризують загальне положення в країні, в тому числі політичну ситуацію, не містять конкретних відомостей про утиски саме позивача. За таких обставин, відповідач фактично без належних на те законних підстав протягом тривалого часу перебуває на території України та ухиляється від її залишення, тим самим не виконуючи рішення позивача від 06.02.2017.
Подібні правові висновки наведені у постановах Верховного Суду від 22.07.2020 у справі № 522/23909/16-а та від 18.03.2020 у справі № 522/11197/18.
Наданий представником відповідача лист Голови районної ради Незамі, переклад якого з мови пушту на українську мову здійснено 06.07.2021, та згідно якого відповідачу повідомлено про серйозні наслідки у разі неявки до них із зізнанням провини у співпраці з корупційною владою країни не містить дати його складення та може бути новою підставою для звернення до ГУ ДМС України в Одеській області з заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту та не спростовує обґрунтованих доводів позивача про незаконне перебування відповідача на території України.
07.07.2021 в судовому засіданні було допитано свідка ОСОБА_2 , який є братом відповідача та з 2011 року є громадянином України. ОСОБА_2 підтвердив, що його брат отримав зазначений лист і вирішив залишити територію Афганістану.
Відповідно до ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Громадянин України ОСОБА_2 та його брат громадянина Республіки Афганістан ОСОБА_1 є повнолітніми. Інших родичів, житла та офіційного місця роби на території України відповідач не має.
Верховний Суд у постанові від 18.03.2021 у справі № 522/14416/18 наголосив на тому, що чинним законодавством не передбачено виключень із загальних для всіх іноземців правил перебування на території України і наявність сім`ї не звільняє особу від необхідності дотримання міграційного законодавства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції може лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення.
З огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що позов ГУДМС в Одеські області до громадянина Республіки Афганістан ОСОБА_1 про примусове видворення громадянина Афганістану ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України рішення суду в частині примусового видворення відповідача підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 72 - 77, 90, 91, 212, 200, 268-271, 288 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина Республіки Афганістан ОСОБА_1 про примусове видворення громадянина Афганістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , задовольнити.
Примусово видворити за межі території України громадянина Республіки Афганістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Допустити негайне виконання рішення.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.А. Павлик