
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2077/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (позивач) звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (відповідач, пенсійний орган), в якому просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області протиправними щодо перерахунку його пенсії з 01.10.2020 року у розмірі 60 % від суми заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Херсонської області від 21.10.2020 №21-380 вих-20 та встановлення обмеження при виплаті пенсії у її граничному максимальному розмірі, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок та виплату пенсії з розрахунку 90 % від загальної суми складових місячної заробітної плати зазначеної у довідці прокуратури Херсонської області від 21.10.2020 № 21-380 вих-20, без обмеження пенсії у її граничному максимальному розмірі, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з жовтня 2002 року і по даний час позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області. 25 жовтня 2002 року відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 05 листопада 1991 року за №1789-ХІІ ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугою років у розмірі 90% від розміру його місячної заробітної плати без її обмеження, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. У зв`язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, 23.10.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку його пенсії та надав нову довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення). Пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії з 01.10.2020 року. За результатами перерахунку, при заробітній платі 82103,75 грн, розмір пенсії позивача склав 49262,25 грн (60% від 82103,75 грн). З 01.12.2020 року в результаті обмеження максимальним розміром здійснюється виплата у сумі 17690,00 грн. На думку позивача, дії пенсійного органу щодо зменшення відсоткового розміру та обмеження максимальним розміром його пенсії є протиправними та порушують його право на належний рівень пенсійного забезпечення. Така позиція ґрунтується на тому, що на момент призначення пенсії позивачу, норма статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ передбачала, зокрема, що пенсія призначається в розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. У подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року № 3668-VІ (набрав чинності 01.10.2011 року) до статті 50-1 ЗУ № 1789-ХІІ внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80% місячного заробітку. 15.07.2015 р. набрав чинності Закон України від 14.10.2014 № 1697 "Про прокуратуру". Частиною другою ст. 86 цього Закону передбачено, що пенсія призначається в розмірі 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії, а максимальний розмір пенсії відповідно до частини 15 вказаної статті не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Керуючись наведеними змінами, пенсійний орган з 01.10.2020 року зменшив відсотковий розмір пенсії з 90% до 60% та обмежив її виплату десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Позивач вважає, що норми Закону, які прийняті після призначення йому пенсії та які зменшують її розмір, не підлягають застосуванню відповідно до ст. 58 Конституції України. Позовні вимоги просить задовольнити.
Відповідач позовні вимоги не визнає у повному обсязі та просить відмовити у їх задоволенні. У відзиві зазначає, що 14.10.2014 року прийнятий новий Закон України "Про прокуратуру № 1697-VII, який набрав чинності 15.07.2015 року. Частиною 2 статті 86 Закону України № 1697-VII передбачено, що пенсія призначається в розмірі 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Відповідно до абзацу шостого частини 15 статті 86 Закону України № 1697-VII максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімум, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Вважає, що при перерахунку пенсії позивачу, відповідачем не допущено порушення прав позивача, а правові підстави для здійснення перерахунку пенсії з розрахунку 90% від загальної суми складових місячної заробітної плати, зазначеної в довідці Херсонської обласної прокуратури від 21.10.2020 року № 21-380вих-20, без обмеження пенсії у її максимальному (граничному) розмірі - відсутні.
У відповіді на відзив позивач навів обґрунтування, які підтверджують позицію викладену ним у позовній заяві.
17.05.2021 року суд своєю ухвалою відкрив у справі спрощене провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, зокрема позиції сторін, які викладені у заявах по суті, суд дійшов такого висновку.
Суд установив.
З 25.10.2002 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру". Пенсія призначена у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати відповідно до статті 50-1 Закону України від 05.11.1991 № 1789-ХІІ "Про прокуратуру".
23.10.2020 року позивач звернувся до Головного управління Фонду із заявою про перерахунок пенсії, до якої надав довідку Херсонської обласної прокуратури від 21.10.2020 року №21-380вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.
Довідка Херсонської обласної прокуратури від 21.10.2020 року №21-380вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) ОСОБА_1 включає складові за нормами чинними на 11.09.2020 року та складає 82103,75 грн.
27.10.2020 року ГУ ПФУ в Херсонській області здійснило перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Херсонської обласної прокуратури від 21.10.2020 року №21-380вих-20, за результатом якого, прийнято рішення № 965230173986. Відповідно до зазначеного рішення розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2020 року склав 49262,25 грн (60% від 82103,75 грн). На підставі ст. 86 Закону України № 1697-VII застосовано обмеження пенсії максимальним розміром, у зв`язку із чим з 01.10.2020 року розмір пенсії складає 17120,00 грн із розрахунку 1712,00 грн х 10, де 1712,00 грн - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.07.2020 року відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України за 2020 рік".
На звернення позивача щодо перерахунку його пенсії, пенсійний орган листом від 27.04.2021 року №2725-2608/Ш-02/8-2100/21 повідомив про прийняте рішення.
Позивач вважає, що дії відповідача є протиправними та порушують приписи ст. 58 Конституції України, оскільки зменшення відсоткового розміру пенсії та обмеження виплати максимальним розміром призвело до звуження обсягу вже набутих ним прав.
Вирішуючи цей спір суд керувався наступними приписами законодавства.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих було визначено статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789-ХІІ), згідно з частинами першою-другою якої (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Частиною 12 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частиною 17 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у чч. 12, 17 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ.
У подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року № 3668-VІ (набрав чинності 01.10.2011 року) до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80% місячного заробітку.
Разом з тим, положення статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін у зв`язку з прийняттям вказаного Закону від 08.07.2011 року №3668-VІ не зазнали. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.
Так, згідно чч. 13 та 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, в редакції Закону від 08.07.2011 року №3668-VІ, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий період може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Надалі, Законом України "Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року №76-VІІІ (далі - Закон №76-VІІІ) до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ внесено зміни, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
14.10.2014 року прийнято новий Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ), який набрав чинності 15.07.2015 року.
Відповідно до ч. 12 ст. 86 Закону №1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону №1697-VІІ попередній Закон України "Про прокуратуру" із змінами частково втратив чинність, окрім, зокрема, ч.ч. 3, 4, 6 та 11 ст. 50-1 Закону.
Водночас, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VІІІ (далі - Закон №213-VІІІ) внесено зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, а саме: в ч. 15 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ - максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Також, п. 5 Прикінцевих положень Закону №213-VІІІ передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема, "Про прокуратуру".
Таким чином, з моменту призначення позивачу пенсії згідно з Законом України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ до статті 50-1 вказаного Закону неодноразово вносились зміни.
У той же час, нова редакція статті 50-1 Закону №1789-ХІІ суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами.
Разом із тим, відповідно до чч. 2, 3 ст. 22, ч. 1 ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
У рішенні Конституційного Суду України від 22.05.2018 № 5-р/2018 зазначено, що положення ч. 1 ст. 22 Конституції України необхідно розуміти так, що при ухваленні нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини, якщо таке звуження призводить до порушення їх сутності. Зміст права громадян на соціальний захист, гарантований статтею 46 Конституції України, узгоджується із її приписами, за якими, зокрема, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (ч. 1 ст. 3); кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло (ст.48). На думку Конституційного Суду України, держава виходячи з існуючих фінансово - економічних можливостей має право вирішувати соціальні питання на власний розсуд. У разі значного погіршення фінансово-економічної ситуації, виникнення умов воєнного або надзвичайного стану, необхідності забезпечення національної безпеки України, модернізації системи соціального захисту тощо держава може здійснити відповідний перерозподіл своїх видатків з метою збереження справедливого балансу між інтересами особи та суспільства.
Як установлено судом, зокрема, із матеріалів пенсійної справи, позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Херсонській області з 25.10.2002 року та отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ із розрахунку 90% складових заробітної плати.
На момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у чч. 12 та 17 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ, якими передбачалось, зокрема, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за таким призначенням або перерахунком.
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Законом №213-VІІІ внесено зміни до ч. 15 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ згідно з якою максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Проте, наведена норма набрала чинності після призначення позивачу пенсії за вислугу років.
Частиною другою розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року №3668-VІ передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
З огляду на викладене, застосування нових положень до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України.
Суд вважає, що норми Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VІІ в цій частині, не підлягають застосуванню у спірних правовідносинах, оскільки наведений закон поширює свою дію на прокурорів та слідчих органів прокуратури, яким пенсія призначена та виплачується саме за нормами цього Закону з дати набрання ним чинності. Отже, зміни стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Натомість, позивачу пенсія призначена відповідно до ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ, тобто до набрання чинності Законом №1697-VІІ.
Таким чином, до розміру пенсії позивача не можуть застосовуватись обмеження максимального розміру пенсії, визначені Законом №1697-VІІ.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Суд вважає за необхідне задля повного і ефективного захисту прав позивача, порушення яких встановлено при розгляді даної справи вийти за межі позовних вимог та скасувати рішення ГУ ПФУ в Херсонській області № 965230173986, яке прийняте за результатом спірного перерахунку пенсії позивача.
Підсумовуючи викладене, позовні вимоги є цілком обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Сплачена позивачем сума судового збору підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № 965230173986 від 27.10.2020 року щодо перерахунку з 01.10.2020 року ОСОБА_1 пенсії у розмірі 60 відсотків від суми заробітної плати, зазначеної у довідці Херсонської обласної прокуратури від 21.10.2020 року №21-380вих-20 та встановлення обмеження при виплаті пенсії у її граничному максимальному розмірі, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.10.2020 року із розрахунку 90 відсотків від загальної суми складових місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Херсонської обласної прокуратури від 21.10.2020 року №21-380вих-20, без обмеження пенсії у її граничному максимальному розмірі, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір у сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.Ф. Попов
кат. 112010201