
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
06 липня 2021 року Справа № 520/11919/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Харківський національний медичний університет (просп. Науки, буд. 4,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ01896866) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
установив
Позивач звернулася до суду з зазначеним позовом, у якому просить визнати протиправною бездіяльність Харківського національного медичного університету , яка полягає у відмові нарахувати та виплатити на мою користь заборгованість по соціальній стипендії за період з 18.12.2020 по 30.09.2012 та січень 2013; зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити заборгованість по соціальній стипендії за період з 18.12.20210 по 30.09.2012 та січень 2013 року.
Разом з позовною заявою подано клопотання про поновлення строку на звернення до суду, в обґрунтування якого зазначено, що відповідачем вчинена бездіяльність, остання відмова у здісненні нарахування та виплати стипендії оформлена листом від 23.04.2021 № 10-В/01-17.
Вирішуючи зазначене клопотання суд зазначає, що відповідно до частин першої та другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Згідно із частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.
Встановлення строків звернення до суду передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків.
Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів.
Суд наголошує на тому, що соціальна стипендія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує. Особа має реальну, об`єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою отримання інформації про рішення, на підставі якого не здійснено призначення .
Отримання заявницею листа від відповідача у відповідь на її звернення не змінює момент, з якого вона повинна була дізнатися про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли особа почала вчиняти дії щодо реалізації свого права, і ця дата не пов`язана з початком перебігу строку звернення до суду, в разі якщо заявниця без зволікань і протягом розумного строку не вчинила активних дій щодо отримання інформації про правильність/помилковість нарахування /ненарахування стипендії, тощо.
Отже, з дня не отримання виплати, заявниця вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів.
Позивач зазначила, що про порушення свої прав вона дізналася під час проведення перевірки відповідача Держфініспекцією, яка проведена у 2013 році, за результатом якої роз`яснено право на звернення до суду з вимогою про стягнення коштів. Позивач звернулася до суду з позовом 01.07.2021 тобто поза межами строків, встановлених ст.122 КАС України.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про поновлення строку на звернення до суду без задоволення та залишення адміністративного позову без руху.
Відповідно до пункту частини 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно частини 2 статті 169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, позовну заяву слід залишити без руху із встановленням позивачу десятиденного строку для усунення недоліків шляхом надання до суду обґрунтованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Керуючись статтями 122,169 КАС України КАС України,
У Х В А Л И В :
Адміністративний позов залишити без руху
Надати позивачу термін - десять календарних днів з дня отримання копії ухвали, для усунення недоліків позовної заяви.
Копію ухвали надіслати позивачці
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Зоркіна Ю.В.