Рішення № 98142705, 05.07.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2021
Номер справи
440/4450/21
Номер документу
98142705
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2021 року м. ПолтаваСправа №440/4450/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шевякова І.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавської міської ради, Виконавчого комітету Полтавської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги:

- визнати протиправною бездіяльність Полтавської міської ради щодо невиплати позивачу середньої заробітної плати з дня закінчення його повноважень Валківського сільського голови на період працевлаштування, але не більше шести місяців відповідно до частини другої статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад";

- зобов`язати Полтавську міську раду нарахувати та виплачувати позивачу, починаючи з дня закінчення його повноважень Валківського сільського голови (з 29.12.2020) середню заробітну плату з розрахунку середньомісячної заробітної плати в розмірі 21 187,53 грн на місяць до моменту працевлаштування, але не більше шести місяців.

Під час розгляду справи суд

В С Т А Н О В И В:

30.04.2021 ОСОБА_1 (надалі - позивач; ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавської міської ради (надалі відповідач 1, Полтавська міська рада), Виконавчого комітету Полтавської міської ради (надалі - відповідач 2, ВК Полтавської міської ради) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.05.2012 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/4450/21, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази від відповідача та встановлено строк для їх надання до суду.

Аргументи учасників справи

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що 27.04.2002 його було звільнено з посади вчителя фізичного виховання Валківської середньої школи, у зв`язку з переходом на виборну посаду.

27.04.2002 рішенням 1 сесії 24 скликання Валківської сільської ради ОСОБА_1 обрано на посаду сільського голови. До 29.12.2020 він безперервно працював на виборній посаді - з 27.04.2002 по 29.12.2020 на посаді голови Валківської сільської ради.

29.12.2020 повноваження ОСОБА_1 як Валківського сільського голови припинено на підставі підпункту 1 пункту 61 розділу V "Прикінцеві положення та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Позивач вказував, що законодавством гарантується право особи на надання після закінчення її повноважень за виборною посадою, попередньої роботи (посади), у той же час таке право може бути реалізовано за умови наявності посади або іншої рівноцінної посади. При цьому можливість працевлаштування на попередню роботу, на якій він працював до обрання на виборну посаду, - відсутня, що підтверджується довідкою Валківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Полтавської районної ради від 30.12.2020 за вих №131.

З огляду на наведене, позивач вважав, що має право відповідно до частини другої статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" на збереження середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді у раді, однак відповідач 1 протиправно не виплачує йому цю середню заробітну плату.

20.05.2021 до суду надійшов відзив представника Полтавської міської ради, у якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Вказував, що позивач звернувся до Полтавської міської ради зі заявою, у якій просив зберегти за ним середню заробітну плату, яку він одержував на посаді голови Валківської сільської ради на період влаштування, але не більше шести місяців у зв`язку з неможливістю працевлаштування на попередню роботу на якій працював до обрання на виборну посаду.

Зазначав, що попереднім місцем позивача (до прийняття на виборчу посаду сільського голови) була також виборча посада сільського голови, адже ОСОБА_1 чотири каденції поспіль обіймав виборчу посаду сільського голови. Стверджував, що звернення ОСОБА_1 за працевлаштуванням до Валківської ЗОШ на посаду вчителя фізичного виховання з підстав надання йому попередньої роботи після закінчення повноважень на виборній посаді є протизаконним. Посада вчителя фізичного виховання у навчальному закладі була попереднім місцем роботи для нього лише після закінчення його повноважень сільського голови 14.04.2006 року (перше обрання на виборчу посаду). Стверджував, що на постійній основі напередодні обрання на виборну посаду сільського голови у 2015 році не працював, тому не має правових підстав на вимогу про працевлаштування, з огляду на те, що попереднім місцем роботи позивача була аналогічна виборна посада сільського голови.

03.06.2021 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій ОСОБА_1 вважав, що його звернення до Валківської ЗОШ є правомірним. Посилався на висновки Верховного Суду у постанові 26.12.2019 у справі №570/3880/16-а. Вважав безпідставним посилання відповідача 1 на висновки, викладені в постанові Верховного Суду від 14.11.2019 у справі №557/157/16-а, адже в ній викладені зовсім інші обставини прийняття позивача на виборчу посаду.

Ухвалою суду від 26.05.2021 заперечення Полтавської міської ради проти розгляду справи №440/4450/21 в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) - залишено без задоволення.

Ухвалою суду 14.06.2021 у задоволенні заяви Полтавської міської ради про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено.

Ухвалою суду 14.06.2021 залучено до участі у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії в якості другого відповідача Виконавчий комітет Полтавської міської ради.

Відповідач 2 відзив до суду не надав, копію ухвали та позову з додатками отримано представником 17.06.2021.

Згідно з частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

А відповідно до частини другої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.

Зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Обставини справи, встановлені судом

Судом встановлено, що до обрання сільським головою ОСОБА_1 працював на посаді вчителя фізичного виховання Валківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Полтавської районної ради та звільнений з посади 27.04.2002, у зв`язку з обранням на виборну посаду, про що міститься запис у трудовій книжці за номером 3 /а.с. 58/.

27.04.2002 рішенням 1 сесії 24 скликання Валківської сільської ради ОСОБА_1 обрано на посаду сільського голови.

До 29.12.2020 ОСОБА_1 безперервно працював на виборній посаді - з 27.04.2002 по 29.12.2020 на посаді голови Валківської сільської ради /а.с. 58-60/.

29.12.2020 повноваження ОСОБА_1 як Валківського сільського голови припинено на підставі підпункту 1 пункту 61 розділу V "Прикінцеві положення та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", що підтверджується відповідними записами у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 .

Довідкою Валківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Полтавської районної ради від 30.12.2020 за вих №131 підтверджено, що вакансія на посаду вчителя фізичного виховання відсутня /а.с. 18/.

09.02.2021 позивач звернувся до Полтавської міської ради із заявою, у якій просив вирішити питання щодо збереження за ним середньої заробітної плати на період його працевлаштування відповідно до частини другої статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", у зв`язку з неможливістю працевлаштування за попереднім місцем роботи /а.с. 22/.

До вказаної заяви позивачем додано копію трудової книжки, копію довідки про відсутність вакансії на попередньому місці роботи.

Листом від 09.03.2021 за вих №07-45/88 начальником управління обліку, звітності та матеріально-господарського забезпечення Департаменту забезпечення діяльності Виконавчого комітету Полтавської міської ради повідомлено ОСОБА_1 про відсутність підстав для здіснення виплати середньомісячної заробітної плати на період працевлаштування згідно частини 2 статті 33 Закону України "Прос статус депутатів місцевих рад", з огляду на неналежне оформлення документів /а.с. 23/.

Довідкою Валківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Полтавської районної ради від 26.03.2021 за вих №150 повідомлено ОСОБА_1 про неможливість його працевлаштування на посаду вчителя фізичного виховання на на іншу рівнозначну посаду у Валківській ЗОШ І-ІІІ ступенів по причині відсутності відповідних вакансій /а.с. 19/.

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача 1 щодо невиплати йому середньої заробітної плати протягом шести місяців на період працевлаштування, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Норми права, які підлягають застосуванню

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої, другої статті 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.

Відповідно до частини першої статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.

Згідно зі частиною п`ятою статті 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", на сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до частини другої статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.

У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв`язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді.

Відповідно до статті 118 Кодексу законів про працю України, працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Порядок обчислення середнього заробітку затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 (далі - Порядок №100).

За змістом абзацу 3 пункту 2 Порядку №100, у всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати, крім наведених в абзаці 1, 2 зазначеного пункту, середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата.

Згідно зі пунктом 8 Порядку №100, нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.

Відповідно до абзацу 3 пункту 3 Порядку №100, усі виплати включаються в розрахунок середньої заробітної плати у тому розмірі, в якому вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі.

Висновки щодо правозастосування

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що законодавством гарантується право особи на надання, після закінчення її повноважень за виборною посадою, попередньої роботи (посади). У той же час, це право може бути реалізовано за умови наявності посади, або іншої рівноцінної посади.

Тобто, у разі коли колишній депутат місцевої ради, у даному випадку сільський голова, до обрання на виборну посаду у раді перебував у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією) незалежно від форми власності та виду діяльності, однак надання попередньої або рівноцінної роботи йому на цьому підприємстві (установі, організації) або, за його згодою, на іншому неможливе, закон гарантує збереження за цим депутатом середньої заробітної плати на період його працевлаштування, але не більше шести місяців.

Такий висновок узгоджується зі сталою правовою позицією Верховного Суду, що викладена, наприклад, у постановах від 07.02.2019 у справі №507/1299/16-а, від 25.10.2019 у справі №345/3102/16-а, від 30.10.2019 у справі №293/1026/16-а, від 26.12.2019 у справі №570/3880/16-а.

Судом встановлено, що до обрання на виборну посаду сільського голови Валківської сільської ради, ОСОБА_1 обіймав посаду вчителя фізичного виховання у Валківській ЗОШ І-ІІІ ступенів.

Матеріалами справи підтверджено, що після звільнення з виборної посади, у зв`язку з припиненням повноважень на підставі підпункту 1 пункту 61 розділу V "Прикінцеві положення та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", позивач звернувся за працевлаштуванням до Валківської ЗОШ І-ІІІ ступенів на попередню посаду.

Валківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Полтавської районної ради довідкою від 30.12.2020 за вих №131 повідомила ОСОБА_1 , що вакансія на посаду вчителя фізичного виховання відсутня /а.с. 18/.

Довідкою Валківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Полтавської районної ради від 26.03.2021 за вих №150 повідомлено ОСОБА_1 про неможливість його працевлаштування на посаду вчителя фізичного виховання на на іншу рівнозначну посаду у Валківській ЗОШ І-ІІІ ступенів по причині відсутності відповідних вакансій /а.с. 19/.

Отже, працевлаштування ОСОБА_1 після припинення його повноважень на посаді сільського голови Валківської сільської ради на попередню роботу (посаду) або надання йому рівноцінної посади виявилося неможливим із наведених вище підстав.

З огляду на наявні у справі докази, суд вважає доведеним факт неможливості працевлаштування позивача на посаду, яку він займав до обрання на виборну посаду.

Посилання відповідача 1 на висновки Верховного Суду у постанові 07.02.2019 у справі №507/1299/16-а суд вважає неприйнятними, адже відносини, що склалися в межах цієї справи не є тотожними з обставинами справи, де позивачем є ОСОБА_1 (справа №440/4450/21).

Доводи відповідача про те, що ОСОБА_1 на постійній основі напередодні обрання на виборну посаду сільського голови у 2015 не працював, тому не має правових підстав на вимогу про працевлаштування, з огляду на те, що попереднім місцем роботи позивача була аналогічна виборна посада сільського голови, суд взагалі вважає необґрунтованими. Це твердження спростовується наявними у матеріалах адміністративної справи доказами.

Із вказаного вище слідує логічний висновок, що позивач має право на встановлену законом компенсацію - отримання середньої заробітної плати, яку він одержував раніше на виборній посаді у Валківській сільській раді, на період працевлаштування, але не більше шести місяців.

Крім того суд вважає за необхідне зазначити, що частиною другою статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" збереження й виплата з місцевого бюджету середньої заробітної плати, яку особа одержувала на виборній посаді у раді, передбачене як безумовна гарантія, що не залежить від волі депутатів відповідної ради.

Закон встановлює прямий обов`язок відповідної ради виплатити такій особі середній заробіток за період не більше шести місяців за певних умов і голосування депутатів на сесії проти цього або неприйняття такого рішення більшістю голосів прямо порушує вказану норму закону. Депутати місцевої ради не вправі приймати рішення: виконувати чи не виконувати пряму вимогу закону.

Суд констатує за наслідками розгляду цієї справи, що у обставинах спору, який розглядається, у позивача ОСОБА_1 настали всі умови, з якими пов`язана виплата компенсації середньої заробітної плати, а отже у відповідної ради настав безумовний обов`язок її сплати за рахунок місцевого бюджету.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що відповідач 1 допустив протиправну бездіяльність щодо невиплати позивачу середньої заробітної плати, яку він одержував раніше на виборній посаді сільського голови, на період працевлаштування, але не більше шести місяців.

За наведених обставин, обираючи належний спосіб захисту прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Полтавської міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 середньої заробітної плати за шість місяців з дня закінчення його повноважень на посаді голови Валківської сільської ради на період працевлаштування відповідно до частини другої статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11.07.2002 №93-ІV та зобов`язати Виконавчий комітет Полтавської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середню заробітну плату за шість місяців з дня закінчення його повноважень на посаді голови Валківської сільської ради.

Позовні вимоги в частині зобов`язання здійснити нарахування та виплату середньомісячної заробітної плати, але не більше як за 6 місяців починаючи з часу припинення повноважень на посаді голови Валківської сільської ради 29.12.2020 в сумі 21187,53 грн, задоволенню не підлягають, оскільки розрахунок середньої заробітної плати, яка підлягає виплаті позивачеві, належить до компетенції відповідача 2, а не суду. Крім того, розмір заробітку, з якого слід виходити при обрахунку компенсації, не є предметом спору у цій справі, а відповідачі заперечували саме право ОСОБА_1 на відповідну компесаційну виплату.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 належить задовольнити частково.

Розподіл судових витрат

Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно зі частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За змістом частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на те, що позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Полтавської міської ради (вул. Соборності, 36, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 24388285), Виконавчого комітету Полтавської міської ради (вул. Соборності, 36, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 05384689) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Полтавської міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 середньої заробітної плати за шість місяців з дня закінчення його повноважень на посаді голови Валківської сільської ради на період працевлаштування відповідно до частини другої статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11.07.2002 №93-ІV.

Зобов`язати Виконавчий комітет Полтавської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середню заробітну плату за шість місяців з дня закінчення його повноважень на посаді голови Валківської сільської ради.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Головуючий суддя І.С. Шевяков