Рішення № 98142448, 05.07.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2021
Номер справи
380/2458/21
Номер документу
98142448
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2021 року справа №380/2458/21

зал судових засідань №10

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Лунь З.І.,

секретар судового засідання Демчина В.Ю.,

за участю:

представника позивачів Мотова Є.Г.,

представника позивача 2, Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, Глушко І.В.,

представника відповідача 1, Головного управління ДПС у Львівській області, Чубак Н.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління фінансів департаменту фінансової політики Львівської міської ради, Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради до Головного управління ДПС у Львівській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.

В С Т А Н О В И В:

Управління фінансів департаменту фінансової політики Львівської міської ради (місцезнаходження: 79006, м.Львів, пл.Ринок, 1, код ЄДРПОУ 02314754), Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (місцезнаходження: 79008, м.Львів, пл.Галицька, 15, код ЄДРПОУ 25558625), звернулися до суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43143039), Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області (місцезнаходження: 79005, м.Львів, вул.К.Левицького, 18, код ЄДРПОУ 38008294), в якому просить суд:

-визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Львівській області щодо неподання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення помилково сплаченого грошового зобов`язання Управлінню фінансів департаменту фінансової політики Львівської міської ради (ЄДРПОУ 02314754) суми помилково сплачених коштів на електронний рахунок в СЕД ПДВ відкритий на ім`я Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (ЄДРПОУ 25558625) в розмірі 8 267 775 (вісім мільйонів двісті шістдесят сім тисяч сімсот сімдесят п`ять) гривень 87 копійок;

-зобов`язати Головне управління Державної податкової служби України у Львівській області підготувати висновок про повернення на поточний рахунок UA258999980334389999000013933, відкритий у Державній казначейській службі України на Управління фінансів департаменту фінансової політики Львівської міської ради (ЄДРПОУ 02314754) помилково перерахованих коштів у розмірі 8 267 775 (вісім мільйонів Двісті шістдесят сім тисяч сімсот сімдесят п`ять) гривень 87 копійок та подати його відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування коштів, на виконання шляхом стягнення таких коштів з відповідного бюджету.

Свої вимоги позивачі обґрунтовуть тим, що за період з 18.11.2019 року по 15.04.2020 року Управління фінансів департаменту фінансової політики Львівської міської ради зі свого рахунку, відкритого у Державній казначейській службі України помилково на підставі листів Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради перераховувало кошти на електронний рахунок в СЕА ПДВ, відкритий на Управління комунальної власності Львівської міської ради. Відповідач 1, ГУ ДПА у Львівській області, відмовився повернути кошти позивачам, вважаючи, що відповідний механізм не передбачений ПК України, оскільки йдеться про повернення коштів, які були сплачені на рахунок іншого суб`єкта, а не до бюджету, як податок. Позивачі вважаючи, що інший механізм повернення помилково сплачених коштів, аніж передбачений наказом Мінфін України від 03.09.2013 №787, відсутній, тому відповідач, ГУ ДПС у Львівській області повинен сформувати висновок про повернення коштів на поточний рахунок Управління фінансів департаменту фінансової політики Львівської міської ради і скерувати його до ГУ ДКС України у Львівській області для виконання.

Ухвалою суду від 01.03.2021 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 22.03.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою від 05.04.2021 суд перейшов із спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 24.05.2021 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Відповідач 1, Головне управління ДПС у Львівській області, подав до суду відзив (а.с.68-70), у якому він заперечив проти задоволення позовних вимог, оскільки позивач 1 не має права на повернення перерахованих помилково коштів, бо такі не були сплачені до бюджету як податок. Крім того, сплачений надміру чи помилково до бюджету ПДВ, може бути повернутий саме тому платнику, який його сплатив. Позивачі не є такими суб`єктами.

Відповідач 1 також вважає, що повернення коштів у випадку помилкового зарахування між суб`єктами господарювання, як це є в даному випадку, підлягає вирішенню між такими суб`єктами в претензійно-позовному порядку.

Відповідач 2, ГУ ДКС України у Львівській області подав до суду відзив (а.с.77-78), в якому зазначив, що не володіє інформацією про зарахування коштів на електронний рахунок ПДВ. Також ГУ ДКС України у Львівській області зазначило, що може бути лише виконавцем рішень про стягнення коштів з бюджету.

Позивач 1 подав до суду відповідь на відзив (а.с.84-86), в якому зазначив, що лише ГУ ДПС у Львівській області уповноважене вчиняти будь-які дії з коштами, які були помилково зараховані на рахунок в СЕА ПДВ. Позивач вважає, що має право на повернення помилково сплачених коштів, оскільки Управління фінансів не є платником ПДВ, а ПК України гарантує повернення платникам помилково сплачених коштів до бюджету. Крім того ПК України містить три імперативні умови для такого повернення, які є виконані позивачем: волевиявлення платника шляхом подання заяви впродовж 1095 днів та відсутність податкового боргу.

Представник позивачів та представник позивача 2 у судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив. Просили позов задовольнити.

Представник відповідача 1 проти позову заперечила з підстав, викладених у відзиві.

Інші заяви по суті справи до суду не надходили.

Суд встановив таке.

Згідно з п.1.1., п.1.4 «Положення про управління фінансів департаменту фінансової політики Львівської міської ради», затвердженого рішенням виконавчого комітету від 21.10.2016 року №946, управління фінансів департаменту фінансової політики Львівської міської ради (Управління фінансів) є виконавчим органом Львівської міської ради та є юридичною особою.

Відповідно до п. 1.1, п.1.4 «Положення про управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради», затвердженого рішенням виконавчого комітету від 02.12.2016 року № 1125, Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради є виконавчим органом Львівської міської ради та є юридичною особою.

За період з 18.11.2019 року по 15.04.2020 року Управлінням фінансів зі свого рахунку № НОМЕР_1 , відкритого у Державній казначейській службі України помилково на підставі листів Управління комунальної власності перераховувались кошти на електронний рахунок в СЕА ПДВ, відкритий на Управління комунальної власності Львівської міської ради № UA63899998038519900000004190.

Управління комунальної власності листом від 23.04.2020 року № 2302-вих-31360 звернулось до ГУ ДПС у Львівській області з проханням роз`яснити, зокрема, чому кошти перераховані з 19.11.2019 року по 15.04.2020 року на електронний рахунок, відкритий в системі електронного адміністрування ПДВ.

Листом від 18.05.2020 року №4091/09/51-04 ГУ ДПС у Львівській області повідомлено, що реєстраційний ліміт не збільшувався у зв`язку з тим, що рахунок з якого здійснювалось поповнення не належить Управлінню комунальної власності.

27.07.2020 року Управління комунальної власності звернулось до ГУ ДПС у Львівській області з заявою про повернення помилково сплачених коштів.

Листом від 03.08.2020 року № 32291/10/51-04 ГУ ДПС у Львівській області відмовлено у задоволенні даної заяви.

Управління фінансів звернулось до ГУ ДПС у Львівській області із заявою про повернення помилково сплачених коштів від 07.10.2020 року № 2202-вих-78852.

Листом від 30.10.2020 року ГУ ДПС у Львівській області відмовило в перерахуванні коштів на поточний рахунок Управління фінансів з посиланням на відсутність факту подання Управлінням комунальної власності додатку 4 до декларації з податку на додану вартість за вересень 2020 року.

У зв`язку із відмовою відповідача повернути позивачу помилково перераховані кошти, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Оцінюючи обставини у цій справі та перевіряючи їх доказами, суд виходить з такого.

Відповідно до п. 43.1 ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

За змістом норм п. п. 43.3, 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.

Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку, на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.

В розумінні пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Таким чином, платник податків має право на повернення грошового зобов`язання, яке сплачене до відповідного бюджету.

Суд встановив, що позивач 1 не сплачував ПДВ до відповідного бюджету, оскільки згідно з банківськими виписками, що є у матеріалах справи, грошові кошти сплачені на рахунок Позивача 2.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

Основні принципи функціонування СЕА ПДВ визначено ст. 200-1 ПК України і пунктами 33, 34 і 34-1 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України та регламентовано Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі - Порядок № 569).

Рахунок у СЕА ПДВ - рахунок, відкритий автоматично на безоплатній основі платнику ПДВ в Державній казначейській службі України, на який перераховуються кошти відповідно до пункту 200-1.4 ст. 200-1 Кодексу (пункт 4 Порядку № 569).

Відповідно до пункту 200-1.7 статті 200-1 ПК України кошти, зараховані на рахунок в СЕА ПДВ, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених пунктом 200-1.5 ст. 200-1 ПК України та погашення податкового боргу з ПДВ.

Пунктом 200.6 ст. 200-1 ПК України передбачено, що у разі, якщо на дату подання податкової звітності з податку на додану вартість сума коштів на рахунку в СЕА ПДВ платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової звітності заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов`язань з податку.

На суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню на поточний рахунок платника, на момент подання заяви зменшується значення суми податку, визначеної пунктом 200-1.3 ст.200-1 ПК України шляхом зменшення на таку суму показника загальної суми поповнення рахунку в СЕА ПДВ з поточного рахунку платника.

Перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі, якщо таке зменшення загальної суми поповнення рахунка в СЕА ПДВ не призведе до формування від`ємного значення суми податку, визначеної відповідно до пункту 200-1.3 ст.200-1 ПК України.

Також Податковим кодексом України не передбачено перерахування коштів з рахунку в СЕА ПДВ одного платника на поточний або рахунок СЕА ПДВ іншого платника.

Відповідно до п. 200-1.6 ст. 200-1 Податкового кодексу України за підсумками звітного податкового періоду, відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів, а також у разі подання уточнюючих розрахунків до податкової декларації, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтями 200 та 209 цього Кодексу.

Якщо на дату подання податкової звітності з податку сума коштів на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку перевищує суму, що (підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової звітності заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов`язань з податку.

Для відповідного перерахування таких коштів центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платника у системі електронного адміністрування ПДВ, реєстр, в якому зазначається назва платника, податковий номер, та ІПН платника, сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету, на поточний рахунок та реквізити поточного рахунку. На підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, протягом 5 робочих днів після граничного терміну, встановленого ПК України для самостійної сплати платником сум податкових зобов`язань, здійснює таке перерахування до бюджету чи на поточний рахунок платника податку.

Таким чином, кошти, які зараховані на рахунок в СЕА ПДВ повертаються на рахунок того платника податку, який їх помилково перерахував.

З огляду на викладене, до спірних правовідносин не можуть бути застосовані норми законодавства, яке регулює повернення помилково та/або надміру сплаченої суми ПДВ.

Щодо аргументів позивача 1 щодо того, що він має право на повернення помилково перерахованих коштів, а ПК України гарантує повернення платникам помилково сплачених коштів до бюджету. Крім того ПК України містить три імперативні умови для такого повернення, які є виконані позивачем: волевиявлення платника шляхом подання заяви впродовж 1095 днів та відсутність податкового боргу, то таке суперечить іншому його аргументу, що Управління фінансів не є платником ПДВ, тому має право на повернення помилково перерахованих коштів. Суд зауважує, що зазначені самим же позивачем умови для повернення коштів застосовуються щодо платника ПДВ, яким позивач не є.

Таким чином, з огляду на те, що позивач 1 не є платником ПДВ, помилково перераховані ним кошти були спрямовані не до бюджету, а на рахунок іншого суб`єкта, у зв`язку з тим, що ПК України не передбачає механізму повернення помилково сплачених коштів в СЕА ПДВ з рахунку одного суб`єкта на рахунок іншого, то суд дійшов висновку про безпідставність його позовних вимог.

Щодо позовних вимог позивача - 2, Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, то як видно з позовної заяви, жодних вимог до відповідачів позивач-2 не заявляє, відтак суд робить висновок про відсутність порушень його прав відповідачами.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачі як суб`єкт владних повноважень довели суду правомірність своїх дій та рішень.

Враховуючи надані сторонами на підтвердження своїх пояснень документи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір покладається на позивачів.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 255 КАС України, суд

в и р і ш и в :

відмовити у задоволенні позову Управління фінансів департаменту фінансової політики Львівської міської ради (місцезнаходження: 79006, м.Львів, пл.Ринок, 1, код ЄДРПОУ 02314754), Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (місцезнаходження: 79008, м.Львів, пл.Галицька, 15, код ЄДРПОУ 25558625) до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43143039), Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області (місцезнаходження: 79005, м.Львів, вул.К.Левицького, 18, код ЄДРПОУ 38008294) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії повністю.

Судові витрати покладаються на позивача.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із урахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 07.07.2021.

Суддя Лунь З.І.