Ухвала суду № 98141820, 01.07.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2021
Номер справи
320/4416/21
Номер документу
98141820
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

01 липня 2021 року № 320/4416/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянувши у підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Реформа", про визнання протиправними та скасування рішень,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області, у якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області від 02.02.2021 №10 "Про встановлення тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з постачання теплової енергії споживачам на території АДРЕСА_1 ";

- визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області від 03.03.2021 №119 "Про встановлення тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з постачання теплової енергії споживачам на території АДРЕСА_1 ".

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче засідання по справі.

Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Товариство з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Реформа".

13.05.2021 на адресу суду від позивача надійшли пояснення та заява, у якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та нечинним рішення виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області від 02.02.2021 №10 "Про встановлення тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з постачання теплової енергії споживачам на території АДРЕСА_1 ";

- визнати протиправним та нечинним рішення виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області від 03.03.2021 №119 "Про встановлення тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з постачання теплової енергії споживачам на території АДРЕСА_1 ".

Протокольною ухвалою суду від 20.05.2021, проголошеною без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання, прийнято до розгляду заяву позивача про уточнення позовних вимог та постановлено здійснювати подальший розгляд справи з урахуванням вказаної заяви.

У підготовче засідання, призначене на 01.07.2021, з`явились представники сторін та третьої особи.

17.06.2021 на адресу суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Зараз-10" надійшло клопотання про долучення документів по справі.

У вказаному клопотанні юридична особа просить суду залучити, в разі необхідності, Товариство з обмеженою відповідальністю "Зараз-10" до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, оскільки вказана юридична особа є управителем багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .

01.07.2021 на адресу суду від ОСОБА_2 надійшла заява про вступ у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Обґрунтовуючи вказану заяву, ОСОБА_2 повідомила, що рішення, ухвалене судом за результатами розгляду даної справи може вплинути на її права та інтереси, оскільки вона є власником квартири АДРЕСА_2 .

Також 01.07.2021 на адресу суду від ОСОБА_3 надійшла заява про вступ у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, з підстав того, що вказана особа є мешканцем квартири АДРЕСА_3 .

Присутній у судовому засіданні 01.07.2021 ОСОБА_4 подав заяву про вступ у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, оскільки він є мешканцем квартири АДРЕСА_4 .

Присутня у судовому засіданні 01.07.2021 ОСОБА_5 також подала заяву про вступ у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, з підстав перебування у її власності квартири АДРЕСА_5 .

Розглянувши вказані заяви та клопотання, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Суд зауважує, що дана справа стосується оскарження нормативно-правового акта.

Так, статтею 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що: нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Верховний Суд у постанові від 07.06.2021 у справі №296/10605/16-а (реєстраційний номер судового рішення у ЄДРСР - 97494866) зазначив, що юридична наука визначає, що нормативно-правові акти - це правові акти управління, які встановлюють, змінюють, припиняють (скасовують) правові норми. Нормативно-правові акти містять адміністративно-правові норми, які встановлюють загальні правила регулювання однотипних відносин, розраховані на тривале застосування. Вони встановлюють загальні правила поведінки, норми права, регламентують однотипні суспільні відносини у певних галузях і, як правило, розраховані на довгострокове та багаторазове їх застосування.

Отже, до нормативно-правових актів відносяться прийняті уповноваженими органами акти, які встановлюють, змінюють норми права, носять загальний чи локальний характер, розраховані на невизначене коло осіб та застосовується неодноразово.

Ненормативним (індивідуальним) правовим актам притаманні такі ознаки: а) спрямовуються на врегулювання конкретних (одиничних) актів соціальної поведінки; б) поширюються лише на персонально визначених суб`єктів; в) містять індивідуальні приписи (веління, дозволи), розраховані на врегулювання лише окремої, конкретної життєвої ситуації, тому їх юридична чинність (формальна обов`язковість) вичерпується одноразовою реалізацією; г) не передбачають повторного застосування одних і тих самих юридичних засобів; д) не мають зворотної дії в часі.

Цей висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься у постановах Верховного Суду від 21.10.2019 у справі № 522/22780/16-а, від 26.11.2019 у справах № 826/4630/18 та № 183/6195/17, від 11.12.2019 у справі № 369/7296/16-а, від 21.12.2019 у справі № 826/14366/15, від 04.03.2020 № 450/1236/17.

Аналогічна правова позиція щодо визначення поняття нормативно-правового акта викладена у рішеннях Конституційного Суду України від 27.12.2001 №20-рп/2001 у справі про укази Президії Верховної Ради України щодо Компартії України, зареєстрованої 22.07.1991 (абзац перший пункту 6 мотивувальної частини), від 23.06.1997 № 2-зп у справі про акти органів Верховної Ради України (абзац четвертий пункту 1 мотивувальної частини), від 16.04.2009 №7-рп/2009 у справі про скасування актів органів місцевого самоврядування (пункт 4 мотивувальної частини).

У вищевказаній постанові від 07.06.2021 у справі №296/10605/16-а (реєстраційний номер судового рішення у ЄДРСР - 97494866) Верховний Суд зазначив, що визначальною умовою, що може слугувати критерієм загальності чи персоніфікованості суб`єктів впливу є їхнє коло, адже кількість як величина має відносний характер, може змінюватись і не є сталим показником регулятивного впливу юридичних актів. Під час визначення кола суб`єктів, правовий статус яких регламентує правовий акт, необхідно зважати лише на ті із них (фізична чи юридична особа, орган, організація, спільність людей тощо), для яких правовим актом установлюються права та обов`язки безпосередньо, щодо яких праворегуляторний вплив є прямим (а не усіх суб`єктів, для яких він може мати юридичне значення).

Такий самий правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 27.02.2021 у справі №405/6347/15-а (2-а/405/291/15) (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 87868707).

Тому, здатність правового акта поширювати свою чинність хоч і на певне коло, однак неперсоніфікованих осіб - є ознакою нормативності.

За таких обставин, рішення органу місцевого самоврядування щодо встановлення та зміни тарифів на послуги з постачання теплової енергії є нормативно-правовими актами місцевого значення, які мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово.

Відповідно до пп.2 п."а" ст.28 Закону України "Про місцеве самоврядування" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.

Частинами першою-третьою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради.

Частиною першою статті 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом.

Згідно з частиною першою статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати, зокрема, нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.

Суд зазначає, що оскільки спірні рішення є нормативно-правовими актами, які були прийняті відповідним органом місцевого самоврядування, вказані документи в силу вищенаведених вимог чинного законодавства підлягають опублікуванню у спосіб, передбачений Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Матеріали справи містять докази опублікування у газеті "Трибуна Борщагівської об`єднаної громади" випуску №3 (452) від 08-12.02.2021 рішення виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області від 02.02.2021 №10 "Про встановлення тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з постачання теплової енергії споживачам на території АДРЕСА_1 .

З вказаного слідує, що зміст спірного рішення був доведений відповідачем до відома жителів с.Чайки, Бучанського району, Київської області, тобто до відома невизначеного кола осіб.

Крім того, ухвалами суду від 19.04.2021, від 20.05.2021 та від 10.06.2021 було зобов`язано відповідача опублікувати оголошення про оскарження нормативно-правових актів виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області, а саме:рішення виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області від 02.02.2021 №10 "Про встановлення тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з постачання теплової енергії споживачам на території АДРЕСА_1 " та рішення виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області від 03.03.2021 №119 "Про встановлення тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з постачання теплової енергії споживачам на території АДРЕСА_1 , у друкованому виданні (засобі масової інформації), в якому ці акти були або мали бути офіційно оприлюднені, докази чого надати суду.

На виконання вимог ухвал суду відповідачем додано до матеріалів справи докази опублікування у газеті "Трибуна Борщагівської об`єднаної громади" (випуск від 31.05.2021) оголошення спірних рішень у даній справі.

Отже, відповідачем доведено до відома невизначеного кола осіб інформацію про факт оскарження спірних рішень у судовому порядку.

Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що з огляду на правову природу спірних рішень, зокрема, в частині поширення їх дії на широке коло осіб, рішення, прийняте за результатами розгляду даної справи, буде мати лише опосередкований вплив на права та інтереси невизначеного кола осіб, у тому числі заявників, а тому суд вважає, що залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, конкретних жителів по АДРЕСА_1 , та Товариства з обмеженою відповідальністю "Зараз-10" як управителя одного із будинків по АДРЕСА_1 , не є обов`язковим.

Зокрема, суд зауважує, що спірними рішеннями безпосередньо не визначалися права та обов`язки вищевказаних осіб, а спірні рішення стосуються лише встановлення тарифів на послуги з постачання теплової енергії споживачам на території АДРЕСА_1 , що, однак, не свідчить про те, що до участі у цій справі мають бути залучені в якості третіх осіб усі мешканці будинків, які користуються комунальними послугами. Спірні рішення про встановлення тарифів, на переконання суду, мають прямий вплив лише на права та обов`язки виконавця послуг, якому був встановлений відповідний тариф, а відносини між цим виконавцем та споживачами послуг вже є опосередкованими від спірних рішень.

Суд знов звертає увагу на те, що в адміністративному процесі стосовно оскарження нормативно-правового акта суд інформує осіб, на яких оскаржуваний акт може мати опосередкований вплив, шляхом зобов`язання відповідача опублікувати оголошення про оскарження нормативно-правового акта та оголошення про прийняте рішення у справі у друкованому виданні (засобі масової інформації), в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений. Саме шляхом такої публікації до відома усіх зацікавлений осіб доводиться інформація про розгляд справи та результати такого розгляду.

У зв`язку з цим, підстави для залучення в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Зараз-10", ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 відсутні.

У судовому засіданні 01.07.2021 були проголошені вступна та резолютивна частини ухвали.

Керуючись статтями 49, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

1. Відмовити у задоволенні клопотань Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАРАЗ-10", ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про залучення їх до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.

2. Копію ухвали направити на адресу учасників судового процесу та Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАРАЗ-10", ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Повний текст ухвали складений та підписаний 05.07.2021.

Суддя Дудін С.О.