Ухвала суду № 98141554, 05.07.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2021
Номер справи
260/217/19
Номер документу
98141554
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про встановлення нового строку подання звіту

05 липня 2021 рокум. Ужгород№ 260/217/19

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Скраль Т.В.

при секретарі Шестак Н.В.,

за участю сторін:

позивач: ОСОБА_1 - в судове засідання не з`явився;

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області – представник Маровді Володимир Михайлович,

розглянувши у відкритому судовому засіданні питання щодо прийняття звіту відповідача про виконання рішення суду та клопотання позивача про накладення штрафу в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 05 липня 2021 року проголошено вступну та резолютивну частини ухвали. Ухвалу у повному обсязі складено протягом 05 липня 2021 року.

28 листопада 2019 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії - задоволено.

19 грудня 2019 року додатковим рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду допущено до негайного виконання присудження виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

18 березня 2020 року постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області залишено без задоволення, а додаткове рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року у справі № 260/217/19 - без змін.

23 квітня 2020 року Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області подало звіт про виконання рішення суду по справі.

18 лютого 2021 року ухвалою суду встановлено новий строк для подання звіту Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області про повне виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2019 року протягом двадцяти робочих днів з дати прийняття цієї ухвали у справі 260/217/19.

22 березня 2021 року Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області подало звіт про виконання рішення суду по справі, ( а.с.209, Т.1)

20 квітня 2021 року Ухвалою суду визнано поданий звіт поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області звіт за №0700-0802-7/10688 від 15.03.2021 року таким, що не підтверджує повне належне виконання рішення суду, зокрема, в частині виплати ОСОБА_1 усієї (повної) суми перерахованої пенсії згідно з рішенням суду. За пунктом 2 резолютивної частини ухвали суду, визнано поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області звіт за №0700-0802-7/10688 від 15.03.2021 року таким, що підтверджує виконання рішення суду в частині проведення перерахунку ОСОБА_1 різницю розміру пенсії (з урахуванням виплачених сум) за період з 18 березня 2020 року по 30.04.2020 року у сумі 1826, 85 грн, що була виплачена у травні 2020 року. В цій частині звіт за № 0700-0802-7/10688 від 15.03.2021 року Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області - прийнято. Судом встановлено новий строк для подання звіту Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області про повне виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2019 року та додаткового судового рішення від 19 грудня 2019 року протягом 30 робочих днів з дати прийняття цієї ухвали у справі 260/217/19.

14 травня 2021 року Головним управлінням пенсійного фонду України в Закарпатській області подано звіт про виконання рішення суду від 28.11.2019 року та додаткового судового рішення від 19.12. 2019 року, ( а.с.2, т.2)

Звіт обґрунтовано тим, що рішення Закарпатського окружного адміністративного суду виконано пенсійним органом в добровільному порядку 02 квітня 2020 року, що підтверджується протоколом із автоматизованої системи розрахунку пенсій за пенсійною справою № 0701002734, а також розрахунком на доплату пенсії за рішенням. З 01.05.2020 року пенсія виплачується у новому розмірі та становить 10517,50 грн., а різниця в пенсії (з урахуванням виплачених сум) за період з 18.03.2020 по 30.04.2020 в сумі 1826,85 грн. була виплачена у травні 2020 року. Різниця в пенсії за період до набрання судовим рішенням законної сили з 01.01.2018 року по 17.03.2020 року у сумі 20958,03 грн. була облікована та буде виплачена після надходження коштів з Державного бюджету України.

З приводу виконання Головним управлінням додаткового судового рішення від 19 грудня 2019 року в частині присудження виплат пенсії в межах суми стягнення за один місяць повідомляють: 22 січня 2020 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії із 19.12.2019 року по 18.01.2020 року у розмірі 80 % грошового забезпечення. Різниця в пенсії (з урахуванням виплачених сум) за вказаний період склала 1 126, 56 грн та зарахована на особовий рахунок позивача, про що його повідомлено листом № 0700-0319-8/1254 від 23.01.2020 року, (а.с.2,3 т.2).

08 червня 2021 року позивач повторно подав суду клопотання про застосування штрафних санкцій до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та накласти штраф до керівника суб`єкта владних повноважень за невиконання рішення суду від 18.11.2019 року. Клопотання про застосування штрафу розглянути у його відсутність, (а.с.18, т.2).

Клопотання мотивоване тим, що подається повторно та обов`язковість судових рішень є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією із засад судочинства, визначених ст.ст. 129, 129-1 Конституції України, статтями 2, 14, 370 КАС України та ст. 13 закону "Про судоустрій та статус суддів". Органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов`язань, що вказано Європейським судом в рішенні від 08.11.2005 року "Кречко проти України".

Представник відповідача у судовому засідання просив суд прийняти звіт про виконання рішення та зазначив, що не виконання рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Подав суду відповідь Пенсійного фонду України на запит Головного управління від 06 травня 2021 року № 0700-0404-5/17639.

Розглянувши звіт про виконання рішення суду за №0700-0801-7/18643 від 14.05.2021 року, судом встановлено наступне.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статті 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Аналогічні положення містяться в статті 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Частиною 5 статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

З метою забезпечення виконання судового рішення статтею 382 КАС України передбачено дві форми судового контролю за виконанням судового рішення: 1) зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання рішення суду; 2) накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Так, згідно з положеннями частин 1, 2 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Судом встановлено, що 28 листопада 2019 року позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії - задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії з 80% на 70% сум грошового забезпечення починаючи з 01 січня 2018 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 в основному розмірі 80 % сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року, з урахуванням проведених виплат.

19 грудня 2019 року додатковим рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду заяву позивача щодо винесення додаткового рішення – задоволено. Допущено до негайного виконання присудження виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

18 березня 2020 року постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області залишено без задоволення, а додаткове рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року у справі № 260/217/19 - без змін.

Позивач із заявою про видачу виконавчого листа за додатковим судовим рішенням від 19 грудня 2019 року до суду не звертався.

Як слідує зі звіту про виконання рішення суду за №0700-0801-7/18643 від 14.05.2021 року, різниця в пенсії (з урахуванням виплачених сум) за період з 18 березня 2020 року по 30 квітня 2020 року в сумі 1826, 85 грн. була виплачена ОСОБА_1 у травні 2020 року. З 01.05.2020 року пенсія виплачується у новому розмірі та становить 10517,50 грн., а різниця в пенсії (з урахуванням виплачених сум) за період з 18.03.2020 по 30.04.2020 в сумі 1826,85 грн. була виплачена у травні 2020 року. Різниця в пенсії за період до набрання судовим рішенням законної сили з 01.01.2018 року по 17.03.2020 року у сумі 20958,03 грн. була облікована та як стверджує пенсійний орган буде виплачена після надходження коштів з Державного бюджету України.

З приводу виконання Головним управлінням додаткового судового рішення від 19 грудня 2019 року в частині присудження виплат пенсії в межах суми стягнення за один місяць повідомляють: 22 січня 2020 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії із 19.12.2019 року по 18.01.2020 року у розмірі 80 % грошового забезпечення. Різниця в пенсії (з урахуванням виплачених сум) за вказаний період склала 1 126, 56 грн та зарахована на особовий рахунок позивача, про що його повідомлено листом № 0700-0319-8/1254 від 23.01.2020 року, (а.с.7, т.2). Вказана обставина підтверджується розрахунком на доплату (а.с.6, т.2).

Отже, додаткове судове рішення виконано відповідачем, що підтверджено належними та допустимими доказами.

Щодо доводів відповідача, що різниця в пенсії за період до набрання судовим рішенням законної сили з 01.01.2018 року по 17.03.2020 року у сумі 20958,03 грн. була облікована та як стверджує пенсійний орган, буде виплачена після надходження коштів з Державного бюджету України.

Здійснення перерахунку та нарахування пенсії є лише передумовою її виплати, однак не свідчить про повне виконання рішення суду, оскільки рішенням суд зобов`язав Пенсійний орган не лише провести перерахунок, але й виплатити позивачеві суму перерахованої пенсії.

Механізм погашення заборгованості, що утворилась внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, визначався Порядком 649.

Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у справі №640/5248/19 апеляційні скарги Кабінету Міністрів України та Пенсійного фонду України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019 змінене, зокрема пункт 2 резолютивної частини рішення викладено у наступній редакції: "Визнати протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду".

Отже, до 22.07.2020 Порядок №649 був чинний і боржник зобов`язаний був ним керуватися, тобто вчиняти певні активні дії з метою виконання рішення суду, зокрема: вести облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, подавати до Пенсійного фонду України документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника та інші документи і розрахунки згідно з Порядком, а комісія ПФУ повинна була розглянути ці документи та провести відповідну перевірку розрахунку.

Натомість, відповідачем в судовому засіданні надано суду відповідь Пенсійного фонду України на запит Головного управління від 06 травня 2021 року № 0700-0404-5/17639.

Згідно запиту Головного управління ПФ в Закарпатській області № 0700-0404-5/17639 від 06.05.2021 року відповідач просить Пенсійний фонду України розглянути питання про виділення коштів для проведення виплат, згідно рішення суду від 28.11.2019 року, при цьому заборгованість в сумі 20958,03 грн включено в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, з датою надходження рішення до боржника 30.03.2020 року. Станом на 06.05.2021 року реєстраційний номер рішення 64552, (а.с.8, т.2).

26 травня 2021 року Департамент пенсійного забезпечення на звернення територіального пенсійного органу повідомив, що нараховані на виконання рішень суду кошти підлягають виплаті в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат.

Щодо доводів про те, що боржник не є розпорядником бюджетних коштів, суд зазначає наступне.

Приписами абзацу другого пункту 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління ПФУ від 22.12.2014 № 28-2 зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26486 ( далі – Положення № 28-2), визначено, що управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсії, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 3, 5, 8 пункту 4 вказаного Положення).

Таким чином, фінансування пенсійних виплат на виконання судового рішення у справі № 308/10154/18 має бути здійснено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області, тобто доводи боржника про те, що він не є розпорядником коштів, є необґрунтованими.

Згідно матеріалів справи, рішення суду від 28 листопада 2019 року по справі №260/217/19, які набрали законної сили у встановлений строк відповідачем не виконано, при цьому станом на момент розгляду заяви судом порушення не усунуто. До звіту про виконання рішення суду відповідачем не надано жодних доказів щодо повного виконання рішення суду.

Таким чином, суд дійшов висновку, що суб`єкт владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у порушення вимог ст. 129-1 Конституції України та ч. 1 ст. 370 КАС України не виконав рішення суду по справі №260/217/19, які набрали законної сили.

Зважаючи на це, доводи відповідача щодо відсутності фінансових ресурсів не може вважатись обставиною, що виправдовує невиконання судового рішення.

Невиплата особі коштів з посиланням на їх відсутність без будь-яких належних доказів, які це підтверджують порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод право мирно володіти своїм майном.

Враховуючи те, що рішення у даній справі залишається невиконаним відповідачем у повному обсязі, суд вважає за необхідне визнати поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області звіт за №0700-0700-0801-7/18643 від 14.05.2021 року таким, що не підтверджує виконання рішення суду в частині виплати позивачу пенсії за період з 01.01.2018 року в сумі 20 958,03 грн. та встановити новий строк для подання звіту Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області про повне виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2019 року протягом 30 робочих днів з дати прийняття цієї ухвали у справі 260/217/19.

Враховуючи те, що даною ухвалою встановлено новий строк для подання звіту Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області про повне виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2019 року протягом 30 робочих днів з дати прийняття цієї ухвали у справі 260/217/19, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні клопотання позивача від 08 червня 2021 року про накладення штрафу, оскільки таке є передчасним.

Керуючись статтею 243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Визнати поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області звіт за №0700-0801-7/18643 від 14.05.2021 року таким, що не підтверджує повне належне виконання рішення суду, зокрема, в частині виплати ОСОБА_1 усієї (повної) суми перерахованої пенсії згідно з рішенням суду.

2. Встановити новий строк для подання звіту Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області про повне виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2019 року в частині, що залишається невиконаною - протягом 30 робочих днів з дати прийняття цієї ухвали у справі 260/217/19.

3. У задоволенні клопотання (повторного) позивача про накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області за невиконання судового рішення в справі 260/217/19 - відмовити.

4. Ухвалу направити учасникам справи.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні було проголошено вступну та резолютивну частини ухвали суду, - з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.В.Скраль