
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2021 року м. Житомир справа № 240/15824/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: Чернової Г.В. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якому просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо відмови у переході на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області перевести її на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 09.07.2020.
В обґрунтування позову зазначила, що звернувся до відповідача із заявою про перехід на пенсію за віком, зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак отримала відмову, мотивовану тим, що станом на 01.01.1933 період проживання та робити в зоні посиленого радіологічного контролю складає - 4 роки 2 місяці 5 днів. Вказану відмову вважає протиправною.
Ухвалою суду Житомирський окружний адміністративний суд вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Відзив до суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області не надано.
Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), позовну заяву та відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, дійшов наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 і є особою яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 виданого 20.12.1994.
З метою реалізації свого права, як потерпілого від Чорнобильської катастрофи, на пенсійне забезпечення, ОСОБА_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення їй пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до абзацу 5 пункту 2 частини першої статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особі, яка постійно проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю.
За наслідками розгляду поданих позивачем заяви та документів, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області прийняло рішення від 15 липня 2020 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
У вказаному листі Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зазначило, що за наявними документами станом на 01.01.1993 період проживання та роботи в зоні посиленого радіоекологічного контролю складає (з 06.07.1987 до 10.12.1990 та з 01.04.1992 до 31.12.1992) - 4 роки 2 місяці 5 днів.
Відповідно до вимог ст. 55 Закону, ОСОБА_1 має право на пенсію із зниженням пенсійного віку на 1 рік, тобто при досягненні 59 років.
Враховуючи вищезазначене і оскільки не виконано вимоги п.2 ст. 55 Закону України №796 підстав для призначення пенсії в 55 річному віці не має.
Вказана відмова у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" стали підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
Вирішуючи публічно-правовий спір та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон № 796-XII).
При цьому, умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення визначені ст.55 Закону № 796-XII.
Право на пенсію зі зниженням пенсійного віку, мають потерпілі від Чорнобильської катастрофи, зокрема особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років (абз.5 п.2 ч.1 ст.55 Закону № 796-XII).
Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Як вбачається з довідки Житомирського національного агроекологічного університету від 19.06.2017 № 367/01-16 та довідки Лугинської селищної ради № 1246 від 09.10.2019, позивач в період з 12.05.1986 по 03.08.1986 проходила виробничу практику в Лугинському районі с. Кремне (радгосп "Кремнянський"), яке відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Тобто позивач має право на початкову величину зниженню пенсійного віку.
Відповідно до ч.1 ст.55 вказаного Закону, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
З доданих до матеріалів справи документів вбачається, що позивач має стаж 34 роки 2 місяці 19 днів, що не заперечується відповідачем.
Крім того, відповідачем у повідомленні про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах зазначено, що період проживання та роботи позивача у зоні посиленого радіоекологічного контролю, станом на 01.01.1993 становить 4 місяці 2 місяці 5 днів. Тобто достатнім для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.
Отже, оскільки позивач станом на 09.07.2020 має страховий стаж понад 15 років, на момент звернення із заявою про призначення пенсії їй виповнилось 55 років, постійно проживала (працювала) в зоні радіоактивного забруднення, що, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", дає право на зниження пенсійного віку на 5 років, а тому відмова відповідача в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку є протиправною і позов підлягає задоволенню.
Беручи до уваги задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати в сумі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 242-246 КАС України, суд
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7,Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341), визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у переході на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 09.07.2020.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати в сумі 908, 00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.В. Чернова