
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2021 року м. Житомир
справа № 240/12648/21
категорія 105000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул.Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про визнання протиправною та скасування постанови,-
встановив:
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось до суду з позовом, у якому просить визнання протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Сладь Т.П. від 02.06.2021 ВП №63127558 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем неправомірно застосовано до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області штраф за невиконання рішення суду, оскільки рішення суду у справі №240/9856/20 виконано добровільно у межах повноважень, наданих згідно з законодавством.
Вказує, що з 01.01.2018 ОСОБА_1 був проведений перерахунок пенсії відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 та з 01.01.2018 у повному розмірі - 100% нарахованої пенсії, а саме 5199,50 грн, з 01.01.2019 розпочато виплату перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 відповідно до Постанови №103. Розмір пенсії з 01.01.2018 становив 5199,50 грн та з 01.01.2019 - 6170,87 грн.
Зазначає, що оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 по даний час виплачується в повному розмірі (100% перерахованої пенсії з 01.01.2018, передбаченому чинним законодавством), то доплата за рішенням суду відсутня.
Перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 50% підвищення з 01.01.2018 та 75% підвищення з 01.01.2019 ніколи не здійснювався, пенсія виплачувалась з 01.01.2018 в розмірі 100% підвищення.
Згідно з ухвалою суду від 22.06.2021 заяву позивача про забезпечення позову задоволено: вжито заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії постанови про накладення штрафу від 02.06.2021, винесеної старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Сладь Т.П. при примусовому виконанні виконавчого листа №240/9856/20, виданого Житомирським окружним адміністративним судом 21.09.2020, та заборони вчинення дій щодо її примусового виконання до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі №240/12648/21 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) про визнання протиправною та скасування постанови.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 23.06.2021 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана уповноваженою особою відповідача.
Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження надіслав до суду відзив на позовну заяву від 25.06.2021 (за вх.№34952/21), у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог за безпідставністю.
В обґрунтування відповідач зазначає, що згідно з наданим боржником розрахунку пенсія ОСОБА_1 з 05.03.2019 складає 5235,50 грн. Однак, 05.05.2021 на адресу відділу від ОСОБА_1 надійшла скарга, відповідно до якої надано лист Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, згідно з яким підстави для виплати пенсії у розмірі 100% з 05.03.2019 ОСОБА_1 відсутні.
Проте, зазначено, що з 01.01.2020 виплата пенсії здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100% суми і складає 7767,53 грн.
Отже, розмір пенсії ОСОБА_1 із 05.03.2019 на виконання рішення суду у справі №240/9856/20, становить 7767,53 грн (5235,50 грн - фактично виплачена сума пенсії, а повинна становити 7767,53 грн - 100% сума підвищення).
З огляду на вказане, матеріалами виконавчого провадження підтверджується, що боржником рішення суду не виконано, перерахунок пенсії з 05.03.2019 по 31.12.2019 не проведено, оскільки за вказаний період боржником нарахована пенсія складає 5235,50 грн, а має складати 7767,53 грн, крім того за вказаний період не нарахована сума доплати.
З огляду на вказане, на думку відповідача, постанова про накладення штрафу від 02.06.2021 за невиконання рішення суду, є законною.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06.08.2020 у справі №240/9856/20 позов ОСОБА_1 задоволено:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року;
- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року (а.с.69-72).
Вказане рішення набрало законної сили 08.09.2020, у зв"язку з чим Житомирський окружним адміністративним судом на виконання рішення суду від 06.08.2020 у справі №240/9856/20, 21 вересня 2020 року видано виконавчий лист (а.с.53).
24 вересня 2021 року страшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Сладь Т.П. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №63127558 з виконання виконавчого листа №240/9856/20, виданого Житомирським окружним адміністративним судом 21.09.2020, про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року (а.с. 55 зворот).
Листом від 09.10.2020 за вих.№0600-0325-8/55895, який надійшов до відповідача 19.10.2020 (вх.№10428) Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області повідомило відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький), що на виконання рішення суду від 06.08.2020 у справі №240/9856/20 проведено перерахунок та нарахування пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Також вказано, що оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 до виконання рішення суду є таким самим, як розмір пенсії після виконання рішення суду, то доплата за рішенням суду відсутня (а.с. 58).
До вказаного листа позивачем також додано розрахунок доплати пенсії ОСОБА_1 , відповідно до змісту якого сума виплати за рішенням суду №240/9856/20, відсутня (а.с 59).
03 лютого 2021 року старшим державним виконавцем було направлено боржнику вимогу державного виконавця за вих.№38/2279 про зобов"язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року (а.с. 60).
Листом від 11.02.2021, який надійшов до відповідача 19.02.2021 Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області повідомило відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький), що рішення суду виконано добровільно в межах наданих компетенцій та фінансування, до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. Також вказано, що оскільки пенсія ОСОБА_1 з 01.07.2014 по даний час виплачується в повному розмірі, передбаченому чинним законодавством, тому доплата за рішенням суду відсутня (а.с.61).
02 червня 2021 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Сладь Т.П. прийнято постанову про накладення на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області штрафу у розмірі 5100,00 грн за невиконання рішення суду в адміністративній справі №240/9856/20. Цією ж постановою зобов`язано боржника протягом десяти робочих днів виконати рішення суду, а також попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення суду (а.с.64 зворот).
Позивач вважаючи постанову про накладення штрафу за невиконання рішення суду протиправною та такою, що порушує його права, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади щодо примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) врегульовані Законом України «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VIII).
Положеннями статті 3 Закону №1404-VIII закріплено, що підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Відповідно до частини 6 статті 26 Закону №1404-VIII за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Положеннями статті 27 Закону №1404-VIII передбачено, що у разі ненадання боржником у строки, встановлені частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.
Згідно зі статтею 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
З огляду на системний аналіз наведених норм права, правовою підставою для накладення державним виконавцем на боржника штрафу у межах виконавчого провадження є невиконання ним судового рішення у встановлений строк без поважних причин. При цьому, застосування такого заходу реагування є обов`язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження, як завершальної стадії судового провадження.
Вирішуючи питання про накладення штрафу, державний виконавець повинен встановити дві обставини: 1) факт виконання чи невиконання рішення; 2) у випадку невиконання рішення встановити причини невиконання. При цьому, лише дійшовши висновку про відсутність поважних причин, державний виконавець вправі накласти штраф на боржника. Встановлення таких обставин здійснюється шляхом виконання державним виконавцем своїх обов`язків та реалізації прав, передбачених ст.18 Закону №1404-VIII, а також дотриманням сторонами виконавчого провадження свої обов`язків.
Зокрема, частиною 1 статті 18 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до змісту положень частини 3 статті 18 Закону №1404-VIII визначено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, серед іншого, проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону, а частина 4 наголошує на тому, що вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов`язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом
З огляду на викладене слідує, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.
Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 15.05.2020 у справі № 812/1813/18, від 21.05.2020 у справі № 310/6910/16-а та від 19.02.2020 у справі № 821/1491/17.
Матеріали справи свідчать, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 06.08.2020 у справі №240/9856/20 зобов`язано Головноне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Згідно з наданими позивачем відомостями щодо проведених перерахунків пенсії ОСОБА_1 , зокрема: з 01.04.2018 розмір пенсії становить 5199,50 грн; з 05.03.2019 розмір пенсії 5235,50 грн, що також підтверджується наданим позивачем розрахунком пенсії з 05.03.2019 на виконання рішення суду (а.с. 59, 62, 63).
Однак, відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області №8349/8448/Х-02/8-0600/20 від 11.06.2020 повідомлено ОСОБА_1 що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1088 "Про деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" установлено, що з 01.01.2020 виплата пенсій здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Загальний розмір пенсії до виплати з 01.01.2020 становить 7767,53 грн (а.с. 68).
Окрім того, суд зазначає, що позивачем в обґрунтування позову самостійно вказано та не заперечується, що розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2020 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 становить 7767,54 грн.
При цьому, суд вказує, що позивачем зазначається протирічний факт, що виплата пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 у розмірі 5235,50 грн є виплатою нарахованої пенсії у повному розмірі - 100% суми підвищення.
Підсумовуючи наведені обставини, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області рішення суду №240/9856/20 не виконано, оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1 , не проведено з 05.03.2019 по 31.12.2019.
За таких обставин суд вважає, що рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06.08.2020 у справі №240/9856/20 не виконано Головним управлінням Пенсійного фонду України у Житомирській області в межах покладених судом зобов`язань та у відповідності до вимог чинного законодавства.
Також, суд вказує, що у матеріалах справи відсутні докази щодо виникнення (наявності) у боржника труднощів з виконанням рішення суду чи його незрозумілістю, що в свою чергу свідчить про невиконання рішення суду у повному обсязі без доведення поважності причин. А довільне трактування судового рішення та самовільне визначення боржником способу та порядку його виконання не можуть бути визнаними поважними причинами невиконання судового рішення.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що невиконання в повному обсязі рішення судів, які набрали законної сили щодо пенсійних виплат, позбавляють пенсіонерів права отримати заборгованість з перерахованої (нарахованої) пенсії на виконання рішень судів, що в свою чергу, позбавляє їх гарантованого Конституцією України (стаття 46) права на соціальний захист в повному обсязі.
Так, у рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі "Горнсбі проти Греції" Суд зазначив, що, право на судовий захист було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок.
Крім того, відсутність у заявника можливості домогтися виконання судового рішення, винесеного на його користь, становить втручання у право на мирне володіння майном, як це передбачено пунктом 1 статті 1 Першого протоколу.
Необґрунтовано тривала затримка у виконанні обов`язкового для виконання судового рішення може становити порушення Конвенції. Обґрунтованість такої затримки має оцінюватися з урахуванням, зокрема, складності виконавчого провадження, поведінки самого заявника та компетентних органів, а також суми і характеру присудженого судом відшкодування.
Саме на державу покладено обов`язок дбати про те, щоб остаточні рішення, винесені проти її органів, установ чи підприємств, які перебувають у державній власності або контролюються державою, виконувалися відповідно до зазначених вимог Конвенції (рішення у справі "Ромашов проти України" від 27 липня 2004 року (№ 67534/01).
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи наведене та, беручи до уваги встановлені під час розгляду справи обставини, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог та відмову у задоволенні позову.
Відповідно до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору не підлягають стягненню.
Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 271, 272, 287, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-
вирішив:
У задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341) до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (вул.Майдан Соборний, 1, Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 43316784) про визнання протиправною та скасування постанови,- відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги у строк, визначений ч.6 ст.287 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення складено у повному обсязі 07 липня 2021 року.
Суддя А.В. Горовенко