
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2021 року Справа № 160/3861/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадженняі у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в якій позивач просить:
визнати дії відповідача щодо відмови в здійснені вірного розрахунку та виплати безпідставно заниженої суми виплати розрахованої суми різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2016 р., та місячним розміром пенсії, отриманої Позивачем за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», що позбавило Позивача законної пенсії, неправомірними;
зобов`язати Відповідача здійснити вірний розрахунок розрахованої суми різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2016 р., та місячним розміром пенсії, отриманої Позивачем за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 року, відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103 ««Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та виплату безпідставно позбавленої пенсії на суму 89695,79 грн.
В обґрунтування позову зазначив, що він є пенсіонером, якому призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ. Позивач вважає протиправними дії відповідача при проведенні йому перерахунку відповідно до постанови №103, що призвело до невірного визначення підвищення до пенсії.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.03.2021 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
У відзиві на позовну заяву ГУ ПФУ в Дніпропетровській області вказує, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу проведено перерахунок розміру раніше призначеної пенсії. Законом України від 02.03.2015 № 213-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" (далі - Закон № 213) внесено зміни до статті 54 Закону № 2262 Законом України від 02.03.2015 № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» внесено зміни до статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до яких з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, особам, яким пенсія призначена відповідно до цього Закону (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Законом України від 24.12.2015 № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», продовжено дію Закону № 213-VIII у період з 01.01.2016 по 31.12.2016.
Враховуючи зазначені норми та факт роботи Позивача з 01.08.2012 на посаді державного службовця в Головному управлінні Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області з 01.04.2015 виплата пенсії була призупинена.
На виконання рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/ 2016 за період з 20.12.2016 по 31.12.2016 пенсія підлягала виплаті.
Доплата за періоди з 20.12.2016 по 31.12.2016 в сумі 894,13 грн., була виплачена позивачу в січні місяці 2017 року.
Законом України від 03.10.2017 № 2148-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» до статті 54 Закону № 2262 знову було внесено зміни, відповідно до яких з 1 жовтня 2017 року пенсії виплачуються без урахування одержуваної заробітної плати (доходу).
Враховуючи зазначені норми та факт працевлаштування Позивача на посаді державного службовця протягом періоду з 01.01.2016 по 30.09.2017 виплата пенсії не проводилася, а тому і доплата по перерахунку за нормами Постанови № 103 не нараховувалася.
Таким чином, доплата обчислена за нормами Постанови № 103 обчислена за період з 20.12.2016 по 31.12.2016 та з 01.10.2017 по 31.12.2017 обчислена вірно та складає 6775,95 грн.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Згідно ч.2 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач знаходиться на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» за №2262-ХІІ від 09.04.1992.
Згідно протоколу за пенсійною справою 0403010172 (МВС) від 01.08.2012 року сума грошового забезпечення позивача для обчислення пенсії складає 3725,54 грн., розмір пенсії (62% грошового забезпечення) складає 2309,83 грн.
Згідно довідки ГУМВС України в Дніпропетровській області №83/34225 від 15.03.2018 року про розмір грошового забезпечення , що враховується для перерахунку пенсії позивачу визначено розмір грошового забезпечення 6952,18 грн.
Згідно протоколу за пенсійною справою 0403010172 (МВС) від 27.03.2018 року сума грошового забезпечення позивача для обчислення пенсії складає 6952,18 грн., розмір пенсії (62% грошового забезпечення) складає 4310,35 грн. Також, в протоколі зазначено, що з 01.04.2018 року виплата складає 4310,35 грн.
Як зазначив позивач в позовній заяві, з метою досудового врегулювання спору 23.09.2020, 06.11.2020 та 14.12.2020 року позивачем було здійснено звернення до відповідача щодо здійснення вірного розрахунку суми різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2016 р., та місячним розміром пенсії, отриманої Позивачем, та виплати безпідставно заниженої суми виплати розрахованої суми різниці за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 року, відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2018 №103, що позбавило Позивача законної пенсії на суму 88848,83 грн.
14.01.2021 року відповідачем було відмовлено в задоволені вимог Позивача щодо проведення вірного розрахунку розрахованої суми різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з ,01 січня 2016 р., та місячним розміром пенсії, отриманої позивачем, і здійснення виплати безпідставно невиплаченої Позивачеві державної пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 року, відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2018 №103.
З огляду на вищевикладене, суд зазначає наступне.
01.01.2016 набрав чинності Закон України від 24.12.2015 №911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" (далі - Закон №911-VIII), відповідно до якого були внесені зміни до першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якими встановлено, що "тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється".
Тобто з 01.01.2016 знову почали діяти обмеження щодо виплати призначених пенсій особам, які працюють на посадах та на умовах, передбачених, зокрема, Законом України «Про державну службу».
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано таким, що не відповідає Конституції України, перше речення частини першої статті 54 Закону №2262-ХІІ. Рішення набрало чинності 20.12.2016.
Тобто, норми Закону №911-VIII, за змістом якого пенсія, призначена за Законом №2262-ХІІ, особам працюючим, зокрема, на посадах віднесених до державної служби, не виплачується, були чинними до прийняття Конституційним Судом України рішення від 20.12.2016 №7-рп/2016.
Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" частину першу статті 54 Закону №2262-ХІІ викладено в такій редакції: "Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи, учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист"), які займають посади державної служби, визначені Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу", а також працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії не виплачуються.
Відтак, Законом №1774-VІІІ фактично продовжено тимчасовий порядок обмеження виплати пенсій працюючим пенсіонерам з 01.01.2017 по 31.12.2017.
Станом на час виникнення спірних правовідносин, вказані норми законів не скасовані та не визнані у встановленому порядку такими, що не відповідають Конституції України, а тому підлягали застосуванню відповідними суб`єктами, в тому числі і відповідачем.
За наведеного правового регулювання, суд дійшов висновку, що виплата раніше призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсії за вислугу років позивачу, який працює на посаді віднесеній до держаної служби, підлягає поновленню з лише з 20 по 31 грудня 2016 року.
Відповідного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 31 травня 2021 року справа №567/180/17.
Також, в постанові Верховного Суду від 03 грудня 2020 року справа № 638/2084/17 зазначено:
«22. Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме: перше речення частини 1 статті 54, відповідно до яких тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.
23. Відповідно до статті 152 Конституції України, закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
24. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
25. Таким чином, на думку колегії суддів, виплата раніше призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії за вислугу років особі, яка працює на посаді віднесеній до держаної служби, підлягає поновленню лише з 20 грудня 2016 року».
Як зазначив відповідач, на виконання рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/ 2016 за період з 20.12.2016 по 31.12.2016 пенсія підлягала виплаті.
Доплата за періоди з 20.12.2016 по 31.12.2016 в сумі 894,13 грн., була виплачена позивачу в січні місяці 2017 року.
Законом України від 03.10.2017 № 2148-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» до статті 54 Закону № 2262 знову було внесено зміни, відповідно до яких з 1 жовтня 2017 року пенсії виплачуються без урахування одержуємої заробітної плати (доходу).
Згідно матеріалів справи, за період жовтень-грудень 2017 року позивачу сплачено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ з розрахунку 2309,83 грн. за місяць.
Таким чином, не підлягає виплата пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ за період з 01.01.2016 року по 19.12.2016 року та з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року.
Також, суд зазначає, що 21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктом 3 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
У подальшому рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/12704/18 від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.
Таким чином, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18, а саме з 19 листопада 2019 року, пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, при цьому суд звертає увагу, що інших нормативних актів, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, на теперішній час відсутні.
Отже, з 19 листопад 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити частково.
Згідно з ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Крім того, позивач просить стягнути на свою користь судовий збір, проте, суд звертає увагу, що позивачем судовий збір не сплачувався, що також підтверджується переліком додатків до позову.
Таким чином, не підлягає стягненню на користь позивача судовий збір.
Керуючись ст. ст.243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 19 листопада 2019 року 50 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 січня 2018 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 19 листопада 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 січня 2018 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфанова