
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2021 року ЛуцькСправа № 140/397/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 14.08.2020 позивач ОСОБА_1 звернулася до Ковельського відділення обслуговування громадян із заявою та документами щодо призначення пенсії відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ).
Листом від 02.12.2020 № 0300-0302-8/40871 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача про відмову у призначенні пенсії згідно з її заявою у зв`язку із тим, що позивачем не надано первинних документів, які б підтверджували участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження або на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або у їх будівництві у 1986 році.
Позивач не погоджується із такою позицією відповідача та вказує, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали визначену кількість днів у зоні відчуження. Позивач надала посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідку форми 122, яка підтверджує період участі позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також інші документи про підтвердження участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які за своїм змістом узгоджуються та не містять суперечностей.
Позивач просить визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області від 02.12.2020 № 0300-0302-8/40871 щодо відмови у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 14.08.2020 та призначити пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 18.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 15).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 27.01.2021 № 0300-0802-8/4303 (а. с. 18-20) представник відповідача Олексюк О.П. позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні, оскільки, враховуючи факт відсутності первинних документів, які б підтверджували участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження або на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві у 1986 році, права на пенсію відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ у позивача немає, у зв`язку із чим 18.08.2020 ГУ ПФУ у Волинській області правомірно прийнято рішення № 033050004000 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ.
Крім того, до суду надійшла відповідь на відзив, у якій представник позивача Філончук Н.В. з доводами відзиву не погодилася з підстав, викладених у позовній заяві (а. с. 58-59).
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини та дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 3), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а. с. 5).
14.08.2020 позивач звернулася із заявою про призначення пенсії за віком та іншими документами, зазначеними у розписці-повідомленні (а. с. 22-23).
Рішенням від 18.08.2020 № 033050004000 у призначенні пенсії за віком відмовлено (а. с. 24), про що позивача повідомлено листом ГУ ПФУ у Волинській області № 0300-0302-8/40871, у якому вказано, що враховуючи факт відсутності первинних документів, які б підтверджували участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження або на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві у 1986 році, права на пенсію відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ у позивача немає (а. с. 12).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
За приписами частини першої статті 55 Закону № 796-ХІІ особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, зменшення віку - 5 років.
Згідно із частинами першою, четвертою статті 15 Закону № 796-ХІІ підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до частин першої, третьої статті 65 Закону № 796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Абзацом дев`ятим підпункту 5 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Отже, для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ до заяви необхідно подати посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідку військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідку архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Крім того, при вирішенні спору суд враховує правову позицію Верховного Суду України, викладену, зокрема, у постановах від 21.11.2006 № 21-1048во06 та від 04.09.2015 № 690/23/15, відповідно до якої єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
З матеріалів справи вбачається, що до заяви від 14.08.2020 про призначення пенсії за віком (а. с. 22) позивач, згідно із розпискою-повідомленням (а. с. 23), подала посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» серії НОМЕР_1 (а. с. 5) та довідку Дубівського споживчого товариства (форми 122) від 03.08.2020 № 14 про період участі (з 27.08.1986 по 11.09.1986) в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а. с. 11).
Крім того, позивач подала інші документи, зокрема, трудову книжку НОМЕР_2 (а. с. 38-44), копію довідок об`єднання підприємств громадського харчування Ковельської райспоживспілки від 23.11.1992 № 93 (а. с. 49), КППіД «Старі Соколи» б/н (а. с. 50), Дубівського споживчого товариства від 03.08.2020 № 13 (а. с. 51), які додатково підтверджують її участь з 27.08.1986 по 11.09.1986 в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, при цьому, за своїм змістом вказані документи узгоджуються та не містять суперечностей.
Відтак, суд дійшов висновку про те, що подані позивачем до заяви від 14.08.2020 документи, в розумінні абзацу дев`ятого підпункту 5 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1, підтверджують її право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а відповідач протиправно відмовив позивачу у призначенні даного виду пенсії відповідно до рішення від 18.08.2020 № 033050004000 (а. с. 24).
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, враховуючи також, що позивач фактично оскаржує не бездіяльність, а рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії, виходячи із наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, позовні вимоги належить задовольнити шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправним та скасування рішення від 18.08.2020 № 033050004000 про відмову у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку та зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.08.2020 та призначити пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 18 серпня 2020 року № 033050004000 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) повторно розглянути заяву від 14 серпня 2020 року та призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх