Рішення № 98139658, 28.05.2021, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
28.05.2021
Номер справи
921/587/19
Номер документу
98139658
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

28 травня 2021 року м. ТернопільСправа № 921/587/19

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Стадник М.С.

за участі секретаря судового засідання Василик Н.М.

розглянув матеріали справи

за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз", 01021, м. Київ, Кловський узвіз, 9/1

третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Акціонерне товариство “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” (01601, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6)

до відповідача Комунального підприємства теплових мереж Тернопільської обласної ради "Тернопільтеплокомуненерго", 46016, м. Тернопіль, вул. Київська, буд. 3А

третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Приватне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації “Тернопільгаз” (вул. Чернівецька, 54, Тернопіль, 46002).

про зобов`язання повернути в натурі безпідставно набуте майно – природний газ в обсязі 430,891 тис. куб. метрів та стягнення 2 879 446,34 грн., що є вартістю природного газу в обсязі 430,891 тис. куб. метрів.

За участі представників:

позивача - Гасай Мар`яна Борисівна, довіреність № 1-2526 від 10.12.2020р.

третьої особи на стороні позивача - Будник Кирило Андрійович, довіреність № 14-184 від 07.10.2020 р.;

відповідача – Миколайчук Наталія Леонідівна, довіреність №054 від 20.05.2021р.

третя особа на стороні відповідача - Ловчук Марія Василівна, довіреність №03/02 від 04.01.2021р.

В порядку ст. 8 Господарського процесуального кодексу України (надалі – ГПК України), здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу "Акорд".

Ухвалою суду від 16.10.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 12.11.2019р., а у судовому засіданні 12.11.2019р. постановлено ухвалу про оголошення перерви до 28.11.2019р., яку занесено у протокол судового засідання, з викликом повноважного представника відповідача ухвалою суду від 12.11.2019р.

У судовому засіданні 28.11.2019р. постановлено ухвалу про оголошення перерви у підготовчому засіданні до 06.12.2019р., для надання можливості позивачу ознайомитись із поданим відповідачем клопотанням про зупинення провадження у справі до закінчення розгляду справи №921/173/18, яку занесено у протокол судового засідання.

Ухвалою суду від 06.12.2019р. зупинено провадження у справі №921/587/19 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №921/173/18.

Постановою Західного апеляційного господарського суду від 08.09.2020р..за апеляційною скаргою позивача ухвалу від 06.12.2019 у справі №921/587/19 скасовано, а справу направлено на розгляд до суду.

Ухвалами суду від 02.10.2020р. поновлено провадження у справі та призначено підготовче засідання на 03.11.2020р.; сторін зобов`язано подати: позивачу: - докази оплати природного газу по договорах закупівлі;- відповідь на відзив із доказами, що її підтверджують та доказами її направлення відповідачу; - письмові заяви, клопотання, передбачені нормами ГПК України (за наявності); відповідачу: - відзив на позов із доказами, що його підтверджують та доказами його направлення позивачу; - заперечення на відповідь на відзив із доказами, що його підтверджують та доказами його направлення позивачу; - письмові заяви, клопотання, передбачені нормами ГПК України (за наявності). Сторони належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення.

Ухвалою суду від 16.11.2020р., у зв`язку з тим, що судове засідання у визначений час не відбулося, через з тимчасову непрацездатність судді Стадник М.С. та враховуючи п. 4 розділу Х Прикінцевих положень ГПК України, постанову Кабінету Міністрів України від 13.10.2020р. №956 “Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України”, якою зокрема внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 641 “Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”, якою установлено строк дії карантину до 31.12.2020р., з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів юридичних осіб та надання сторонам, передбаченого ст.ст. 7, 13 ГПК України, рівного права на захист своїх прав та охоронюваних законом інтересів, суд за власною ініціативою, відповідно до ч. 3 ст. 177 ГПК України продовжив строк підготовчого провадження та призначено підготовче засідання на 01.12.2020р. Сторони належним чином повідомлені про дату та час судового розгляду справи.

В судовому засіданні 01.12.2020р. для надання позивачу можливості ознайомитися з відзивом на позов, постановлено ухвалу про оголошення перерви до 11.12.2020р., а у судовому засіданні 11.12.2020р. враховуючи, неотримання відповідачем відповіді на відзив та клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, постановлено ухвалу про оголошення перерви у підготовчому засіданні до 29.12.2020р., які занесено у протоколи судових засідань. Сторони належним чином повідомлені про дату та час розгляду справи.

У судовому засіданні 29.12.2020р. за клопотанням позивача залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Акціонерне товариство “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” та постановлено ухвалу про оголошення перерви у підготовчому засіданні на 26.01.2021р., яку занесено у протокол судового засідання. Учасник справи про дату і час розгляду справи повідомлені належним чином.

У судовому засіданні 26.01.2021р. відповідач подав заяву №53/03 від 25.01.2021р. про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – ПАТ по газопостачанню та газифікації “Тернопільгаз”, та за клопотанням третьої особи на стороні позивача постановлено ухвалу про оголошення перерви у підготовчому засіданні на 12.02.2021р. та зобов`язано відповідача надати суду докази на підтвердження направлення АТ "НАК “Нафтогаз України” копії відзиву на позовну заяву №711/03 від 30.11.2020р. та заяву про залучення третьої особи ПрАТ “Тернопрільгаз”. Учасники справи належним чином повідомлені про дату та час наступного судового засідання.

У судовому засіданні 12.02.2021р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Приватне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації “Тернопільгаз” та постановлено ухвалу про оголошення перерви на 02.03.2021р., яку занесено у протокол судового засідання. Учасники справи належним чином повідомлені про дату та час судового засідання.

У судовому засіданні 02.03.2021р., для надання можливості сторонам ознайомитися з поданими поясненнями ПАТ по газопостачанню та газифікації “Тернопільгаз”, постановлено ухвалу про оголошення перерви у підготовчому засіданні на 19.03.2021р., яку занесено у протокол судового засідання. Учасники справи належним чином повідомлені про дату та час судового засідання.

Ухвалою суду від 19.03.2021р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 13.04.2021р. Учасники справи належним чином повідомлені про дату та час судового засідання.

В судовому засіданні 13.04.2021р. відкрито розгляд справи по суті, учасники справи виступили із вступним словом, враховуючи не забезпечення участі в судовому засіданні представника третьої особи на стороні відповідача та не повідомлення причин неявки а також, беручи до уваги не забезпечення участі представника у судове засідання 19.03.2021р. через контакт з особами в яких підтверджено коронавірусну хворобу COVID-19, оголошено перерву по розгляду справи по суті на 11.05.2021р. Представники позивача, відповідача та третьої особи на стороні позивача про дату та час розгляду справи повідомлені під розписку, а ухвала суду направлена третій особі на стороні відповідача не отримана, згідно відстеження на офіційному сайті “Укрпошта” остання дія: « відправлення не вручено під час доставки, станом на 23.04.2021р.»

У судовому засіданні 11.05.2021р., у зв`язку із неприбуттям в судове засідання представників позивача, відповідача та третьої особи на стороні відповідача та не надання такими заяв, чи клопотань з процесуальних питань, постановлено ухвалу про оголошення перерви на 28.05.2021р., яку занесено у протокол судового засідання. Учасники справи належним чином повідомлені про дату та час судового засідання.

Учасники справи забезпечили участь представників у судове засідання 28.05.2021р., будь – яких заяв, клопотань з процесуальних питань не заявили.

Позивач, його представник, позовні вимоги підтримав та просить їх задовольнити у повному обсязі. В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що у березні-квітні 2017р. Комунальне підприємство «Тернопільтеплокомуенерго» безпідставно набуло з газотранспортної системи: 430,891 тис.куб.м. природного газу вартістю 2 879 446, 34грн., власником якого є АТ «Укртрансгаз». Для відбору у березні-квітні 2017 року природного газу з газотранспортної системи, оператором якої є позивач, через газотранспортну систему, оператором якої є ПАТ «Тернопільгаз», відповідач повинен був мати постачальника відповідних обсягів природного газу, а за його відсутності останній не мав підстав здійснювати відбір природного газу та повинен був самостійно припинити власне газоспоживання, як це передбачено абз. 2 п. 3 глави 5 розділу ХІ Кодексу газотранспортної системи, та п. 10 розділу 2 Правил постачання природного газу. Однак, Відповідач незважаючи на відсутність у нього постачальника природного газу та будь-яких підстав для його відбору з газотранспортної системи, безпідставно та без оформлення будь-яких договірних відносин з позивачем, здійснив відбір природного газу в зазначених обсягах, що підтверджується звітом ПАТ «Тернопільгаз» про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках за березень-квітень 2017 року. Оскільки відповідачу в зазначений період не було подано до газотранспортної системи жодного обсягу природного газу жодним постачальником, то відбір природного газу здійснений з обсягів природного газу АТ «Укртрансгаз», що були придбані останнім за результатами проведення публічних закупівель та подані до газотранспортної системи на виконання функції Оператора ГТС, підтвердженням чого є акти – приймання передачі природного газу та розрахункові документи. Посилаючись на ст. ст. 1212-1214 ЦК України, просить зобов`язати Відповідача повернути АТ «Укртрансгаз» в натурі безпідставно набуте майно - природний газ в обсязі 430, 891 тис. куб. м., та стягнути його вартість в розмірі 2 879 446, 34грн. Щодо тверджень відповідача про те, що у спірний період постачальником газу для КП «Тернопільтеплокомуенерго» був АТ НАК «Нафтогаз України», зазначив, що наявність укладеного між сторонами договору не є достатньою підставою для віднесення до договірних будь-яких правовідносин, для визнання відповідних зобов`язань між сторонами договірними необхідним є встановлення факту їх виникнення саме на підставі умов та виконання відповідного договору. При цьому посилається на практику Верховного суду викладену у постановах від 20.12.2018р. у справі №920/169/18, від 18.05.2020р. у справі 3826/16697/17 , від 02.03.2020р. у справі №909/971/19.

Третя особа на стороні позивача, його представник, вважає позовні вимоги позивача законними, обґрунтованими та такими що підлягають до задоволення, посилаючись на наступне. Між відповідачем та НАК «Нафтогаз України» укладено Договори постачання природного газу від 15.09.2016р. та від 27.10.2016р. на період 2017року, однак, у березні-квітні 2017 року, у зв`язку з порушенням відповідачем умов п. 17 Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 №758 ( діяла у березні 2017р.) , п. 12 Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2017р. №187 (діяла у квітні 2017р.), НАК «Нафтогаз України» не здійснювала постачання природного газу відповідачу та листами повідомила Тернопільську обласну державну адміністрацію і відповідача щодо відсутності підстав для постачання природного газу, не виділення номінацій і відповідно залишила без підписання акти приймання-передачі природного газу за березень та квітень 2017р. Враховуючи, що НАК «Нафтогаз України» не виділяла номінацій відповідачу у березні та квітні 2017 року та відповідно не здійснювала йому поставки газу, відповідачем було здійснено не санкціонований відбір газу та спожито газ із обсягів, що належить позивачу. Зазначає, що договір свідчить лише про намір виконання дій (операцій) в майбутньому, а не про їх фактичне виконання, а тому укладення договорів постачання природного газу не є доказом того, що НАК «Нафтогаз України» постачав відповідачу природний газ у березні та квітні 2017р, так як ати приймання передачі останнім не підписані. При цьому, посилається на практику Верховного суду викладену у постановах від 12.09.2017р. у справі №826/10933/14 від 26.06.2018р. у справі №803/13/1628.04.2020р. у справі №826/15568/16 від 09.09.2019р. у справі №910/12929/18, від 10.04.2020р. у справі №808/954/17.

Відповідач, його представник, проти позову заперечує з підстав викладених у відзиві на позов, при цьому звертає увагу суду на наступне. Відповідно до вимог чинного законодавства постачання природного газу здійснюється на підставі договору укладеного з постачальником. Відповідач уклав з НАК «Нафтогаз України» договори на постачання природного газу № 3910/1716-ТЕ-30 від 15.06.2016р. та №3911/1617-БО-30 від 27.10.2016р., дані договори діяли у спірний період і не були розірвані, а тому на підставі таких відповідач отримував природний газ, а не безпідставно, як стверджує позивач та третя особа на його стороні. За спірний період відповідач направив: ПАТ «НАК «Нафтогаз України» акти прийому - передачі природного газу за березень та квітень 20217р., які останнім не підписані.

Крім того, просить врахувати суд, що Господарським судом Тернопільської області розглядається справа №921/173/18 за позовом АТ «Укртрансгаз» до ПрАТ «Тернопрільгаз» за участю третіх осіб на стороні позивача: ПАТ «НАК «Нафтогаз України», Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, за участю третіх осіб на стороні відповідача: Борщівський технічний коледж, КП теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго» про стягнення 137 079 191грн. 08коп. заборгованості, предметом розгляду якої є і позовні вимоги, зокрема, про стягнення заборгованості за об`єми газу використані у березні та квітні 2017р. КП «Тернопільтеплокомуннерго» у загальному об`ємі 430,891 тис.куб.м. Вважає, що позивач здійснює подвійне стягнення за використані відповідачем у березні-квітні 2017р. об`єми газу. Просить в позові відмовити.

Третя особа на стороні відповідача, її представник, надала суду пояснення по справі, у яких зазначила, що відповідно до Заяви-приєднання до умов Типового договору розподілу природного газу від 02.12.2016 року ПрАТ «Тернопільгаз» надано КП «Тернопільтеплокомуненерго», послуги з розподілу природного газу у березні, квітні 2017 року, що підтверджується актами приймання-передачі послуг з розподілу природного газу за березень в кількості 411,819 тис. куб.м. та квітень в кількості 19,072 тис. куб. м. У зведеному реєстрі ПрАТ «Тернопільгаз» фактичного розподілу природного газу розподіл за березень – квітень 2017 року проведено споживачу КП ТОР «Тернопільмеплокомуненерго» за прямими договорами з НАК «Нафтогаз України». При цьому, підтвердила доводи відповідача, що на розгляді господарського суду знаходиться справа №921/173/18 про стягнення заборгованості за послуги балансування надані у 2017-2018 роках, в тому числі, за спірний період та в зазначених обсягах.

Суд вважає за необхідне зазначити, що розгляд даної справи здійснювався із врахуванням строків карантину, запровадженого в Україні через спалах гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” (з подальшими змінами і доповненнями) з 12.03.2020р. по 22.05.2020р. на всій території України встановлено карантин, який в подальшому постановами Кабінету Міністрів України від 20.05.2020р. № 392, від 22.07.2020 р. № 641, від 13.10.2020 р. №956, від 09.12.2020р. № 1236 та від 17.02. 2021 р. N 104 продовжено до 30 квітня 2021 року.

Враховуючи продовжені п.4 Прикінцевих положень Господарського процессуального кодексу України процесуальні строки розгляду судових справ під час дії карантину, права учасників справи, подавати заяви/клопотання про продовження процесуальних строків на подання ними своїх пояснень, заперечень, доказів, тощо, на час дії карантину, судом надано таке право сторонам під час розгляду справи.

Згідно з приписами ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Європейський суд з прав людини щодо критеріїв оцінки розумності строку розгляду справи визначився, що строк розгляду має формувати суд, який розглядає справу. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, спираючись на здійснену ним оцінку розумності строку розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши в процесі розгляду справи пояснення учасників справи, судом встановлено:

- між ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (Постачальник) та КП теплових мереж Тернопільської обласної ради «Тернопільтеплокомуненерго» (Споживач), керуючись Законом України «Про ринок природного газу», постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2015 р. №758 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносин у перехідний період)», укладено договори постачання природного газу та додаткові угоди до них:

1/ №3910/1617-ТЕ-30 від 15.09.2016р. та Додаткові угоди до нього № 2 від 10.02.2017р. № 3 від 31.03.2017р., відповідно до якого Постачальник зобов`язується поставити Споживачу у 2016 – 2017 роках природний газ виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, а Споживач зобов`язується оплатити його;

2/ №3910/1617-БО-30 від 27.10.2016р. та Додаткові угоди до нього № 5 від 10.02.2017р. № 6 від 31.03.2017р., відповідно до якого Постачальник зобов`язується поставити Споживачеві у 2016 – 2017 роках природний газ виключно для виробництва теплової енергії яка споживається бюджетними організаціями, а Споживач зобов`язується оплатити його.

Приймання-передача газу, переданого постачальником споживачеві у відповідному місяці поставки, оформлюється актом приймання-передачі газу. Обсяг постачання підтверджується постачальником шляхом подання оператору газотранспортної системи номінації на відповідний місяць. Відповідач зобов`язаний самостійно припиняти/обмежувати споживання природного газу у разі відсутності або недостатності підтвердженого обсягу газу, виділеного споживачу (абз.2 п.3.2, п.3.4, п.7.2 Договорів, пункти яких є аналогічними за змістом ).

Між Публічним акціонерним товариством "Укртрансгаз» правонаступником якого є АТ «Укртрансгаз» (Оператор) та Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" (далі – Замовник), укладено 17.12.2015р. договір транспортування природного газу №1512000728 (далі – Договір), згідно якого сторони взяли на себе зобов`язання:Оператор надає Замовнику послуги транспортування природного газу:

- послуга замовленої потужності в точках виходу до/з газотранспортної системи; - послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій (далі – транспортування); - послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї (далі - балансування) на умовах, визначених у Кодексі, з урахуванням особливостей, передбачених Договором, а Замовник сплачує Оператору встановлену в Договорі вартість таких послуг (п.п. 2.1. - 2.3. Договору).

Замовник має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених Договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати Послуги на умовах, зазначених у Договорі (п. 2.6. Договору).

На виконання Договору транспортування подано:

- звіт ПАТ "Тернопільгаз" (Алокацію) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Тернопільгаз", між замовниками послуги транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів за березень 2017р., відповідно до розділу V якого зазначено: постачальника газу - НАК "Нафтогаз України", назва споживача – Тернопільтеплокомуненерго, категорія споживача "Теплогенеруючі підприємства"- 0,000 тис. куб. м. (підтверджений обсяг номінацій), 411,819 тис. куб. м. фактичний обсяг за місяць.

- Звіт ПАТ "Тернопільгаз" про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу відібраного з точки виходу ПАТ "Тернопільгаз", між замовниками послуги транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів - споживачів) за квітень 2017р., відповідно до якого зазначено постачальника газу - НАК "Нафтогаз України", назва споживача – Тернопільтеплокомуненерго, категорія споживача"Теплогенеруючі підприємства"- 0,000 тис. куб. м. ( підтверджений обсяг (номінація)), 19,072тис. куб. м. - фактичний обсяг за місяць.

- Інформацію про надходження на точках входу та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на Оператора газотранспортних мереж з зазначенням обсягу небалансу за 2017 рік, в останньому рядку зазначено: Замовник послуг з транспортування - ПАТ "Тернопільгаз" обсяг небалансу, в т.ч. без підтвердження номінацій; контрагент: Тернопільтеплокомуненерго; березень – 411,819 тис. куб.м.

- Інформацію про надходження на точках входу та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на Оператора газотранспортних мереж з зазначенням обсягу небалансу за 2017 рік, в останньому рядку зазначено: Замовник послуг з транспортування - ПАТ "Тернопільгаз" обсяг небалансу, в т.ч. без підтвердження номінацій; контрагент: Тернопільтеплокомуненерго; квітень – всього 19,072 тис. куб.м.

КП «Тернопрільтеплокомуненерго» шляхом подання Оператору ГРМ ПАТ «Тернопільгаз» Заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу ( для споживача, що не є побутовим) від 02.12.2016р., приєдналося до умов Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. №2498 та відповідно до умов якої підприємству присвоєно персональний ЕІС-код як суб`єкта ринку природного газу – 56XQ000039NGE002.

На виконання умов Договору розподілу у березні та квітні 2017р. надано послуги розподілу природного газу, що підтверджується актами приймання-передачі послуг з розподілу природного газу від 31.03.2017р. в обсязі 411,819 тис.куб.м. та від 30.04.2017р. в обсязі 19,072 тис. куб.м.

На підтвердження закупівлі природного газу, як для власних потреб так і для забезпечення балансування АТ «Укртрансгаз» подало наступні договори:

1. Між ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (Продавець) та ПАТ «Укртрансгаз» (є правонаступником АТ «Укртрансгаз» (Покупець) укладено договори про закупівлю природного газу:

1/ № 1701001564-ВТВ від 31.01.2017 р., відповідно до якого Продавець зобов`язався передати у власність Покупцеві у січні - квітні 2017р. природний, скраплений або в газоподібному стані (природний газ для забезпечення виробничо-технологічних потреб та власних потреб, природний газ для забезпечення балансування), в загальному обсязі 1 600 000 тис. куб.м., а Покупець прийняти та оплатити газ шляхом перерахування грошових коштів на рахунок Продавця на підставі акту приймання – передачі газу до 25-го числа місяця, наступного за звітним;

2/ №1704000321-ВТВ від 30.04.2017р. відповідно до якого Продавець зобов`язався передати у власність Покупцеві у квітні – грудні 2017р. газове паливо (природний газ для забезпечення виробничо-технологічних потреб та власних потреб, природний газ для забезпечення балансування), в загальному обсязі 218 000 тис. куб.м., а Покупець прийняти та оплатити газ шляхом перерахування грошових коштів на рахунок Продавця на підставі акту приймання – передачі газу до 25-го числа місяця, наступного за місяцем передачі газу;

3/ №1704000324-ВТВ від 30.04.2017р.; відповідно до якого Продавець зобов`язався передати у власність Покупцеві у квітні-грудні 2017р. газове паливо (природний газ для забезпечення виробничо-технологічних потреб та власних потреб, природний газ для забезпечення балансування), в загальному обсязі 218 000 тис. куб.м., а Покупець прийняти та оплатити газ на підставі акту приймання – передачі газу до 25-го числа місяця, наступного за за місяцем передачі газу;

4/ №1704000325-ВТВ від 30.04.2017р. - відповідно до якого Продавець зобов`язався передати у власність Покупцеві у квітні - грудні 2017р. газове паливо (природний газ для забезпечення виробничо-технологічних потреб та власних потреб, природний газ для забезпечення балансування), в загальному обсязі 218 000тис. куб.м., а Покупець прийняти та оплатити газ на підставі акту приймання – передачі газу до 25-го числа місяця, наступного за місяцем передачі газу.

На виконання умов договорів, ПАТ НАК «Нафтогаз України» за актами приймання-передачі природного газу передав, а ПАТ "Укртрансгаз" прийняв: - 31.03.2017р. (143 355,000 тис. куб. м. на суму 1 353 156 516,00 грн.); - 30.04. 2017 р. ( 218 000,000 тис. куб. м. на суму 1 673 193 600,00 грн.); - 30.04.2017р. (20 000,000 тис. куб. м. на суму 151 104 000,00 грн.); - 30.04.2017р. ( 20 000,000 тис. куб. м. на суму 148 704 000,00 грн.), який оплачено на загальну суму 1 973 001 600,00грн., що підтверджується платіжними дорученнями №5338 від 18.05.2017р. на суму 673 193 600,00грн., №5339 від 18.05.2017р. на суму 1 000 000 000,00грн., №5969 від 25.05.2017р. на суму 148 704 000,00грн. та №5970 від 25.05.2017р. на суму 151 104 000,00грн.

2. Між ТОВ «ГАЗОТОРГОВА КОМПАНІЯ» (Продавець) та ПАТ «Укртрансгаз» (Покупець), 30.04.2017р. укладено договір № 170400328 про закупівлю природного газу, відповідно до якого Продавець зобов`язується передати у власність Покупцеві у квітні-грудні 2017 року газове паливо (природний газ для забезпечення виробничо-технологічних потреб та власних потреб, природний газ для забезпечення балансування), в загальному обсязі 218 000 тис. куб.м., а Покупець прийняти та оплатити газ на підставі акту приймання – передачі газу до 25-го числа місяця, наступного за місяцем передачі газу. На виконання умов договору по акту приймання-передачі від 30.04.2017р. передано 20 000,000 тис. куб. м. на суму 146 477 040,00грн., який оплачено платіжним дорученням №5917 від 24.05.2017р.

3.Між ТОВ «ЕРУ ТРЕЙДІНГ» (Продавець) та ПАТ «Укртрансгаз» (Покупец), 30.04.2017р. укладено договір № 170400322 про закупівлю природного газу, відповідно до якого Продавець зобов`язується передати у власність Покупцеві у квітні-грудні 2017 року газове паливо (природний газ для забезпечення виробничо-технологічних потреб та власних потреб, природний газ для забезпечення балансування), в загальному обсязі 218 000тис. куб.м., а Покупець прийняти та оплатити газ на підставі акту приймання – передачі газу до 25-го числа місяця, наступного за місяцем передачі газу.

На виконання умов договору по акту приймання-передачі від 30.04.2017р. передано 20 000,000 тис. куб. м. на суму з 148 916 160,00грн., який оплачено платіжним дорученням №5916 від 24.05.2017р.

4. Між ТОВ «ТРАФІГУРА ЮКРЕЙН» (Продавець) та ПАТ «Укртрансгаз» (Покупець), 30.04.2017р. укладено договір № 170400326 про закупівлю природного газу, відповідно до якого Продавець зобов`язується передати у власність Покупцеві у квітні-грудні 2017 року газове паливо (природний газ для забезпечення виробничо-технологічних потреб та власних потреб, природний газ для забезпечення балансування), в загальному обсязі 218 000тис. куб.м., а Покупець прийняти та оплатити газ на підставі акту приймання – передачі газу до 25-го числа місяця, наступного за місяцем передачі газу. На виконання умов договору по акту приймання-передачі від 30.04.2017р. передано 20 000,000 тис. куб. м. на суму 148 623 840,00грн., який оплачено, платіжним дорученням №5915 від 24.05.2017р.

КП «Тернопільтеплокомуненерго» направило ПАТ НАК «Нафтогаз України» для підписання акти приймання-передачі природного газу за березень та квітень 2017 року для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню та яка споживається бюджетними установами/організаціями, за результатами розгляду яких, НАК "Нафтогаз України" повернула такі та направила листи на адресу відповідача (від 02.03.2017р. № 26-22411.2-17, від 14.04.2017р. № 26-3503/1.2-17 ) та Тернопільської обласної адміністрації (від 28.02.2017р. №26-19861.1-17 , від 18.05.2017р. № 26-4226/1.8.17 НАК) в яких, повідомило причини, а саме що підприємством не виконуються п.17 Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 №758 (далі Положення № 758) та п. 12 Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2017р. №187 ( далі Положення №187), а тому підприємству не були підтверджені планові обсяги (номінації) природного газу на березень та квітень 2017р.

Позивач, вважає, що Комунальне підприємство «Тернопільтеплокомуненерго», не маючи підтверджених номінацій, здійснило відбір обсягів природного газу належні АТ «Укртрансгаз», що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Суд, на підставі ст. 86 ГПК України, оцінивши подані докази, наведені в процесі розгляду справи учасниками справи доводи, прийшов до висновку, що позов не підлягає до задоволення. При цьому, суд виходив із наступного:

Загальні підстави для виникнення зобов`язання у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.

Відповідно до ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

При цьому, в силу ч. 2 ст. 1212 ЦК України, зазначені положення застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Кондикційні зобов`язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала. У разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер спірних правовідносин унеможливлює застосування до них судом положень глави 83 ЦК України (правовий висновок Великої Палати Верховного Суду від 20.11. 2018 року у справі № 922/3412/17 ).

Відповідно до ст.12 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.

Відповідно до п. 1 розділу 2 Правил постачання природного газу (в редакції на момент спірних правовідносин: березень - квітень 2017 року), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2496 від 30.09.2015 р., підставою для постачання природного газу споживачу є: наявність у споживача, об`єкт якого підключений до газорозподільної системи, договору розподілу природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГРМ, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб`єкту ринку природного газу; наявність у споживача, об`єкт якого підключений до газотранспортної системи, договору транспортування природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГТС, та присвоєння споживачу Оператором ГТС персонального ЕІС-коду як суб`єкту ринку природного газу; наявність у споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу та дотримання його умов; наявність підтвердженого обсягу природного газу на відповідний розрахунковий період для потреб споживача.

Кодекс газотранспортної системи є регламентом функціонування газотранспортної системи України та визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України.

Номінація - заявка замовника послуг транспортування, надана оператору газотранспортної системи стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності) (п.5 гл. 1 розділу І Кодексу газотранспортної системи).

Несанкціонований відбір природного газу - це відбір природного газу: - за відсутності по суб`єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником; - шляхом самовільного під`єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; - шляхом самовільного відновлення споживання природного газу (пункту 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС).

Отже, умовою правомірного відбирання природного газу є, окрім укладеного договору, наявність підтверджених обсягів природного газу (номінація).

Матеріалами справи підтверджено, що Комунальне підприємство "Тернопільтеплокомуненерго", є суб`єктом ринку природного газу:

1/ об`єкти відповідача підключені до газорозподільної системи, що підтверджується укладеним Договором розподілу природного газу між Комунальним підприємством (Споживачем) та ПрАТ «Тернопільгаз» (Оператором ГРМ) шляхом подання Заяви - приєднання від 02.12.2016р.;

2/ укладено 17.12.2015р. Договір транспортування природного газу №1512000728 між ПАТ «Укртрансгаз» (Оператором ) та ПАТ «Тернопільгаз» (Замовником ), який здійснює розподіл протранспортованого природного газу по кінцевих споживачах, зокрема і відповідачу;

3/ укладено ( за формою згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2016 р. N 357 "Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії") Договори постачання природного газу між Комунальним підприємством «Теплокомуненерго» (Споживачем) та Акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (Постачальник газу), згідно яких останній є постачальником природного газу для відповідача та оформляється постачання актами приймання-передачі у відповідному місяці (п.3.4 Договорів).

Сторони у п. 2.1 Договорів погодили плановий обсяг постачання природного газу, зокрема, за березень та квітень 2017 року встановлений обсяг: - по договору №3910/1617-ТЕ-30 від 15.09.2016р. ( в редакції додаткових угод) березень -210,000 тис.куб.м, квітень – 10,0тис.куб.м.; - по договору №3910/1617-БО-30 від 27.10.2016р. ( в редакції додаткових угод)- березень – 581,00 тис.куб.м, квітень – 5,0 тис.куб.м.

Сторонами не заперечується те, що згідно Актів надання послуг з розподілу природного газу, обсяг спожитого Відповідачем газу в березні 2017 року склав 411, 819 тис.куб.м., а у квітні 2017року 19,072 тис.куб.м.

Складені та направлені відповідачем, відповідно до п.3.4 Договорів постачання газу Акт приймання – передачі природного газу за березень та квітень 2017р. газу, Постачальник повернув не підписані, отже не підтвердив номінацію на даний період, у зв`язку з невиконанням відповідачем умов п. 17 Положення №758 та п. 12 Положення №187, враховуючи заборгованість за використаний природний газ.

Однак, така поведінка Постачальника не узгоджується з вимогами, які є обов`язковими для нього, що встановлені нормативним актом індивідуальної дії - Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 742-р від 05.10.2016 р. «Про деякі питання опалювального сезону 2016/17 року» відповідно до п.1 якого, для забезпечення безперебійного постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню публічному акціонерному товариству "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та постачальникам природного газу до початку опалювального сезону 2016/17 року видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені з ними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2016 р. N 357 "Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії", та з дотриманням принципу недискримінації; Операторам газорозподільних систем до початку опалювального сезону забезпечити постачання природного газу на джерела теплової енергії теплогенеруючих і теплопостачальних організацій (п.2); обласним та Київській міській держадміністраціям забезпечити, зокрема, готовність теплогенеруючих, теплотранспортуючих і теплопостачальних організацій, а також інженерних систем та обладнання до початку та проходження опалювального сезону(п.3).

Відповідно до Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період), затвердженого постановою КМ України від 01.10.2015 № 758 та розпорядження КМ України від 05.10.2016 № 742-р "Про деякі питання опалювального сезону 2016/2017 року", на НАК "Нафтогаз України" покладено обов`язок видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям, ще на початку опалювального сезону, зокрема, і КП Тернопільтеплокомуненерго", як виробнику теплової енергії для виробництва теплової енергії, і така видача номінацій є не правом, а його обов`язком.

Враховуючи встановлений спеціальним законодавством у сфері газопостачання механізм постачання природного газу, можливість відбору підприємствами теплокомуненергетики із газотранспортної системи погоджених у відповідних договорах з Компанією обсягів природного газу перебуває у безпосередній залежності від належного виконання Компанією своїх зобов`язань з підтвердження обсягів природного газу шляхом своєчасної видачі номінацій, тобто видача Компанією номінацій є однією з гарантій безперебійного постачання виробнику теплової енергії природного газу з метою виробництва теплової енергії в опалювальний сезон. Водночас, вказівка у розпорядженні на обов`язок надати номінації до початку опалювального сезону не свідчить про обмеження його періодом, який закінчується із початком опалювального сезону, оскільки полягає у забезпеченні належної підготовки до опалювального сезону та забезпечення природним газом протягом усього сезону (наведена правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 22.06.2018 у справі № 904/5621/17 та від 05.03.2019 у справі № 923/351/18).

Також, Верховний Суд у постанові від 15.05.2019 р. у справі № 925/1472/17 погодився із висновками апеляційного суду, що виникнення у оператора ГРМ неврегульованого небалансу обсягів природного газу відбулося внаслідок саме дій Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" щодо ненадання відповідачу номінацій на плановий обсяг газу на цей період. Проте, вказана обставина не звільняє Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" від обов`язку постачати природний газ відповідачу, як споживачу за укладеними між ними договорами про постачання природного газу.

Аналогічна правова позиція щодо неправомірної відмови ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" у видачі споживачам номінацій в опалювальному сезоні 2016/17 року викладена у постановах Верховного Суду від 14.05.2018 у справі № 926/680/17, від 21.03.2018 у справі №911/656/17 ,від 04.08.2018 у справі № 922/4187/17, від 12.11.2019 р. у справі № 909/953/18).

Відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом (частина перша статті 36 Закону).

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду ( ч. 4 ст. 236 ГПК України).

Отже, Акціонерне товариство Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» на підставі спеціального нормативного акту індивідуальної дії, яким є розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 р. № 742-р «Про деякі питання опалювального сезону 2016/17 року», зобов`язане було видати номінації КП «Тернопільтеплокомуненерго», відповідно до Договору укладеного між ними, та постачати природний газ, оскільки зазначена норма не ставить у залежність видачу номінації від наявності боргу.

Враховуючи наявність укладеного у спірний період між відповідачем (Споживачем) та ПАТ "НАК "Нафтогаз України" ( Постачальником ) договорів про постачання природного газу для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води бюджетним установам/організаціям та іншим споживачам, а також існування спеціально покладеного на Постачальника обов`язку видати номінації відповідно до вказаного договору, споживання відповідачем у березні - квітні 2017 року природного газу в обсязі 430,891 тис. куб. м., не є несанкціонованим відбором.

Доводи АТ «Укртрансгаз» та НАК «Нафтогаз України», щодо того, що у період березень-квітень 2017р. у відповідача був відсутній постачальник природного газу, з врахуванням вищезазначених норм законодавства та практики Верховного Суду є помилковими, оскільки договір постачання природного газу укладений на весь період дії договору, який включає спірний період.

Слід зазначити, що задоволення позовних вимог призвело б до подвійної оплати відповідачем вартості отриманого природного газу, оскільки останній здійснює розрахунки з постачальником за спожитий природний газ відповідно до обсягів його фактичного споживання.

Також, позивачем не доведено, що відповідачем у спірний період відібрані належні АТ «Укртрансгаз» обсяги природного газу, оскільки відповідно до договорів на закупівлю та актів приймання-передачі не можливо встановити, яка кількість газу придбана, зокрема, для балансування та поставлена споживачам України, які не мали підтверджених обсягів природного газу (номінації).

Крім того, позивачем не обґрунтовано позовні вимоги з врахуванням ч. 1. ст. 1213 ЦК України, яка регулює повернення майна та ч. 2 ст. 1213 ЦК України, якою встановлено відшкодування вартості такого у разі неможливості його повернення, тобто дана норма передбачає два способи захисту в залежності від наявності чи відсутності майна. Норми цивільного законодавства не передбачають одночасного повернення майна і стягнення його вартості.

Надавши оцінку усім наявним у матеріалах справи доказам, встановивши, що Позивач не довів належними та допустимими доказами наявність умов, що є правовою підставою для застосування ст. ст. 1212, 1213 ЦК України, зокрема факту безпідставного набуття Відповідачем спірного газу, наявності у Відповідача такого газу в натурі станом на дату розгляду справи, що є власністю Позивача, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про зобов`язання відповідача повернути в натурі безпідставно набутий природний газ і стягнення вартості безпідставно набутого майна у визначеній сумі.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 73-74, 76-79, 86, 91, 129, 236-238, 240-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. В позові – відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили протягом 20 днів з дня виготовлення повного судового рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Західного апеляційного господарського суду або через Господарський суд Тернопільської області.

Повне рішення складене 01 липня 2021р.

Суддя М.С. Стадник