
Справа № 583/1631/21
2/583/514/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2021 року м. Охтирка
Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого - судді Ільченко В.М.
за участю секретаря Верби Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №1 в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» (Україна, Сумська область, м. Охтирка, вул. Петропавлівська, 15), міського голови Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області Кузьменка Павла Петровича (Україна, Сумська область, м. Охтирка, вул. Незалежності, 11), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору виконавчий комітет Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області про визнання незаконними та скасування наказів директора КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»,
УСТАНОВИВ:
22.04.2021 представник позивача ОСОБА_1 – адвокат Мальченко Д.В. звернувся до суду з позовною заявою, позовні вимоги мотивує тим, що з 15 грудня 2015 року ОСОБА_1 працює на посаді головного лікаря Комунального закладу «Охтирська центральна районна лікарня», уклавши трудовий контракт від 14.12.2015 з Органом управління майном Виконавчим комітетом Охтирської міської ради на строк до 14 грудня 2020 року. Згідно умов контракту Позивач, як керівник Комунального Закладу «Охтирська ЦРЛ» зобов`язувався безпосередньо і через адміністрацію даного закладу здійснювати поточне управління (керівництво) комунальним закладом, забезпечувати раціональний добір кадрів, організовувати та забезпечувати умови для повноцінного надання медичної допомоги населенню, ефективного використання та збереження закріпленого за Комунальним закладом майна, а Орган управління майном зобов`язується створювати належні умови для Організації праці Керівника. Рішенням Охтирської міської ради від 20.12.2018 №1399-МР реорганізовано (перетворено) Комунальний заклад «Охтирська центральна районна лікарня» в Комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» та 21.06.2019 Розпорядженням міського голови Охтирської міської ради № 38-К, у зв`язку з даною реорганізацією (перетворенням), продовжено трудові відносини з ОСОБА_1 з 25.06.2019 на посаді керівника - головного лікаря Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська районна центральна лікарня» до 31 травня 2024 року. Проте, 10.12.2020 позивач отримав розпорядження міського голови Охтирської міської ради № 119-К, яким звільнено ОСОБА_1 з посади головного лікаря КНП Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» 14.12.2020 у зв`язку з закінченням терміну дії Трудового контракту від 14.12.2015, на підставі п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП України. Рішенням Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 12.03.2021 скасовано розпорядження міського голови Охтирської міської ради № 119- К від 10 грудня 2020 року «Про звільнення ОСОБА_1 » та наказ виконуючого обов`язки головного лікаря КНП Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» № 193 к від 14.12.2020 про звільнення ОСОБА_1 з посади головного лікаря КНП ОМР «Охтирська центральна районна лікарня» у зв`язку з закінченням строку дії контракту, поновлено ОСОБА_1 на посаді керівника-головного лікаря КНП Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» та розпорядженням міського голови №31-К від 16.03.2021, секретарем міської ради прийнято розпорядження про поновлення на роботі ОСОБА_1 . Проте, рішення не було виконано повністю, не проведено звільнення ОСОБА_2 на підставі п. 6 ч. 1 ст. 40 КЗпП України. З метою ухилення від виконання судового рішення директор КНП ОМР «Охтирська центральна районна лікарня» Збаражський П.П., перевищуючи свої повноваження, замість внесення запису до трудової книжки, видав наказ про поновлення на роботі ОСОБА_1 за № 31-К від 16.03.2021, який напряму суперечить розпорядженню міського голови № 31-К. При цьому ОСОБА_1 був поновлений на посаді поза штатом. За підписом директора ОСОБА_2 видано наказ від 09.04.2021 про скорочення позаштатного працівника з 12.07.2021. Дані накази позивач вважає незаконними, оскільки розпорядчі документи щодо керівника-головного лікаря може видавати тільки орган управління майном - виконавчий комітет Охтирської міської ради, тому накази №31-К та 191-ОД, видані директором КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» з перевищенням повноважень та безпідставно. Наказ Директора КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» №31 -К виданий всупереч розпорядженню міського голови № 31-К від 16.03.2021 та рішенню суду у справі № 583/4848/20, адже до моменту звільнення ОСОБА_1 працював у штаті КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» відповідно до укладеного трудового контракту. Позаштатний працівник — особа, яка не перебуває в трудових відносинах з підприємством і виконує роботи на громадських засадах або за договором цивільно-правового характеру. Позивач до моменту звільнення та після поновлення перебуває у трудових відносинах з Відповідачем. Тому, позивач, відповідно до Закону не може бути виведений поза штат у силу своєї посади та враховуючи підстави прийняття його на роботу. Наказ № 191-ОД не містить жодного посилання про зміну істотних умов праці при продовженні позивачем роботи, підставою скорочення є недоцільність утримання позаштатної посади, а також дана посада не відповідає Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників.
Посилаючись на викладене, враховуючи, що накази Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська районна центральна лікарня» про поновлення на роботі ОСОБА_1 за № 31-К від 16.03.2021 та про скорочення позаштатного працівника від 09.04.2021 № 191-ОД є незаконними, представник позивача порушує питання про скасування, як незаконних:
наказу Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська районна центральна лікарня» про поновлення на роботі ОСОБА_1 за № 31-К від 16.03.2021 та
наказу Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська районна центральна лікарня» про скорочення позаштатного працівника від 09.04.2021 № 191 –ОД, а також
стягнення з Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська районна центральна лікарня» на користь позивача 8000 грн витрат на правничу допомогу та суму судового збору в розмірі 1816 грн.
27.04.2021 ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання з повідомленням учасників справи.
12.05.2021 від представника Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 84-94), в якому ОСОБА_2 просив відмовити у задоволенні позовних вимог, пославшись на їх безпідставність та необґрунтованість. Зазначив, що виконавчий комітет Охтирської міської ради не є органом управління майном та не наділений повноваженнями укладати та розривати трудові контракти з головними лікарями закладів охорони здоров`я. У зв`язку з реорганізацією комунального закладу «Охтирська центральна районна лікарня», Охтирською міською радою було прийнято рішення про продовження трудових відносин з головним лікарем на підставі діючого контракту. 21.06.2019 міським головою Охтирської міської ради видано розпорядження №38-К «Про продовження виконання обов`язків ОСОБА_1 », у констатуючій частині якого зазначена підстава його видання - рішення Охтирської міської ради від 20.12.2018 №1399-МР, пункт 1.4.6 Методичних рекомендацій, а у розпорядчій частині зазначено, що у зв`язку з реорганізацією закладу продовжити трудові відносини з ОСОБА_1 з 25.06.2019 та внести відповідні зміни до трудового контракту від 14.12.2015, шляхом укладення додаткової угоди, яка є його невід`ємною частиною. Міський голова продовжив трудові відносини з ОСОБА_1 саме у зв`язку з проведеною реорганізацією закладу. Ні констатуюча (преамбула), ні розпорядча частини розпорядження №38-К від 21.06.2019 не містять інформації про те, що контракт продовжується на новий термін.
Всупереч нормам ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», Статуту Підприємства, рішенням сесії Охтирської міської ради №1399-МР від 20.12.2018 та №1573-МР від 30.05.2019, міський голова ОСОБА_3 та головний лікар КЗ «Охтирська ЦРЛ» Бабич В.О. уклали додаткову угоду від 21.06.2019 до трудового контракту, якою змінили назву сторони з «комунальний заклад «Охтирська центральна районна лікарня» на «комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня», а посаду «головний лікар» на «керівник-головний лікар». Пункт 6.1 Розділу 6 «термін дії та інші умови контракту» виклали в наступній редакції: «Цей контракт діє від 15.12.2015 до 31.05.2024 включно». Рішеннями сесії Охтирської міської ради №1399-МР від 20.12.2018 та №1573-МР від 30.05.2019 не вирішувалося питання продовження контракту між виконавчим комітетом Охтирської міської ради та головним лікарем ОСОБА_1 на новий термін. Таким чином, виконавчий комітет Охтирської міської ради, як сторона Трудового контракту, взагалі не видавав жодного рішення, яким міг би продовжити трудові відносини з ОСОБА_1 терміном до 31.05.2021, у зв`язку з реорганізацією Підприємства чи на підставі п.5.5 Трудового контракту. А отже відсутні підстави для п. 3 Додаткової угоди від 21.06.2019.
Крім того, згідно Трудового контракту та розпорядження Охтирського міського голови від 14.12.2015 №298-р, ОСОБА_1 призначався на посаду головного лікаря комунального закладу «Охтирська центральна районна лікарня». Рішенням Охтирської міської ради від 30.05.2019 №1573-МР, міському голові доручено внести зміни до існуючого контракту з головним лікарем закладу. Вказаним рішенням не доручалося міському голові внести зміни в назву посади керівника закладу, змінивши назву посади з головного лікаря на посаду керівника - головного лікаря. Тому, надана позивачем додаткова угода від 21.06.2019 не може визнаватися доказом у справі у розумінні ст.ст. 77-78 ЦПК України.
Відповідно до пунктів 4.8, 8.8 Статуту КНП ОМР «Охтирська районна лікарня» підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, чисельність і штатний розпис. Штатну чисельність підприємства керівник визначає на власний розсуд на підставі фінансового плану підприємства, погодженого в установленому законодавством та цим Статутом порядку з урахуванням необхідності створення відповідних умов для забезпечення належної доступності та якості медичної допомоги. У 2015- 2020 рр. посада керівника-головного лікаря була відсутня у штатних розписах КЗ «Охтирська ЦРЛ» та КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ». Змін у штатному розписі шляхом виключення посади головний лікар та введення посади керівник - головний лікар протягом 2015-2020 років не відбувалося. На час звільнення ОСОБА_1 (станом на 14.12.2020) у зв`язку із закінченням строку дії контракту у штатному розписі не було посади керівник - головний лікар, яку б міг обіймати позивач, була наявна посада головного лікаря, на яку з ОСОБА_1 укладався трудовий контракт від 14.12.2015 та на яку розпорядженням Охтирського міського голови від 14.12.2015 №298-р він був призначений. У зв`язку з чим міський голова видав розпорядження №119-К від 10.12.2020 та звільнив його з посади головного лікаря КНП ОМР «Охтирська центральна районна лікарня», на підставі п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП України, у зв`язку з закінченням дії трудового контракту. Наказом т.в.о. головного лікаря КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» №410-ОД 31.12.2020 «Про внесення змін до штатного розпису КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» виведено з 01.01.2021 зі штатного розпису «Адміністрація» посаду «головний лікар» та з цієї ж дати введено до штатного розпису «Адміністрації» посаду «директор». Внесення змін до штатного розпису підприємства, шляхом зміни назви посади « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на «Директор» здійснювалося на підставі наказу Міністерства охорони здоров`я №1977 від 31.10.2018 «Про внесення змін до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров`я».
Відповідно до п.7.3 Розділу 7 Статуту Підприємства, управління Підприємством здійснює його керівник, який призначається на посаду міським головою на конкурсній основі шляхом укладення з ним контракту на строк п`ять років. Охтирською міською радою, як засновником, власником та органом управлінням майном Підприємства, проведено конкурс на зайняття вакантної посади директора КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ», переможцем якого визначений ОСОБА_2 , який з 27.01.2021 призначений на посаду директора Підприємства, відповідно до розпорядження міського голови Охтирської міської ради № 19-К від 26.01.2021.
Рішенням Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 12.03.2021 ОСОБА_1 поновлено на посаді «керівника - головного лікаря» Підприємства, додатковим рішенням Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 18.03.2021 допущено негайне виконання рішення Охтирського міськрайонного суду від 12.03.2021 в частині поновлення на роботі та у частині присудження позивачу виплати заробітної плати за час вимушеного прогулу за один місяць. Розпорядженням міського голови від 16.03.2021 №31-к «Про поновлення на роботі ОСОБА_1 » та наказом директора ОСОБА_2 № 31-к від 16.03.2021 «Про поновлення на роботі ОСОБА_1 », ОСОБА_1 був поновлений на посаді керівник-головний лікар. Директор Підприємства, відповідно до п. 4.8 Розділу 4; п. 8.8 Розділу 8 Статуту та п. 2.22 Посадової інструкції наділений повноваженнями самостійно визначати організаційну структуру, чисельність і штатний розпис лікарні. На виконання розпорядження міського голови №31-к від 16.03.2021 «Про поновлення на роботі ОСОБА_1 », ОСОБА_2 забезпечив внесення відповідного запису про поновлення на роботі ОСОБА_1 до його трудової книжки та поновив на даній посаді поза штатом, оскільки посада «керівник-головний лікар» відсутня у штатному розписі «Адміністрації» Підприємства. Наказом директора №31-к від 16.03.2021 визначено ОСОБА_1 , керівнику-головному лікарю КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» робоче місце, чим не порушено статтю 32 КЗпП України.
Керівником Підприємства з усіма правами передбаченими Статутом Підприємства є директор ОСОБА_2 . Після поновлення ОСОБА_1 на посаді керівника-головного лікаря, з метою врегулювання управлінських функцій, розпорядженням міського голови № 38-к від 25.03.2021 ОСОБА_2 надано право першого підпису на фінансових, організаційно-розпорядчих та господарських документах КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ». Доводи представника Позивача, що ОСОБА_2 підлягає обов`язковому звільненню на підставі п. 6 ч. 1 ст. 40 КЗпП України вважають суб`єктивними та необґрунтованими з точки зору права. Власник чи уповноважений ним орган не зобов`язаний розривати трудовий договір з працівником за п. 6 ст. 40 КЗпП України, у зв`язку з поновленням на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу, а лише наділений таким правом. ОСОБА_2 працює на посаді директора КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ», а не на посаді головного лікаря.
Незалежно від того, що керівник Підприємства самостійно наділений повноваженнями визначати структуру, чисельність та штатний розпис, ОСОБА_2 з метою дотримання штатної дисципліни, приведення реальної чисельності працівників у відповідність до затвердженого штатного розпису Підприємства та з метою реалізації трудовим колективом його повноважень, видано наказ №183-ОД від 02.04.2020 «Про проведення загальних зборів (конференції) трудового колективу КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ». 06.04.2021 відбулися загальні збори трудового колективу КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ», де шляхом таємного голосування трудовий колектив Підприємства визначився про недоцільність збільшувати кількість штатних посад, шляхом введення посади «керівник - головний лікар» до штатного розпису адміністрації КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ». У зв`язку з економічною недоцільністю утримання позаштатної посади «керівник-головний лікар», враховуючи думку трудового колективу, щодо недоцільності збільшення кількості посад в штатному розписі КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ», директор Підприємства видав наказ №191- ОД від 09.04.2021 «Про скорочення позаштатної посади». На виконання даного наказу, з метою дотримання процедури скорочення було направлено профспілковому комітету КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» лист - повідомлення про скорочення позаштатної посади «керівник-головний лікар» з 12.07.2021, яку займає ОСОБА_1 . Станом на 12.05.2021 відповіді від профспілкового комітету на адресу КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ», не надійшло.
Крім того, 14.04.2021 на ім`я міського голови Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області направлено листа з проханням надати погодження на початок проведення процедури скорочення позаштатної посади, яку займає керівник - головний лікар ОСОБА_1 та цього ж дня, тимчасово виконуючий обов`язки міського голови Охтирської міської ради надала погодження про початок проведення процедури скорочення позаштатної посади, яку займає керівник-головний лікар ОСОБА_1 . Позивач 14.04.2021 був письмово повідомлений про вивільнення його з посади керівник-головний лікар на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України, яке відбудеться 12.07.2021, з виплатою вихідної допомоги у розмірі середнього місячного заробітку, одночасно запропоновано переведення на посаду лікаря-хірурга екстреної цілодобової допомоги хірургічного відділення (для дорослих і дітей).
Підприємство звертає увагу суду, що посада «головний лікар» зі штатного розпису адміністрації КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» була виключена, оскільки була вакантна, та введена з 01.01.2021 посада «Директор» відповідно до наказу т.в.о. головного лікаря КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» №410 -ОД від 31.12.2020 «Про внесення змін до штатного розпису КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ». Цим же наказом виключені посади заступників головного лікаря та введено посади заступників директора, медичного директора та заступників медичного директора. Саме з цієї дати відбулися зміни в організації виробництва і праці, що привели до змін в підпорядкованості та змін в розмежуванні функціональних обов`язків, відповідно до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78. Охорона здоров`я» затвердженого наказом МОЗ України №1977 від 31.10.2018. На виконання наказу МОЗ України №1977 від 31.10.2018 «Про внесення змін до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров`я», функції, які раніше виконував головний лікар одноосібно, розділені між директором і медичним директором, їх функції чітко розмежовані: директор закладу займається питаннями господарської діяльності, керує виробничо-господарською та фінансово-економічною діяльністю закладу, а медичний директор-виключно питаннями медицини. Утримання позаштатної посади керівника-головного лікаря є економічно недоцільним з точки зору виконання функціональних обов`язків, передбачених трудовим контрактом ОСОБА_1 . Наказ КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» №31-К від 16.03.2021 «Про поновлення на роботі ОСОБА_1 » та наказ № 191-ОД «Про скорочення позаштатного працівника» вважають законними та такими, які прийняті в межах повноважень керівника підприємства. Що стосується скорочення позаштатної посади, яку займає ОСОБА_1 , то орган, який уповноважений укладати та розривати з ним трудовий контракт, надав погодження на його вивільнення з займаної позаштатної посади, а тому вважає, що директор ОСОБА_2 не вийшов за межі своїх функціональних обов`язків.
Ухвалою суду від 10.06.2021 замінено неналежного відповідача Охтирська міська рада на належного – міський голова Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області Кузьменко П.П. та залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору виконавчого комітету Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області.
Позивач та його представник в судове засідання не з`явилися, представником позивача подана заява про розгляд справи у відсутності позивача та представника позивача.
Представник відповідача в судове засідання не з`явилася, про час та місце судового розгляду належним чином повідомлена.
Відповідач міський голова Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області Кузьменко П.П. в судове засідання не з`явився, про час та місце слухання справи належним чином повідомлений, про причини неявки не повідомив, правом подати відзив на позовну заяву не скористався.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, про час та місце судового розгляду належним чином повідомлений, у процесуально встановлений строк пояснень від третьої особи до суду не надходило.
Враховуючи, що стороною відповідача наданий відзив на позовну заяву, в якому сформована позиція відповідача у справі, а також приймаючи до уваги, що має місце трудовий спір, вирішення якого в розумні строки є пріоритетним, суд дійшов висновку про можливість розгляду заявлених вимог по суті за відсутності учасників, що не з`явилися.
Враховуючи відсутність учасників, судовий розгляд здійснюється без повної фіксації процесу технічними засобами, відповідно до положень ст. 247 ЦПК України.
Суд проаналізував матеріали справи, врахував позицію сторін, дійшов такого висновку.
Судом встановлено, що 14.12.2015 між виконавчим комітетом Охтирської міської ради, в особі міського голови Алєксєєва І.Ю. та ОСОБА_1 укладено трудовий контракт, відповідно до умов якого ОСОБА_1 призначено на посаду головного лікаря Комунального закладу «Охтирська центральна районна лікарня». (а.с. 16-20).
В п. 6.1 розділу 6 «Термін дії та інші умови контракту» трудового контракту від 14.12.2015 зазначено, що цей контракт діє від 15 грудня 2015 року до 14 грудня 2020 року. (а.с.20).
Розпорядженням міського голови Охтирської міської ради від 14.12.2015 № 298-р ОСОБА_1 призначено головним лікарем Комунального закладу «Охтирська центральна районна лікарня» з 15.12.2015. (а.с. 95).
Наказом головного лікаря «Охтирська ЦРЛ» від 15.12.2015 ОСОБА_1 переведений на посаду головного лікаря Комунального закладу «Охтирська центральна районна лікарня», що також підтверджується копією трудової книжки серії НОМЕР_1 . (а.с. 96, 99-100).
Рішенням п`ятдесят третьої сесії сьомого скликання Охтирської міської ради від 20.12.2018 № 1399-МР вирішено реорганізувати Комунальний заклад «Охтирська центральна районна лікарня» шляхом перетворення в Комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» протягом шести місяців з дня прийняття рішення. Затверджено Статут Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» та установлено, що Комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» є правонаступником усіх прав та обов`язків Комунального закладу «Охтирська центральна районна лікарня». (а.с. 23-40).
21.06.2019 розпорядженням міського голови Охтирської міської ради № 38-К на підставі рішення Охтирської міської ради від 20.12.2018 № 1399-МР «Про реорганізацію (перетворення) Комунального закладу «Охтирська центральна районна лікарня» в Комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня», відповідно до розпорядження міського голови від 14.12.2015 № 298 «Про призначення головного лікаря Комунального закладу «Охтирська центральна районна лікарня», трудового контракту між міським головою та головним лікарем Комунального закладу «Охтирська центральна районна лікарня» від 14.12.2015 зі змінами, продовжено трудові відносини з ОСОБА_1 з 25.06.2019 на посаді керівника – головного лікаря Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня». Внесено зміни до трудового контракту між міським головою та головним лікарем Комунального закладу «Охтирська центральна районна лікарня» від 14.12.2015 шляхом укладання додаткової угоди, яка є його невід`ємною частиною. (а.с. 41).
10.12.2020 розпорядженням міського голови Охтирської міської ради № 119-К відповідно до п.п. а п. 5.2 розділу 6, п. 6.6 розділу 6 трудового контракту від 14.12.2015 укладеного між виконавчим комітетом Охтирської міської ради та ОСОБА_1 , враховуючи рішення Охтирської міської ради від 20.12.2018 № 1399-МР «Про реорганізацію (перетворення) Комунального закладу «Охтирська центральна районна лікарня» в Комунальне некомерційне підприємство Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня», керуючись п. 10 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ОСОБА_1 з 14.12.2020 звільнено з посади головного лікаря Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня», у зв`язку із закінченням терміну дії трудового контракту від 14.12.2015 на підставі п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП. (а.с. 97).
Наказом виконуючого обов`язки головного лікаря Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» Лисенка О. від 14.12.2020 № 193-к на підставі розпорядження міського голови Охтирської міської ради від 10.12.2020 № 119-К головного лікаря Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» ОСОБА_1 звільнено з роботи 14.12.2020 у зв`язку з закінченням строку дії контракту, згідно п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП. (а.с. 98).
Розпорядженням міського голови Охтирської міської ради від 26.01.2021 № 19-К ОСОБА_2 призначено на посаду директора КНП Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня», як такого, що визначений переможцем конкурсу на зайняття посади директора комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня», з 27.01.2021, уклавши трудовий контракт. (а.с.101).
На підставі розпорядження міського голови Охтирської міської ради від 26.01.2021 № 19-К, 27.01.2021 КНП Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» прийнято наказ №11 к про призначення ОСОБА_2 на посаду директора КНП Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» та останній приступив до виконання обов`язків директора, як такий, що визначений переможцем конкурсу на зайняття посади директора КНП Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» на умовах контракту з 27.01.2021 з посадовим окладом згідно штатного розпису. (а.с.102-106).
Рішенням Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 12.03.2021 у справі № 583/4848/20 скасовано розпорядження міського голови Охтирської міської ради № 119-К від 10 грудня 2020 року «Про звільнення ОСОБА_1 ».; скасовано наказ виконуючого обов`язки головного лікаря Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» № 193 к від 14 грудня 2020 року про звільнення ОСОБА_1 з посади головного лікаря КНП ОМР «Охтирська центральна районна лікарня» у зв`язку з закінченням строку дії контракту; поновлено ОСОБА_1 на посаді керівника-головного лікаря Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» та стягнуто з Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» на користь ОСОБА_1 заробітну плату за час вимушеного прогулу. (а.с. 42-52).
18.03.2021 Охтирським міськрайонний судом Сумської області ухвалено додаткове рішення, яким допущено негайне виконання рішення Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 12.03.2021 у справі № 583/4848/20 в частині поновлення на роботі та у частині присудження позивачу виплати заробітної плати за час вимушеного прогулу за один місяць. (а.с.53-54).
Постановою Сумського апеляційного суду від 27.05.2021 у справі № 583/4848/20 рішення Охтирського міськрайонного суду Сумської області в частині скасування розпорядження та наказу про звільнення, поновлення на роботі залишене без змін.
Розпорядженням міського голови Охтирської міської ради від 16.03.2021 № 31-К на виконання рішення Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 12.03.2021 по справі № 583/4848/20, поновлено ОСОБА_1 на посаді керівника - головного лікаря комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня», згідно з рішенням Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 12.03.2021 по справі № 583/4848/20; Комунальному некомерційному підприємству Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» (Збаражському П.П.) забезпечити внесення відповідного запису про поновлення на роботі до трудової книжки ОСОБА_1 (а.с.12).
Наказом директора Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» від 16.03.2021 № 31-к, ОСОБА_1 поновлено на посаді керівника-головного лікаря комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» згідно з рішенням Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 12.03.2021 по справі № 583/4848/20; визначено ОСОБА_1 , керівнику – головному лікарю комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» робоче місце за адресою АДРЕСА_2 (хірургічне відділення (для дорослих і дітей), 4-й поверх, кабінет «Ординаторська»); заступнику директора з управління персоналом ОСОБА_4 унести записи до трудової книжки та особової справи ОСОБА_1 про поновлення на роботі. (а.с.11).
31.10.2018 Міністерством охорони здоров`я України прийнято наказ № 1977, що набув чинності 01.01.2019, яким затверджено зміни до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров`я», затвердженого та впровадженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 29.03.2002 № 117, за яким посаду головного лікаря виключено з Довідника кваліфікаційних вимог і характеристик професій працівників, функції керівника медичного закладу реалізовує директор закладу, який займається питаннями господарської діяльності, керує виробничо-господарською та фінансово-економічною діяльністю закладу, а медичний директор-виключно питаннями медицини. (а.с. 112-115).
02.04.2020 директором КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» прийнято наказ № 183-ОД «Про проведення загальних зборів (конференції) трудового колективу КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» щодо доцільності збільшення кількості штатних посад, шляхом введення посади «керівник - головний лікар» до штатного розпису адміністрації КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ». (а.с. 120).
Згідно протоколу № 3 загальних зборів (конференції) трудового колективу від 06.04.2021, за результатами таємного голосування, колектив КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» визнав недоцільним збільшувати кількість штатних посад, шляхом введення посади «керівник - головний лікар» до штатного розпису адміністрації КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ». (а.с.121-122).
Згідно з наказом директора Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» від 09.04.2021 № 191-ОД, у зв`язку з економічною недоцільністю утримання позаштатної посади «керівник-головний лікар», як такої що не відповідає Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників, випуск 78 «Охорона здоров`я» та Класифікатору професій ДК 003:2010 та враховуючи думку трудового колективу, щодо недоцільності збільшення кількості посад в штатному розписі КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ», приведено у відповідність граничну чисельність працівників КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» до штатної чисельності, скоротивши посаду позаштатного працівника «керівник - головний лікар» з 12.07.2021; наказано заступнику директора з управління персоналом: підготувати лист та повідомити профспілковий комітет КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» про скорочення позаштатної посади «керівник-головний лікар»; письмово попередити про наступне вивільнення керівника-головного лікаря із займаної посади під особистий підпис не пізніше, ніж за два місяці до запланованого вивільнення; запропонувати працівнику, який підлягає вивільненню, переведення на вакантні посади (за наявності) та головному бухгалтеру забезпечити виплату вихідної допомоги у розмірі одного середнього місячного заробітку вивільненому працівникові. (а.с.13).
14.04.2021 ОСОБА_1 вручено повідомлення про заплановане вивільнення, одночасно позивачу запропоновано переведення на посаду лікаря-хірурга екстреної цілодобової допомоги хірургічного відділення (для дорослих і дітей). (а.с.14-15).
В обґрунтування заявлених позовних вимог сторона позивача посилається на те, що звільнений працівник, якого поновлено на попередній роботі, повинен бути наділений повноваженнями, які мав до звільнення з роботи, а позаштатний працівник - це не працівник, посада якого не передбачена штатним розписом, а особа, яка взагалі не перебуває в трудових відносинах з підприємством і виконує роботи на громадських засадах або за договором цивільно-правового характеру.
Вважає, що трудові відносини позивача з міською радою на посаді керівника - головного лікаря КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» виникли на підставі розпоряджень міського голови та трудового контракту, тому він (позивач) до моменту звільнення та після поновлення перебуває у трудових відносинах з відповідачем, а отже не може бути виведений поза штат у силу своєї посади та враховуючи підстави прийняття його на роботу.
Крім того, вважає, що наказ № 191-ОД не містить жодного посилання про зміну істотних умов праці при продовженні позивачем роботи, підставою скорочення є недоцільність утримання позаштатної посади, а також дана посада не відповідає Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників. Та, що відповідачем не було виконано рішення в повному обсязі, оскільки не проведено звільнення ОСОБА_2 на підставі п. 6 ч. 1 ст. 40 КЗпП України.
В зв`язку з чим сторона позивача просить скасувати накази КНП ОМР «Охтирська районна центральна лікарня» про поновлення на роботі ОСОБА_1 за № 31-К від 16.03.2021 та про скорочення позаштатного працівника від 09.04.2021 № 191-ОД.
Статтею 43 Конституції України кожному гарантовано право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Однією з гарантій забезпечення права громадян на працю є передбачений статтею 5-1 Кодексу законів про працю України правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи.
Згідно вимог статті 19 Конституції України органи влади зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства.
Згідно зі статтею 65 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного працівника виконується невідкладно в порядку, визначеному статтею 63 цього Закону. Рішення вважається виконаним боржником з дня видання відповідно до законодавства про працю наказу або розпорядження про поновлення стягувача на роботі та внесення відповідного запису до трудової книжки стягувача, після чого виконавець виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Тлумачення наведених норм Закону України «Про виконавче провадження» дозволяє зробити висновок, що рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного працівника вважається виконаним за одночасного виконання роботодавцем двох умов: 1) видання відповідно до законодавства про працю наказу або розпорядження про поновлення стягувача на роботі; 2) внесення відповідного запису до трудової книжки стягувача.
Як вбачається з досліджених доказів, зазначені вимоги відповідачем були дотримані, отже, судом не встановлено порушення прав позивача в цій частині.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ для захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави, які існують на час розгляду справи судом.
Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить, як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення. З цією метою суд повинен з`ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підставу позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.
Відповідно до п. 1 ч. 1 та ч. 2 ст. 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників. Звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.
Згідно з п. 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 1992 року № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів», розглядаючи трудові спори, пов`язані зі звільненням за п. 1 ст. 40 КЗпП, суди зобов`язані з`ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник або уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, чи не користувався вивільнюваний працівник переважним правом на залишення на роботі та чи попереджувався він за 2 місяці про наступне вивільнення.
Відповідно до ст. 49-2 КЗпП України про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці. При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством. Одночасно з попередженням про звільнення у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації працівник, за своїм розсудом, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно.
Власник вважається таким, що належно виконав вимоги частини другої статті 40, частини третьої статті 49-2 КЗпП України щодо працевлаштування працівника, якщо запропонував йому наявну на підприємстві роботу, тобто вакантну посаду чи роботу за відповідною професією чи спеціальністю, чи іншу вакантну роботу, яку працівник може виконувати з урахуванням його освіти, кваліфікації, досвіду тощо.
Відповідно до вимог ч.1 та п.2 ч.2 ст.42 КЗпП України при скороченні чисельності чи штату працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається, зокрема працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат.
Згідно із п. 3 ст. 64 Господарського кодексу України підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.
Частиною другою ст. 65 Господарського кодексу України передбачено, що власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства.
При цьому, саме втручання в господарську та іншу діяльність підприємства не допускається, крім випадків, передбачених законодавством України.
Відповідно до п. 7.1 Статуту КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» управління підприємством здійснюється відповідно до Статуту на основі поєднання прав Засновника, Уповноваженого органу та керівника підприємства. (а.с.33).
Згідно правових позицій, висловлених Верховним Судом у постановах від 16 січня 2018 року у справі №519/160/16-ц та від 25 листопада 2019 року у справі №415/5022/18 суд не може вдаватися до обговорення та оцінки питання про доцільність і правомірність скорочення штату та чисельності працівників. Право визначати чисельність і штат працівників належить виключно власнику або уповноваженому ним органу, суд зобов`язаний тільки з`ясувати наявність підстав для звільнення.
Міністерство праці та соціальної політики України листом від 07 квітня 2011 року № 114/06/187-11 надало роз`яснення, що штат працівників - це сукупність посад, встановлених штатним розписом підприємства. Тому скорочення штату представляє собою зміну штатного розпису за рахунок ліквідації певних посад або зменшення кількості штатних одиниць за певними посадами.
Згідно з п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 №9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» під змінами в організації виробництва і праці розуміють раціоналізацію робочих місць, введення нових форм організації праці, у тому числі перехід на бригадну форму організації праці, впровадження передових методів, технологій тощо.
Доводи сторони позивача про безпідставне незастосування судами положень пункту 6 частини першої статті 40 КЗпП України, не заслуговують на увагу, оскільки застосування вказаних норм є правом власника або уповноваженого ним органу, а не обов`язком, при цьому, позивач після поновлення його на роботі за рішенням суду працює на попередній посаді, отримує заробітну плату.
Крім того, внесення змін у штатний розпис КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» не є компетенцією суду.
Враховуючи, що наказом т.в.о. головного лікаря КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» від 31.12.2020 № 410-ОД виведено з 01.01.2021 зі штатного розпису «Адміністрація» 1,0 посади головний лікар та введено з 01.01.2021 до штатного розпису «Адміністрація» 1,0 посади директор. (а.с.111), тобто посада головний лікар, яку займає ОСОБА_1 не передбачена Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників, керівником Підприємства є директор ОСОБА_2 , що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та Контрактом, укладеним між Охтирською міською радою Охтирського району Сумської області в особі міського голови Кузьменка П.П. та ОСОБА_2 від 27.01.2021, враховуючи, що загальними зборами трудового колективу КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ», колектив визнав недоцільним збільшувати кількість штатних посад, шляхом введення посади «керівник - головний лікар» до штатного розпису адміністрації КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» та 09.04.2021 директором КНП Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» прийнято рішення, яким приведено у відповідність граничну чисельність працівників КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» до штатної чисельності, скоротивши посаду позаштатного працівника «керівник - головний лікар» з 12.07.2021, а також враховуючи, що суди не наділені повноваженнями обговорювати питання про доцільність скорочення чисельності або штату працівників, доводи сторони позивача щодо незаконності наказу КНП ОМР «Охтирська районна центральна лікарня» про скорочення позаштатного працівника від 09.04.2021 є необґрунтованими, оскільки підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Відповідно до положень ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до приписів ст. 13 ЦПК України, однією з засад цивільного судочинства є диспозитивність, згідно якого суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Отже, кожна сторона сама визначає стратегію свого захисту, зміст своїх вимог і заперечень, а також предмет та підстави позову, тягар доказування лежить на сторонах спору, а суд розглядає справу виключно у межах заявлених ними вимог та наданих доказів.
Відповідно до вимог ст. ст. 76, 77 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Згідно вимог ст.80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Таким чином, суд дійшов висновку про неефективність обраного позивачем способу захисту, оскільки саме по собі скасування наказу про поновлення на роботі не сприятиме відновленню повноважень позивача на виконання розмежованих посадових функцій, а вирішення питання організаційної структури, встановлення чисельності працівників, штатного розпису належить до компетенції підприємства.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявлених вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 77-81, 141, 263-265, 268 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня», міського голови Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області Кузьменка Павла Петровича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору виконавчий комітет Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області про визнання незаконними та скасування наказів директора КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його складення.
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області В.М. Ільченко