
Справа № 752/4605/21
Провадження № 2/752/5361/21
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2021 року місто Київ
Голосіївський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Кахно І. А.,
при секретарі Чабанюк І. А.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2 ,
представника відповідача-2 - Зітинюк Л. Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження клопотання акціонерного товариства акціонерного комерційного банку «Банк Аркада» про закриття провадження у цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, акціонерного товариства акціонерного комерційного банку «Банк Аркада» про захист прав споживача,
в с т а н о в и в:
У лютому 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в особі уповноваженої особи на ліквідацію акціонерного товариства акціонерного комерційного банку «Банк Аркада» (далі - АТ АКБ «Банк Аркада») Луньа І. В. про захист прав споживача.
04 червня 2021 року до суду надійшла уточнена редакція позовної заяви, якій позивач звернувся до суду з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, АТ АКБ «Банк Аркада» про захист прав споживача, у якому просив суд:
-визнати недійсним договір банківського вкладу від 21 грудня 2016 року № П50, укладений АТ АКБ «Банк Аркада» (код ЄДРПОУ: 19361386) з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 );
-визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ АКБ «Банк Аркада» Луньа І. В. щодо невключення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за договором банківського вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
-зобов`язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ АКБ «Банк Аркада» Луньа І. В. включити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за договором банківського вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію стосовно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) як вкладника, який має право на відшкодування коштів за рахунок Фонду у розмірі 133 934,38 коп.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що 21 грудня 2016 року між ОСОБА_1 та АТ АКБ «Банк Аркада» (код ЄДРПОУ: 19361386) був укладений договір про додаткові пенсійні виплати № П50 у гривнях. Предметом цього договору є банківське зобов`язання щомісячної виплати позивачу протягом п`яти років додаткових пенсійних виплат відповідно до Закону України «Про проведення експерименту у житловому будівництві на базі холдингової компанії «Київміськбуд» від 07 квітня 2000 року № 1674-ІІІ. Із цією метою позивачем внесена на розрахунковий рахунок АТ АКБ «Банк Аркада» необхідна грошова сума, розмір якої з урахуванням нездійснених йому виплат становить 133 934,38 грн. Щомісячні виплати позивачу банком здійснювалися до певного періоду. Позивач неодноразово звертався із листами до банку про розірвання в односторонньому порядку договору та повернення йому до виплати грошової суми, однак його заяви задоволені не були. Натомість, позивача повідомили, що розпочато процедуру ліквідації АТ АКБ «Банк Аркада» та призначено уповноважену особу ОСОБА_3 та делеговано йому всі повноваження ліквідатора АТ АКБ «Банк Аркада», також повідомили позивача, що Фондом не відшкодовуються кошти, передані банку в довірче управління.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з указаним позовом з метою захисту своїх прав як споживача послуг.
Ухвалою судді Голосіївського районного суду міста Києва від 22 лютого 2021 року відкрито провадження у справі № 752/4605/21, постановлено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 22 березня 2021 року постановлено перейти до розгляду цивільної справи № 752/4605/21 в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
У судовому засіданні представник відповідача-2 - ОСОБА_4 підтримала клопотання про закриття провадження у справі, яке надійшло до суду 19 березня 2021 року, та просила його задовольнити.
Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 заперечували проти вказаного клопотання, посилаючись на те, що на спірні правовідносини поширюється Закон України «Про захист прав споживачів» та спірні правовідносини не мають публічно-правового характеру, а це індивідуальна послуга для задоволення власних потреб споживача.
Вислухавши пояснення учасників справи та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
За визначенням пункту 7 частини першої статті 4 КАС України суб`єктом владних повноважень є орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або надання адміністративних послуг.
Справою адміністративної юрисдикції у розумінні пунктів 1, 2 частини першої статті 4 КАС України є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Положеннями статей 2, 4 та 19 КАС України визначено завдання та основні засади адміністративного судочинства, зміст публічно-правового спору та справи, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлюються Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Цим Законом також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків. Цей Закон є спеціальним у регулюванні спірних правовідносин.
Відповідно до пункту 17 частини першої статті 2 зазначеного Закону уповноважена особа Фонду - це працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених цим Законом та/або делегованих Фондом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.
За змістом статті 3 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом. Фонд є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, яке є об`єктом права державної власності і перебуває у його господарському віданні.
Згідно з частиною першою статті 4 вказаного Закону основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Для цього Фонд наділено відповідними функціями, визначеними частиною другою статті 4 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», серед яких, зокрема, ведення реєстру учасників Фонду; здійснення заходів щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; здійснення заходів щодо інформування громадськості про функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, захисту прав та охоронюваних законом інтересів вкладників.
На підставі частин першої та другої статті 6 зазначеного Закону в межах своїх функцій та повноважень Фонд здійснює нормативне регулювання системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. Фонд приймає нормативно-правові акти з питань, віднесених до його повноважень, які є обов`язковими до виконання банками, юридичними та фізичними особами.
Відповідно до частин першої та другої статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами. Під час тимчасової адміністрації вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами за договорами, строк дії яких закінчився станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, та за договорами банківського рахунку з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою цієї статті.
У разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за вкладами, включаючи відсотки, на день початку процедури ліквідації банку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку (частина шоста статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»).
Нормами статті 27 цього Закону установлено порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, зокрема: уповноважена особа Фонду складає перелік рахунків вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку; уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує, зокрема, перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню; Виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду; Фонд не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку розміщує оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам на офіційному вебсайті Фонду; Фонд також оприлюднює оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам у газеті «Урядовий кур`єр» або «Голос України».
Відповідно до частини першої статті 28 цього Закону Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів у національній валюті України в порядку та у черговості, встановлених Фондом, не пізніше 20 робочих днів (для банків, база даних про вкладників яких містить інформацію про більше ніж 500 000 рахунків, - не пізніше 30 робочих днів) з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку.
Фонд є державною спеціалізованою установою, що виконує функції державного управління у сфері гарантування вкладів фізичних осіб, уповноважена особа Фонду в цьому випадку виконує від імені Фонду делеговані ним повноваження щодо гарантування вкладів фізичних осіб, а тому спір стосовно формування переліку вкладників, які мають право на гарантоване державою відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, та затвердження реєстру вкладників для здійснення гарантованих виплат є публічно-правовим та належить до юрисдикції адміністративних судів.
Учасниками цих правовідносин є виключно вкладник та Фонд, і саме в цих учасників виникають відповідні права та обов`язки.
Спір стосовно права на відшкодування вкладів фізичних осіб за рахунок коштів Фонду в межах гарантованого державою відшкодування за вкладами є публічно-правовим, має особливий характер і стосується виконання окремої владної функції Фонду, а саме - організації виплат відшкодувань за вкладами.
Перевірка законності дій (бездіяльності) та рішень посадової особи Фонду щодо виконання покладених на неї владних управлінських функцій у сфері реалізації публічних інтересів держави є предметом перевірки судом саме в межах адміністративного процесу.
Зокрема, правова позиція щодо належності цих спорів до юрисдикції адміністративних судів була неодноразово висловлена у постановах від 18 квітня 2018 року у справі № 813/921/16, від 23 травня 2018 року у справі № 820/3770/16, від 20 червня 2018 року у справі № 820/3664/16, від 28 листопада 2018 року у справі № 592/13020/17, від 27 березня 2019 року у справі № 826/6930/15,від 03 липня 2019 року у справі № 813/576/15 та інших.
Уповноважена особа Фонду наділена повноваженнями на формування переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, а також і на внесення додаткової інформації щодо вкладників до такого переліку.
Відповідно до пунктів 3 та 4 статті 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» вклад - це кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти; вкладником є фізична особа (у тому числі фізична особа - підприємець), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.
Судом установлено, що позивач внаслідок укладення договору банківського вкладу від 21 грудня 2016 року набув статусу вкладника банку в розумінні зазначених вище норм.
Таким чином, спір у цій справі щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ АКБ «Банк Аркада» Луньа І. В. щодо невключення ОСОБА_1 до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за договором банківського вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; зобов`язання Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ АКБ «Банк Аркада» Луньа І. В. включити позивача до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за договором банківського вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію стосовно ОСОБА_1 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за рахунок Фонду у розмірі 133 934,38 коп., не має ознак приватно-правового та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Такий висновок узгоджується із постановою Великої Палати Верховного Суду від 08 жовтня 2020 року у справі № 826/14838/17.
Згідно з вимогами частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 200 ЦПК України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі.
Пунктом 1 частиною першою статті 255 ЦПК України визначено, що суд закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись статтею 4 КАС України, пунктом 1 частиною першою статті 255 ЦПК України, 259-261, 354 ЦПК України, суд,
п о с т а н о в и в:
Клопотання акціонерного товариства акціонерного комерційного банку «Банк Аркада» про закриття провадження у справі задовольнити частково.
Провадження у справі позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, акціонерного товариства акціонерного комерційного банку «Банк Аркада» про визнання протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ АКБ «Банк Аркада» Луньа Іллі Вікторовича щодо невключення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за договором банківського вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; зобов`язання Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ АКБ «Банк Аркада» Луньа Іллю Вікторовича включити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за договором банківського вкладу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію стосовно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) як вкладника, який має право на відшкодування коштів за рахунок Фонду у розмірі 133 934,38 коп. - закрити.
Роз`яснити ОСОБА_1 право на звернення з даними вимогами в порядку адміністративного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду або через Голосіївський районний суд міста Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 06 липня 2021 року.
Суддя І. А. Кахно