
Справа № 951/83/20
Справа № 2-о/951/5/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2021 року смт. Козова
Козівський районний суд Тернопільської області
у складі: головуючої судді – Гриновець О.Б.,
при секретарі судового засідання – Скавінської Г.І.,
з участю: представника заявника – ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в смт. Козова цивільну справу за заявою Бережанської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Козівської селищної ради, заінтересована особа: Комісія з реорганізації Бережанської, Збаразької, Зборівської, Козівської, Підволочиської, Підгаєцької та Теребовлянської районних державних адміністрацій про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність, -
в с т а н о в и в:
І. Обставини справи
28.01.2020 року представник Теребовлянської місцевої прокуратури в інтересах Козівської селищної радизвернувся до суду із заявою, відповідно до вимог якої просить передати безхазяйну нерухому річ, а саме гідротехнічну споруду (дамбу), яка складається з земляного насипу висотою 2,0 м, основи площею – 1272,0 кв.м., водовипуску - металевої труби – D=300 мм, L=6,00 м, що за адресою: АДРЕСА_1 , інвентаризаційною вартістю 219 753 грн., у комунальну власність Козівської селищної ради Козівського району Тернопільської області.
В обґрунтування поданої заяви покликається на те, що на території Козівської селищної ради знаходиться вищевказане безхазяйне нерухоме майно. Зазначає, що з метою правового врегулювання відносин щодо виявлення, взяття на облік, збереження, використання як безгосподарського нерухомого майна, рішенням виконавчого комітету Козівської селищної ради №132 від 22.10.2015 року гідротехнічній споруді присвоєно поштову адресу – АДРЕСА_1 . У зв`язку із тим, що гідротехнічна споруда знаходиться у задовільному стані та може використовуватись згідно цільового призначення рішенням селищної ради №743 від 22.09.2017 року її взято на облік. Вказує, оскільки власники даного майна не відомі, Козівська селищна рада звернулася із заявою до державного реєстратора з проханням взяти на облік зазначене нерухоме майно як безхазяйне. 20.03.2018 року дане майно взято на облік, що підтверджується відповідним витягом. 30.03.2018 року селищною радою подано оголошення у районну газету «Вільне слово» про взяття на облік нерухомого майна. Станом на 20.03.2019 року сплив рік з дня взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а відтак таке майно може бути передано за рішенням суду у комунальну власність.
ІІ. Позиція учасників справи
Представникзаявника у судовому засіданні заявлені вимоги підтримав та просив такі задовольнити.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явився, хоча був повідомлений належним чином про місце, дату та час розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив.
ІІІ. Процесуальні дії у справі
Ухвалою судді Козівського районного суду Тернопільської області від 29.01.2020 року прийнято вказану позовну заяву до розгляду за правилами окремого провадження, відкрито провадження у справі та призначено у ній підготовче засідання.
21.04.2021 року під протокол судового засідання постановлена ухвала про залучення до участі у даній справі правонаступника Теребовлянської місцевої прокуратури – Бережанську окружну прокуратуру.
Ухвалою Козівського районного суду Тернопільської області від 21.04.2021 року постановлено закрити підготовче провадження у справі та призначити її до розгляду по суті.
Згідно з ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Заслухавши думку представника заявника, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд дійшов до наступного висновку.
IV. Встановлені судом фактичні обставини справи
Відповідно до положень ст.ст.13, 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктом 3 ч.1 ст.131-1 Конституції України визначено, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з ч.ч.1, 3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадян або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадян або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або не належним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до ч.1 ст.56 ЦПК України, у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб або державних чи суспільних інтересів та брати участь у цих справах. При цьому органи державної влади, органи місцевого самоврядування повинні надати суду документи, що підтверджують наявність передбачених законом підстав для звернення до суду в інтересах інших осіб.
Згідно з ч.1 ст.332 ЦПК України справа про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади розглядається судом за участю заявника з обов`язковим повідомленням усіх заінтересованих осіб.
Як вбачається із рішення Козівської селищної ради Тернопільської області №132 від 22.10.2015 року, гідроспоруді ставка по АДРЕСА_1 присвоєно адресу – АДРЕСА_1 /а.с.14/.
Із акта обстеження дамби ставка по АДРЕСА_1 від 11.09.2017 року вбачається, що 11.09.2017 року комісією, створеною згідно розпорядження Козівського селищного голови від 8.09.2017 року, під час обстеження дамби ставка по АДРЕСА_1 встановлено, що така знаходиться в межах земельної ділянки комунальної власності площею 8,9918 га (кадастровий номер 6123055100:02:005:0006, цільове призначення: 10.07 – для рибогосподарських потреб), відомості щодо такої відсутні згідно з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна сформованої 11.09.2017р. /а.с.17-18/.
Відповідно до рішення Козівської селищної ради Тернопільської області №743 від 22.09.2017 року селищна рада вирішила звернутися у відділ державної реєстрації Козівської районної державної адміністрації із заявою про взяття на облік безхазяйного майна – дамби ставка по АДРЕСА_1 і опублікувати відповідне оголошення на офіційному веб-сайті селищної ради та в районній газеті «Вільне слово» /а.с.15/.
Згідно з Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна №117769997 від 20.03.2018 року, взято на облік гідротехнічну споруду, дамбу ставка, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 /а.с.16/.
2.12.2015 року Козівським РБТІ, на замовлення Козівської селищної ради, виготовлено технічний паспорт на гідротехнічну споруду – дамбу ставка, яка складається з земляного насипу висотою 2,0 м, основи площею – 1272,0 кв.м., водовипуску - металевої труби – D=300 мм, L=6,00 м, що за адресою: АДРЕСА_1 , інвентаризаційною вартістю 219 753 грн. /а.с.19-21/.
Судом встановлено, що в газеті «Вільне слово» №14 (7485) 30 березня 2018 року опубліковано оголошення Козівської селищної ради про те, що згідно з витягу від 20.03.2018р. №117769997 селищна рада взяла на облік безхазяйне нерухоме майно, гідротехнічну споруду – дамбу ставка, за адресою: АДРЕСА_1 /а.с.22/.
Як вбачається із відповіді Фонду державного майна України №10-15-21190 від 3.12.2019 року, відомості про нерухоме майно за класифікаційним угрупуванням: 215 – «Порти, канали, греблі та інші водні споруди» відповідно до Класифікатора державного майна, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 15 березня 2006 року №461, зокрема гідротехнічну споруду (дамбу) за місцезнаходженням: АДРЕСА_1 , від суб`єктів управління до Фонду з метою внесення до Реєстру не надавалися /а.с.26/.
V. Застосоване судом законодавство
Згідно з п.7 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцезнаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади (ст.329 ЦПК України).
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.335 ЦК України, безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.
Відповідно до абз.2 ч.2 ст.335 ЦК України встановлено, що після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Згідно з ст.333 ЦПК України суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
VI. Висновок суду
З часу опублікування оголошення у друкованому засобі масової інформації, жодна фізична чи юридична особа в Козівську селищну раду з метою зняття об`єкта з обліку безхазяйного нерухомого майна не зверталася, будь-які відомості про власника вищезазначеної споруди відсутні.
Враховуючи те, що гідротехнічна споруда, яка розташована на території Козівської селищної ради взята на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, як безхазяйна нерухома річ, а також той факт, що з дня взяття на облік минув один рік суд вважає, що заява Бережанської окружної прокуратури в інтересах Козівської селищної ради є обґрунтованою та підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст.3, 10, 12, 13, 76-81, 89, 141, 247, 259, 263-265, 268, 273, 293, 294, 329- 333 ЦПК України, суд -
ухвалив:
заяву Бережанської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Козівської селищної ради, заінтересована особа: Комісія з реорганізації Бережанської, Збаразької, Зборівської, Козівської, Підволочиської, Підгаєцької та Теребовлянської районних державних адміністрацій про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність – задовольнити.
Передати безхазяйну нерухому річ, а саме гідротехнічну споруду (дамбу), яка складається з земляного насипу висотою 2,0 м, основи площею – 1272,0 кв.м., водовипуску - металевої труби – D=300 мм, L=6,00 м, що за адресою: АДРЕСА_1 , інвентаризаційною вартістю 219 753 грн., у комунальну власність Козівської селищної ради Козівського району Тернопільської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції, з врахуванням вимог п.15.5 Розділу XIII «Перехідні положення» ЦПК України.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Заявник – Бережанська окружна прокуратура в інтересах держави в особі Козівської селищної ради, місцезнаходження: вул. Пирогова, 5А, м. Бережани, Тернопільський район, Тернопільська область.
Заінтересована особа – Комісія з реорганізації Бережанської, Збаразької, Зборівської, Козівської, Підволочиської, Підгаєцької та Теребовлянської районних державних адміністрацій, місцезнаходження: вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, Тернопільська область.
Дата складення повного судового рішення 06.07.2021 року, у зв`язку з перебуванням головуючої судді у відпустці.
Суддя О.Б.Гриновець