
Справа № 454/2640/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 червня 2021 року Сокальський районний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Веремчук О. А.
за участю секретаря: Баран О.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сокалі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сокальський РВ ГУ Державної міграційної служби України у Львівській області та начальника Сокальський РВ ГУ Державної міграційної служби ОСОБА_2 , третя особа Головне управління ДМС України у Львівській області про визнання дій, рішення про примусове повернення за межі України та постанови про накладення адміністративного стягнення неправомірними та скасування таких, закриття провадження по справі , - в с т а н о в и в:
В суд надійшов адміністративний позов по справі ОСОБА_1 до Сокальський РВ ГУ Державної міграційної служби України у Львівській області та начальника Сокальський РВ ГУ Державної міграційної служби ОСОБА_2 , третя особа Головне управління ДМС України у Львівській області про визнання дій, рішення про примусове повернення за межі України та постанови про накладення адміністративного стягнення неправомірними та скасування таких, закриття провадження по справі з наступних підстав:
12 серпня 2020 року, уповноваженою посадовою особою Державної міграційної служби України, Сокальського РВ ГУДМС України у Львівській області Гресюк Мар`яною Володимирівною була винесена Постанова сер. ПН МЛВ № 000596 про накладання адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 2500грн. ( дві тисячі п`ятсот грн.) .на підставі ч.1 ст.203 КУпАП , а саме за порушення позивачем правил перебування в Україні і транзитного проїзду через територію України , що є порушенням п.2 « Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України«., затвердженим Постановою КМ України за № 150 від 15.02.2012 року.
Жодних письмових попереджень позивачу не було надано.
Крім того, 12 серпня 2020 року уповноваженою посадовою особою Державної міграційної служби України, Сокальського РВ ГУДМС України у Львівській області Гресюк Мар`яною Володимирівною був складений протокол сер. ПР МЛН №000595 про притягнення мене до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, яке передбачене ч. 1 ст. 203 КУпАП .
Крім того , начальником Сокальського РВ ГУДМС України у Львівській області Гресюк Мар`яною Володимирівною винесено 12 серпня 2020 року рішення про примусове повернення за межі України громадянина Польщі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вважає вищевказані рішення та постанову неправомірними із наступних підстав :
При винесенні даної постанови начальником Сокальського РВ ГУ ДМС у Львівській області не було взято до уваги той факт, що передбачений законом термін позивач пропустив по поважній причині ,оскільки Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОВІД-19)» від 17 березня 2020 року № 530-ІХ передбачено, що у зв`язку із введенням карантину до іноземців та осіб без громадянства, які не змогли виїхати за межі України або не змогли звернутися до територіальних органів/підрозділів Державної міграційної служби України із заявою про продовження строку перебування на території України та/або про обмін посвідки на тимчасове/постійне проживання у зв`язку із введенням карантину, не застосовується адміністративна відповідальність за порушення законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, якщо такі порушення настали в період чн внаслідок встановлення карантину.
Позивач вважає, що відповідачем також порушено процедуру притягнення до адміністративної відповідальності, зокрема протокол про адміністративне правопорушення та постанова про накладення адміністративного стягнення викладено українською мовою, не зважаючи на те, що позивач є громадянином Польщі та українська мова йому не зрозуміла.
Отже, при вирішенні питання про притягнення позивача до адміністративної відповідальності Сокальське РВ ГУ ДМС у Львівській області позбавило його можливості внаслідок неволодіння українською мовою розуміти наслідки дій суб`єкта владних повноважень щодо вирішення мого питання правомірності перебування на території України.
У зв`язку із відсутністю перекладача позивач за вказівкою відповідача підписував документи в тому місці де вона йому показувала. В голос, на польській мові вищевказані документи йому не зачитували. Отже позивач підписав вищевказані документи, щоб не бути арештованим, про що його попередили, забравши паспорт громадянина Польщі. Після того як позивач підписав, де пальцем вказала відповідач, остання віддала йому паспорт. По вищевказаній причині, позивач не знав, що має право на захисника і тому його послугами не скористався
Оскільки під час карантинних обмежень особам які досягнули 60 - річного віку потрібно було залишатися вдома, а позивач має ішемічну хворобу серця і знаходжусь в зоні ризику. Позивач не мав можливості звернутись до Державної міграційної служби із заявою про продовження строку перебування на території України.
Відправити лист в міграційну службу із заявою про продовження строку перебування на території України, позивач також не мав можливості, бо не вміє писати на українській мові. Лише 14 серпня 2020 року позивач звернувся до адвоката , яка розуміє польську мову. З її допомогою він і звернувся до суду з даним позовом.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Левицька О.І. прибули, позовні вимоги підтримують та просять задоволити.
Представник Відповідача Гресюк М.В. в судове засідання прибула, подала відзив в якому просить відмовити в задоволенні позову. Відзив мотивує наступним:
В матеріалах рішення про примусове повернення з України громадянина Польщі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наявний підпис позивача про ознайомлення з текстом прийнятого рішенням від 12.08.2020 р. про зобов`язання залишити територію України у термін до 27.08.2020р. , отримання примірника рішення № 98/2020 від 12.08.2020 р..
Твердження позивача стосовно того, що у Сокальському РВ ГУ ДМС у Львівській області його обманним шляхом змусили розписатись про отримання копії рішення №98/2020 про примусове повернення його з України від 12.08.2020 р. за відсутності перекладача та законного представника не відповідає дійсності та спростовується власноручними записами Позивача, які свідчать про те, що він свідомо відмовляється від перекладача, українську мову розуміє.
Жодних заяв або клопотань від позивача за весь час провадження по справі про накладення адміністративного стягнення та винесення рішення №98/2020 про примусове повернення з України щодо необхідності залучення перекладача або послуг юридичної допомоги не надійшло.
Дослідивши письмові матеріали справи суд приходить до висновку, що в позові слід відмовити з наступних підстав:
Відповідно до частини п`ятою статті 26 Закону № 3773- VI іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.
Згідно пункту 4 Інструкції іноземці можуть бути примусово повернуті до країни походження чи третьої країни на підставі рішення органу ДМС або органу охорони державного кордону, або органу СБУ про примусове повернення чи примусово видворенні на підставі винесеної за позовом цих органів/підрозділів постанови адміністративного суду про примусове видворення.
Частиною 1 статті 15 Закону № 3773-УІ наведений перелік документів, за якими здійснюється в`їзд в Україну та виїзд з України іноземцями та особами без громадянства. Основними такими документами є паспортний документ за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в`їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України, відповідні посвідки на постійне або тимчасове проживання, посвідченням особи без громадянства для виїзду за кордон, проїзний документом для виїзду за кордон тощо.
Згідно п. 5. І розділу Інструкції підставами для прийняття рішення про примусове повернення іноземців до країни походження або третьої країни є:
дії, що порушують законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства;
дії, що суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку;
якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України;
затримання іноземців органами охорони державного кордону у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України.
Відповідно до п. 6 1 розділу Інструкції примусове повернення з підстав, передбачених пунктом 5 цього розділу, здійснюється за рішенням органів ДМС, органу охорони державного кордону (стосовно іноземців, затриманих ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), органу СБУ з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурора про підстави прийняття такого рішення, оформленням відповідних документів, доведенням цього рішення до іноземця та взяттям з нього зобов`язання про добровільний виїзд з України у визначений у рішенні строк, а також здійсненням подальшого контролю за фактичним виконанням іноземцем цього рішення.
Стаття 26. Іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Стаття 33. Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Стаття 68. Кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
На підставі вище наведеного суд вважає що викладені обставини для відмови в позові представником відповідача у Відзиві на позов є обгрунтованими та підлягають до врахуванння судом при прийнятті рішення по справі , а тому суд приходить до висновку що в позові ОСОБА_3 до Сокальського РВ ГУ Державної міграційної служби України у Львівській області та начальника Сокальського РВ ГУ Державної міграційної служби ОСОБА_2 , третя особа Головне управління ДМС України у Львівській області про визнання дій, рішення про примусове повернення за межі України та постанови про накладення адміністративного стягнення неправомірними та скасування таких, закриття провадження по справі слід відмовити. Суд приймає до уваги, що жодних заяв або клопотань від позивача за весь час провадження по справі про накладення адміністративного стягнення та винесення рішення №98/2020 про примусове повернення з України щодо необхідності залучення перекладача або послуг юридичної допомоги не надійшло. В матеріалах справи наявне рішення про примусове повернення з України громадянина Польщі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наявний підпис позивача про ознайомлення з текстом прийнятого рішенням від 12.08.2020 р. про зобов`язання залишити територію України у термін до 27.08.2020р. , отримання примірника рішення № 98/2020 від 12.08.2020 р..
Твердження позивача стосовно того, що у Сокальському РВ ГУ ДМС у Львівській області його обманним шляхом змусили розписатись про отримання копії рішення №98/2020 про примусове повернення його з України від 12.08.2020 р. за відсутності перекладача та законного представника не відповідає дійсності та спростовується власноручними записами Позивача, які свідчать про те, що він свідомо відмовляється від перекладача, українську мову розуміє.
Керуючись ст.ст.10, 11, 72-78, 94, 241-246 КАС України, суд,-
в и р і ш и в:
в позові ОСОБА_3 до Сокальського РВ ГУ Державної міграційної служби України у Львівській області та начальника Сокальського РВ ГУ Державної міграційної служби Гресюк Мар"яна Володимирівна, третя особа Головне управління ДМС України у Львівській області про визнання дій, рішення про примусове повернення за межі України та постанови про накладення адміністративного стягнення неправомірними та скасування таких, закриття провадження по справі - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Сокальський районний суд Львівської області протягом 30 днів з дня його проголошення.
Головуючий: О. А. Веремчук