
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2021 року м. Київ № 640/20293/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., при секретарі судового засідання Кравченку Я.В.,
за участі представників сторін:
від позивача - Ляпкало А.І.,
від відповідача - Ісаєв С.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна фірма Трейдінвестбуд»
до Головного управління ДПС у м. Києві
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна Фірма Трейдінвестбуд" звернулося до суду з позовом про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві № 0628980405 від 25.06.2020 року про застосування штрафу за затримку в реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна Фірма Трейдінвестбуд" на загальну суму 1 313 159,24 грн.
В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Конституцію України, Податковий кодекс України, Закон України «Про електронні документи та електронний документообіг», Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435, Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, затверджений наказом Міністерства фінансів України від т06.06.2017 № 557, та зазначає про протиправність податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві № 0628980405 від 25.06.2020 року про застосування штрафу за затримку в реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна Фірма Трейдінвестбуд" на загальну суму 1313159,24 грн, оскільки товариство не мало можливості вчасно зареєструвати податкові накладні з тих підстав, що електронний кабінет платника не працював не з його вини. Одночасно позивач вказує про здійснення реєстрації податкових накладних відразу після прийняття договору про визнання електронних документів та початку діяльності електронного кабінету платника податків.
Представник відповідача заперечив по суті заявлених позовних вимог з огляду на положення Податкового кодексу України, Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, та зазначив про правомірність застосування до позивача штрафу за затримку в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна Фірма Трейдінвестбуд" порушено граничні строки для реєстрації податкових накладних.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
За результатами камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна Фірма Трейдінвестбуд" Головним управлінням ДПС у м. Києві складено акт від 15.05.2020 № 9870/26-15-04-05-16/42482418, яким встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна Фірма Трейдінвестбуд" граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме: податкова накладна № 11 від 02.05.2019 подана на реєстрацію 03.06.2019 (граничний строк реєстрації 31.05.2019), податкові накладні № 15 від 14.05.2019, № 13 від 07.05.2019, № 16 від 14.05.2019, № 14 від 07.05.2019 подані на реєстрацію 07.06.2019 (граничний строк реєстрації 31.05.2019), податкова накладна № 6 від 26.03.2019 подана на реєстрацію 03.06.2019 (граничний строк реєстрації 31.03.2019), податкові накладні № 8 від 09.04.2019, № 7 від 02.04.2019 подані на реєстрацію 15.05.2019 (граничний строк реєстрації 30.04.2019).
На підставі складеного акту перевірки Головним управлінням ДПС у м. Києві винесено податкове повідомлення-рішення № 0628980405 від 25.06.2020 року, яким застосовано до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна Фірма Трейдінвестбуд" штраф на загальну суму 1 313 159,24 грн, з яких: штраф у розмірі 10% у сумі 1 071 444,17 грн за затримку реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 10 714 441,62 грн та штраф у розмірі 30% у сумі 241 715,07 грн за затримку реєстрації податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 805 716,90 грн
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
На дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін (пункт 201.1 статті 201 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до пункту 109.1 статті 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.
У разі реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог цього Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів в Єдиному реєстрі податкових накладних, штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.2 цієї статті, не застосовуються.
Згідно з пунктом 120-1.2 статті 120-1 Податкового кодексу України відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначена у податковому повідомленні - рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.
Відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.
У разі реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, штрафні санкції, передбачені абзацом другим цього пункту та пунктом 120-1.1 цієї статті, не застосовуються.
Наведене свідчить, що на платника податків покладено обов`язок щодо реєстрації податкової накладної/ та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних у термін встановлений податковим законодавством.
Така реєстрація повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, а саме: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Як вбачається з копій квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкова накладна № 11 від 02.05.2019 подана на реєстрацію 03.06.2019, податкові накладні № 15 від 14.05.2019, № 13 від 07.05.2019, № 16 від 14.05.2019, № 14 від 07.05.2019 подані на реєстрацію 07.06.2019, податкова накладна № 6 від 26.03.2019 подана на реєстрацію 03.06.2019, податкові накладні № 8 від 09.04.2019, № 7 від 02.04.2019 подані на реєстрацію 15.05.2019, які були прийняті, проте їх реєстрацію зупинено.
Таким чином, під час розгляду справи підтверджено висновки акта перевірки щодо несвоєчасності реєстрації позивачем податкових накладних.
Дані обставини є беззаперечними і позивачем не спростовуються.
Відносно доводів позивача про неможливість реєстрації податкових накладних в межах граничних строків з тих підстав, що електронний кабінет платника не працював, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем надіслано контролюючому органу заяву про приєднання від 29.03.2019 № 1 до договору про визнання електронних документів від 30.11.2017 № 2659002, яка прийнята Державною фіскальною службою України. Дана заява скріплена ЕЦП ОСОБА_1 .
10.05.2019 ОСОБА_1 сформовано заяву на приєднання № 1 до договору про визнання електронних документів від 30.11.2017 № 2659002, яка не прийнята Державною фіскальною службою України з тих підстав, що діє заява про приєднання від 29.03.2019 № 1 до договору про визнання електронних документів. В квитанції від 10.05.2019 зазначено, що інформація щодо електронного цифрового підпису відповідальних осіб може бути надана повідомленням.
Разом з тим, подання документів засобами електронного зв`язку в електронній формі здійснюється платниками податків відповідно до норм законів України від 22.05.2003 № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та № 852-IV «Про електронний цифровий підпис», Податкового кодексу України, наказу Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557 «Про затвердження Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами» та на підставі договору про визнання електронних документів, що визначає взаємовідносини суб`єктів електронного документообігу та укладається з контролюючим органом.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Порядку № 557 (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) юридичні особи, самозайняті особи, податкові агенти, контролюючі органи, органи державної влади, органи місцевого самоврядування набувають статусу СЕД з дати укладення Договору, примірну форму якого визначено у додатку 1 до цього Порядку, шляхом приєднання до нього на підставі Заяви про приєднання до Договору у порядку, визначеному цим розділом.
Згідно з пунктом 11 розділу ІІІ Прядку № 557 для надання права підпису електронних документів (крім Заяви про приєднання до Договору) іншим особам, яким делеговано право підпису, автор повідомляє про таких осіб контролюючий орган (визначений відповідно до пункту 5 цього розділу) шляхом направлення повідомлення про надання інформації щодо ЕЦП (далі - Повідомлення) в електронному вигляді за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку.
Наведене спростовує доводи позивача щодо неприйняття контролюючим органом договору про визнання електронних документів, оскільки як встановлено судом договір позивача про визнання електронних документів приєднано на підставі заяви від 29.03.2019 № 1, а заяву від 10.05.2019 не прийнято з тих підстав, що інформацію щодо електронного цифрового підпису відповідальних осіб може бути надана шляхом направлення повідомлення.
Інших належних доказів щодо існування проблем з електронним кабінетом платника позивачем під час розгляду справи не надано.
При цьому, доказів щодо вчинення дій з метою реєстрації податкових накладних № 11 від 02.05.2019, № 15 від 14.05.2019, № 13 від 07.05.2019, № 16 від 14.05.2019, № 14 від 07.05.2019, № 6 від 26.03.2019, № 8 від 09.04.2019, № 7 від 02.04.2019 в межах граничних строків на їх реєстрацію позивачем також не надано, що спростовує доводи позивача щодо неможливості з незалежних від Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна фірма Трейдінвестбуд» обставин зареєструвати податкові накладні.
Також суд критично ставиться до наданих позивачем квитанцій про неприйняття контролюючим органом повідомлень про прийняття працівника на роботу, як доказу поважності причин несвоєчасного подання на реєстрацію податкових накладних, оскільки надані позивачем квитанції не підтверджують неможливість реєстрації податкових накладних, а свідчать про неприйняття контролюючим органом повідомлень з тих підстав, що страховик з кодом 42482418 не перебуває на обліку в територіальному органі ДФС. В свою чергу, обставинам щодо неприйняття даних повідомлень суд оцінку не надає під час розгляду даної справ, оскільки дані обставини не є предметом доказування.
Таким чином, під час розгляду справи позивачем не доведено наявність обставин, які унеможливили реєстрацію податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна фірма Трейдінвестбуд» з дотриманням строків, визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з статтею 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
В контексті наведеного суд зазначає, що під час розгляду справи відповідачем доведено правомірність податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві № 0628980405 від 25.06.2020 про застосування штрафу за затримку в реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладного по відношенню до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна Фірма Трейдінвестбуд" на загальну суму 1 313 159,24 грн.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необгрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна фірма Трейдінвестбуд» (проспект Науки, 3, кабінет 14, м. Київ, 03039, код ЄДРПОУ 42482418) до Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ 43141267) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя М.А. Бояринцева
Повний текст рішення складений 05.07.2021.