
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2021 року м. Київ №640/2502/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача, зобов`язати сформувати подання про повернення позивачу помилково сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 7823,66 грн. і видати його наручно.
Позов обґрунтовано відсутністю у позивача обов`язку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, у зв`язку із придбанням житла вперше.
Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в позові з тих підстав, що відповідач не володіє інформацією про придбання нерухомості вперше, також зазначено про пропуск позивачем строку для звернення до суду з цим позовом.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, зважаючи на таке.
Судом встановлено, що згідно з договором купівлі-продажу квартири від 19.12.2014, нотаріально посвідченого і зареєстрованого в реєстрі за №3836, копія якого наявна у справі, позивач придбала квартиру АДРЕСА_1 , вартістю 782366,18 грн.
При цьому позивач сплатила збір на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 7823,66 грн. (1% від операції купівлі-продажу нерухомого майна), що не заперечується відповідачем і підтверджується копією квитанції від 19.12.2014 б/н.
У листопаді 2020р. позивач звернулась до відповідача щодо повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у зв`язку з придбанням житла вперше.
Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 01.12.2020 №2600-0603-8/169452 повідомлено про безпідставність заяви, оскільки до функцій відповідача не віднесено збір та перевірку інформації про факт придбання житла вперше, й відповідні документи у відповідача відсутні, рекомендовано звернутись до суду.
Спірні правовідносини виникли у сфері справляння збору на обов`язкове державне пенсійне страхування і стосуються повернення позивачу сплаченого нею збору.
Згідно з п. 9 ст. 1 Закону України від 26.06.1997 №400/97-ВР "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на час придбання позивачем житла) платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком <…> громадян, які придбавають житло і перебу-вають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Згідно з п. 15-1 Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740, (у редакції, чинній на час придбання позивачем житла) збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше (абз. 1).
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об`єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України (абз. 2).
Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна від 27.01.2021 №241951288 відсутні відомості про придбання позивачем іншого житла у період до придбання вищевказаної квартири.
Отже, відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно дають підстави для висновку про придбання позивачем квартири (житла) вперше, тому вона не відносилась до платників збору на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Відповідач не надав доказів, які б спростували доводи позивача і надані нею докази.
На час придбавання позивачем житла чинне національне законодавство не визначало механізму звільнення від сплати збору на обов`язкове державне страхування з операцій придбання громадянами житла вперше. Відсутність такого механізму не може бути перешкодою для реалізації громадянами своїх прав та інтересів. У контексті фактичних обставин цієї справи, законодавство передбачає можливість повернення помилково або надміру сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" платники збору, визначені пунктами 5-7, 9 і 10 ст. 1 цього Закону, збір на обо-в`язкове державне пенсійне страхування сплачують на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до загального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов`язкових платежів) та інших доходів бюджету" контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 "Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна" покладений на Пенсійний фонд України.
Пунктом 3 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 (далі - Порядок №787), повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів (абз. 1).
Згідно з п. 5 Порядку №787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету <…> (абз. 1).
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку (абз. 2).
Положеннями п. 10 Порядку №787 передбачено, що заява та подання або ухвала суду подається до відповідного органу Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету. Органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надхо-джень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зара-хованих до бюджету коштів. У разі відсутності такого нормативно-правового акта платник подає до відповідного органу Казначейства заяву та подання, дати складання яких не перевищують 30 календарних днів.
Отже, як вбачається, повернення помилково або надміру сплаченого до бюджету збору на обов`язкове державне пенсійне страхування здійснюється з відповідного рахунку за надхо-дженням відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" за поданням відповідного територіального органу Пенсійного фонду України, що контролює надходження цього збору до бюджету.
Враховуючи, що позивач не відносилась до платників збору на обов`язкове державне пенсійне страхування при придбанні житла, але фактично сплатила цей збір, суд, погоджую-чись з доводами позивача, вважає, що така сплата здійснена нею помилково, а тому сплачені кошти підлягали поверненню позивачу за поданням відповідача.
Належним способом захисту і поновлення порушеного права позивача, у даній справі, є визнання протиправною відмови відповідача у задоволенні заяви позивача, оформленої листом від 01.12.2020 №2600-0603-8/169452, і зобов`язання відповідача сформувати подання до відповідного органу Казначейства про повернення позивачу збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 7823,66 грн., тому з метою повного і ефективного захисту і поновлення порушеного права суд дійшов висновку про наявність передбачених ч. 2 ст. 9 КАС України підстав для виходу за межі позовних вимог у цій частині.
Вимога позивача в частині зобов`язання відповідача видати нарочно подання не підлягає задоволенню, оскільки є передчасною і спрямованою на захист права позивача на одержання подання у майбутньому, порушення якого, на час розгляду справи, не відбулось.
Позов подано в межах 6-місячного строку з дня отримання позивачем відповіді відповідача, тому підстави для залишення позовної заяви без розгляду у справі відсутні.
Отже, позов необхідно задовольнити частково.
Сума судового збору за звернення до суду з цим позовом становить 908 грн. як за одну позовну вимогу немайнового характеру. Згідно з квитанцією від 01.02.2021 №0.0.1999382396.1 позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2270 грн., що на 1362 грн. більше, ніж необхідно.
З огляду на часткове задоволення позову та згідно із ст. 139 КАС України судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача у сумі 681 грн. пропорційно розміру задоволених вимог.
Надмірно сплачений судовий збір у сумі 1362 грн. може бути повернута ухвалою суду за відповідним клопотанням позивача згідно із ст. 7 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 90, 139, 241-246, 262 КАС України, суд
в и р і ш и в:
1. Задовольнити позов ОСОБА_1 частково.
2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у задоволенні заяви ОСОБА_1 , оформлену листом від 01.12.2020 №2600-0603-8/169452.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві сформувати подання до відповідного органу Державної казначейської служби про повернення ОСОБА_1 збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 7823,66 грн. (сім тисяч вісімсот двадцять три гривні 66 коп.).
4. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в іншій частині.
5. Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві судовий збір у сумі 681,00 грн. (шістсот вісімдесят одна гривня 00 коп.) на користь ОСОБА_1 .
Позивач: ОСОБА_1 ;
АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві;
04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко