Рішення № 98116182, 05.07.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2021
Номер справи
520/9398/21
Номер документу
98116182
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

05 липня 2021 року № 520/9398/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144, м. Харків, 61121, код ЄДРПОУ 25864181) про визнання протиправними повідомлень та рішень, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач ОСОБА_1 , ОСОБА_1 в інтересах малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , неповнолітньої ОСОБА_4 з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, в якому просить суд:

визнати протиправним повідомлення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 40028 від 22 квітня 2021 року;

визнати повідомлення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 40028 від 22 квітня 2021 року таким, який позбавив права малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та неповнолітню ОСОБА_4 на отримання субсидії, як споживачів житлово-комунальних послуг.

Визнати рішення комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради від 21.04.2021 протиправним.

Визнати рішення комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради від 21.04.2021 таким, яке врахувало всі обставини, які склалися для малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та неповнолітньої ОСОБА_4 .

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення субсидії від 08.04.2021 із застосуванням "Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 07.06.2021 відкрито спрощене позовне провадження у цій справі.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що він звернувся до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії через офіційний портал Міністерства соціальної політики України.

Рішенням комісії від 21.04.2021 йому було відмовлено у призначенні субсидії згідно з підпунктом 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 (зі змінами та доповненнями) у зв`язку з відсутністю доходів та несплатою єдиного соціального внеску гр. ОСОБА_5 та ОСОБА_1 за період з 01.07.2020 по 31.12.2020. Рішення відповідача позивач вважає незаконним, у зв`язку з чим звернувся до суду.

Відповідач направив до суду відзив, в якому проти задоволення позовних вимог заперечував, зазначивши, що за інформацією, отриманою від Київської ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області та Пенсійного фонду України у ОСОБА_5 за період з 01.07.2020 по 31.12.2020 відсутні доходи та відсутня сплата ЄСВ (відповідно до пункту 51 Положення відомості можуть надаватися структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації тощо). Відповідно до інформації Державного центру зайнятості Харківського обласного центру зайнятості Харківської районної філії від № 483/03/22-38 від 23.04.2021 ОСОБА_1 та ОСОБА_5 не проходиш навчання у центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості за направленням Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості. Відповідно до листа Центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Московського району м. Харкова Департаменту соціальної політики Харківської міської ради від 29.04.2021 № 89 родина ОСОБА_1 на обліку в вищезазначеному Центрі, як родина в складних життєвих обставинах, не перебуває. З огляду на зазначене, відповідачем було в межах наданих законом повноважень прийнято рішення про відмову позивачу в призначенні субсидії на підставі підпункту 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог ст. 229 КАС України.

Суд, дослідивши матеріали справи встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , 1974 р.н., непрацюючий, перебуває на обліку в Харківській районній філії Харківського обласного центру зайнятості, отримував допомогу по безробіттю по листопад 2019 року, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , в трикімнатній неприватизованій квартирі в будинку, обладнаному приладом обліку теплової енергії. Разом з ним зареєстровані: дружина - ОСОБА_5 , 1973 р.н., непрацююча, перебуває на обліку в Харківській районній філії Харківського обласного центру зайнятості без отримання допомоги по безробіттю, доньки - ОСОБА_2 , 2011 р.н., ОСОБА_4 , 2004 р.н., ОСОБА_3 , 2007 р.н.

08.04.2021 ОСОБА_1 звернувся до Управління з заявою про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії через офіційний веб-портал Міністерства соціальної політики в електронній формі, зазначивши потребу розгляду справи на комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та наданні пільг Адміністрації Московського району Харківської міської ради.

З метою визначення права на отримання житлової субсидії сім`ї ОСОБА_1 з квітня 2021, відповідно до вимог пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848, Управлінням були подані запити на інформацію про доходи до ДПС, Пенсійного фонду України та Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості.

За інформацією, отриманою від Київської ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області та Пенсійного фонду України, у ОСОБА_5 за період з 01.07.2020 по 31.12.2020 відсутні доходи та відсутня сплата ЄСВ.

Відповідно до інформації Державного центру зайнятості Харківського обласного центру зайнятості (Харківської районної філії) ОСОБА_1 та ОСОБА_5 не проходили навчання у центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості за направленням Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості.

Відповідно до листа Центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Московського району м. Харкова Департаменту соціальної політики Харківської міської ради родина ОСОБА_1 на обліку в вищезазначеному Центрі, як родина в складних життєвих обставинах, не перебуває.

За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 , на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 31.03.2021, рішенням Комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та наданні пільг Адміністрації Московського району Харківської міської ради (протокол № 14 від 21.04.2021) ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні житлової субсидії з квітня 2021 відповідно до підпункту 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 № 807), у зв`язку з відсутністю доходів та несплатою єдиного соціального внеску ОСОБА_1 та ОСОБА_5 за період з 01.07.2020 по 31.12.2020.

та непідтвердженням факту навчання протягом вищезазначеного періоду в центрах професійно-технічної освіти ОСОБА_1 та ОСОБА_5 .

ОСОБА_1 22.04.2021 за № 957-01 направлено повідомлення про відмову у призначенні житлової субсидії, в якому зазначено про прийняте рішення в зв`язку з відсутністю виключених умов, зазначених у підпункті 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 № 807), а саме:

1. Відсутні види доходів, передбачені підпунктом 3 пункту 14 Положення, у ОСОБА_1 , ОСОБА_5 за період з 01.07.2020 по 31.12.2020.

2. Відсутня сплата єдиного соціального внеску ОСОБА_1 , ОСОБА_5 .

3. Не підтверджено факт навчання протягом вищезазначеного періоду в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості (довідка від 10.03.2021 № 285/03/22-38)

Повідомлення № 957-01 від 22.04.2021 про відмову в призначенні житлової субсидії та витяг з протоколу № 14 від 21.04.2021 засідання Комісії було відправлено заявнику рекомендованим листом через АТ «Укрпошта».

ОСОБА_1 , не погодившись з рішенням відповідача, звернувся до суду з даним позовом.

Позивач в обґрунтування позову посилався на те, що відповідач під час розгляду його заяви не застосував до нього Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затверджений Постановою КМУ від 22.07.2020 № 632.

Відповідно до п. 1 Порядку № 632 цей Порядок визначає механізм обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) (далі - середньомісячний сукупний дохід) для призначення усіх видів державної соціальної допомоги та житлових субсидій, які відповідно до законодавства надаються залежно від сукупного доходу сім`ї (домогосподарства).

Відповідно до п. 2 Порядку № 632 особи, доходи яких включаються до середньомісячного сукупного доходу, а також період, за який обчислюється середньомісячний сукупний дохід, визначаються порядками надання певних видів державної соціальної допомоги, що затверджуються відповідними нормативно-правовими актами.

Згідно з п. 13 Порядку № 632 під час обчислення державної соціальної допомоги для розрахунку середньомісячного сукупного доходу за кожний місяць, в якому відсутні доходи, включаються:

0,5 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, - для непрацюючих працездатних осіб, які не мали доходів, доходи яких були меншими за 0,5 розміру мінімальної заробітної плати протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, визначених абзацами четвертим - шостим цього пункту), та/або якими чи за яких не сплачено єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування); осіб, які зареєстровані в центрі зайнятості та не отримували допомогу по безробіттю; осіб, які доглядали за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку;

0,25 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, - для осіб, які навчалися за денною формою здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та протягом періоду, за який враховуються доходи, не отримували стипендії.

У справі, що розглядається, спірним є питання призначення житлової субсидії, яке врегульовано Положенням про призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848.

Відповідно до п. 5 Положення № 848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії" (Офіційний вісник України, 1998 р., № 30, ст. 1129).

Відповідно до абз. 1 пункту 9 Положення № 848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Відповідно до пункту 24 Положення № 848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні. На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово- комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.

Підпунктом 3 пункту 14 Положення № 848 (в редакції, яка діяла станом на момент прийняття спірного рішення) було передбачено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:

3) у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:

за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або

нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або

ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування).

При цьому згідно з абз. 5 п.14 Положення № 848 житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим - четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду:

навчалися за денною формою навчання у закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти, вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості;

отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, відповідно до статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення".

Відповідно до п. 31 Положення № 848 для призначення житлових субсидій до сукупного доходу осіб враховуються доходи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 35 Положення № 848 для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб враховується:

за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону;

за І і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону;

за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.

Згідно з п. 36 Положення № 848 розрахунок середньомісячного доходу для осіб, які отримували хоча б один з таких видів доходу, як стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, здійснюється шляхом ділення загальної суми сукупного доходу за період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, на кількість місяців, у яких його отримано.

Аналіз вказаних нормативних приписів дозволяє зробити висновок, що при призначенні житлової субсидії спочатку встановлюються наявність або відсутність підстав для цього відповідно до норм Положення № 848, а вже потім визначаються перелік та розміри доходів, які мають включатися до розрахунку середньомісячного сукупного доходу за кожний місяць, в тому числі за ті місяці, в яких відсутні доходи.

Суд зазначає, що приписи пункту 13 Порядку № 632 визначають додаткові суми, які включаються в розрахунок середньомісячного сукупного доходу за кожний місяць, в якому відсутні доходи.

При цьому він не регламентує умови надання субсидій та не впливає жодним чином на порядок застосування підстав, за яких житлова субсидія не призначається.

За таких умов доводи позову в частині посилання на норму абзацу 3 пункту 13 Порядку № 632 не є належними та не доводять протиправності спірного рішення, оскільки не регламентують спірні правовідносини.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 та його дружина ОСОБА_5 є особами, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії - на 01.04.2021, і в цьому періоді:

- у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії за період 01.07.2020 по 31.12.2020;

- в період реєстрації у службі зайнятості як безробітні не проходили навчання в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості;

- а також ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.

Вказані обставини підтверджуються матеріалами справи та жодним чином не спростовані позивачами.

Відтак, у зв`язку з відсутністю виключних умов, зазначених у підпункті 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 № 807), відсутні підстави для призначення субсидії сім`ї ОСОБА_1 .

Крім того, суд зазначає, що з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 проживає у м. Харкові, яке є містом обласного значення, однак жодна з підстав для винесення позитивного рішення комісії про призначення житлової субсидії, передбачена пунктом 16 Положення № 848, який діяв до 01.05.2021, відсутня.

З огляду на вищевикладене, при розгляді справи не встановлено порушень прав позивачів, у зв`язку з чим суд не вбачає обґрунтованих підстав для задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 238, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 05.07.2021.

Суддя Білова О.В.