Рішення № 98115988, 05.07.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2021
Номер справи
520/8382/21
Номер документу
98115988
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

05 липня 2021 р. справа № 520/8382/21

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, площа Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправними дій та бездіяльності, визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії і бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у перерахунку і виплаті пенсії Листом від 17.12.2019 №6515/П-14, за підписом заступника Г. Баєвої, Листом ГУ ПФУ від 17.03.2021 №2000-0309-08/39185 за підписом начальника управління В. Ачкасова, та щодо не надсилання протягом 18 жовтня 2019 року по квітень 2021 року ОСОБА_1 рішення від 18.10.2019 про відмову в перерахунку пенсії згідно норми прямої дії частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Рішенню Конституційного Суду України №1-рп(ІІ) 2019 від 25 квітня 2019;

- визнати незаконним та скасувати Рішення № б/н від 18.10.2019 року Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно норми прямої дії частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Рішення Конституційного Суду України №1-рп(ІІ) 2019, від 25 квітня 2019;

- зобов`язати Головне управління ПФУ в Харківській області вчинити дії та провести ОСОБА_1 нарахування і виплати пенсії, як інваліду війни та учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час виконання військової служби, обчисленої виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до частини 3 статті 59 прямої дії Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019, обчисленої з 25 квітня 2019 року щомісячно - у розмірі 20865грн. (4173 х 5), з 1 січня 2020 року у розмірі 23615 грн. (4723 х 5) та починаючи з 1 січня 2021 року у розмірі 30000грн. (6000 х 5) з урахуванням виплачених сум, та в подальшому виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року довічно;

- зобов`язати суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення;

- допустити негайне виконання рішення суду.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 18.05.2021 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п.3 та п.10 ч.6 ст.12, ч.1 ст.257 КАС України, якими унормовано що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч.2,3,4,5 ст.262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п`ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 був звільнений з Ізюмського МРВ УМВС України Харківської області 15 серпня 1997 року, у зв`язку з виходом на пенсію по інвалідності, оскільки під час проходження служби був відряджений і виконував військовий обов`язок з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та інвалідність настала в зв`язку з захворюванням пов`язаним під час виконання військової служби по ліквідації аварії на ЧАЕС. Отже, позивач має право на пенсійне забезпечення відповідно до норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 10.05.2019 року позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням проведених виплат з 25 квітня 2019 року. Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області Листом від 26.06.2019 року №2099/П-14 запропоновано позивачу звернутись до Ізюмського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУПФУ Харківської області. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 29.08.2019р. у справі № 320/7329/19, зобов`язано Головне управління ПФУ в Харківській області прийняти письмове рішення за заявою ОСОБА_1 від 10.05.2019 року. На заяву позивача до органу ПФУ від 15.11.2019 щодо розгляду заяви і прийняття письмового рішення у формі протоколу стосовно призначення пенсії відповідно вимог Закону та Порядку №3-1 від 30.01.07 і на виконання рішення суду від 29.08.2019, ГУ ПФУ в Харківській області листом від 17.12.2019 №6515/П-14 повідомлено, що для вирішення питання пенсійного забезпечення згідно ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» рекомендовано особисто звертатися до Ізюмського відділу обслуговування громадян (сервісний центр). Листом від 17.03.2021 №2000-0309-08/39185 ГУ ПФУ в черговий раз рекомендовано звертатися до Ізюмського відділення обслуговування громадян (підпорядкований структурний підрозділ що не є юридичною особою і рішень адміністративно розпорядчих не приймає). Листом від 21.04.2021 №4476-6782/П-02/8- 2000/21 ГУ ПФУ на звернення позивача надало копію рішення головного управління від 18.10.2019 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29.08.2019 по справі 520/7329/19 щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 18.10.2019 року, яким з посиланням на те, що ОСОБА_1 отримує державну пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ) та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, у розмірі визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», провести розрахунок пенсії, обчисливши її в п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст.59 Закону не має законних підстав. Позивач вважає, що відповідач всупереч Рішення Конституційного Суду, в порушення Закону та Конституції України перерахунку пенсії не здійснює протягом періоду починаючи з 25.04.2019 року по березень 2021 року, в тому числі незважаючи на обов`язковість виконання рішення суду, порушуване право не відновлює, пенсію не перераховує. При цьому, відповідач протягом періоду з 18.10.2019 року по березень 2021 року про прийняте рішення не повідомив та лише у квітні 2021 на неодноразові звернення надав копію даного рішення.

Представник відповідача надав до суду відзив на позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на те, що позивач перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області з та отримує пенсію по інвалідності на підставі заяви про призначення пенсії по інвалідності у зв`язку із звільненням зі служби від 15.04.1997 року, основний розмір якої обчислено в розмірі 60% грошового забезпечення, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ) та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 року (далі - Закон № 796-ХІІ) у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210. Чинним законодавством встановлюється право особи, яка має право на державну пенсію відповідно до різних законів, вибору одного виду пенсійного забезпечення та отримання пенсії на підставі одного із законів. Тобто, особа має право отримувати лише один вид державної пенсії на свій вибір. Формула обчислення пенсії по інвалідності з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, визначена пунктом 9-1 Порядку №1210, застосовується лише до пенсій, які призначені за нормами Закону № 796-Х1І, однак, як вже зазначалось, позивачеві призначено державну пенсію за Законом № 2262-ХІІ, яким встановлено інший алгоритм визначення розміру пенсій та, відповідно, вищезазначена формула застосована бути не може. Пунктом 14 Порядку N 3-1 передбачено, що орган, який призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. З огляду на те, що позивач із заявою встановленої форми про переведення з одного виду пенсії на іншій не звертався, то в управління відсутні правові підстави для переведення позивача на інший вид пенсії та здійснення розрахунків її розміру. При цьому, за висновками Другого апеляційного адміністративного суду у постанові від 09.07.2019 року по справі 520/4565/19, подання іншого за формою та змістом письмового документа з приводу перерахунку чи переведення раніше призначеної пенсії не створює правового наслідку у вигляді обов`язку прийняти письмове рішення у формі протоколу/рішення стосовно призначення нової пенсії або відмови у такому призначенні. З огляду на викладене, представник відповідача з адміністративним позовом не погоджується та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Позивач надав до суду 01.07.2021 року клопотання, яке за змістом є відповіддю на відзив, в якому підтримав позовні вимоги на підставі доводів, викладених у адміністративному позові.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області з та отримує пенсію по інвалідності на підставі заяви про призначення пенсії по інвалідності у зв`язку із звільненням зі служби від 15.04.1997 року, основний розмір якої обчислено в розмірі 60% грошового забезпечення, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ) та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 року (далі - Закон № 796-ХІІ) у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210.

10.05.2019 року позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням проведених виплат з 25 квітня 2019 року.

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області Листом від 26.06.2019 року №2099/П-14 запропоновано позивачу звернутись до Ізюмського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУПФУ Харківської області.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 29.08.2019р. у справі №320/7329/19, зобов`язано Головне управління ПФУ в Харківській області прийняти письмове рішення за заявою ОСОБА_1 від 10.05.2019 року.

З наявних матеріалів справи вбачається, що листом від 17.12.2019 №6515/17-14 Головне управління ПФУ в Харківській області повідомляло позивача, що він перебуває на обліку та отримуєте пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Для вирішення питання пенсійного забезпечення, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», рекомендовано особисто звертатись до Ізюмського відділу обслуговування громадян у м. Ізюм (сервісний центр).

Також, листом від 17.03.2021 №2000-0309-08/39185 Головне управління ПФУ в Харківській області повідомляло позивача, що чинним законодавством встановлюється право особи, яка одночасно має право на державну пенсію відповідно до різних законів, вибору одного виду пенсійного забезпечення та отримання пенсії на підставі одного із законів. Розмір основної пенсії визначається за тим законом, згідно з яким вона призначена. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до статті 50 Закону № 796 у порядку та розмірах, встановлених Кабінет Міністрів України. Водночас, згідно з частиною 3 статті 59 Закону №796, військовослужбовцям пенсії по інвалідності можуть призначатись на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, отриманого при виконанні обов`язів військової служби або відповідно до ст. 54 цього Закону. Такі пенсії, особам із числа ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеним до категорій 1,2,3,4 у вигляді державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі відшкодування фактичних збитків, що визначаються згідно з законодавством, призначаються територіальними органами Пенсійного фонду України в Харківській області за місцем проживання заявника. Оскільки, за матеріалами пенсійної справи вбачається можливість призначити пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ, рекомендовано позивачу звернутись до Ізюмського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області за місцем проживання з відповідною заявою на призначення пенсії по інвалідності.

Також судом встановлено, що листом Головного управління ПФУ в Харківській області від 21.04.2021 року за вих.№4476-6782/П-02/8-2000/21 про виконання рішення суду, позивачу надано копію рішення головного управління від 18.10.2019 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29.08.2019 по справі 520/7329/19. Доказів того, що вказане рішення було направлено на адресу позивача до 21.04.2021 року матеріали справи не містять.

Згідно рішення головного управління від 18.10.2019 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29.08.2019 по справі 520/7329/19 щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 , позивач отримує державну пенсію по 3 групі інвалідності, основний розмір якої обчислено в нормі 60% грошового забезпечення, відповідно до Закону та підвищення до пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначеноївідповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до ст.7 Закону військовослужбовцям, особам, які мають прав на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" призначається одна пенсія за її вибором. Враховуючи вище викладене, провести перерахунок пенсії, обчисливши в п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст.59 Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не має законних підстав.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 7 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Відповідно до ст.11 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і цим Законом.

Порядок дій територіальних органів ПФУ при розгляді та вирішенні заяв фізичних осіб - громадян з приводу зокрема переведення з одного виду пенсії на інший перерахунок пенсій визначений нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ" від 30.01.2007 N 3-1 (далі Порядок №3-1).

Згідно з п.4 Порядку №3-1, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Пунктом 14 Порядку №3-1 передбачено, що орган, який призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( 2262-12 ) (додаток 3).

Заявнику або посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу органом, що призначає пенсії, видається розписка - повідомлення із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в тримісячний термін з дня прийняття заяви (додаток 4).

Додатком 1 Порядку N 3-1 визначена форма заяви про призначення/перерахунок пенсії.

З аналізу наведених норм права слідує, що підставою для переведення з одного виду пенсії на інший є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку, за результатом розгляду яких пенсійний орган приймає відповідне рішення.

З наявних матеріалів справи судом не встановлено, що позивачем дотримано встановленого порядку переведення з одного виду пенсії на інший, оскільки доказів того, що останній звертався до пенсійного органу із заявою встановленого зразка відповідно до вимог Порядком №3-1 матеріали справи не містять, а відтак територіальний орган ПФУ не уповноважений на самостійне прийняття рішення про переведення позивача з одного виду пенсії на інший.

При цьому, подання іншого за формою та змістом письмового документа з приводу перерахунку чи переведення раніше призначеної пенсії не створює правового наслідку у вигляді обов`язку пенсійного органу прийняти письмове рішення у формі протоколу/рішення стосовно призначення нової пенсії або відмови у такому призначенні.

Враховуючи викладене, відповідач не допустив протиправної бездіяльності щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно норми прямої дії частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Рішення Конституційного Суду України №1-рп(ІІ) 2019, від 25 квітня 2019, відповідно підстави для визнання незаконним та скасування Рішення № б/н від 18.10.2019 року Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області - відсутні. Також суд приходить до висновку, що листами від 17.12.2019 №6515/П-14, за підписом заступника Г. Баєвої, від 17.03.2021 №2000-0309-08/39185 за підписом начальника управління В. Ачкасова позивачу правомірно було роз`яснено його право на звернення до відповідача з відповідною заявою про призначення пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ.

Позовна вимога зобов`язати Головне управління ПФУ в Харківській області вчинити дії та провести ОСОБА_1 нарахування і виплати пенсії, як інваліду війни та учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час виконання військової служби, обчисленої виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до частини 3 статті 59 прямої дії Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019, обчисленої з 25 квітня 2019 року щомісячно - у розмірі 20865грн. (4173 х 5), з 1 січня 2020 року у розмірі 23615 грн. (4723 х 5) та починаючи з 1 січня 2021 року у розмірі 30000грн. (6000 х 5) з урахуванням виплачених сум, та в подальшому виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року довічно, є похідною та також не підлягає задоволенню.

Відносно позовної вимоги визнати протиправними дії і бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області щодо не надсилання протягом 18 жовтня 2019 року по квітень 2021 року ОСОБА_1 рішення від 18.10.2019 про відмову в перерахунку пенсії згідно норми прямої дії частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Рішенню Конституційного Суду України №1-рп(ІІ) 2019 від 25 квітня 2019, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що листом Головного управління ПФУ в Харківській області від 21.04.2021 року за вих.№4476-6782/П-02/8-2000/21 про виконання рішення суду, позивачу надано копію рішення головного управління від 18.10.2019 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29.08.2019 по справі 520/7329/19.

Доказів того, що вказане рішення було направлено на адресу позивача до 21.04.2021 року матеріали справи не містять.

Таким чином, лише 04.05.2021 року під час отримання листа Головного управління ПФУ в Харківській області від 21.04.2021 року за вих.№4476-6782/П-02/8-2000/21 позивачу стало відомо про прийняття відповідачем рішення від 18.10.2019 за зверненням позивача від 10.05.2019 року.

Вказаний факт також підтверджується тим, що про прийняття рішення головного управління від 18.10.2019 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29.08.2019 по справі 520/7329/19 не було повідомлено державного виконавця, в провадженні якого перебувало виконавче провадження з виконання виконавчого листа у справі №520/7329/19.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про допущену відповідачем протиправну бездіяльність щодо неповідомлення позивача про прийняття рішення від 18.10.2019 за зверненням позивача від 10.05.2019 року та ненадіслання вказаного рішення позивачу протягом періоду з 18 жовтня 2019 року по 21 квітня 2021 року.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява №4909/04, відповідно до п. 58 якого Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torijav.Spain) від 09.12.1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, площа Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправними дій та бездіяльності, визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, площа Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) щодо неповідомлення ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) про прийняття рішення від 18.10.2019 за зверненням позивача від 10.05.2019 року та ненадіслання вказаного рішення ОСОБА_1 протягом періоду з 18 жовтня 2019 року по 21 квітня 2021 року.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням приписів п.3 Прикінцевих положень КАС України.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 05.07.2021 року.

Суддя Біленський О.О.