
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
05 липня 2021 року № 520/3552/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Бідонько А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у неперерахунку, ненарахуванні та невиплаті пенсії з 01.04.2019 року ОСОБА_1 в розмірі, обчисленому з грошового забезпечення, визначеного Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (Харківським обласним військовим комісаріатом) в довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 16.11.2020 року №ФХ-8655;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, 61022, м.Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2-й поверх) перерахувати, нарахувати, виплатити та виплачувати в подальшому ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) пенсію з урахуванням 100% підвищення пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром з 01.04.2019 року, обчисливши розмір пенсії з грошового забезпечення, визначеного Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (Харківським обласним військовим комісаріатом) в довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 16.11.2020 року №ФХ-86555, і виплатити за наслідками перерахунку суму недоплаченої пенсії за період з 01.04.2019 року, з урахуванням фактично виплачених сум, з нарахуванням і виплатою компенсації втрати частини доходу;
- здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.04.2019 року з компенсацією за несвоєчасну виплату пенсії, згідно Постанови Кабінету Міністрів № 159 від 21.02.2001 року "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати" без застосування до виплати та компенсації постанови КМУ від 22.08.2018 року №649 щомісяця рівними частинами протягом дев`яти місяців з дати набрання рішенням законної сили;
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 відкрито спрощене провадження по даній справі.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу справ між суддями та на підставі розпорядження в.о керівника апарату суду 28.05.2021 р. № 03-05/32 головуючим суддею по справі №520/3552/2021 визначено суддю Бідонько А.В.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що отримує пенсію за вислугу років. Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (Харківським обласним військовим комісаріатом було надано нову довідку від 16.11.2020 року №ФХ-86555 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, для перерахунку пенсії. Позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням відомостей, викладених Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки у довідці від 16.11.2020 року №ФХ-86555. Відповідач листом від 14.01.2021 № 2000-0203-8/4113 повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу на підставі отриманої довідки..
Представник відповідача 02.04.2021 року через канцелярію суду надав відзив, в якому відповідач заперечував проти вимог заявленого позову, зазначивши, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18 (набрало законної сили 05.03.2019) визнано протиправними та скасовано п.п. 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103. Нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, після дати набрання зазначеним рішенням суду законної сили Урядом України не приймалося. У зв`язку з цим, та враховуючи, що нова довідка про розмір грошового забезпечення позивача видана після набрання законної сили зазначеним судовим рішенням, підстави для проведення перерахунку його пенсії відсутні.
Зазначає, що враховуючи вищенаведене нормативно-правове обґрунтування спірних правовідносин, слід дійти висновку, що у випадку коли спеціальним Законом № 2262-ХІІ передбачено право, форми і види пенсійного забезпечення, але не унормовано розмір та види складових перерахунку пенсії та віднесено визначення підстав для перерахунку пенсії до повноважень Кабінету Міністрів України, то підвищення розміру грошового забезпечення та/або введення додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців без прийняття відповідного урядового рішення не зумовлює для уповноваженого органу обов`язку вчинити дії, спрямовані на проведення перерахунку пенсії.
Згідно з положеннями ч.4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, висловлені сторонами у заявах по суті справи доводи та докази на їх обґрунтування, встановив такі обставини.
Позивач, ОСОБА_2 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та йому призначено пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262- XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262) виходячи з вислуги 34 років - у розмірі 90 % грошового забезпечення.
З 01.01.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУПФУ в Харківській області), відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 та постанови КМУ №103 від 21.02.18 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі постанова КМУ 103), на підставі довідки виданої уповноваженим органом було проведено перерахунок пенсії позивача.
05.03.19 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.18 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п. 1, 2 постанови №103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45.
На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.10.2020 року по справі №520/12433/2020 Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було надано нову довідку від 16.11.2020 року №ФХ-86555 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.19, для перерахунку пенсії.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням відомостей, викладених Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки у довідці від 16.11.2020 року №ФХ-86555.
Відповідач листом від 14.01.2021 № 2000-0203-8/4113 повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу на підставі отриманої від Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідки від 16.11.2020 року №ФХ-86555.
Вказана відмова обґрунтована тим, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1,2 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося.
Вважаючи таку бездіяльність протиправною позивач звернулась до суду з даним позовом.
Дослідивши матеріали справи суд зазначає наступне.
Суд зазначає, що відповідно до ч.3 ст. 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з ч.4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення зазначених змін.
При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Відповідно до пункту 24 Порядку 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Отже, з набранням чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 (05.03.2019) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме у зв`язку з набранням законної сили вказаним рішенням суду позивач отримав право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Верховний Суд в Рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі дійшов висновку про те, що «дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов`язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача».
Вказане рішення залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
Як вбачається з матеріалів справи, Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було надано позивачу довідку від 16.11.2020 року №ФХ-86555 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.19, яку позивачем подано до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії.
Відтак, у відповідача, ГУ ПФУ в Харківській області станом на день винесення рішення у зв`язку з отриманням зазначеної довідки виник обов`язок перерахувати пенсію позивача з 01.04.2019.
Проте, відповідач, Головне управління ПФУ в Харківській області, направило на адресу позивача лист від 14.01.2021 № 2000-0203-8/4113 про відмову в перерахунку пенсії, посилаючись на неприйняття Урядом нового порядку про умови та порядок проведення перерахунку пенсій.
Суд зазначає, що Верховний суд у рішенні по зразковій справі № 160/8324/19 від 17.12.2019, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 з вказаного питання зазначив: «Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач та Управління, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.»
Відповідач, зазначаючи у відзиві на адміністративний позов про те, що визнання нечинними в подальшому п.п. 1, 2 постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не може мати наслідком зобов`язання відповідача до вчинення певних дій щодо повторного проведення перерахунку пенсії позивача, та те, що визнання протиправним та нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не зумовлює автоматичне відновлення дії попередньої редакції норм Порядку № 45, фактично не погоджується с висновками Верховного Суду у зразковій справі, та ставить висновки, зроблені в рішенні Верховного Суду та Постанові Великої Палати Верховного Суду щодо чинності та застосування Порядку № 45 та наявності права у пенсіонерів, що отримують пенсію за вислугу років, на перерахунок пенсії з 01.04.2019 року, під сумнів.
Крім того, Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19 було надано оцінку зазначеним доводам та зроблено висновок про їх необґрунтованість.
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Відтак, суд дійшов висновку, що у відповідача у зв`язку з поданням позивачем до відповідача заяви про перерахунок пенсії на підставі довідки Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.11.2020 року №ФХ-86555 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.19 виник обов`язок проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 року.
Проте, відповідач, Головне управління ПФУ в Харківській області, направило на адресу позивача лист від 14.01.2021 № 2000-0203-8/4113 про відмову в перерахунку пенсії, посилаючись на неприйняття Урядом нового порядку про умови та порядок проведення перерахунку пенсій, тобто має місце активна дія, а не бездіяльність.
З огляду на вищевикладене, суд, виходячи за межі позовних вимог, дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у перерахунку, нарахуванні та виплаті пенсії з 01.04.2019 року ОСОБА_1 в розмірі, обчисленому з грошового забезпечення, визначеного Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (Харківським обласним військовим комісаріатом) в довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 16.11.2020 року №ФХ-8655 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, 61022, м.Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2-й поверх) перерахувати, нарахувати, виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) пенсію з 01.04.2019 року, обчисливши розмір пенсії з грошового забезпечення, визначеного Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (Харківським обласним військовим комісаріатом) в довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 16.11.2020 року №ФХ-86555.
З приводу позовних вимог щодо виплати пенсії позивачу з 01.04.2019 року на підставі довідки Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.11.2020 року №ФХ-8655 у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що відсотковий розмір грошового забезпечення (90%) був предметом розгляду у справі №520/5775/19. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.11.19 в цій частині набрало законної сили, не скасоване.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію за несвоєчасну виплату пенсії згідно з постановою КМУ № 159 від 21.02.2001, суд зазначає наступне.
Питання, пов`язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" №2050-ІІІ (далі - Закон № 2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 (далі - Порядок № 159).
Відповідно до положень статті 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" (далі по тексту - Закон № 2050-III) від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Згідно з положеннями статті 2 Закону № 2050-III компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі необхідно розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (частина друга статті 2 Закону № 2050-III).
Статтею 3 Закону № 2050-III передбачено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але невиплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Згідно з положеннями статті 4 Закону № 2050-III виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Відповідно до статті 6 Закону № 2050-III компенсацію виплачують за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету.
З метою реалізації Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2001 №159, якою затвердив Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати (далі - Порядок №159).
Пунктом 2 вказаного Порядку передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01.01.2001.
Згідно з пунктом 4 цього Порядку сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Системний аналіз даних положень дає змогу дійти висновку, що основними умовами для виплати суми компенсації є: порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та виплата нарахованих доходів. При цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу.
Суд звертає увагу на те, що позивач просить нарахувати компенсацію на ще не виплачені суми пенсії, що не підпадає під визначення доходів, передбачених Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати", за порушення строків виплати яких сплачується компенсація.
Враховуючи, що позивачу не був нарахований та виплачений дохід у вигляді перерахованої пенсії, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків їх виплати за період з 01.04.2019.
Зазначена позовна вимога заявлена позивачем передчасно, оскільки право позивача на отримання компенсації на час звернення до суду з цим позовом відповідачем не порушено.
Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 16.05.2019 у справі № 134/89/16-а, від 10.02.2020 у справі № 134/87/16-а, від 05.03.2020 у справі №140/1547/19, від 16.04.2020 по справі № 200/11292/19-а.
Стосовно позовної вимоги щодо перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, суд зазначає наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що з 01.01.2019 року відповідач виплачував позивачу пенсію у розмірі 75% перерахованої суми пенсії.
Відповідно до п. 2 Постанови № 103, в редакції на час здійснення позивачу перерахунку пенсії, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 року у таких розмірах: з 01.01.2018 року - 50 відсотків; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - 75 відсотків; з 01.01.2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.
З наведеного вбачається, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01.03.2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно починаючи з 01.01.2018 року у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року. Органи Пенсійного фонду здійснюватимуть перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які будуть видані відповідними міністерствами та відомствами.
Таким чином, нормативний підхід до розуміння норм права, що регулюють відносини перерахунку і виплати пенсій на умовах норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", дає можливість зробити висновок, що зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії Кабінету Міністрів України делеговано право шляхом прийняття відповідної постанови встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в п. п. 2, 3 статті 116 Конституції України.
Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.
Водночас, згідно відомостям, які містяться в Єдиному реєстрі судових рішень, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Зазначене рішення набрало законної сили на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 по справі №826/3858/18.
Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області протиправно виплачувало позивачу пенсію у розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року з 05.03.2019 року, а тому позовні вимоги щодо зобов`язання відповідача перерахувати та виплачувати ОСОБА_2 100% перерахованої пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки Харківського ОТЦК та СП №ФХ-86555 від 16.11.2020 року підлягають задоволенню.
З приводу позовних вимог щодо здійснення виплати ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.04.2019 року без застосування до виплати та компенсації постанови КМУ від 22.08.2018 року №649 щомісяця рівними частинами протягом дев`яти місяців з дати набрання рішенням законної сили, суд зазначає, що у суду відсутні підстави вважати, що відповідачем по справі будуть застосовані приписи вказаного Порядку від 22.08.2018 р. № 649, тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню, оскільки заявлені на майбутнє та стосуються правовідносин, які ще не склались.
Щодо позовних вимог про виплату пенсії з 01.04.2019 року без обмеження максимальним розміром, суд зауважує, що наразі відсутні підстави вважати, що після та за результатом перерахунку та нарахування пенсії відповідачем її виплата буде здійснюватися з обмеженням максимальним розміром. У вказаній частині права позивача не є порушеними, а отже позовні вимоги в даній частині задоволенню не підлягають.
З приводу позовних вимог щодо зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплачувати в подальшому ОСОБА_1 пенсію з урахуванням 100% підвищення пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром з 01.04.2019 року, обчисливши розмір пенсії з грошового забезпечення, визначеного Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (Харківським обласним військовим комісаріатом) в довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 16.11.2020 року №ФХ-86555, суд зазначає, що вони заявлені на майбутнє та у вказаній частині права позивача не є порушеними, а тому не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України
Керуючись статтями 14, 77, 79, 139, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області які полягають у відмові здійснити перерахунок, нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі, обчисленому з грошового забезпечення, визначеного Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (Харківським обласним військовим комісаріатом) в довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 16.11.2020 року №ФХ-8655.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, 61022, м.Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2-й поверх) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) пенсію з урахуванням 100% підвищення пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення з 01.04.2019 року, обчисливши розмір пенсії з грошового забезпечення, визначеного Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (Харківським обласним військовим комісаріатом) в довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 16.11.2020 року №ФХ-86555, з урахуванням фактично виплачених сум.
У задоволенні позовних вимог в іншій частині - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 05 липня 2021 року.
Суддя Бідонько А.В