Рішення № 98115705, 30.06.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2021
Номер справи
500/1782/21
Номер документу
98115705
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/1782/21

30 червня 2021 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

за участю:

секретаря судового засідання Семеха В.Т.

позивача ОСОБА_1

представника позивача адвоката Сідорова В.М.

представника відповідача Тернопільської обласної ради Кузьми Г.Р.

представника третьої особи Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка Поліщука Ф.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської обласної ради третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія ім. Тараса Шевченка про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

05 квітня 2021 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Тернопільської обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія ім. Тараса Шевченка про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, а саме просить визнати протиправною бездіяльність Тернопільської обласної ради щодо неукладення з ОСОБА_1 у строк, визначений частиною третьою статті 42 Закону України "Про вищу освіту" контракту на посаду ректора Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка, зобов`язати Тернопільську обласну раду укласти з ОСОБА_1 контракт строком на п`ять років на посаду ректора Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія ім. Тараса Шевченка згідно Статуту, затвердженого рішенням Тернопільської обласної ради від 17.03.2021 №113 є закладом вищої освіти. Власником і засновником академії є Тернопільська обласна рада і згідно пункту 3.1 Розділу ІІІ Статуту повноваження засновника щодо управління академією визначаються Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про вищу освіту", іншими законами України, рішеннями Тернопільської обласної ради, а також Статутом академії.

Пунктом 3.2.2. Розділу ІІІ Статуту визначено, що з особою (кандидатурою), обраною керівником академії відповідно до вимог Закону України "Про вищу освіту", яка набрала більше 50 відсотків голосів осіб, які мають право брати участь у виборах, укладає контракт строком на п`ять років не пізніше одного місяця з дня її обрання, визначаючи у контракті цільові показники діяльності академії, досягнення яких повинна забезпечити особа (кандидатура) на посаді керівника закладу вищої освіти в разі підписання контракту, механізми перевірки досягнення таких цільових показників, а також терміни для досягнення таких цільових показників.

Розпорядженням голови Тернопільської обласної ради від 20.05.2020 №63 "Про оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади ректора Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка" Тернопільська обласна рада оголосила вказаний конкурс.

30.09.2020, дату, визначену наказом в. о. ректора Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка від 27.05.2020 №58 "Про організацію виборів ректора" в академії відповідно до Закону України "Про вищу освіту" проведено конкурс, за результатами якого встановлено, що за кандидатуру ОСОБА_1 проголосувало 70,31% (180 чол.) осіб, які мають право брати участь у виборах.

Протокол №3 засідання виборчої комісії з виборів керівника Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка від 30.09.2020 надійшов до Тернопільської обласної ради 01.10.2020. Питання "Про призначення ОСОБА_1 на посаду ректора Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка" було включено до переліку питань, які підлягають розгляду на сесії, проте за результатами голосування вказане питання не набрало необхідної кількості голосів, що стало підставою для неукладення контракту та суперечить чинному законодавству України і Статуту академії.

Ухвалою суду від 12.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Призначено у справі судове засідання на 12.05.2021.

23.04.2021 через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду надійшов від відповідача відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 та врахувати, що Тернопільська обласна рада як колегіальний орган не є самостійним об`єктом укладення контракту, оскільки питання про призначення на посаду ректора академії вирішується на пленарному засіданні в порядку, встановленому Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Крім того, у зв`язку з виниклою ситуацією Тернопільська обласна рада листом від 21.12.2020 №04-1548 зверталася до Міністерства освіти і науки України із роз`ясненням наявності чи відсутності правових підстав для укладення контракту після спливу строку, встановленого статтею 42 Закону України "Про вищу освіту" чи доцільності в даному випадку проведення повторних виборів керівника закладу вищої освіти.

12.05.2021 в судовому засіданні розгляд справи через неявку представника відповідача відкладено на 09.06.2021, в подальшому на 30.06.2021.

30.06.2021 в судовому засіданні ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про перехід розгляду цієї справи в порядку загального позовного провадження.

У судовому засіданні 30.06.2021 позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, з мотивів, викладених у позовній заяві, та поясненнях наданих в ході розгляду справи, просили їх задовольнити.

Представник відповідача заперечила проти позову з мотивів наведених у відзиві на позовну заяву, просила у задоволенні позовних вимог відмовити.

Представник третьої особи підтримав позов та просив його задовольнити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив такі обставини.

Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія ім. Тараса Шевченка відповідно до положень Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та установчих документів належить до об`єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області. Як власник і засновник, Тернопільська обласна рада здійснює повноваження з управління цим об`єктом, включаючи призначення і звільнення керівника.

Відповідно до пункту 1.3 статуту Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка, затвердженого рішенням Тернопільської обласної ради від 17 березня 2021 року №113, академія підпорядкована, підзвітна і підконтрольна Тернопільській обласній раді.

Пунктом 3.1 статуту академії передбачено, що повноваження засновника щодо управління академією визначаються Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про вищу освіту", іншими законами України, рішеннями Тернопільської обласної ради, а також статутом академії.

Згідно з підпунктами 3.2.1 і 3.2.2 пункту 3.2 статуту академії Тернопільська обласна рада, зокрема, затверджує статут академії та з особою (кандидатурою), обраною керівником академії відповідно до вимог Закону України "Про вищу освіту", яка набрала більше 50 відсотків голосів осіб, які мають право брати участь у виборах, укладає контракт строком на п`ять років не пізніше одного місяця з дня її обрання, визначаючи у контракті цільові показники діяльності академії, досягнення яких повинна забезпечити особа (кандидатура) на посаді керівника закладу вищої освіти в разі підписання контракту, механізми перевірки досягнення таких цільових показників, а також терміни для досягнення таких цільових показників.

У пункті 6.1 статуту академії передбачено, що безпосереднє управління діяльністю академії здійснює ректор академії, права, обов`язки та відповідальність якого визначаються законодавством і статутом академії.

Розпорядженням голови Тернопільської обласної ради від 20.05.2020 №62 "Про припинення трудового договору (контракту) з ОСОБА_1 " звільнено з 22.05.2020 позивача з посади ректора Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка" у зв`язку із закінченням строку трудового договору (контракту) відповідно до пункту 2 частини першої статті 236 Кодексу законів про працю України та призначено виконуючим обов`язки до обрання керівника.

Розпорядженням голови Тернопільської обласної ради від 20.05.2020 №63 "Про оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади ректора Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка" відповідно до статті 42 Закону України "Про вищу освіту", Методичних рекомендацій щодо особливостей виборчої системи та порядку обрання керівника закладу вищої освіти, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 грудня 2014 року №726, рішення Тернопільської обласної ради від 12 травня 2016 року №161 "Про доручення голові Тернопільської обласної ради щодо вирішення окремих питань управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області у міжсесійний (міжпленарний) період" Тернопільська обласна рада оголосила конкурс на заміщення вакантної посади ректора Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка.

Наказом Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка №58 від 27.05.2020 "Про організацію виборів ректора" вирішено вибори ректора провести 30.09.2020.

Протоколом №3 засідання виборчої комісії з виборів керівника Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка від 30.09.2020 встановлено результати виборів, а саме за кандидатуру ОСОБА_1 проголосувало 70,31% (180 чол.) осіб, які мають право брати участь у виборах, ОСОБА_2 1,56% (54 чол.)

Абзацом десятим частини третьої статті 42 Закону України "Про вищу освіту" встановлено, що з особою (кандидатурою), яка набрала більше 50 відсотків голосів осіб, які мають право брати участь у виборах, засновник укладає контракт строком на п`ять років не пізніше одного місяця з дня її обрання, визначаючи у контракті цільові показники діяльності закладу вищої освіти, досягнення яких повинна забезпечити особа (кандидатура) на посаді керівника закладу вищої освіти в разі підписання контракту, механізми перевірки досягнення таких цільових показників, а також терміни для досягнення таких цільових показників.

Пунктом 20 частини першої статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що виключно на пленарних засіданнях обласної ради вирішується питання щодо призначення і звільнення керівників об`єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад, крім випадків, передбачених частиною другою статті 21 Закону України "Про культуру".

Відповідно до статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та підпункту 24.1 пункту 24 регламенту Тернопільської обласної ради шостого скликання обласна рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні". Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням.

Відповідно до пунктів 2.1, 2.5, 2.6, 2.7, 2.8 положення про порядок призначення на посади та звільнення з посад, укладення контрактів з керівниками підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, затвердженого рішенням Тернопільської обласної ради від 21 серпня 2014 року №1737, передбачено:

- призначення на посади та звільнення з посад керівників підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області вирішується виключно на пленарних засіданнях сесій Тернопільської обласної ради відповідно до чинного законодавства України;

- на підставі відповідного рішення Тернопільської обласної ради голова Тернопільської обласної ради (у разі його відсутності - перший заступник (заступник) голови Тернопільської обласної ради, який здійснює повноваження голови Тернопільської обласної ради) з керівниками підприємств, установ, організацій, призначеними на посади, укладає контракт;

- відповідно до статті 21 Кодексу законів про працю України контракт є особливою формою трудового договору, в якому строк його дії, права, обов`язки і відповідальність сторін, умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору можуть встановлюватись за згодою сторін;

- контракт підписується призначеною на посаду керівника особою протягом 5 робочих днів після набрання чинності рішення обласної ради, в іншому випадку вважається, що особа відмовилася від зайняття посади, на яку її призначено;

- дія контракту для керівника починається з дати, визначеної в контракті сторонами, але не раніше дати прийняття обласною радою рішення про призначення особи на посаду керівника.

Відповідно до пунктів 4.2, 13 і 17 положення про управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, затвердженого рішенням Тернопільської обласної ради від 15 березня 2014 року №1622 (із змінами, внесеними рішенням Тернопільської обласної ради від 17 червня 2014 року №1722), Тернопільська обласна рада приймає рішення про призначення на посади та звільнення з посад керівників підприємств, установ, організацій, заснованих на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області.

Призначення на посади та звільнення з посад керівників підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області вирішуються виключно на пленарних засіданнях сесій Тернопільської обласної ради відповідно до чинного законодавства України.

У міжсесійний період голова Тернопільської обласної ради має право звільняти із займаних посад керівників підприємств, установ і організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області з їх ініціативи та на визначених законодавством підставах і у зв`язку з цим призначати виконуючими обов`язки на посадах з наступним внесенням таких питань на розгляд сесії Тернопільської обласної ради.

На підставі відповідного рішення Тернопільської обласної ради голова Тернопільської обласної ради (у разі його відсутності - перший заступник (заступник) голови Тернопільської обласної ради, який здійснює повноваження голови Тернопільської обласної ради) укладає з призначеними керівниками підприємства, установи, організації контракт.

Таким чином, згідно з наведеними нормами питання про призначення на посаду ректора академії вирішується виключно на пленарному засіданні Тернопільської обласної ради, а саме рішення Тернопільської обласної ради про призначення на посаду є підставою для укладення з ректором контракту.

На дев`ятому пленарному засіданні чотирнадцятої сесії Тернопільської обласної ради шостого скликання 11.11.2020 проводився розгляд проекту №1710 рішення Тернопільської обласної ради "Про призначення ОСОБА_1 на посаду ректора Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка", проте за результатами голосування рішення не було прийнято.

18.11.2020 позивач звертався до відповідача із запитом на отримання публічної інформації щодо питання укладення контракту з переможцем виборів ректора у Кременецькій обласній гуманітарно-педагогічній академії ім. Тараса Шевченка

24.11.2020 листом Тернопільської обласної ради №133/09 надано відповідь на вказаний запит в якому вказано, що 01.10.2020 надійшов протокол №3 засідання виборчої комісії з виборів керівника Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка від 30.09.2020. 20.10.2020 питання "Про призначення ОСОБА_1 на посаду ректора Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка" включено до переліку питань, які підлягають розгляду на сесії Тернопільської обласної ради (проєкт №1710). Проте за результатами голосування вказане питання не набрало необхідної кількості голосів. Оскільки Тернопільська обласна рада як колегіальний представницький орган місцевого самоврядування не прийняла остаточного рішення про призначення ОСОБА_1 на посаду ректора Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка, тому відсутні підстави для укладення контракту.

Таким чином у встановлений положеннями статті 42 Закону України "Про вищу освіту" строк контракт між ОСОБА_1 і Тернопільською обласною радою не укладено.

У зв`язку з виниклою ситуацією Тернопільська обласна рада листом від 21.12.2020 №04-1548 зверталася до Міністерства освіти і науки України із роз`ясненням наявності чи відсутності правових підстав для укладення контракту після спливу строку, встановленого статтею 42 Закону України "Про вищу освіту" чи доцільності в даному випадку проведення повторних виборів керівника закладу вищої освіти.

02.03.2021 Тернопільська обласна рада повторно звернулася до Міністерства освіти і науки України для отримання роз`яснення по цьому питанню.

05.03.2021 надійшла відповідь з реквізитами від 25.01.2021 №1/11-404, зокрема про те, що обрання на посаду керівника закладу вищої освіти регламентується статтею 42 Закону України "Про вищу освіту", а також Методичними рекомендаціями щодо особливостей виборчої системи та порядку обрання керівника закладу вищої освіти, затверджених постановою кабінету Міністрів України від 05.12.2014 №726. Відповідно до статей 14, 15 Закону України "Про вищу освіту" органи місцевого самоврядування, до сфери управління яких належать заклади вищої освіти, у межах своїх повноважень безпосередньо або через уповноважений ними орган реалізують права і обов`язки засновника, передбачені цим та іншими законами України, стосовно закладів вищої освіти України, що належать до сфери їх управління. Засновник (засновники) закладу вищої освіти або уповноважений ним (ними) орган укладає в місячний строк контракт з керівником закладу вищої освіти, обраним за конкурсом у порядку, встановленому цим Законом.

З урахуванням зазначеного, суд враховує, що законодавством не визначено обов`язку позивача контролювати процес призначення на посаду за результатами конкурсу, що дозволяє суду зробити висновок про те, що позивач мав законні сподівання на дотримання суб`єктом владних повноважень згідно з чинним законодавством і Статутом Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка.

Зміст компетенції органу виконавчої влади складають його повноваження - певні права та обов`язки органу діяти, вирішуючи коло справ, визначених цією компетенцією. В одних випадках це зміст прав та обов`язків (право діяти чи утримуватися від певних дій). В інших випадках органу виконавчої влади надається свобода діяти на свій розсуд, тобто оцінюючи ситуацію, вибирати один із кількох варіантів дій (або утримуватися від дій) чи один з варіантів можливих рішень.

Згідно з частиною першою статті 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

У Рішенні Конституційного Суду України від 14.12.2011 №19-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив: "права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб`єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Утвердження правової держави відповідно до приписів статті 1, другого речення частини третьої статті 8, статті 55 Основного Закону України полягає, зокрема, у гарантуванні кожному судового захисту прав і свобод, а також у запровадженні механізму такого захисту.

Відносини, що виникають між фізичною чи юридичною особою і представниками органів влади під час здійснення ними владних повноважень, є публічно-правовими і поділяються, зокрема, на правовідносини у сфері управлінської діяльності та правовідносини у сфері охорони прав і свобод людини і громадянина, а також суспільства від злочинних посягань. Діяльність органів влади, у тому числі судів, щодо вирішення спорів, які виникають у публічно-правових відносинах, регламентується відповідними правовими актами.

Рішення, прийняті суб`єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України, статей 2, 6 КАС України.

У справі за конституційним поданням щодо офіційного тлумачення окремих положень частини першої статті 4 Цивільного процесуального кодексу України (справа про охоронюваний законом інтерес) Конституційний Суд України в Рішенні від 01.12.2004 №18-рп/2004 дав визначення поняттю "охоронюваний законом інтерес", який вживається в ряді законів України, у логічно-смисловому зв`язку з поняттям "право" (інтерес у вузькому розумінні цього слова), який розуміє як правовий феномен, що: а) виходить за межі змісту суб`єктивного права; б) є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування у межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб`єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним.

Поняття "охоронюваний законом інтерес" у всіх випадках вживання його у законах України у логічно-смисловому зв`язку з поняттям "право" має один і той же зміст.

При тлумаченні згаданих норм права, Верховний Суд України в постанові від 15.12.2015 (справа №800/206/15) вказав на те, що обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Тобто, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражені права чи інтереси особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявники вважають начебто певні положення норм законодавства впливають на їх правове становище.

У межах вказаної справи позивач оскаржує бездіяльність відповідача, внаслідок якої позивач позбавлений права бути призначеним на посаду ректора Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка у зв`язку з неукладенням з ним як переможцем конкурсу контракту у строк, визначений частиною третьою статті 42 Закону України "Про вищу освіту".

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з пункту 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994, серія A, №303-A, п.29).

При цьому, оскільки суд доходить висновку про бездіяльність відповідача щодо не вчинення дій з призначення позивача як переможця конкурсу на посаду ректора Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка шляхом укладення контакту, враховуючи у даному випадку відсутність дискреції відповідача, оскільки такі дії чітко визначені діючим законодавством, які не вчинені відповідачем, суд вважає, що позовні вимоги позивача про зобов`язання відповідача укласти з позивачем, як переможцем конкурсу контакту строком на п`ять років підлягають задоволенню повністю.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Тернопільської обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія ім. Тараса Шевченка про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Тернопільської обласної ради щодо неукладення з ОСОБА_1 у строк, визначений частиною третьою статті 42 Закону України "Про вищу освіту" контракту на посаду ректора Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка.

Зобов`язати Тернопільську обласну раду укласти з ОСОБА_1 контракт строком на п`ять років на посаду ректора Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільської обласної ради в користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 908,00 грн згідно квитанції №55130861 від 01.04.2021.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 05 липня 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );

відповідач:

- Тернопільська обласна рада (місцезнаходження: вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, 46021, код ЄДРПОУ: 24630220);

третя особа:

- Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія ім. Тараса Шевченка (місцезнаходження: вул. Ліцейна, 1, м. Кременець, Тернопільська область, 47003, код ЄДРПОУ: 02125556) .

Головуючий суддя Мартиць О.І.