
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2021 року Справа № 480/3382/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3382/21 за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства "Сумський експертно-технічний центр Держпраці" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-
В С Т А Н О В И В:
Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі по тексту - позивач) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства "Сумський експертно-технічний центр Держпраці" (далі по тексту - відповідач), про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 182421,05 грн та пені у розмірі 36,48 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" відповідач повинен у разі невиконання встановленого статтею 19 цього Закону нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів сплачувати відділенню Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, розраховані виходячи з розміру середньої річної заробітної плати на підприємстві. У зв`язку з порушенням відповідачем термінів сплати на суму адміністративно-господарських санкцій була нарахована пеня. З урахуванням того, що до 15.04.2021 суму адміністративно-господарських санкцій та пеню відповідач не сплатив, позивач просить суд стягнути з відповідача суму адміністративно-господарських санкцій в розмірі 182421,05 грн та пеню у розмірі 36,48 грн.
Ухвалою суду від 29.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому проти позовних вимог заперечує та зазначає, що у березні 2021 року ДП «Сумський ЕТЦ» подав до Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2020 рік (за формою № 10-Ш), згідно якого середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача впродовж 2020 року становила 38 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність — 1 особа, а кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», - 2 особи. Таким чином, із даних звіту вбачається, що ДП «Сумський ЕТЦ» не забезпечив працевлаштування 1 інваліда.
Крім того, зазначає, що у 2020 році тричі повідомляв позивача про вакансії, на підтвердження чого надає копії звітності форми №3-ПН від 31.01.2020, від 04.02.2020, від 14.02.2020.
Не погоджуючись із доводами відповідача, викладеними у відзиві на позовну заяву, позивач зазначає, що відповідно до листа Сумського міського центру зайнятості від 01.04.2021 № 04/499 впродовж 2020 року ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО "СУМСЬКИЙ ЕКСПЕРТНО-ТЕХНІЧНИЙ ЦЕНТР ДЕРЖПРАЦІ" не зверталося про направлення на їх підприємство для працевлаштування осіб з інвалідністю.
У відзиві на позовну заяву відповідач наголошує на тому, що ним три рази впродовж 2020 року направлялася звітність за Ф-3 ПН «Інформація про попит на робочу силу». Але, проаналізувавши надану звітність, відділенням Фонду встановлено:
- зі звітності вбачається, що вакантні посади подані не для осіб з обмеженими фізичними можливостями;
- відсутні будь-які додатки та коментарі щодо заявлених вакансій, в т.ч. для осіб з інвалідністю;
- надана звітність не містить доказів отримання її безпосередньої Сумським міським центром зайнятості, відсутній відтиск та вих. номер, тобто виникають сумніви, щодо її достовірності.
Таким чином відповідач у 2020 році не виконав вимоги статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», та пункту 4 частини 3 статті 50 Закону України «Про зайнятість населення».
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані учасниками справи докази у їх сукупності суд встановив наступне.
Судом встановлено, що відповідач зареєстрований як юридична особа та використовує найману працю.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" (далі – Закон) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Таким чином, за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте нею, відповідач до 15.04.2021 повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції в сумі 182421,05,16 грн, що підтверджується розрахунком суми позову, пред`явленого щодо стягнення заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, та звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2020 рік (а.с.3,4).
За несплату адміністративно-господарських санкцій відповідачу було нараховано пеню в сумі 36,48 грн (а.с.4).
Несвоєчасна сплата відповідачем коштів до Державного бюджету України за незайняте у 2020 році робоче місце для працевлаштування особи з інвалідністю перешкоджає належному та своєчасному повному фінансуванню заходів по соціальній, трудовій, фізкультурно-спортивній та професійній реабілітації осіб з інвалідністю та надання цільової позики на створення робочих місць для осіб з інвалідністю, завдає значної шкоди державним інтересам, не дозволяє повною мірою створити особам з інвалідністю необхідні умови, які дають змогу вести повноцінний спосіб життя.
Таким чином судом достовірно встановлено, що заборгованість відповідача зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені станом на день розгляду справи залишається не сплаченою і складає 182457,53 грн, що підтверджується матеріалами справи, тому суд вважає, що вимоги позивача щодо стягнення вказаної суми заборгованості є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо посилання відповідача на те, що підприємство тричі повідомляло позивача про вакансії, на підтвердження чого надано копії звітності форми №3-ПН від 31.01.2020, від 04.02.2020, від 14.02.2020, то суд зазначає, що зі звітності вбачається, що вакантні посади подані не для осіб з обмеженими фізичними можливостями, відсутні будь-які додатки та коментарі щодо заявлених вакансій, в т.ч. для осіб з інвалідністю, а також надана звітність не містить доказів отримання її безпосередньої Сумським міським центром зайнятості, відсутній відтиск та вих. номер, відтак, вказані докази на перекнання суду не можна вважати належними.
Крім того, згідно відповіді Сумського міського центру зайнятості від 01.04.2021 №04/499 на запит Сумського обласного відділення Фонду інвалідів вбачається, що Державне підприємство "Сумський експертно-технічний центр Держпраці" не надавало до Сумського міського центру зайнятості звітність "Інформація про попит на робочу силу (вакансії) за формою №3-ПН, для працевлаштування осіб з інвалідністю в 2020 році (а.с.6).
З урахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства "Сумський експертно-технічний центр Держпраці" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені – задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Сумський експертно-технічний центр Держпраці" (40009, Сумська область, м.Суми, вул. Косівщинська, буд. 18, код ЄДРПОУ 30175035) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (40011, м. Суми, вул. Горького, 2, код ЄДРПОУ 14004771, отримувач: Сумська міська отг 50070000, код одержувача 37970593, банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.), рахунок UA918999980313101230000018540) адміністративно-господарські санкції в сумі 182421 (сто вісімдесят дві тисячі чотириста двадцять одна) грн. 05 коп. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 36 (тридцять шість) грн. 48 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.В. Савицька