
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2021 року Справа № 480/493/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/493/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
- поновити порушені права позивача шляхом зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії в розмірі 58% суми грошового забезпечення починаючи з часу прийняття функцій по призначенню та виплаті пенсій за вислугу років, тобто з 01.01.2007 року;
- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити суму компенсації втрати частини доходів, передбачену ч.2 статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ч. 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", статтями 1 та 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати".
Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем було призначено пенсію ОСОБА_1 в меншому розмірі, чим встановлено законодавством. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 16 липня 2018 року по справі № 818/2298/18, яке набрало законної сили 16 серпня 2018 року, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду в Сумський області здійснити йому перерахунок пенсійної виплати з розрахунку 58 % відповідних сум грошового забезпечення. На виконання рішення суду ГУ ПФУ в Сумський області здійснило ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії в розмірі 58 % від суми грошового забезпечення. Але зазначений перерахунок ГУ ПФУ в Сумський області здійснило не з часу прийняття функцій по призначенню та виплаті пенсій, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", тобто з 01.01.2007 року, а з часу набуття законної сили судового рішення по справі № 818/2298/18, тобто з 16.08.2018 року, що порушує права позивача, тому він змушений був звернутися до суду.
Ухвалою суду від 20.01.2021 р. провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Вказана ухвала була направлена на адресу відповідача. Відзиву на позов відповідачем не надано, що не перешкоджає розгляду справи за наявними матеріалами.
19.04.2021 року позивачем були додані додаткові пояснення, в яких просить суд задовольнити його позовні вимоги та поновити його порушені права шляхом зобов`язання ГУ ПФУ в Сумський області здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2007 року, збільшивши її розмір на 5 відсотків та виплатити недоотримані позивачем суми пенсійної виплати.
Суд, дослідивши матеріали справи і оцінивши докази у їх сукупності відповідно до вимог ст. 90 КАС України, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 з 03.01.2001 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 16 липня 2018 року по справі №818/2298/18, яке набрало законної сили 16.08.2018 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії задоволено частково. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсійної виплати з розрахунку 58 % відповідних сум грошового забезпечення.
На виконання вказаного рішення суду ГУ ПФУ в Сумський області здійснило ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії в розмірі 58 % від суми грошового забезпечення з часу набуття законної сили судового рішення по справі № 818/2298/18, тобто з 16.08.2018 року.
Позивач зазначає, що зазначений перерахунок ГУ ПФУ в Сумський області повинно здійснити з часу прийняття функцій по призначенню та виплаті пенсій передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", тобто з 01.01.2007 року.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
02 листопада 2006 року постановою Кабінету Міністрів України № 1522 функції з призначення та виплати пенсії, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з 01.01.2007 року покладено на Пенсійний фонду України та затверджено "Порядок передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян".
Положення п.25 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489, який набув чинності 19 грудня 2006 року, з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом, дія ч.1 статті 48 та стаття 49 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зупинена на 2007 рік.
30.01.2007 року постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 затверджено "Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З метою вдосконалення порядку передачі функцій по призначенню та виплаті пенсій призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 857 від 3 квітня 2007 року статтю 10 Закону викладено у новій редакції.
Відповідно до нової рідакції статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі за текстом Закон 2262) призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
На виконання вищезазначених правових норм управлінням МВС України в Сумським області до Головного управління ПФУ в Сумській області були передані пенсійні справі, в тому числі і пенсійна справа позивача, на підставі якої, з врахуванням наявних в цих справах документів, в тому числі грошового атестату, наказу про звільнення, висновку лікарської комісії, у відповідності до положень статей 48,49,52 Закону 2262, Порядку 1522, Порядку 3-1 позивачу було призначено пенсію у розмірі 53 % від розміру грошового забезпечення, без врахування додаткових 5 % розміру грошового забезпечення, як особі яка звільнена у відставку за станом здоров`я відповідно до пп. «б» п. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, що передбачено статтею 13 Закону 2262.
Спеціальним законом, яким є Закон 2262 визначено, умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, сдужбі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державцих соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
За приписами п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають на день звільнення зі служби вислугу на військовій службі або на службі в органах внутрішніх справ 20 років і більше.
Пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) встановлено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Підпунктом «б» п.64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 №114 (далі - Положення №114) визначено, що особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через хворобу - у разі визнання їх непридатними до військової служби в мирний час (у військовий час - обмежено придатними 2-го ступеня) за рішенням військово- лікарської комісії.
Таким чином відповідно до п.«а» ч.1 статті 13 Закону 2262 позивачу повинна бути призначена пенсія за вислугу років в розмірі 55 % відповідних сум грошового забезпечення, яка збільшується на 3% за кожний рік вислуги понад 20 років.
Враховуючи те, що позивач на час звільнення з органів МВС мав 21 календарних років вислуги, фактичний розмір призначеної пенсії за вислугу років повинен складати 58 % відповідного грошового забезпечення.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 Порядку 1522 органи Пенсійного фонду України приймають пенсійні справи, виплатні та інші документи, необхідні для виконання функцій з призначення і виплати пенсій, та після перевірки правильності та повноти нарахування, здійснюють нарахування та виплату пенсій.
Таким чином під час прийняття пенсійних справ органи Пенсійного фонду, в обов`язковому порядку, здійснюють перевірку правильності та повноти нарахування призначених пенсій.
Саме таку правову позицію висловив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 26 червня 2018 року у справі № 461/6561/17.
Правовий наліз зазначених нормативно - правових актів України дає підстави для ствердження, що ГУ ПФУ в Сумський області неправомірно обмежило позивачу розмір пенсії за вислугу років, не врахувало додаткових 5% від ії суми грошового забезпечення, як особі що була звільнена за станом здоров`я.
Таким чином, враховуючи викладене необхідно зобов`язати ГУ ПФУ в Сумський області здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2007 року в розмірі 58% суми грошового забезпечення.
Положеннями статті 55 Закону 2262 визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Аналогічна правова норма закріплена у статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" відповідно до якої нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відповідно до статей 1 та 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" Підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством); соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) сума індексації грошових доходів громадян; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату йому пенсії в розмірі 58% суми грошового забезпечення починаючи з 01.01.2007 року та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу суму компенсації втрати частини доходів, передбачену ч.2 статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ч. 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", статтями 1 та 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" підлягають задоволенню.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи положення вказаних норм, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суму судового збору в розмірі 840 грн. 80 коп., сплаченого згідно з квитанцією від 09.12.2020 (а.с.5).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в розмірі 58% суми грошового забезпечення починаючи з 01.01.2007 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму компенсації втрати частини доходів, передбачену ч.2 статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ч. 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", статтями 1 та 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати на оплату судового збору в сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Осіпова