
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
справа № 380/7826/21
02 липня 2021 року
зал судових засідань №10
Львівський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Лунь З.І.
секретар судового засідання Демчина В.Ю.
за участю
представника позивача Думич Н.Б.
представника відповідача Кирилюка В.В.
розглянув підготовчому засіданні клопотання представника відповідача про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Рава-Руської міської ради Львівського району Львівської області про поновлення на роботі, стягнення заробітку за час вимушеного прогулу.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернулася до суду з позовом до Рава-Руської міської ради Львівського району Львівської області (місцезнаходження: 80316, Львівська область, м.Рава-Руська, вул.Я.Мудрого, 3, код ЄДРПОУ 04056256), в якому просить суд:
-визнати незаконним та скасувати розпорядження міського голови Рава-Руської міської ради про звільнення ОСОБА_1 від 09.04.2021;
-поновити ОСОБА_1 на посаду прес-секретаря у Рава-Руській міській раді Львівського району Львівської області з 13.04.2021;
-стягнути з Рава-Руської міської ради Львівського району Львівської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу починаючи з 13.04.2021, до дня поновлення її на роботі.
У підготовчому засіданні представник відповідача звернувся до суду з клопотанням про закриття провадження у справі з тих підстав, що дана справа не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Клопотання про закриття провадження мотивоване тим, що ОСОБА_1 не є державним службовцем, прийнята та роботу прес-секретарем Рава-Руської міської ради відповідно до трудового контракту від 05.12.2019, не складала присяги державного службовця.
Представник позивача заперечила щодо такого клопотання, з тих підстав, що позивачка здійснювала функції, спрямовані на здійснення місцевого самоврядування та отримувала заробітну плату за рахунок коштів місцевого самоврядування.
Пунктом 1, 2, ч. 1 ст. 4 КАС України передбачено, що адміністративна справа – це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, у тому числі на виконання делегованих повноважень, і який виник у зв`язку з виконанням або невиконанням такою стороною цих функцій.
За ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: 1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; 2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Пунктом 17 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено, що публічна служба-діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
З аналізу вказаних норм видно, що юрисдикція адміністративних судів поширюється не на будь-які трудові спори, а лише на ті, які пов`язані з прийняттям громадян на публічну службу, її проходженням, звільненням з неї.
Відповідно до ст.ст.1-2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом. Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Згідно з ч.ч.1-4 ст.11 цього ж Закону громадяни України, які вперше приймаються на службу в органи місцевого самоврядування (за винятком посад, зазначених в абзаці другому частини першої статті 10 цього Закону), у день прийняття відповідного рішення складають Присягу такого змісту: «Усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити громаді та народові України, неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, сприяти втіленню їх у життя, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, сумлінно виконувати свої посадові обов`язки». Посадова особа місцевого самоврядування, яка вперше приймається на службу в органи місцевого самоврядування, вважається такою, що вступила на посаду, з моменту складення Присяги. Присяга вважається складеною, якщо після її зачитування громадянин України скріплює Присягу своїм підписом. Підписаний текст Присяги зберігається за місцем служби.
Також ст.10 того ж Закону передбачає заміщення посад службовців органів місцевого самоврядування на конкурсних засадах.
При наданні спору статусу публічно-правового з приводу прийняття громадян на публічну службу, проходження, звільнення з публічної служби, необхідно встановити наявність таких підстав: 1) чи проходила особа конкурс на заняття вакантної посади; 2) чи складала така особа присягу посадової особи; 3) чи присвоювався їй ранг у межах відповідної категорії посад.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі. Такий висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.02.2019 у справі № 815/6096/17.
З матеріалів справи видно, що ОСОБА_1 працювала в Рава-Руській міській раді прес-секретарем за трудовим контрактом від 05.12.2019, яким визначено права і обов`язки сторін, працівника і роботодавця.
Сторони не заперечують того, що позивачка не складала Присяги, не має рангу державного службовця, а також того, що її обов`язки визначено не посадовою інструкцією, а трудовим контрактом. Також позивачка була прийнята на роботу згідно з трудовим контрактом, а не за результатами конкурсу.
Щодо виконання функцій, направлених на реалізацію місцевого самоврядування, а також щодо оплати праці за рахунок місцевого бюджету, то таке також випливає з умов трудового контракту і не є визначальним при вирішенні питання про те, що позивачка є службовцем органу місцевого самоврядування.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 не є службовцем в органах місцевого самоврядування, її посада не відноситься до служби в органах місцевого самоврядування.
Таким чином, у цій справі відсутній спір з приводу прийняття громадян на публічну службу та її проходження, а є виключно трудовим спором, а відповідач у цих правовідносинах виступає не як суб`єкт владних повноважень, а як роботодавець у трудових відносинах, у зв`язку з чим спір повинен вирішуватися за правилами цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно із ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Таким чином, спір у цій справі підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства. Згідно з п.1 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
З огляду на викладене, суд закриває провадження у цій справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Оскільки позивачка не сплачувала судового збору з огляду на те, що відповідно до п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» вона звільнена від його сплати, то такий не розподіляється.
Керуючись ст.238, ст.243 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
клопотання про закриття провадження у справі задовольнити.
Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Рава-Руської міської ради Львівського району Львівської області про поновлення на роботі, стягнення заробітку за час вимушеного прогулу.
Роз`яснити позивачу, що цей спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали складено та підписано 06.07.2021.
Суддя Лунь З.І.