
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/6028/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування,
в с т а н о в и в :
Головне управління Держпраці у Львівській області (далі - позивач, ГУ Держпраці у Львівській області) звернулося до суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач, ФОП ОСОБА_1 ), в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача, а саме заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації устаткування підвищеної небезпеки ФОП ОСОБА_1 - до усунення зазначених у акті перевірки порушень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що під час проведення позапланової перевірки в ФОП ОСОБА_1 було виявлено факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які викладено в акті перевірки від 25.03.2021 №ЛВ 7050/820-410/АВ та які зумовили звернення до суду з позовом. Ряд виявлених порушень в частині виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації устаткування підвищеної небезпеки на АЗК ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , створюють загрозу життю та здоров`ю працівників та унеможливлюють у продовження виконання таких робіт та експлуатації такого устаткування, без усунення порушень законодавства у сфері охорони праці. Просить задовольнити позов в повному обсязі.
Ухвалою від 20.04.2021 позовну заяву, подану без додержання вимог встановлених Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), залишено без руху, позивачу надано час на усунення недоліків позовної заяви. Вимоги ухвали позивачем виконано.
Ухвалою від 05.05.2021 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін, відповідачу запропоновано подати відзив на позов з посиланням на докази, якими такий обґрунтовується.
Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву.
Надіслана рекомендованою кореспонденцією відповідачу судова повістка на вказану у позовній заяві адресу, повернулася з відміткою поштового відділення «адресат відсутній за вказаною адресою». Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням відповідача є: с. Колоденці, Кам`янка-Бузький район, Львівська область, 80433.
Відповідно до положень статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відповідач вважається таким, що його повідомлено про дату, час і місце судового розгляду.
На виконання вимог частини першої статті 130 КАС України відповідача викликано в суд через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.
Відповідно до положень частини п`ятої статті 262 КАС України судом вирішено справу на підставі наявних у ній доказів.
Суд, з`ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Дорученням Прем`єр-міністра України від 11.03.2021 №10033/1/-21 доручено в межах компетенції забезпечити проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці та оформлення трудових відносин, техногенної та пожежної безпеки, природоохоронного законодавства суб`єктами господарювання, закладами, установами, у сфері управління (володінні, користуванні) яких перебувають місця виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, а також перевірки об`єктів АЗС на наявність актів готовності об`єкта до експлуатації встановленої форми та сертифіката, яким засвідчується відповідність закінченого будівництвом об`єкта проектній документації та підтверджується готовність об`єкта до експлуатації.
На виконання доручення Прем`єр-міністра України від 11.03.2021 №10033/1/-21 та відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», окремим дорученням т.в.о голови Державної служби України з питань праці від 12.03.2021 №Д-124/1/5.3-21 начальникам Головних управлінь Держпраці доручено забезпечити проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері праці, промислової безпеки, гігієни праці та оформленням трудових відносин суб`єктами господарювання, закладами, установами, у сфері управління (володіння, користування) яких перебувають місця виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.
ФОП ОСОБА_1 як фізична особа-підприємець зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 10.05.2007, номер запису: 24000000000001145. Одним з видів діяльності ФОП ОСОБА_1 є інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (52.29).
Наказом начальника ГУ Держпраці у Львівській області від 18.03.2021 №0327-П визначено здійснення позапланової перевірки на предмет додержання законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці та оформлення трудових відносин у ФОП ОСОБА_1 . Позаплановий захід визначено провести в період з 19.03.2021 по 25.03.2021.
Начальником ГУ Держпраці у Львівській області видано направлення від 18.03.2021 №0323 для проведення позапланової перевірки ФОП ОСОБА_1 ..
Уповноваженими посадовими особами ГУ Держпраці у Львівській області відповідно до наказу від 18.03.2021 №0327-П та направлення про проведення перевірки від 18.03.2021 №0323 у присутності уповноважених осіб відповідача ФОП ОСОБА_1 в період з 19.03.2021 по 25.03.2021 проведено позапланову перевірку щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду на АЗК ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
За результатами перевірки складено акт від 25.03.2021 №ЛВ 7050/820-410/АВ.
Як вбачається із акта перевірки АЗК ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , заборона експлуатації якої є предметом позову, позаплановою перевіркою встановлено ряд порушень, які створюють загрозу життю та здоров`ю працівників, зокрема:
- не проведена ідентифікація об`єктів підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин (стаття 13 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII (далі - Закон №2694-XII), пункт 3 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956 (далі – Порядок №956));
- суб`єктом господарювання не складено повідомлення про результати ідентифікації об`єктів підвищеної небезпеки за формою ОПН-1 (додаток 1) і не надіслано його у двотижневий термін відповідному територіальному органу Держпраці (стаття 13 Закону №2694-XII, пункт 18 Порядку №956);
- відсутній план локалізації і ліквідації аварій (стаття 13 Закону №2694-XII, стаття 11 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» від 18.01.2001 №2245-III (далі – Закон №2245-III));
- не отримано дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки (резервуара зберігання дизельного палива паливороздавальної колонки) після встановлення заправного пункту дизельного палива на АЗК за адресою: АДРЕСА_1 (стаття 13 Закону №2694-XII);
- не організовано навчання осіб відповідальних за безпечну експлуатацію обладнання, що працює під тиском (стаття 18 Закону №2694-XII, пункт 5.5 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 №15 (далі - НПАОП 0.00-4.12-05));
- на АЗК відсутні графіки технічного обслуговування та ремонту технологічного обладнання (стаття 13 Закону №2694-XII);
- не проведено опосвідчення стану безпеки електроустановок 0,4 кВ. (статті 13 та 14 Закону №2694-XII, пункт 8.1 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 №4 (далі - НПАОП 40.1-1.21-98));
- відсутній паспорт резервуару, не проведено технічний огляд, експертне обстеження (стаття 13 Закону №2694-XII);
- не розроблена декларація безпеки (стаття 10 Закону №2245-III, пункт 3 Порядку №956);
- декларація безпеки АЗК разом з позитивним висновком експертизи не подана відповідному територіальному органу Держпраці (стаття 10 Закону №2245-III, пункт 8 Порядку №956);
- відсутні засоби індивідуального захисту (частина перша статті 8 Закону №2694-XII);
- не проведена класифікація робочих приміщень залежно від імовірності виникнення вибухонебезпечного середовища і не розподілено їх за зонами з урахуванням класифікації вибухонебезпечних сумішей повітря з газами або з парою і відповідного вибухонебезпечного обладнання (стаття 13 Закону №2694-XII, пункт 2.7 Вимог до роботодавців стосовно забезпечення безпечного виконання робіт у потенційно вибухонебезпечних середовищах, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 05.06.2013 №317 (далі - НПАОП 0.00-7.12-13)).
Акт від 25.03.2021 №ЛВ 7050/820-410/АВ отримано ФОП ОСОБА_1 без зауважень та заперечень, про що свідчить її особистий підпис.
Підставою звернення до суду з позовом є порушення ФОП ОСОБА_1 вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, здійснення державного гірничого нагляду, без усунення яких виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатація устаткування підвищеної небезпеки ФОП ОСОБА_1 становить загрозу життю та здоров`ю працівників.
При вирішенні спору, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоровця, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 № 877-V (далі – Закон № 877-V).
Статтею 1 Закону № 877-V визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до частин першої та четвертої статті 4 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Згідно з частиною сьомою статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу У країни з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (далі – Положення №96), Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з пунктом 7 Положення №96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до Положення №96 управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Статтею 4 Закону України “Про охорону праці” від 14.10.1992 № 2694-XII передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з частиною п`ятою статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Судом встановлено, що підставою звернення до суду з даним позовом стали виявлені на АЗК ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , порушення, без усунення яких виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатація устаткування підвищеної небезпеки становить загрозу життю та здоров`ю працівників.
Матеріалами справи підтверджується наявність порушення ФОП ОСОБА_1 вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, здійснення державного гірничого нагляду.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ГУ Держпраці у Львівській області щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до ФОП ОСОБА_1 у вигляді заборони виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації устаткування підвищеної небезпеки на АЗК ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , до усунення зазначених у акті перевірки порушень є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення повністю.
Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в :
Позов Головного управління Держпраці у Львівській області (пл. Міцкевича, бул. 8, м. Львів, 79005, код ЄДРПОУ 39778297) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (с. Колоденці, Кам`янка-Бузький район, Львівська область, 80433, РНОКПП НОМЕР_1 ) про застосування заходів реагування, - задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (с. Колоденці, Кам`янка-Бузький район, Львівська область, 80433, РНОКПП НОМЕР_1 ) та заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації устаткування підвищеної небезпеки на АЗК Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , розташованої за адресою: АДРЕСА_1 - до усунення зазначених у акті перевірки порушень.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.П. Хома