
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2021 р. Справа№200/4058/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Донецькій області (87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 44070187) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Донецькій області щодо залишення без розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.02.2021 про зняття з обліку як платника єдиного внеску;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Донецькій області щодо залишення без розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.02.2021 про списання суми недоїмки, штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки за період з 01.01.2017 по 01.12.2021;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Донецькій області списати з ОСОБА_1 несплачені станом на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників" суми недоїмки з єдиного внеску, а також штрафні санкції та пеню, нараховані на ці суми недоїмки як) само зайнятій особі, за період з 01.01.2017 по 31.12.2020;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Донецькій області зняти з обліку як платника єдиного внеску ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що адвокат ОСОБА_1 на підставі свідоцтва № 4179 від 21.12.2011 має право на проведення незалежної професійної (адвокатської) діяльності та перебуває на обліку у відповідача за місцем свого постійного проживання як самозайнята особа. Відповідно до п. 9-15 Розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», 28.02.2021 через свій особистий електронний кабінет платника податків, на сайті https://cabinet.tax.gov.ua, звернувся до відповідача з заявами про зняття з обліку як платника єдиного внеску, списання заборгованості та фінансових санкцій по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування як особа, яка проводить незалежну професійну діяльність (адвокат) та подав до податкового органу звіти за формою № Д5 (річна) за період з січня 2017 року до грудня 2020 року про відсутність доходів. Проте, відповідачем залишено заяву без виконання відповідач, оскільки п.9-15 Розділу VIII Закону № 2464 був встановлений період, протягом якого платники (особи) можуть звернутися за списанням - до 01.03.2021, а за даними ГУ ДПС заява була подана 01.03.2021, що суперечить умовам пункту 9-15 Розділу VIII Закону № 2464. Позивач вважає, що віднесений до кола осіб, що мають право на списання недоїмки, штрафів та пені на підставі Закону № 592-ІХ, ним виконано всі вимоги пункту 9-15 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464-VI. Вважає, що оскільки право звернення до контролюючого органу із заявами було реалізовано через власний електронний кабінет платника податків 28.02.2021, тобто в період, зазначений в пункті 9-15 Розділу VIII Закону № 2464, подавши також до податкового органу звіти за формою № Д5 (річна) за період з січня 2017 року до грудня 2020 року про відсутність доходів. Позивач вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, оскільки залишив без розгляду заяви позивача про зняття з обліку як платника єдиного внеску, списання заборгованості та фінансових санкцій по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування як особа, яка проводить незалежну професійну діяльність (адвокат), та не прийняв рішення, яке передбачене пункту 915 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VI.
До суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому викладено заперечення проти задоволення позовних вимог, зазначено, що згідно з інтегрованою карткою платника податків станом на 28.02.2021 (на дату звернення до контролюючого органу) недоїмка зі сплати єдиного внеску позивача становить 38538,24 грн. На адресу ГУ ДПС у Донецькій області 01.03.2021 з особистого електронного кабінету платника з використання електроно-цифрового підпису за вхід. №18360/6 надійшла заява ОСОБА_1 від 28.02.2021 № б/н щодо списання несплачених станом на 01.12.2020 суми недоїмки, а також штрафні санкції і пені, нараховані на ці суми недоїмки за період з 01.01.2017 по 01.12.2020. За даними ГУ ДПС у Донецькій області ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 15.03.2012 знаходився на обліку в ГУ ДПС у Донецькій області, Бахмутська ДПІ (м. Бахмут), як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю. 01.03.2021 платником подана заява про зняття з обліку платника єдиного внеску за формою 7-ЄСВ, яка зареєстрована 01.03.2021 за №4463/5. Податковим органом не заперечується, що позивач віднесений до кола осіб, що мають право на списання недоїмки, штрафів та пені на підставі Закону № 592-ІХ, проте, при розгляді заяви позивача контролюючим органом було встановлено, що ОСОБА_1 не дотримані умови визначені пунктом 9-15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464), а саме до 1 березня 2021 року не подано відповідна заява про списання недоїмки з єдиного внеску. Також платником не дотримана умова, щодо подання до 01.03.2021 до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
05.05.2021 ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судових засідань та повідомлення (виклику) учасників справи.
05.07.2021 ухвалою суду клопотання Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області про заміну відповідача у справі задоволено. Допущено заміну відповідача у справі №200/4058/21 - Головне управління Державної податкової служби у Донецькій області (місце знаходження: вул. Італійська, 59, м.Маріуполь, Донецька область, 87515; ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 43142826) на його правонаступника - Головне управління Державної податкової служби у Донецькій області, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (місце знаходження: вул. Італійська, будинок 59, м. Маріуполь, Донецька область, 87515, код ЄДРПОУ ВП 44070187).
Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , місце реєстрації АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , займається адвокатською діяльністю, що підтверджується свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю від 21.12.2011 №4179 (арк. справи 5,9).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 15.03.2012 року знаходився на обліку в ГУ ДПС у Донецькій області, Бахмутська ДПІ (м. Бахмут) як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю.
28.02.2021 через особистий електронний кабінет платника податків на сайті https://cabinet.tax.gov.ua ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявами про зняття з обліку як платника єдиного внеску, списання заборгованості та фінансових санкцій по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування як особа, яка проводить незалежну професійну діяльність (адвокат) (а.с. 9-18).
Також 28.02.2021 позивачем було направлено відповідачу звітність з єдиного внеску за період з січня 2017 року до грудня 2020 року у зв`язку з тим, що раніше вона не була ним подана, а саме: звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017-2020 роки (а.с.19,21,23,25).
Відповідно до квитанцій №2 податкову звітність з єдиного внеску за період з січня 2017 року до грудня 2020 року прийнято Державною податковою службою України 28.02.2021 (а.с.20,22,24,26).
Згідно відповіді ГУ ДПС у Донецькій області від 22.03.2021 №8916/6/05-99-24-07-16 Законом України від 04.12.2020 №1072-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» були внесені зміни в пункт 9-15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464. Пунктом 9-15 розділу VIII Закону №2464 встановлений період, протягом якого платники (особи) можуть звернутись за списанням - до 01.03.2021. Отже, за даними ГУ ДПС позивачем подана заява 01.03.2021, що суперечить умовам пункту 9-15 розділу VIII Закону №2464 та з огляду на це, ГУ ДПС залишає заяву без виконання.
Станом на 30.04.2021 в особистому кабінеті платника податків позивача за ним рахується недоїмка по сплаті єдиного внеску у сумі 38538,24 грн.
Аналізуючи виниклі між сторонами правовідносини, суд приходить до наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI(далі-Закон №2464-VI).
13.05.2020 Верховною радою України прийнято закон України №592-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» (далі Закон№592-ІХ).
З пояснювальної записки до проекту Закону №592-ІХ слідує, що його прийняття було обумовлено, зокрема, тим, що встановлення обов`язку сплати єдиного соціального внеску без отримання доходу не відповідає легальній меті державного регулювання цього виду відносин та є непослідовним у контексті самого Закону, який визначає об`єктом нарахування єдиного соціального внеску саме отриманий дохід.
На підставі Прикінцевих положень Закону №592-ІХ цей закон набирає чинності з 1 січня 2021 року, крім пункту 5 розділу І цього Закону, що набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Днем опублікування Закону №592-ІХ є 02.06.2020, а тому з 03.06.2020 набрав чинності пункт 5 розділу І Закону №592-ІХ, відповідно до положень якого розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464-VI доповнено пунктом 9-15.
Відповідно до пункту 9-15 розділу VIІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464-VI підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» , а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано доходів (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладанню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» :
а) платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи-підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу-звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього закону за період з 1 січня2017року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників». Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше;
б) платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» . Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше.
Отже, відповідно до цього пункту підлягають списанню за заявою платника несплачені на день набрання чинності Законом №592-ІХ з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платником єдиного внеску, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 Закону №2464-VI, за період з 01.01.2017 до дня набрання чинності Законом №592-ІХ, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано доходів (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладанню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом №592-ІХ платниками у пункті 4 частини першої статті 4 Закону №2464-VI( крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи-підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.
Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску зазначеної звітності (якщо відповідна звітність не була подана раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку , за результатом якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
Податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:
1) платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників»;
2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.
У разі якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником та/або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася неоплаченою.
Штрафні санкції до платника єдиного внеску, передбачені пунктом 7 частини одинадцятої статті 25 цього Закону, за наведених умов не застосовується.
Вимога про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважається відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені відповідно до цього Закону не підлягають поверненню».
Окрім цього, Міністерство фінансів України листом від 26.08.2020 №11220-16-62/26150 надало роз`яснення щодо порядку застосування дії пункту 9-15 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», в якому вказало, що обов`язковою умовою для списання заборгованості зі сплати єдиного внеску за період з 1 січня 2017 року до 3 червня 2020 року є виконання вимог, встановлених пунктом 9-15 Закону №2464, зокрема подання протягом 90 календарних днів з 3 червня 2020 року заяви про списання заборгованості, подання заяви державному реєстратору про припинення підприємницької діяльності або заяви до податкового органу про зняття з обліку, та подання звітності з єдиного внеску. Враховуючи вищенаведене, дія пункту 9-15 Закону №2464 поширюється на фізичних осіб-підприємців, які перебували в стані припинення до набрання чинності пунктом 5 розділу І Закону України від 13.05.2020 №592.
З 3 червня 2020 року діють окремі положення Закону «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» від 13 травня 2020 року №592-ІХ щодо списання суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску з числа фізичних осіб підприємців (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, за період з 1 січня 2017 року до набрання чинності Законом №592 - 01.01.2021, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, якщо такими платниками не отримано доходів (прибуток) від їх діяльності що оподатковується податком на доходи фізичних осіб.
Закон України №1072-ІХ від 04.12.2020 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2» вносить зміни до пункту 9-15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464, цей закон набув чинності 10.12.2020.
Цими змінами фактично продовжуються процедури, передбачені при списанні сум недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів і пені на виконання вимог Закону №592, внесеними Законом №786 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб-підприємців» від 14.07.2020року (набрав чинності 08.08.2020).
Підлягають списанню у порядку, визначеному Законом №2464-VI, несплачені станом на 1 грудня 2020 року суми недоїмки, нараховані фізичним особам-підприємцям (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, у разі якщо дотримано такі умови:
- такими платниками у відповідних місяцях періоду з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року не отримано доходів (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладанню податком на доходи фізичних осіб, якщо до 1 березня 2021 року подано необхідні документи, а саме:
а) для фізичних осіб підприємців (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування):
заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, яка подається державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи-підприємця (якщо така заява не подавалася раніше);
заяву про списання заборгованості та звітність відповідно до вимог ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VI за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, які подаються до податкового органу за основним місцем обліку (якщо така звітність не подавалась раніше або була подана з помилками).
Цю норму слід розуміти таким чином, що подана фізичною особою звітність має обов`язково відображати данні за період з 1 січня 2017 року до дати державної реєстрації припинення підприємницької діяльності включно у зазначеному періоді, який закінчується 1 грудня 2020 року.
Фізичній особі не потрібно звітувати за період після дати державної реєстрації припинення підприємницької діяльності, оскільки в такому проміжку часу вона вже не вважається платником єдиного внеску відповідно до Закону №2464-VI на підставі даних, одержаних контролюючим органом від Державного реєстратора.
б) для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які проводять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують доход від цієї діяльності);
заяву про списання заборгованості;
заяву про зняття з обліку як платника єдиного внеску (якщо така заява не подавалась раніше) та звітність відповідно до вимог ч.2 ст.6 Закону №2464-VI за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, які подаються до податкового органу за основним місцем обліку (якщо така звітність не подавалась раніше, або була подана з помилками). Якщо зазначені особи вже зверталися до контролюючих органів із заявою про зняття з обліку раніше, то звітність має охоплювати період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску. Якщо ж така заява подається вперше після 30 листопада 2020 року, то звітність подається за період до 1 грудня 2020 року.
За даними ГУ ДПС у Донецькій області ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 15.03.2012 знаходився на обліку в ГУ ДПС у Донецькій області, Бахмутська ДПІ (м. Бахмут) як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю.
Позивачем подана заява про зняття з обліку платника єдиного внеску за формою 7-ЄСВ, яка зареєстрована 01.03.2021 за №4463/5.
Відповідачем не заперечується, що позивач віднесений до кола осіб, що мають право на списання недоїмки, штрафів та пені на підставі Закону № 592-ІХ.
Спірним питанням цієї справи є своєчасність подання позивачем заяв на виконання вимог п.9-15 Розділу VIII Закону № 2464, а саме, у період до 01.03.2021.
Як вже зазначалось судом, відповідач вважає, що ОСОБА_1 до 1 березня 2021 року не подано відповідні заяви про списання недоїмки з єдиного внеску та про зняття з обліку як платника єдиного внеску, оскільки надіслані позивачем зазначені заяви через особистий кабінет 28.02.2021 зареєстровані 01.03.2021.
Щодо вказаного суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 421.1 та п. 421.2 ст. 421 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями електронний кабінет забезпечує можливість реалізації платниками податків прав та обов`язків, визначених Податковим кодексом України та нормативно-правовими актами, що прийняті на підставі та на виконання Податкового кодексу України, шляхом, зокрема заповнення, перевірки та подання податкових декларацій, звітності до контролюючого органу, а також забезпечення взаємодії платників податків з контролюючими органами з інших питань, передбачених Податковим кодексом України, яка може бути реалізована в електронній формі засобами електронного зв`язку.
Як встановлено судом, із заявами про зняття з обліку як платника єдиного внеску, списання заборгованості та фінансових санкцій по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування як особа, яка проводить незалежну професійну діяльність (адвокат), позивач звернувся 28 лютого 2021 року, тобто в період, зазначений в пункті 9-15 Розділу VIII Закону №2464, подавши також до податкового органу звіти за формою №Д5 (річна) за період з січня 2017 року до грудня 2020 року про відсутність доходів.
Отже, саме право звернення до контролюючого органу із зазначеними заявами, було реалізовано позивачем через власний електронний кабінет платника податків.
Чинним законодавством не передбачений граничний час подання заяв платником податків через робочий власний електронний кабінет платника податків, а в п.9-15 Розділу VIII Закону № 2464 вказано про термін подання заяви - до 01.03.2021.
На підставі встановлених обставин, судом вбачається, що позивачем у повному обсязі дотримано вимоги п.9-15 розділу 8 Закону №2464 для списання суми недоїмки, оскільки ним своєчасно, у строки встановлені зазначеним п.9-15, подано до відповідача заяву про списання боргу, заяву про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітність з єдиного внеску, згідно якої відсутній дохід у період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року.
При цьому, суд зазначає, що п.9-15 встановлено вичерпний перелік підстав для відмови у списанні суми недоїмки, зокрема, якщо:
- платник податків отримав дохід (прибуток) від здійснення підприємницької та/або незалежної професійної діяльності протягом періоду з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року;
- якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником (особою) або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.
Разом з тим, відповідач відмовив у списанні суми недоїмки з підстав несвоєчасності подання позивачем заяви про списання несплачених станом на 01.12.2020 суми недоїмки за період 01.01.2017 по 01.12.2020.
Враховуючи викладене, та беручи до уваги дотримання позивачем вимог п.9-15 розділу 8 Закону №2464, суд вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено позивачу у списанні сум недоїмки з єдиного внеску за період 01.01.2017 по 01.12.2020.
Згідно з ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
При цьому, адміністративний суд, з урахуванням фактичних обставин, зобов`язаний здійснити ефективне поновлення порушених прав, а не лише констатувати факт наявності неправомірних дій/рішення. Для цього адміністративний суд наділений повноваженнями, зокрема, щодо зобов`язання відповідача вчинити певні дії, або ж прийняти рішення.
У випадку невиконання обов`язку відповідачем, за наявності визначених законом умов, у суду виникають підстави для ефективного захисту порушеного права позивача шляхом, зокрема, зобов`язання відповідача вчинити певні дії, спрямовані на відновлення порушеного права, або шляхом зобов`язання прийняти рішення.
Враховуючи, що судом встановлено дотримання позивачем вимог п.9-15 розділу 8 Закону №2464, суд вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено позивачу у прийнятті до розгляду заяви про списання сум недоїмки з єдиного внеску за період 01.01.2017 по 01.12.2020. Суд зазначає, що відповідачем вчинено дії щодо відмови у прийнятті до розгляду заяви про списання сум недоїмки з єдиного внеску за період 01.01.2017 по 01.12.2020, отже належним способом захисту прав позивача буде визнання протиправними дій Головного управління ДПС у Донецькій області щодо відмови у прийнятті до розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.02.2021 про списання сум недоїмки з єдиного внеску. Отже, зазначені позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Поряд із цим, суд не вбачає підстав для задоволення похідної позовної вимоги про зобов`язання Головне управління ДПС у Донецькій області списати з ОСОБА_1 несплачені станом на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників" суми недоїмки з єдиного внеску, а також штрафні санкції та пеню, нараховані на ці суми недоїмки як) само зайнятій особі, за період з 01.01.2017 по 31.12.2020, оскільки списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені здійснюється виключно за рішенням контролюючого органу, а не суду, у зв`язку із чим суд не може перебирати на себе функції податкового органу, що суперечило би статті 19 Конституції України, оскільки суд здійснює лише контроль легальності рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, однак не виконує за останніх їхні функції.
Із врахуванням наведеного, суд вважає належним способом захисту прав позивача буде зобов`язання податкового органу повторно розглянути заяву позивача про списання заборгованості та прийняти рішення у порядку, встановленому законом, та із врахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Як встановлено матеріалами справи та не заперечується сторонами, позивачем 28.02.2021 року було, крім іншого, через свій особистий електронний кабінет платника податків, на сайті https://cabinet.tax.gov.ua, подано заяву про зняття з обліку як платника єдиного внеску.
Суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів зняття ОСОБА_1 з обліку як платника єдиного внеску або розгляду Головним управлінням ДПС у Донецькій області вказаної заяви.
Зважаючи на наведене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління ДПС у Донецькій області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.02.2021 про зняття з обліку як платника єдиного внеску. Також, суд не вбачає підстав для задоволення вказаної позовної вимоги в іншій частині, оскільки в матеріалах справи відсутні докази залишення зазначеної заяви без розгляду.
Стосовно позовних вимог про зобов`язання Головне управління ДПС у Донецькій області зняти з обліку як платника єдиного внеску ОСОБА_1 , суд зазначає наступне.
В даному випадку, як вже було встановлено судом вище, позивач звернувся до податкового органу з заявою про зняття з обліку як платника єдиного внеску.
В той же час, суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача щодо зобов`язання відповідача зняти його з обліку як платника єдиного внеску, адже відповідно до положень абз.7 ч.1 ст.5 Закону №2464-VІ зняття з обліку платників єдиного внеску, зазначених в абзацах другому, п`ятому та сьомому пункту 1 та пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органами доходів і зборів на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, платників єдиного внеску - фізичних осіб - підприємців, - на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, після проведення передбачених законодавством перевірок платників та проведення остаточного розрахунку, а платників єдиного внеску, зазначених в абзаці шостому пункту 1 та пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", - за їхньою заявою після проведення передбачених законодавством перевірок платників, звірення розрахунків та проведення остаточного розрахунку, а платників єдиного внеску, зазначених в абзаці восьмому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - за їхньою заявою.
Крім того, наказом Міністерства фінансів України №1162 від 24 листопада 2014 року затверджено Порядок обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (надалі - Порядок №1162).
У пункті 2 Порядку №1162 зазначено, що цим Порядком визначаються питання взяття на облік, внесення змін до облікових даних та зняття з обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у територіальних органах Державної фіскальної служби України, надання контролюючим органам відомостей про зміну класу професійного ризику виробництва Фондом соціального страхування за період до 01 січня 2016 року, надання Пенсійному фонду України та фондам загальнообов`язкового державного соціального страхування даних про взяття/зняття з обліку платників єдиного внеску.
Відповідно до пункту 8 розділу IV Порядку №1162 зняття з обліку платників єдиного внеску фізичних осіб - підприємців здійснюється з урахуванням таких особливостей: процедури зняття з обліку платника єдиного внеску у контролюючому органі розпочинаються у разі надходження від державного реєстратора відомостей про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру; платник єдиного внеску (фізична особа - підприємець) знімається з обліку після проведення передбаченої законодавством перевірки, здійснення остаточного розрахунку зі сплати єдиного внеску та закриття інтегрованих карток. До реєстру страхувальників вносяться відповідні записи із зазначенням дати та причини зняття з обліку платника єдиного внеску. Датою зняття з обліку платника єдиного внеску є дата внесення запису до реєстру страхувальників. Дані про зняття з обліку платника єдиного внеску (фізичної особи - підприємця) передаються до державного реєстратора.
Зі змісту наведених положень Порядку №1162 слідує, що зняття з обліку платника єдиного внеску здійснюється з урахуванням врегульованої процедури, якій передують дії щодо проведення передбаченої законодавством перевірки, здійснення остаточного розрахунку зі сплати єдиного внеску (у разі наявності такого) та закриття інтегрованих карток.
Таким чином, суд дійшов висновку, що з огляду на вищенаведені правові норми, заявлена позивачем позовна вимога задоволенню не підлягає, позаяк зняття з обліку платника єдиного внеску законодавством віднесено до дискреційних повноважень відповідача.
З урахуванням наведеного, суд вважає належним способом захисту прав позивача буде зобов`язання податкового органу розглянути заяву позивача про зняття з обліку як платника єдиного внеску ОСОБА_1 , в порядку встановленому законом, та із врахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Згідно ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовної заяви.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до вимог ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Донецькій області (87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 44070187) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дій Головного управління ДПС у Донецькій області щодо відмови у прийнятті до розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.02.2021 про списання сум недоїмки з єдиного внеску.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Донецькій області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.02.2021 про зняття з обліку як платника єдиного внеску.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Донецькій області розглянути заяви ОСОБА_1 від 28.02.2021 про списання несплачених станом на 01.12.2020 суми недоїмки, а також штрафних санкцій і пені, нарахованих на ці суми недоїмки за період з 01.01.2017 по 01.12.2020 та про зняття з обліку як платника єдиного внеску ОСОБА_1 , в порядку встановленому законом, та із врахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 302,67 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області.
Повний текст рішення складено та підписано 05.07.2021.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Т.В.Загацька