Рішення № 98111593, 05.07.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2021
Номер справи
200/4207/21
Номер документу
98111593
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 липня 2021 р. Справа№200/4207/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Троянова О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 84500, Донецька область, м. Селидове, вул.. Героїв праці, буд. 6, код ЄДРПОУ 41247274) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій щодо відмови зарахувати до пільгового стажу в кратному обчисленні час проходження військової служби в особливі періоди з 27.03.2015 по 04.09.2015 року, з 05.09.2015 по 29.04.2018 року для призначення пенсії за віком на пільгових умовах; зобов`язання зарахувати періоди з 27.03.2015 по 04.09.2015 року, з 05.09.2015 по 29.04.2018 року мобілізації на військову службу до спеціального та пільгового стажу в потрійному розмірі; зобов`язання зарахувати до пільгового стажу періоди роботи з 09.10.2019 по 03.06.2020 року на підприємстві ТОВ «КОРУМ «ШАХТСПЕЦБУД»; зобов`язання зарахувати до страхового стажу період роботи на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП Шахта 1-3 «Новогродівська» з 01.05.2010 по 31.12.2010 року, з 01.07.2015 по 31.07.2015 року, з 01.09.2018 по 07.08.2019 року; визнання неправомірними дій та скасування рішення №2267 від 29.10.2020 року; зобов`язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за заявою від 27 жовтня 2020 року.

Ухвала Донецького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2021 року позовну заяву залишено без руху з наданням строку для усунення недоліків.

В установлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви в повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 квітня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №200/4207/21 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Витребувано у відповідача копію пенсійної справи, довідку форми ОК-5 стосовно позивача.

За правилами частини 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії. 29.10.2020 року відповідачем прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії, яким не враховано період участі в антитерористичні операції з 27.03.2015 по 04.09.2015, з 05.09.2015 по 29.04.2018 року до страхового стажу в кратному розмірі, оскільки Україну не внесено до «Переліку держав і періодів бойових дій на її території», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №63 від 08.02.1994 року, до пільгового стажу не враховано період роботи з 09.10.2019 по 03.06.2020 року на підприємстві ТОВ «Корум Шахтспецбуд», оскільки відсутня довідка про підземні спуски або договір підряду, до страхового стажу не зараховано періоди роботи на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП Шахта 1-3 «Новогродівська» з 01.05.2010 по 31.12.2010 року, з 01.07.2015 по 31.07.2015 року, з 01.09.2018 по 07.08.2019 року, оскільки відсутні відомості про сплату щомісячних внесків. Позивач вважає спірне рішення протиправними, просив задовольнити позовні вимоги.

Відповідачем через канцелярію суду у встановлені судом строки, надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просив суд просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що період прийняття безпосередньої участі в антитерористичної операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 27.03.2015 по 04.09.2015 року та з 05.09.2015 по 29.04.2018 року немає можливості зарахувати до страхового стажу у кратному розмірі, а саме - один місяць служби за три місяці, оскільки Україну не внесено до «Переліку держав і періодів бойових дій на її території», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №63 від 08.02.1994 року; до пільгового стажу не зараховано період роботи з 09.10.2019 по 03.06.2020 року на підприємстві ТОВ «Корум Шахтспецбуд», оскільки відсутня довідка про підземні спуски з шахти, на якій працював заявник в цей період, або договір підряду; до страхового стажу не зараховано період роботи на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП Шахта 1-3 «Новогродівська» з 01.05.2010 по 31.12.2010 року, з 01.07.2015 по 31.07.2015 року, з 01.09.2018 по 07.08.2019 року, оскільки відсутні відомості про сплату щомісячних внесків за ці періоди до ДПС України. За таких обставин відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку за нормами ч. 3 ст. 114 Закону України №1058 у зв`язку з відсутністю пільгового стажу.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянином України (паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Новогродівським МВ УМВС України в Донецькій області 06 березня 2000 року) та особою, що претендує на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. (а.с. 27)

Відповідач - Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 41247274) є суб`єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.

Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).

27.10.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії.

Як вбачається з наявних матеріалів справи, до зазначеної заяви позивачем для призначення пенсії управлінню також надані наступні документи: трудова книжка серії НОМЕР_3 від 14.03.2000 року, диплом від 03.06.1992 року серії НОМЕР_4 , військовий квиток від 06.05.2015 року серії НОМЕР_5 , довідка, що підтверджує пільговий характер роботи, видана ДП «Селидіввугілля» ВП Шахта 1-3 «Новогродівська» №26/309 від 16.07.2019, №26/47 від 29.01.2020, довідка, що підтверджує пільговий характер роботи, видана ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» №399 від 25.09.2020, довідка про підземні спуски, видана ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» №162 віл 24.07.2019, №207 від 04.09.2020, №210 від 04.10.2020, №599 від 25.09.2020, виписки з наказу про атестацію робочих місць, видана ДП «Селидіввугілля» ВП Шахта 1-3 «Новогродівська» №26/309 від 16.07.2019, №26/47 від 29.01.2020, історична довідка, видана ДП «Селидіввугілля» ВП Шахта 1-3 «Новогродівська» №26/309 від 16.07.2019, №26/47 від 29.01.2020, довідка, що підтверджує пільговий характер роботи, видана ТОВ «Корум «ШАХТСПЕЦБУД» №3-0417 від 07.10.2020, довідка про підземні спуски, видана ТОВ «Корум «ШАХТСПЕЦБУД» №3-0412 від 07.10.2020, накази про атестацію робочих місць №176 від 21.04.1997, №1166к від 16.04.2002, довідка №11/7200 від 01.09.2020, №11/7201 від 02.09.2020, посвідчення УБД серії НОМЕР_6 від 25.11.2015.

Судом на підставі даних трудової книжки позивача (серії НОМЕР_3 від 14.03.2000 року) встановлено, що ОСОБА_1 працював на ВП Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» з 12.05.2008 року по 26.03.2015, та з 13.03.2019 по 07.08.2019 року, а саме:

- на підставі наказу №83к від 15.05.2008 року прийнято підземним електрослюсарем 5 розряду з повним робочим днем на шахті;

- на підставі наказу №1742 від 01.10.2008 року переведено машиністом підземних установок 3 розряду з повним робочим днем на шахті на дільницю з ремонту та експлуатації стаціонарного обладнання №1;

- на підставі наказу №558 від 27.03.2015 року призвано на військову службу у зв`язку з оголошенням часткової мобілізації на особливий період;

- на підставі наказу №781 від 14.03.2019 року поновлено на роботі машиніста підземних 3 розряду з повним робочим днем на шахті після проходження служби за контрактом;

- на підставі наказу №131к від 06.08.2019 року звільнено за ст. 38 КЗпП за власним бажанням. (а.с. 20-21)

Крім того, судом на підставі даних військового квитка (серії НОМЕР_5 від 06.05.2015 року) встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу з 27.03.2015 року по 12.03.2019 року. (а.с. 30-31)

Крім того, судом на підставі даних трудової книжки позивача (серії НОМЕР_3 від 14.03.2000 року) встановлено, що ОСОБА_1 працював у Товаристві з обмеженою відповідальністю «КОРУМ ШАХТСПЕЦБУД» з 09.10.2019 року по 03.06.2020 року, а саме:

- на підставі наказу №459-к від 08.10.2019 року прийнято прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею на дільницю гірничо-прохідних робіт №1 Департаменту будівельних та гірничих робіт;

- на підставі наказу №202-к від 03.06.2020 року звільнено за згодою сторін п. 1 ст. 36 КЗпП України. (а.с. 21)

Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за пільговими умовами, видана Товариством з обмеженою відповідальністю «КОРУМ ШАХТСПЕЦБУД» від 07.10.2020 року №3-0417 у період роботи з 09.10.2019 по 03.06.2020 року позивач працював на посадах, віднесених до Списку №1.

Згідно довідки №11/7200 від 01 вересня 2020 року Покровсько-Ясинуватського об`єднаного міського військового комісаріату ОСОБА_1 з 27 березня 2015 по 12 березня 2019 року проходив військову службу в лавах Збройних сил, в період з 27 березня 2015 по 04 вересня 2015 року, та з 05.09.2015 по 29 квітня 2018 року приймав безпосередню участь у складі сил і засобів об`єднаних сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях. (а.с. 25)

29.10.2021 року Селидовським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято рішення №2267 про відмову в призначенні пенсії. (а.с. 23-24)

Рішення обґрунтоване тим, що період прийняття безпосередньої участі в антитерористичної операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 27.03.2015 по 04.09.2015 року та з 05.09.2015 по 29.04.2018 року немає можливості зарахувати до страхового стажу у кратному розмірі, а саме - один місяць служби за три місяці, оскільки України не внесено до «Переліку держав і періодів бойових дій на її території», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №63 від 08.02.1994 року; до пільгового стажу не зараховано період роботи з 09.10.2019 по 03.06.2020 року на підприємстві ТОВ «Корум Шахтспецбуд», оскільки відсутня довідка про підземні спуски з шахти, на якій працював заявник в цей період, або договір підряду; до страхового стажу не зараховано період роботи на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП Шахта 1-3 «Новогродівська» з 01.05.2010 по 31.12.2010 року, з 01.07.2015 по 31.07.2015 року, з 01.09.2018 по 07.08.2019 року, оскільки відсутні відомості про сплату щомісячних внесків за ці періоди до ДПС України. Страховий стаж ОСОБА_1 складає 26 років 03 місяці 02 дні, стаж підземної роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах - 17 років 08 місяців 09 днів. За таких обставин відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку за нормами ч. 3 ст. 114 Закону України №1058 у зв`язку з відсутністю пільгового стажу.

Отже, предметом спору у даній справі є наявність правових підстав для не зарахування до страхового стажу періодів роботів на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП Шахта 1-3 «Новогродівська» з 01.05.2010 по 31.12.2010 року, з 01.07.2015 по 31.07.2015 року, з 01.09.2018 по 07.08.2019 року, у зв`язку з відсутністю відомостей про сплату щомісячних внесків за ці періоди до ДПС України; до пільгового стажу період роботи з 09.10.2019 по 03.06.2020 року на підприємстві ТОВ «Корум Шахтспецбуд», у зв`язку з відсутністю довідки про підземні спуски з шахти, на якій працював заявник в цей період, або договір підряду; до страхового стажу у кратному розмірі, а саме - один місяць служби за три місяці період прийняття безпосередньої участі в антитерористичної операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 27.03.2015 по 04.09.2015 року та з 05.09.2015 по 29.04.2018 року, оскільки України не внесено до «Переліку держав і періодів бойових дій на її території», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №63 від 08.02.1994 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до положень частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.

Закон України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.

Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Згідно норм статті 1 цього Закону громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до положень статті 5 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (надалі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.

Пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058 передбачено, що працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Нормами статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Крім того, відомості про пільговий характер роботи позивача за Списком №1 містяться в довідках, наданих позивачем разом із заявою про призначення пенсії.

Відповідно до п. 4, 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.

Пунктом 7 цього Порядку визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії. Відповідно до п. 7 параграф «б» цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком за відсутності трудової книжки мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637.

Пункт 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637 (надалі - Порядок), у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

З аналізу зазначеного, суд дійшов висновку, що використання норм постанови № 637 шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження спеціального стажу має місце лише у разі відсутності в трудовій книжці/або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників.

Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах, відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією.

Як встановлено судом, факт перебування позивача на роботах, що дають право на призначення пенсії підтверджується насамперед записами у трудовій книжці позивача.

Суд погоджується, що відповідно до частини третьої статті 44 Закону № 1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. Однак, як зазначив відповідач, провести перевірку достовірності документів не має можливості тому, що первинні документи підприємства знаходяться на непідконтрольній українській владі території.

На підставі пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року, в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1 (надалі - Порядок № 22-1) при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж.

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно норм пункту 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Відповідно до п.20 Порядку №637, в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5); у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Судом встановлено, що позивачем разом із трудовою книжкою було подано довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за пільговими умовами №3-0417 від 07.10.2020 року, відомості якої підтверджують пільговий характер роботи позивача на товаристві з обмеженою відповідальністю «КОРУМ ШАХТСПЕЦБУД» у період з 09.10.2019 по 03.06.2020 року.

Суд звертає увагу, що відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю «КОРУМ ШАХТСПЕЦБУД» зареєстровано та здійснює свою діяльність за адресою: 85004, Донецька область, м. Добропілля, пров. Будівельний, 2.

Крім того, відповідачем не надано доказів звернення до Товариства з обмеженою відповідальністю «КОРУМ ШАХТСПЕЦБУД».

Суд зауважує, що не проведення зустрічної перевірки не може позбавляти позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах.

Стосовно не зарахування до страхового стажу періодів роботів на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП Шахта 1-3 «Новогродівська» з 01.05.2010 по 31.12.2010 року, з 01.07.2015 по 31.07.2015 року, з 01.09.2018 по 07.08.2019 року, суд зазначає наступне.

Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) у період з з 01.05.2010 по 31.12.2010 року та з 01.09.2018 по 07.08.2019 року наявні відомості про суми нарахованої заробітної плати для призначення пенсії, однак відсутні відомості щодо сплати страхових внесків. Крім того, за період з 01.07.2015 по 31.07.2015 року наявні відомості про суми нарахованої заробітної плати для призначення пенсії та відомості щодо сплати страхових внесків. Відомості по спеціальному стажу у період з 01.05.2010 по 31.12.2010 року, з 01.09.2018 по 07.08.2019 року та з 01.07.2015 по 31.07.2015 року містять код підстави для обліку спецстажу - ЗПЗ014А1.

Суд звертає увагу, що страховий стаж позивача не може ставитися у залежність через невнесення даних про сплату внеску до МДЗ України з наступних підстав.

Порядок обчислення та сплата страхових внесків визначено ст. 20 Закону України № 1058-IV.

Зокрема, абз. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України № 1058-IV передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Відповідно до положень ч. 2 зазначеної статті обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Згідно з приписами ч. 10 цієї ж статті якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Статтею 106 Закону України № 1058-IV передбачено, що відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Тобто, за змістом вищезазначених норм вбачається, що обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

На підставі викладеного, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи.

Аналогічна правова позиція у подібних правовідносинах була висловлена Верховним Судом у постановах від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17, від 22 листопада 2018 року у справі № 242/4793/16-а, від 11 липня 2019 року у справі №242/1484/17, від 04 червня 2019 року у справі №235/900/17, від 27 лютого 2019 року у справі № 242/1871/17 та № 423/3544/16-а.

Стосовно не зарахування до страхового стажу у кратному розмірі, а саме - один місяць служби за три місяці період прийняття безпосередньої участі в антитерористичної операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 27.03.2015 по 04.09.2015 року та з 05.09.2015 по 29.04.2018 року, суд зазначає наступне.

Статтею 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» передбачено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Згідно п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до категорії учасників бойових дій належать в тому числі: військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Згідно абз. 2 п. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06 грудня 1991 року №1932-XII «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №667 від 22.09.2016, в редакції постанови №435 від 22.05.2019, пункт 1 абзацу 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» доповнено та визначено, що до вислуги років для призначення пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту цієї постанови зараховується один місяць служби за три місяці період під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Згідно пп.1 п.2.3 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці, зокрема період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення.

Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Отже, при призначенні пенсії та при її перерахунку передбачені пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, пільга передбачає, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям. Час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Позивач брав участь в антитерористичній операції в період з 27.03.2015 по 04 вересня 2015 та з 05 вересня 2015 по 29 квітня 2018 року, що підтверджується довідкою Покровсько-Ясинуватського об`єднаного міського військового комісаріату, отже, саме вказані періоди підлягають кратному обрахуванню.

Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду України від 05.06.2018 у справі №348/347/17, від 02.04.2020 у справі №185/4140/17 92-а/185/282/17), від 30.07.2019 у справі № 346/1454/17, від 16.06.2020 у справі №185/7049/16-а.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для зарахування до страхового та пільгового стажу спірних періодів.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з нормами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п`ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Аналізуючи вищевказане, суд дійшов висновку, що позивач при зверненні до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах надав всі необхідні документи в підтвердження такого права.

Обираючи спосіб захисту порушеного права, суд зважує на його ефективність з точки зору статті 13 "Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод" та враховує положення "Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень", прийняті Комітетом Міністрів 11.03.1980, а саме суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

Поняття дискреції міститься в пункті 1.6 Методологи проведення антикорупційної експертизи, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2010 №1380/5.

Так, дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов`язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб`єкта. Він не може і ухилятися від реалізації своєї компетенції, але і не має права виходити за її межі.

Тобто дискреційні повноваження - це законодавча встановлена компетенція владних суб`єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу і верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб`єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.

При таких обставинах по цій справі суд не може перебирати повноваження Пенсійного фонду щодо призначення позивачу пенсії.

Разом з тим, пунктом 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов може містити вимоги про зобов`язання відповідача - суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов`язання відповідача вчинити певні дії.

Отже, суд наділений повноваженнями щодо зобов`язання відповідача прийняти (вчинити) певні дії, і це прямо вбачається з пункту 4 частини 1 статті 5 та пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України.

З практики Європейського суду з прав людини слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку частково задовольнити позов ОСОБА_1 до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, шляхом визнання протиправним та скасування рішення Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 29 жовтня 2020 року №2267 про відмову в призначенні пенсії; зобов`язання Селидовського об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 27 жовтня 2020 року, зарахувавши до страхового стажу період роботи на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП Шахта 1-3 «Новогродівська» з 01.05.2010 по 31.12.2010 року, з 01.07.2015 по 31.07.2015 року, з 01.09.2018 по 07.08.2019 року, до пільгового стажу періоди роботи з 09.10.2019 по 03.06.2020 року на підприємстві ТОВ «КОРУМ «ШАХТСПЕЦБУД», до спеціального та пільгового стажу в потрійному розмірі період з 27.03.2015 по 04.09.2015 року, з 05.09.2015 по 29.04.2018 року мобілізації на військову службу.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно наявних матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до адміністративного суду було сплачено судовий збір у розмірі 908 грн.

Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач, ОСОБА_1 відповідно до п. 13 ч. 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, як учасник бойових дій.

Суд зазначає, що відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема, зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Таким чином, сума судового збору у розмірі 908 грн. може бути повернута позивачу у разі подання до суду відповідного клопотання.

У зв`язку з перебуванням судді Троянової О.В. у щорічній додатковій відпустці розгляд справи проводиться у перший робочий день.

На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-262, 293-295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 84500, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв праці, буд. 6, код ЄДРПОУ 41247274) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 29 жовтня 2020 року №2267 про відмову в призначенні пенсії.

Зобов`язати Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 84500, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв праці, буд. 6, код ЄДРПОУ 41247274) повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 27 жовтня 2020 року ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), зарахувавши до страхового стажу період роботи на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП Шахта 1-3 «Новогродівська» з 01.05.2010 по 31.12.2010 року, з 01.07.2015 по 31.07.2015 року, з 01.09.2018 по 07.08.2019 року, до пільгового стажу періоди роботи з 09.10.2019 по 03.06.2020 року на підприємстві ТОВ «КОРУМ «ШАХТСПЕЦБУД», до спеціального та пільгового стажу в потрійному розмірі період з 27.03.2015 по 04.09.2015 року, з 05.09.2015 по 29.04.2018 року мобілізації на військову службу.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення прийнято, складено в повному обсязі та підписано в нарадчій кімнаті 05 липня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Перший апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя О.В. Троянова