Рішення № 98111494, 05.07.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2021
Номер справи
200/4115/21
Номер документу
98111494
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 липня 2021 р. Справа№200/4115/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Толстолуцької М.М. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Славспецтех» (код ЄДРПОУ 40106434, місцезнаходження: 84102, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Заводська, 12а) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (код ЄДРПОУ 39816845, місцезнаходження: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Академічна, 11-1) про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 16.03.2021 року № 177765,

ВСТАНОВИВ:

Державне Товариство з обмеженою відповідальністю «Славспецтех» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 16.03.2021 року № 177765.

Щодо позиції позивача та заперечень відповідача.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Славспецтех» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 16.03.2021 № 177765.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 20 березня 2020 року на адресу ТОВ «Славспецтех» від Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки надійшла постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу від 16.03.2021 № 177765, відповідно до якої до позивача був застосований адміністративно-господарський штраф у сумі 34000,00 грн. на підставі абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Оскаржувану постанову було прийнято за результатами розгляду Акту «Проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом» від 26.01.2021 №228840, відповідно до якого було виявлено порушення – перевезення вантажу з перевищенням встановлених габаритно вагових норм без відповідного дозволу. Позивач зазначив, що з акту перевірки та довідки про результати здійснення вагового контролю неможливо виявити на яких вагах проводилось зважування, відтак відповідачем не доведено достовірності та правильності вимірювання під час зважування автомобіля, за перевищення перевезення вантажу яким без відповідного дозволу прийнято спірну постанову. Вагове обладнання не забезпечувало поосьове зважування. Позивач зауважив на недостовірності результатів вимірювання, оскільки неможливо встановити точний показник навантаження на кожну з осей транспортного засобу з сипучим вантажем, який змінює розподіл навантаження на вісі транспортного засобу у русі. Посилаючись на п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 № 1306 позивач зазначив, що рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється. Тобто, чинним законодавством взагалі заборонено перевезення подільних вантажів з перевищенням вагових параметрів автомобільними дорогами, тому дозвіл на рух такого вантажу не видається, в такому випадку може застосовуватися відповідальність у вигляді плати за проїзд, якщо при зважуванні вантажу встановлено порушення вагових параметрів, про що також зазначено у постанові Верховного Суду від 29.01.2020 у справі № 814/1460/16. Так, позивачем перевозився подільний вантаж, отже застосування до нього штрафу на підставі абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» є протиправним. Крім того, позивач зазначив, що не має відношення до здійсненого перевезення, оскільки його автомобіль перебував в оренді у іншого підприємства.

Відповідач заперечив проти задоволення зазначених вимог позивача, просив у задоволенні його позовних вимог відмовити в повному обсязі. Так, у наданому 07 травня 2021 року відзиві на позовну заяву зазначено, керуючись Законом України «Про автомобільний транспорт», Порядком №1567, на підставі направлення на перевірку від 25 січня 2021 року № 011732, співробітниками Управління Укртрасбезпеки проводилась рейдова перевірка на 620 км а/д М-14 «Одеса-Мелітополь-Новоазовськ». Відповідно до п. 3, 4 Порядку №422, був зупинений транспортний засіб марки SINOTRUK, HOWO 223257 номерний знак НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_1 . Під час проведення рейдової перевірки габаритно-вагового контролю посадові особи державної служби з безпеки на транспорті діяли у відповідності до положень Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 та Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри якого перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879. Відповідно до п. 22.5 Правила дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 № 1306 за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. За результатом перевірки встановлено перевантаження на здвоєну вісь 26,5 т при нормі 16 т. Чинним законодавством передбачено отримання дозволу за плату і в визначеному порядку при участі у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативи. Форми акту перевірки та довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю не передбачають зазначення даних про вагове обладнання. Обладнання, на якому провадилось зважування, пройшли періодичну повірку.

Ухвалою суду від 12 квітня 2021 року позовну заяву залишено без руху з наданням строку для усунення недоліків протягом 10 днів з дня отримання даної ухвали.

Ухвалою суду від 20 квітня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

З огляду на вищевикладене справа розглядається судом в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.

Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи, що суддя Толстолуцька М.М. у період з 27 квітня 2021 року по 14 червня 2021 року перебувала на лікарняному, а з 15 червня 2021 року по 30 червня 2021 року у щорічній основній відпустці справа розглянута після виходу судді з відпустки.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Славспецтех» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом 40106434, місцезнаходженням підприємства є: 84102, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Заводська, 12а.

25.01.2021 на автодорозі Одеса-Мелітополь-Новоазовськ 620 км посадовими особами відповідача у межах рейдової перевірки проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля транспортного засобу марки SINOTRUK, модель HOWO 223257 державний номер НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_1 та складено довідку № 046202 про результати здійснення габаритно-вагового контролю /а.с. 86/.

Відповідно до зазначеної довідки показники навантаження на осі автомобіля становить: 1) 9150, 2) 13280, 3) 13220, повна маса транспортного засобу – 35650 тонн. Зазначені показники відповідають талону про зважування /а.с.88/.

25.01.2021 відповідачем складено акт № 0059202 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, у якому відображено вищевказані дані та зазначено суб`єктом, що перевіряється, позивача; вантаж – щебень; вказано, що допустиме навантаження на осі – 11 та 16, фактичне - 1) 9150, 2) 13280, 3) 13220.

За результатами перевірки складено також акт № 228840 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

За змістом акту № 228840 від 26.01.2021 під час перевірки виявлено факт перевезення вантажу – суміші С5 транспортним засобом, що належить позивачу, під керуванням водія ОСОБА_1 із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху без відповідного дозволу, що є порушенням абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» /а.с. 84/.

За результатами проведеного габаритно-вагового контролю складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 25.01.2021, відповідно до якого позивачу нараховано до сплати 123,9 евро.

Водій позивача ознайомлений з актами та розрахунком, у акті вказав, що із причинами порушення згоден.

16.03.2021 відповідачем розглянуто справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт та прийнято постанову № 177765 про застосування до ТОВ «Славспецтех» адміністративно-господарського штрафу у сумі 34000,00 грн за порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» /а.с. 10/.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 5.04.2001 № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (надалі - Закон № 2344-III).

Відповідно до частини 12 статті 6 Закону № 2344-III державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Відповідно до вимог статті 33 Закону «Про автомобільні дороги» (далі - Закон № 2862-IV) рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Частиною четвертою статті 48 Закону № 2344-III визначено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 № 1306 рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

За змістом абзацу 16 частини першої статті 60 Закону № 2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Пунктом 16 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 передбачено можливість здійснення габаритно-вагового контролю під час проведення рейдової перевірки.

Здійснення габаритно-вагового контролю регламентовано Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок № 879).

Згідно з пунктами 3, 4 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції. Робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.

Відповідно до пункту 12 Порядку № 879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

За приписами пункту 13 Порядку № 879 під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.

Пунктами 16, 18 Порядку № 879 визначено, що габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль. За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення, на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.

Відповідно до пункту 23 Порядку № 879 власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.

Правила оформлення результатів перевірки та застосування адміністративно-господарських штрафів визначено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 1567.

Так, згідно пунктів 20-21 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму. У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Відповідно до пункту 25 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Згідно з пунктом 26 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

Пунктом 27 Порядку № 1567 встановлено, що у разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Відповідно до талону пересувного пункту габаритно-вагового контролю про зважування від 25.01.2021, довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 046202 від 25.01.2021 та акту № 0059202 від 25.01.2021 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів під час зважування транспортного засобу встановлено перевищення нормативно допустимого навантаження, яке склало: склало: 9150, 2) 13280, 3) 13220, повна маса транспортного засобу – 35650 тонн при нормативно допустимих значеннях навантаження на осі – 11 та 16.

Спірною постановою до позивача застосовано штраф за перевезення вантажу – суміші С5 транспортним засобом, що належить позивачу, із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху без відповідного дозволу.

Водночас, з аналізу п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 № 1306 вбачається, що чинним законодавством взагалі забороняється перевезення подільних вантажів з перевищенням вагових параметрів автомобільними дорогами, тому дозвіл на рух такого вантажу не видається, а може лише бути застосована відповідальність у вигляді плати за проїзд, якщо при зважуванні вантажу встановлено порушення вагових параметрів.

Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 29.01.2020 у справі № 814/1460/16.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Позивач зазначає, що суміш С5 є подільним вантажем, що відповідачем не заперечується.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про помилкове застосування відповідачем до позивача штрафу, передбаченого абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», за змістом якого до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм при перевезенні вантажу саме без відповідного дозволу.

Крім того, суд не приймає посилання позивача на протиправність застосування штрафу саме до нього, оскільки він у даному випадку не був перевізником, через передання ним транспортного засобу в оперативну оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «СЛАВКОМТРАНС» за договором від 17.01.2018 № 4/01-А, оскільки доказів надання цього договору відповідачу під час рейдової перевірки або під час розгляду справи про порушення, за наслідком якого прийнято спірну постанову, матеріали справи не містять.

Частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено наявності підстав для застосування до позивача штрафу на підставі абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а відтак постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу від 16.03.2021 № 177765 є протиправною та підлягає скасуванню.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що пред`явлений позов підлягає задоволенню.

Згідно з частинами 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

При зверненні до суду позивачем сплачено 2270,00 грн судового збору, який підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

З огляду на викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Славспецтех» (код ЄДРПОУ 40106434, місцезнаходження: 84102, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Заводська, 12а) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (код ЄДРПОУ 39816845, місцезнаходження: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Академічна, 11-1) про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 16.03.2021 року № 177765 - задовольнити.

Скасувати постанову Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу від 16.03.2021 № 177765.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Славспецтех» з Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки судовий збір у сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.

Повний текст рішення складено та підписано 05 липня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя М.М. Толстолуцька