Постанова № 9811133, 12.04.2010, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
12.04.2010
Номер справи
2а-248/10/2770
Номер документу
9811133
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

12.04.10Справа №2а-248/10/2770

м. Севастополь

10 год. 13 хв.

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

Судді: Водяхіна С.А.

при секретарі: Єньшиній Н.Б.

за участю представників:

позивача: Прокурора Нахімовського району м. Севастополя - Бабенко Тетяна Миколаївна службове посвідчення №615 від 27.07.2009 р. помічник прокурора Нахімовського району м. Севастополя;

заінтересованої особи: Управління Пенсійного Фонду України в Нахімовському районі м.Севастополя - Полоса Ірина Володимирівна довіреність №3 від 11.01.2010, службове посвідчення №192 від 17.05.2007р.;

відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Автотранспортне підприємство "Севмортранс" у судове засідання не зявився, повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Нахімовського району м. Севастополя в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Нахімовському районі м. Севастополя до Товариства з обмеженою відповідальністю Автотранспортне підприємство "Севмортранс" про стягнення заборгованості в розмірі 6622,40 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Нахімовського району м. Севастополя в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Нахімовському районі м. Севастополя звернувся до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю Автотранспортне підприємство "Севмортранс" про стягнення заборгованості в розмірі 6622,40 грн. Вказує, що платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ТОВ АТП “Севмортранс” згідно з ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»№ 1058-IV від 09.07.03 зобовязане було самостійно сплатити суму внесків за листопад 2009 р. у розмірі 6622,40 грн., однак у встановлений Законом строк суму внесків не сплатило та має заборгованість по страхових внесках перед Управлінням Пенсійного фонду України у Нахімовському районі м. Севастополя в розмірі 6622,40 грн.

Просить стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 6622,40 грн.

Представник Управління Пенсійного фонду України у Нахімовському районі м.Севастополя у судовому засіданні зменшила суму позову, у зв'язку с частковим погашенням відповідачем заборгованості. Повідомила, що ТОВ АТП “Севмортранс” має заборгованість по страхових внесках перед Управлінням Пенсійного фонду України у Нахімовському районі м. Севастополя в розмірі 3663,18 грн. Також вказує, що у наданих відповідачем розрахунках по сплаті внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, сума зобовязань за листопад 2009 р. склала 6622,40 грн. (в т.ч.: 33,2% - 6226,34 грн., 2% - 396,06 грн. В рахунок сплати внесків за листопад 2009р. від відповідача грошових коштів не поступало.

Після звернення прокурора Нахімовського району м. Севастополя в інтересах держави в особі УПФУ в Нахімовському районі м. Севастополя до суду з адміністративним позовом до ТОВ АТП „Севмортранс”, від останнього в рахунок погашення заборгованості за листопад 2009 року надійшло 2959,13 грн. Отже просить стягнути на користь Управління Пенсійного фонду України у Нахімовському районі м. Севастополя заборгованість в сумі 3663,18 грн.

Відповідач ТОВ АТП “Севмортранс” в судове засідання не прибув, явку уповноваженого представника не забезпечив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши інші докази в межах позовних вимог, з урахуванням зменшення ціни позову, заслухавши пояснення представника Управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м. Севастополя, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України до компетенції адміністративних судів входить розгляд спорів за зверненням суб'єктів владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Відповідності до ст. 121 Конституції України, на прокуратуру покладено представництво інтересів громадян і держави в судах у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.

Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами та заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави.

Рішенням Конституційного суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 р. визначено, що державні інтереси закріплені як Конституцією України, так і нормами інших правових актів, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає, у чому саме проявилося порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує в позовній заяві необхідність їх захисту і визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах.

Згідно ч. 2 ст. 60 КАС України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»№ 1058 від 09.07.2003 р. (далі Закон № 1058) Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду. Пенсійний фонд є самоврядною неприбутковою організацією і здійснює свою діяльність на підставі статуту, який затверджується його правлінням. Пенсійний фонд набуває статусу юридичної особи з дня реєстрації статуту в спеціально уповноваженому органі виконавчої влади.

Згідно зі 72 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»№ 1058 від 09.07.2003 р. джерелами формування коштів Пенсійного фонду є: 1) страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, крім частини внесків, що спрямовується до Накопичувального фонду; 2) інвестиційний дохід, який отримується від інвестування резерву коштів для покриття дефіциту бюджету Пенсійного фонду в майбутніх періодах; 3) кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом; 4) суми від фінансових санкцій, застосованих відповідно до цього Закону та інших законів до юридичних та фізичних осіб за порушення встановленого порядку нарахування, обчислення і сплати страхових внесків та використання коштів Пенсійного фонду, а також суми адміністративних стягнень, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за ці порушення; 5) благодійні внески юридичних та фізичних осіб; 6) добровільні внески; 7) інші надходження відповідно до законодавства.

Кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України і не підлягають оподаткуванню.

Згідно п. 1 Положення про управління Пенсійного фонду України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 р. № 212/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України. Пенсійний фонд України вносить у встановленому порядку Міністру праці та соціальної політики України пропозиції з питань формування державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, забезпечує її реалізацію.

Отже не сплата страхових внесків та фінансових санкцій сприяє несвоєчасному накопиченню коштів ПФУ, що негативно може відобразитись не своєчасності виплати пенсій, чим порушуються соціально-економічні інтереси держави.

Районні у містах управління Пенсійного фонду України, відповідно до Положення «Про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах і містах», затвердженого Постановою правління ПФУ від 30.04.2002 р. № 8-2 є органами Фонду, які відповідно до покладених на нього завдань забезпечують додержання підприємствами, установами. Організаціями та громадянами вимог законодавства про державне соціальне страхування стосовно пенсійного забезпечення; контролює надходження збору та інших платежів до Фонду застосовують, фінансові санкції, передбачені законом.

Товариство з обмеженою відповідальністю Автотранспортне підприємство „Севмортранс” зареєстровано як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в управлінні Пенсійного фонду України у Нахімовському районі м. Севастополя.

Згідно зі статтями 14, 17 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»№1058-VI від 09.07.2003 (далі Закон України № 1058-VI від 09.07.2003) підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи є страхувальниками; страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати і сплачувати, у встановлені строки та у повному обсязі страхові внески.

Пунктом 1 частини 8 Заключних положень Закону України № 1058 встановлено, що до набрання чинності Закону про спрямування частини страхових внесків у Накопичуваний фонд, страхові внески, що перераховуються до солідарної системи, сплачуються страхувальниками і застрахованими особами на умовах і в порядку, визначених Законом № 1058 і в розмірах, передбачених законом „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400 (далі - Закон України № 400) для відповідних платників збору.

Статтею 4 ст. 30 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 р. № 107-VI внесені зміни до статті 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»№ 400/97-ВР від 26.06.1997 р., та передбачено розмір страхових внесків для роботодавців підприємств, установ, організацій 33,2 % суми фактичних витрат на оплату праці працівників та 2% страхових внесків утримуються з доходу найманих робітників у вигляді заробітної плати, залежно від суми.

Статтею 20 Закону України № 1058, Розділом 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до ПФУ, затвердженої постановою правління ПФУ від 19.12.2003 р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663, встановлено, що страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати. Нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше, ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

На підставі розрахунку сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за листопад 2009 року сума нарахованих страхових внесків, що підлягають сплаті до 20.11.2009 року складає 6622,40 грн. (а.с. 5).

Згідно з ч. 2 ст. 106 Закону № 1058, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідачу була направлена вимога про сплату недоїмки № Ю 330 від 05.01.2010 р. на загальну суму боргу 22977,89 грн. станом на 31.12.2009 р. (в тому числі страхові внески за листопад 2009 року у сумі 6622,40 грн.), яку відповідач отримав згідно повідомлення про вручення поштового відправлення 11.01.2010 р., тобто вимога про сплату боргу платником узгоджена 11.01.2010 р. В рахунок сплати по вимоги коштів не надходило.

З урахуванням часткової оплати відповідачем суми заборгованості, станом на 09.04.2010 р. заборгованість складає 3663,18 грн., а саме: 3663,18 грн. внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за листопад 2009 року (33,2 %).

З огляду на зазначене, заборгованість на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у сумі 3663,18 грн. підлягає стягненню з відповідача у судовому порядку, позовні вимоги - задоволенню.

Відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України повний текст постанови складений та підписаний 19.04.2010 р.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю автотранспортного підприємства “Севмортранс” (99012, м. Севастополь, вул. Паршина, 29, код ЄДРПОУ 30394093, р/р 26009255581051 в СФ КБ Приватбанку в м. Севастополі, МФО 324935) на користь Управління Пенсійного фонду України в Нахімовському районі міста Севастополя (99001, м. Севастополь, вул. Дзігунського, 19, код ЄДРПОУ 22274979, р/р 25602705100412, р/р 25608705100513 в СМВ № 4548 ВАТ «Державний Ощадний банк України», МФО 384027) заборгованість в сумі 3663,18 грн.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України.

Постанова не набрала законної сили.

СуддяС.А. Водяхін