Постанова № 9811002, 31.05.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2010
Номер справи
2а-1942/10/2370
Номер документу
9811002
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-1942/10/2370 31.05.2010 р. м. Черкаси

09 год. 45 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Чалої А.С.,

при секретарі Журавлі В.В.,

за участю: представника позивача Ховряк А.О. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованоті

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 заборгованість зі сплати пені у сумі 304 грн. 72 коп.

Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 в порушення вимог ч. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»№ 1058-IV від 09 липня 2003 року, не сплатив до управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області заборгованість зі сплати пені нарахованої за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідач до зали судового засідання не зявився, заперечення на позов не надавав, заяву про розгляд справи без його участі на адресу суду не надіслав, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Розглянувши поданий адміністративний позов та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_2, згідно свідоцтва про державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності фізичної особи, виданого Шполянською районною державною адміністрацією Черкаської області 19.03.2003 року за № 923, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, а також є платником страхових внесків і перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області.

Внаслідок порушення норм ст. 20 Закону України № 1058, ст. 3 Закону України „Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування”, Інструкції „Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”, субєкт підприємницької діяльності ОСОБА_2 має заборгованість до управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області із нарахованої пені, про що свідчить розрахунок фінансової санкції та пені по особовому рахунку.

На підставі ч. 2 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками вважаються простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Віповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України № 1058, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу. Отже, на підставі вищевказаної статті за порушення строків сплати штрафної санкції, відповідачу нарахована пеня в сумі 304 грн. 72 коп., про що було винесено рішення № 104 від 28.04.2009 року про нарахування пені за період з 17.08.2006 року по 22.10.2008 року.

Частиною 12 ст. 106 Закону України № 1058 передбачено, що нарахування пені, передбаченої частиною дев'ятою цієї статті, починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником, або з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку перерахування (зарахування) відповідних сум, до дня їх фактичного перерахування (зарахування) банками та організаціями, які здійснюють виплату і доставку пенсій.

Згідно пункту 10.5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка зареєстрована в Мінюсті України 16.01.2004 року за № 64/8663, рішення про нарахування пені посадові особи органів Пенсійного фонду виносять одночасно з прийняттям рішення про застосування фінансових санкцій, зазначених у підпункті 9.3.2 пункту 9.3 цієї Інструкції за формою згідно з додатком 14 цієї Інструкції, яке протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається страхувальнику з повідомленням про вручення. Відповідач від отримання даного рішення відмовився, про що свідчить рекомендоване повідомлення в матеріалах справи з відміткою працівника пошти про відмову.

Відповідно до ч. 13 ст. 106 Закону № 1058-IV та п. 10.6 Інструкції визначено, що суми пені та штрафів, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обовязковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

іВідповідач рішення про нарахування пені не оскаржив, визначені в ньому суми пені не сплатив.

Причиною виникнення даного спору стало порушення відповідачем вимог пенсійного законодавства щодо сплати заборгованості зі сплати страхових внесків.

За зазначених обставин та даних до матеріалів справи доказів, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Конституційною нормою (ст.67) зобовязано страхувальників здійснювати сплату обовязкових платежів в порядку, розмірах та у строки встановлені законом.

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року № 1058-IV.

Відповідно до ст.3 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування»від 26.06.97р. № 400/97-ВР, збір на обовязкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку визначеному законодавством України.

Страхові внески до Пенсійного фонду України є цільовим загальнообовязковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому Законом № 1058-IV.

Як вбачається з наведених норм та підтверджених в матеріалах справи доказів, відповідач є платником страхових внесків до Пенсійного фонду України. Станом на день розгляду спору за відповідачем обліковується заборгованість по пені у сумі 304 грн. 72 коп.

Беручи до уваги те, що суму пені до Пенсійного фонду України у сумі 304 грн. 72 коп. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надавав, тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, , ч.2 ст. 128, ст.ст. 158-159, 161-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області (20600, Черкаська область, м. Шпола, вул. Пролетарська, 59, код 21366745) заборгованість зі сплати пені у сумі 304 (триста чотири) грн. 72 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

СуддяА.С. Чала