Рішення № 98106771, 06.07.2021, Буринський районний суд Сумської області

Дата ухвалення
06.07.2021
Номер справи
574/437/21
Номер документу
98106771
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 574/437/21

Провадження №2-о/574/39/2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2021 року м. Буринь

Буринський районний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Гука Т.Р.,

з участю секретаря судового засідання Божок В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Буринського районного суду Сумської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Буринський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, яку мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ялта, Республіка Крим, що є тимчасово окупованою територією України, померла його сестра ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина на належне їй майно. Таким чином, він є спадкоємцем другої черги за законом та для оформлення своїх спадкових прав йому необхідно подати нотаріусу свідоцтво про смерть ОСОБА_2 .

Однак, при зверненні до Буринського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) йому було відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті сестри, оскільки подане ним свідоцтво про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 , видане Ялтинським міським відділом запису актів громадянського стану Департаменту запису актів громадянського стану міністерства юстиції Республіки Крим від 27.07.2018 року не відповідає формі, визначеній наказом, Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 року №545 "Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті" зареєстрований у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за №1150/13024.

На підставі викладеного просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Сомівка Зачепилівського району Харківської області, жіночої статі, громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ялта Республіки Крим у віці 33 роки.

Ухвалою Буринського районного суду Сумської області від 05.07.2021 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Учасники справи були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, однак в судове засідання не з`явились.

В поданій до суду письмовій заяві ОСОБА_1 заявлені ним вимоги підтримав в повному обсязі та просив справу розглянути без його участі.

Від заінтересованої особи до суду надійшла заява про розгляд справи без участі її представника.

З врахуванням положень ст.223 ЦПК України, суд визнав за можливе справу розглянути у відсутності учасників справи.

Оскільки учасники справи в судове засідання не з`явились, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши обставини справи, надані докази та надавши їм належну оцінку, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Пленум Верховного Суду України в п. п. 1, 13 Постанови №5 від 31.03.1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", роз`яснив, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.

Статтею 317 ЦПК України встановлені особливості провадження у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.

Зокрема, така заява може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами тимчасово окупованої території України, визначеної Верховною Радою України.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ялта, Республіка Крим померла рідна сестра заявника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що вбачається з копій свідоцтв про народження заявника та ОСОБА_2 , копії свідоцтва про смерть ОСОБА_2 (а.с.7-9).

Листом Буринського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Конотопському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) №127/21.2-63 заявнику було відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , оскільки для підтвердження факту смерті ним було пред`явлено документ, форма якого не відповідає формі, визначеній наказом, Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 року №545 "Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті" зареєстрований у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за №1150/13024 (а.с.12).

На підтвердження факту смерті ОСОБА_2 заявником було надано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане 27.07.2018 року Ялтинським міським відділом запису актів громадянського стану Департаменту запису актів громадянського стану міністерства юстиції Республіки Крим, згідно якого ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ялта, Республіки Крим (а.с.9).

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ в Інформаційному листі "Про окремі питання застосування Закону України від 04.02.2016 №990-VIII "Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України" виклав рекомендації щодо окремих питань визнання належними та допустимими доказів на підтвердження факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, звернувши увагу, що документи, видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, як виняток можуть братися до уваги судом та оцінюватися разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку.

Не може вважатись легітимним на території України і свідоцтво про смерть особи, видане органом, який створено на тимчасово окупованій території України в порядку, не передбаченому законом України.

Документи, які видані органом, що створений на тимчасово окупованій території України у порядку, не передбаченому законами України, відповідно до частини 3 статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" від 15.04.2014 року №1207-VII (далі - Закон №1207-VII) є недійсними і не створюють правових наслідків.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону №1207-VII громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Закону №1207-VII, тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.

Згідно ч.2 ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Згідно ст.4 цього Закону органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.

Статтею 17 вказаного Закону визначено, що державна реєстрація смерті проводиться державним органом реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою чи рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Між тим, відповідно до ст.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Стаття 4 цього ж Закону передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина.

Частинами 2, 3, 4 статті 9 даного Закону встановлено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв`язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.

Згідно ч.1 ст.17 вищевказаного Закону, у разі порушення положень цього Закону, державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Враховуючи викладене, оскільки факт смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ялта, Автономної Республіки Крим знайшов своє підтвердження під час судового розгляду та будь-яких даних, які б його спростовували судом не встановлено, а також враховуючи, що встановлення даного факту має для заявника юридичне значення, так як він необхідний для реєстрації смерті його покійної сестри та оформлення спадщини, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви.

Відповідно до ч.4 ст.317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Керуючись ст. ст. 10, 13, 23, 247, 258, 259, 265, 268, 293, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, суд –

у х в а л и в:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Буринський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Сомівка, Зачепилівського району, Харківської області, жіночої статі, громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Ялта, Автономної Республіка Крим у віці 33 років.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Копію судового рішення невідкладно надіслати до Буринського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) для державної реєстрації смерті ОСОБА_2 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Буринський районний суд Сумської області (а з початком функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до Сумського апеляційного суду) шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ч. 4 ст. 317 Цивільного процесуального кодексу України оскарження рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, не зупиняє його виконання.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (місце проживання: 41730, Сумська область, Конотопський район, с. Михайлівка, РНОКПП: НОМЕР_2 ).

Заінтересована особа: Буринський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (місцезнаходження: 41700, Сумська область, м. Буринь, вул. Першотравнева, 1, ЄДРПОУ: 22598038).

Повне судове рішення складено 06.07.2021 року.

Суддя Т.Р. Гук