Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а-1009/10/1970
"25" травня 2010 р. Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої Подлісної І.М.
при секретарі Калиняк О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті
Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом
Управління служби безпеки в Тернопільській області до
Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції про
Скасування податкових повідомлень рішень
в с т а н о в и в:
Управління служби безпеки в Тернопільській області звернулось до адміністративного суду з адміністративним позовом до Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень рішень № 0008001706/068429 від 17 листопада 2009 року, № 00079817066/06430 від 13 листопада 2009 року, № 0007991706/068431 від 17 листопада 2009 року, посилаючись на те, що 02 листопада 2009 року працівниками Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобовязання по ресурсних (рентних) та неподаткових платежах Управління служби безпеки в Тернопільській області за період з 14.04.2005 р. по 21.11.2008 р., якою було виявлено порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання та за результатами якої було винесено оспорювані рішення. Оскільки вказані рішення є незаконними і не відповідають нормам ст.. 15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», просять їх скасувати.
В суді представник позивача Управління служби безпеки в Тернопільській області позовні вимоги підтримав повністю, просив їх задоволити, податкові повідомленні рішення Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції у місті Тернополі № 0008001706/068429 від 17 листопада 2009 року, № 00079817066/06430 від 13 листопада 2009 року, № 0007991706/068431 від 17 листопада 2009 року скасувати.
Представники відповідача Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції позов не визнали, проти його задоволення заперечили та пояснили, що застосування податковим органом штрафних санкцій та їх розмір є обґрунтованими, а оспорювані податкові повідомлення рішення прийняті з дотриманням вимог чинного законодавства.
Суд, заслухавши пояснення сторін, свідка проаналізувавши та дослідивши матеріали справи, вважає, що вказаний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Управління служби безпеки в Тернопільській області з 27.01.1992 р. перебуває на обліку в податковій інспекції, як платник податків, зборів (обовязкових платежів) та подає податкові декларації, на підставі яких здійснює нарахування та сплату податків і зборів.
Згідно п.п. 2.1.4. п. 2.1, пп. 2.3.1. п. 2.3. ст. 2 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (далі Закон 2181) контролюючим органом стосовно сплати податків є податкові органи, які уповноважені здійснювати заходи з погашення податкового боргу.
Тернопільська обєднана податкова інспекція, як контролюючий орган, що здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та погашення податкових зобовязань 02 листопада 2009 року провела невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобовязання по ресурсних (рентних) та неподаткових платежах Управління служби безпеки в Тернопільській області за період з 14.04.2005 р. по 21.11.2008 р., за результатами якої було складено акт № 9857/17-06/20001705 від 02 листопада 2009 року.
Вказаною перевіркою було встановлено порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання по збору за забруднення навколишнього природного середовища, за результатами розгляду даного акту перевірки Тернопільською обєднаною державною податковою інспекцією у місті Тернополі були прийняті податкові повідомлення - рішення № 0008001706/068429 від 17 листопада 2009 року, яким нараховано 50 грн. 03 коп. штрафу за затримку на 21 день граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання по збору за забруднення навколишнього природного середовища, № 00079817066/06430 від 13 листопада 2009 року, яким нараховано 1 грн. 16 коп. штрафу за затримку на 85 днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання по податку з юридичних осіб власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, № 0007991706/068431 від 17 листопада 2009 року, яким нараховано 573 грн. 50 коп. штрафу за затримку на 4 дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання по податку з юридичних осіб власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Вказані податкові повідомлення - рішення Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції у місті Тернополі були винесені на підставі Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ, який передбачає відповідальність за несплату узгодженої суми податкового зобовязання протягом граничних строків, яка встановлена п.п. 17.1.7, п. 17.1, ст.. 17 цього закону.
П.п. 17.1.7, передюбачає, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1- 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Ст. 15.1. Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ, визначено строки давності та їх застосування, зокрема у п.п. 15.1.1. вказано, що за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Судом встановлено, що при проведенні перевірки по сплаті податку з власників транспортних засобів податковим органом зафіксовано факт, що при граничному терміні сплати податку:
-16.01.2005 р. в сумі 1888 грн. 30 коп. його було сплачено 19. 01.2005 р.;
- 16.01.2006 р. в сумі 1906 грн. 90 коп., його було сплачено 19.01.2006 р.;
- 14.04.2005 р. в сумі 1939 грн. 80 коп., його було сплачено 18.04.2005 р.;
- 14.04.205 р. в сумі 0,25 грн. його було сплачено 21.06.2005 р.;
- 14.07.2005 р. в сумі 02 грн. 75 коп. його було сплачено 07.10.2005 р.;
- 16.10.2005 р. в сумі 02 грн. 80 коп. його було сплачено 19.12.2005 р.
Також при проведенні перевірки по сплаті збору за забруднення навколишнього природного середовища податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин податковим органом зафіксовано факт, що при граничному терміні сплати податку:
-22.05.2006 р. в сумі 94 грн. 40 коп. його було сплачено 25. 05.2006 р..
Таким чином судом встановлено, що податковим органом було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобовязання по ресурсних (рентних) та неподаткових платежах Управління служби безпеки в Тернопільській області за період з 14.04.2005 р. по 21.11.2008 р., хоча в акті перевірки відображено порушення та нараховано штрафні санкції за період, який не перевірявся, зокрема січень 2005 року.
Оскільки відповідно до ст. 15.1. Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податковий борг може бути стягнутий протягом наступних 1 095 календарних днів від дня узгодження податкового зобовязання, податковим органом при винесені оспорюваних податкових повідомлень рішень про стягнення штрафних санкцій безпідставно даний строк не було застосовано.
При цьому суд не приймає до уваги твердження представника відповідача про те, що визначений п.п. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ термін давності стосується лише податкових зобовязань, які визначають податкові органи у випадках передбачених п.п. 4.2.2, п. 4.2 ст. 4 цього закону, а норма цього закону не передбачає застосування строку давності 1095 днів у разі нарахування штрафних санкцій по п.п. 17.1.7, п. 17.1, ст.. 17 цього закону за порушення граничних термінів сплати узгоджених сум податкового зобовязання.
Оскільки строки давності, визначені п.п. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ, поширюються на застосування штрафних санкцій згідно п.п. 17.1.7, п. 17.1, ст.. 17 цього закону, то податковий борг, щодо якого минув строк давності, встановлений законом у т.ч. пеня та нараховані штрафні санкції підлягають списанню, як безнадійний борг.
Крім того судом приймається до уваги посилання представника позивача на те, що Управління служби безпеки в Тернопільській області є бюджетною організацією, фінансування якої здійснюється по мірі надходження коштів на певні цілі із Державного бюджету України. На час настання граничних термінів сплати спірних платежів такі кошти на рахунку УСБУ в Тернопільській області були відсутні, про що свідчить довідка № 12223/176-1511 від 17.05.2010 року видана управлінням національного банку України в Тернопільській області, щодо отримання позивачем бюджетних асигнувань від головного розпорядника коштів в січні та квітні 2005 року.
За вказаних обставин судом встановлено, що позовні вимоги позивача є підставними та такими, що підлягають до задоволення, а податкові повідомлення - рішення Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції у місті Тернополі № 0008001706/068429 від 17 листопада 2009 року, № 00079817066/06430 від 13 листопада 2009 року, № 0007991706/068431 від 17 листопада 2009 року до скасування.
керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163 КАС України,
Законом України «Про порядок погашення зобовязань
платників податків перед бюджетами та державними
цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ, Законом
України «Про державну податкову службу в Україні»№
509-Х11 від 04.12.1990 р., суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задоволити. Податкові повідомлення - рішення Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції у місті Тернополі № 0008001706/068429 від 17 листопада 2009 року, № 00079817066/06430 від 13 листопада 2009 року, № 0007991706/068431 від 17 листопада 2009 року скасувати.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження або апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддяПодлісна І.М.
копія вірна
СуддяПодлісна І.М.