Постанова № 9810458, 10.06.2010, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2010
Номер справи
12517/09/1570
Номер документу
9810458
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а-12517/09/1570

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2010 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Колесниченко О.В.,

при секретарі Болотовій К.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом Березівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб у сумі 11 531,29 грн. та по єдиному податку в сумі 987,06 грн.,-

В С Т А Н О В И В :

Березівська міжрайонна державна податкова інспекція Одеської області звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб у сумі 11 531,29 грн. та по єдиному податку в сумі 987,06 грн. Свої вимоги позивач обґрунтовує порушенням відповідачем п. 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва» від 03.07.1998 року №727/98 шляхом не сплати у встановлені терміни узгодженої суми податкового зобовязання та порушення ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» шляхом не сплати податку з доходів фізичних осіб.

Позивач був належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, однак в судове засідання не з'явився, проте надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач був належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, однак на неодноразові вимоги суду в судове засідання не з'явився, письмових доводів та заперечень проти позову по суті заявлених вимог не надав, у звязку з чим справа розглядається за наявними матеріалами в порядку, передбаченому ст. 128 КАС України.

Розглянувши подані сторонами по справі документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів справи, 26.03.2007 року Березівською районною державною адміністрацією Одеської області було зареєстровано фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 за №2 529 000 0000 001409 за адресою: АДРЕСА_1.

Відповідач був взятий на облік в Березівській міжрайонній державній податковій інспекції Одеської області 28.03.2007 року за №3107, що підтверджується довідкою Березівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області від 28.03.2007 року №509.

15.12.2008 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до Березівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області із заявою на право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2009 рік за видом діяльності допоміжна діяльність в сфері фінансування і страхування, операції з нерухомістю, роздрібна та оптова торгівля автомобілями.

25.12.2008 року фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 було отримано свідоцтво про сплату єдиного податку на 2009 рік Серії НОМЕР_2.

Відповідно до положень ст. 1 та ст. 2 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" від 3 липня 1998 року N 727/98 суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень, мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.

У відповідності з п. 2 Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29.10.1999 р. №599 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.11.1999р. №752/4045, підставою для видачі Свідоцтва є подання суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою письмової заяви згідно з додатком 1 до цього Порядку та платіжного документа (квитанція, копія платіжного доручення з відміткою банківської установи) про сплату (перерахування) єдиного податку за період не менше ніж календарний місяць. Заява має бути подана не пізніше ніж за 15 днів до початку кварталу, з якого він обирає спосіб оподаткування доходів за єдиним податком за умови сплати всіх установлених податків та обов'язкових платежів, термін сплати яких настав на дату подання заяви.

Згідно ч. 2 п. 2 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" від 3 липня 1998 року N 727/98 ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.

Як вбачається з матеріалів справи, ставка єдиного податку, яку повинен був сплачувати відповідач, складала 200 грн. на місяць на підставі рішення Степанівської сільської ради №168-V від 03.12.2007 року «Про затвердження ставок єдиного податку».

У відповідності до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів) і сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Згідно ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу» №509-ХІІ від 04.12.1990 року державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів).

Пунктом 2 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" від 3 липня 1998 року N 727/98 передбачено, що суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.

В свою чергу, згідно ч. 2 ст. 5 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" від 3 липня 1998 року N 727/98 суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.

Проте в порушення вищенаведених вимог Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", відповідач не сплатив в установлені терміни єдиний податок, внаслідок чого за відповідачем утворилась заборгованість по єдиному податку, яку фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 у добровільному порядку погашено не було.

Крім того, за відповідачем рахується податковий борг по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 11 531,29 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, 09.06.2009 року працівниками Березівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області була проведена виїзна планова документальна перевірка фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 26.03.2007 року по 31.03.2009 року, в ході якої було встановлено порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 ст. 13, 14 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» та ст. ст. 4, 7, 8, 16, 20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», у звязку з чим фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 було донараховано до сплати податку з доходів фізичних осіб у сумі 11 531,29 грн.

За результатами документальної перевірки був складений акт перевірки №736/17-00/НОМЕР_1 від 09.06.2009 р.

На підставі складеного акту перевірки №736/17-00/НОМЕР_1 від 09.06.2009 р. Березівською міжрайонною державною податковою інспекцією Одеської області було прийнято податкове повідомлення-рішення №0003421701/0 від 09.07.2009 р. на суму 11 531,29 грн., яке було направлено відповідачу 11.07.2009 року рекомендованим листом.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 р. №1251-XII платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 зазначеного Закону платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Підпунктом 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо, зокрема, дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

Згідно п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Згідно п.п. 5.2.1. та 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.

Доказів оскарження податкового повідомлення-рішення №0003421701/0 від 09.07.2009 р. на суму 11 531,29 грн. відповідачем до суду надано не було, що свідчить про те, що визначена сума податкового зобовязання вважається узгодженою.

У відповідності до п.п. 5.4.1. п. 5.3 ст. 5 Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно з пп.3.1.1 ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

У відповідності до п. 11 ч. 1 ст. 10 «Про державну податкову службу в Україні» від4 грудня 1990 року N 509-XII Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, такі функції: подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

З огляду на викладене, приймаючи до уваги не сплату відповідачем в установлені терміни єдиного податку, порушення ним Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", не сплату податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб у сумі 11 531,29 грн. Березівська міжрайонна державна податкова інспекція Одеської області звернулась до суду з позовною заявою про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб у сумі 11 531,29 грн. та по єдиному податку в сумі 987,06 грн..

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу “Підстави для звільнення від доказування”.

На думку суду, наявність та розмір заборгованості фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 по податку з доходів фізичних осіб у сумі 11 531,29 грн. та по єдиному податку в сумі 987,06 грн.. підтверджується обґрунтованим розрахунком суми заборгованості, доданим до позовної заяви. Доказів щодо сплати заборгованості відповідачем з дотриманням приведених вище вимог ст.ст. 69 - 71 КАС України під час розгляду даної справи до суду представлено не було.

Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку щодо правомірності, обґрунтованості заявленого державною податковою інспекцією Березівською міжрайонною державною податковою інспекцією Одеської області позову та наявності підстав для його задоволення.

Керуючись ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року N 1251-XII, п. 2 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" від 3 липня 1998 року N 727/98, ст.ст. 4, 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ, ст. 10 «Про державну податкову службу в Україні», ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159 - 164, 167, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов Березівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб у сумі 11 531,29 грн. та по єдиному податку в сумі 987,06 грн. задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 /АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, р/р 26003114735900 в АКБ «Укрсиббанк», МФО 351005/ на користь держави / р/р 33213801700135, одержувач платежу УДК в Березівському районі, код одержувача 23214726, банк одержувача ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код платежу 5011010200/ заборгованість по податку з доходів фізичних осіб у сумі 11 531,29 грн. /одинадцять тисяч пятсот тридцять одну грн. 29 коп./.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 /АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, р/р 26003114735900 в АКБ «Укрсиббанк», МФО 351005/ на користь держави / р/р 34213379700150, одержувач платежу УДК в Березівському районі, код одержувача 23214726, банк одержувача ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код платежу 8516050206/ заборгованість по єдиному податку в сумі 987,06 грн. /девяносто вісімдесят сім грн. 06 коп./.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а також подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею 10.06.2010 року. Суддя О.В. Колесниченко

10 червня 2010 року