
Справа № 750/984/21
Провадження № 2-а/750/62/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 липня 2021 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова в складі:
суддіСупруна О.П.,секретарОлефіренко Е.О.,за участюпредставника позивача - адвоката Шевченка О.А., представника відповідача - Шелеста С.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 750/984/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Чернігівській області про скасування постанови,
в с т а н о в и в :
03.02.2021 позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить скасувати винесену головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Чернігівській області Куцибою Ю.М. постанову від 22.01.2021 №875ДК/0007По/08/01/-21 про закриття справи про притягнення директора ПП «Городнянські аграрні інвестиції» ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та закрити справу про адміністративне правопорушення.
Позивач вважає, що оскаржувана постанова складена не уповноваженою особою, яка перевищила надані їй повноваження; з порушенням встановлених Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі за текстом - КУпАП) строку та порядку складання протоколу про адміністративне правопорушення та без належних і допустимих доказів вчинення правопорушення.
Ухвалою судді Деснянського районного суду м. Чернігова від 05.02.2021 вищевказану справу передано за підсудністю на розгляд Чернігівського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2021 року справу передано за підсудністю Деснянському районному суду м. Чернігова.
Ухвалою судді Деснянського районного суду м. Чернігова від 09 червня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та призначено для розгляду по суті на 22.06.2021.
22.06.2021 відповідач подав відзив, в якому зазначив, що ПП «Городнянські аграрні інвестиції» здійснено самовільне зайняття земельної ділянки державної власності на загальній площі 8,4790 га, чим порушено вимоги ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України; протокол про адміністративне правопорушення та оскаржувана постанова складені у відповідності до вимог статті 251 КУпАП та підписані повноважною особою - головним спеціалістом відділу контролю за використанням охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському. Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові управління контролю за використанням та охороною земель - державним інспектором; листом від 12.01.2021 № 875/ДК/0093/04/01-21 ОСОБА_1 було запропоновано прибути на 09-00 годину 18.01.2021 до Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області.
22.06.2021 оголошено перерву в судовому засіданні до 05.07.2021, у зв`язку із закінченням процесуального часу.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні.
Позивач до суду не з`явився, про час і місце розгляду справи оповіщений, про причини неявки не повідомив.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
У судовому засіданні встановлено, що 18.12.2020 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель на території Чернігівської області, головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкінському, Чернігівському районах та м. Чернігові управління контролю за використанням та охороною земель ОСОБА_2 за участю інженера-землевпорядника І категорії ДП Чернігівського науково-дослідного та проектного інституту землеустрою ОСОБА_3 складений акт № 875-ДК/329/АО/10/01-20 обстеження земельної ділянки. Згідно акта, у зв`язку з необхідністю визначення розміру шкоди внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки 56,3949 га, проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться на території Ваганицької сільської ради Городнянського району Чернігівської області. Площа, на якій вчинено правопорушення, складає 2,9292 га. До акта додано схему розташування земельної ділянки (а.с. 19-21).
22.01.2021 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель на території Чернігівської області, головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкінському, Чернігівському районах та м. Чернігові управління контролю за використанням та охороною земель ОСОБА_2 складений протокол № 875-ДК/07П/07/01/-21 про адміністративне правопорушення, за змістом якого в ході перевірки було обстежено земельну ділянку сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 7421481600:04:000:0897, площею 12,7344 га, яка відповідно до відомостей Державного земельного кадастру належить до земель запасу Ваганицької сільської ради Городнянського району Чернігівської області, які не передані у власність (користування), із залученням інженера- землевпорядника ДП Чернігівського науково-дослідного та проектного інституту землеустрою ОСОБА_3 . За допомогою приладу South S660 № S66165123173390 було встановлено, що зазначена земельна ділянка на площі 8,4790 га використовується для вирощування кукурудзи без будь-яких на те правових підстав. Земельні ділянки, які перебувають у спільному масиві із земельною ділянкою з кадастровим номером 7421481600:04:000:0897 перебувають, відповідно до даних Державного земельного кадастру, в оренді СТОВ «Верес». Керівником ОСОБА_4 надано пояснення, що в даному масиві орендовані земельні ділянки також находяться ПП «Городнянські аграрні інвестиції», земельну ділянку з кадастровим номером 7421481600:04:000:0897 підприємство СТОВ «Верес» не обробляє. Діями ПП «Городнянські аграрні інвестиції» здійснено самовільне зайняття земельної ділянки державної власності на загальній площі 8,4790 га, чим порушено вимоги cт. cт. 125, 126 Земельного кодексу України. Крім того, у ході перевірки було обстежено земельну ділянку запасу Ваганицької сільської ради, яка розташована на південній околиці с. Ваганичі та відомості про яку не внесені до Державного земельного кадастру. При обстеженні зазначеної земельної ділянки встановлено, що на ній присутні ознаки попереднього обробітку ґрунту на площі 24,4533 га, на момент обстеження зазначена ділянка фактично не використовується. У ході перевірки також обстежено земельну ділянку з кадастровим номером 7421481600:04:000:0908, яка відповідно до відомостей Державного земельного кадастру є ділянкою сільськогосподарського призначення державної форми власності, що не передана у власність (користування) та має обмеження у використанні «заказник», але використовується для вирощування кукурудзи єдиним масивом із земельними ділянками, які перебувають в оренді ПП «Городнянські аграрні інвестиції» на площі 2,9292 га без будь-яких на те правових підстав.
22.01.2021 головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянс ькому, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Чернігівській області Куцибою Ю.М. було винесено постанову № 875ДК/0007По/08/01/-21 про закриття справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за статтею 53 КУпАП та пунктом «б» частини 1 статті 211 Земельного кодексу України, у зв`язку із встановленням наявності у порушенні ознак злочину, відповідальність за який передбачено статтею 1971 Кримінального кодексу України.
За приписом частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 53-1 КУпАП самовільне зайняття земельної ділянки -тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно зі статтею 244 КУпАП (у редакції, чинній станом на час винесення оскаржуваної постанови) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов`язані з порушенням законодавства у сфері використання та охорони земель і порядку та умов ведення насінництва та розсадництва, правил технічної експлуатації самохідних сільськогосподарських машин і правил техніки безпеки під час їх експлуатації (статті 52 - 53-4, 54 - 56, 104-1, 108 та 188-5). Від імені зазначеного органу розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право: 1) головний державний інспектор сільського господарства України - штраф на громадян до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 2) головні державні інспектори сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, їх заступники - штраф на громадян до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - до п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 3) старші державні інспектори сільського господарства, державні інспектори сільського господарства - штраф на громадян до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У відповідності до пункту 1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308 (у редакції наказу Держгеокадастру від 20.02.2020 № 53), Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Згідно з абзацами 3-5 пункту 9 Положення, начальник Головного управління є Головним державним інспектором у сфері, державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у відповідній області, а його перший заступник та заступник - заступниками Головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у відповідній області. Керівники структурних підрозділів Головного управління, на яких покладено повноваження щодо виконання інспекційних функцій, є одночасно старшими державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, на відповідній території. Головні спеціалісти, які безпосередньо здійснюють державний нагляд, (контроль), є одночасно державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, на відповідній території.
Отже, головний спеціаліст відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Чернігівській області Куциба Ю.М., який виніс оскаржувану постанову, діяв поза межами своїх повноважень, оскільки посада головного спеціаліста зазначеним Положенням прирівняна до посади державного інспектора, який в силу вимог статті 244 КУпАП не має право розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені в т.ч. статтею 53-1 КУпАП, від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Крім того, абзацом восьмим пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» було вирішено ліквідувати Державну інспекцію сільського господарства, поклавши функції із здійснення реєстрації та обліку машин, державного нагляду (контролю) в частині експлуатації та технічного стану машин, функції із здійснення сертифікації насіння і садивного матеріалу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, здійснення державного контролю за якістю зерна та продуктів його переробки; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності; здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування - на Державну службу з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, функції із здійснення державного нагляду (контролю) в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів - на Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру. Територіальні органи Державної інспекції сільського господарства було ліквідовано згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30 червня 2015 року № 447.
Головний спеціаліст відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Чернігівській області Куциба Ю.М. не є ані державним інспектором сільського господарства як таким, ані посадовою особою, яка в силу службових обов`язків прирівнюється за статусом до державного інспектора сільського господарства. В силу положень статті 244 КУпАП державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель не наділений повноваженнями щодо розгляду справ про адміністративне правопорушення від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Таким чином, головний спеціаліст відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Чернігівській області Куциба Ю.М. при винесенні оскаржуваної постанови діяв поза межами своїх повноважень, що є самостійною підставою для її скасування.
Також, відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
У відповідності до положень ст. ст. 73-76 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України) належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За приписом частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вказані норми закону можна дійти висновку, що саме суб`єкт владних повноважень у випадку оскарження його рішень, дій чи бездіяльності на підтвердження їх правомірності зобов`язний надати суду належні, допустимі та достовірні докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Проте, відповідачем не надано суду будь-яких доказів самовільного зайняття вказаних в оскаржуваній постанові земельних ділянок саме ПП «Городнянські аграрні інвестиції», а не будь-ким іншим. Надані керівником СТОВ «Верес» усні пояснення посадовій особі відповідача не можуть бути доказом вчинення адміністративного правопорушення та достатньою підставою для притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно з пунктом 3 частини третьої статті 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
З огляду на викладені обставини справи та правові норми, суд дійшов висновку про протиправність дій головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Чернігівській області Куциби Ю.М. при винесенні постанови від 22.01.2021 №875ДК/0007По/08/01/-21 про закриття справи про притягнення директора ПП «Городнянські аграрні інвестиції» ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та закриття справи про адміністративне правопорушення.
Також, відповідно до вимог статті 139 КАС України на користь позивача належить стягнути судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 2, 8-10, 77, 241-246, 250, 268, 269, 271, 286 КАС України, суд
в и р і ш и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Чернігівській області про скасування постанови - задовольнити.
Постанову головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Чернігівській області Куциби Юрія Миколайовича від 22.01.2021 №875ДК/0007По/08/01/-21 про закриття справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та передачу до ГУ поліції у Чернігівській області - скасувати і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Чернігівській області на користь ОСОБА_1 454 грн 00 коп. (чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 копійок) у відшкодування сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення.
Позивач:ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Чернігівській області, місцезнаходження: пр-т Миру, 14, м. Чернігів, код ЄДРПОУ - 39764881.
Суддя