
Справа № 487/2086/21
Провадження № 2/487/1696/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.07.2021 року м. Миколаїв
Заводський районний суд м. Миколаєва в складі:
головуючого-судді А.А. Лагоди
секретаря І.А. Налиснік
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Миколаєва в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів,
ВСТАНОВИВ:
31.03.2021 року директор Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради Василенко С. звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якій просить стягнути з відповідача кошти допомог в сумі 8931 грн. 84 коп.
Позовна заява обґрунтована тим, що позивач не задекларувала заробітну плату, яку вона отримала, працюючи в Палаці творчості учнів, у розмірі 10959 грн. 83 коп. У зв`язку з тим, що відповідач надала неправдиві відомості про доходи сім`ї, виникла переплата державних коштів по допомозі малозабезпеченим сім`ям за період з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року в сумі 7861 грн. 02 коп. та по допомозі одиноким матерям за період з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року в сумі 4718 грн. 28 коп. Загальна сума заборгованості становить 12579 грн. 30 коп. ОСОБА_1 була особисто повідомлена про утворення переплати державних коштів з зазначенням періоду за який виникла переплата, суми переплати, розрахункового рахунку на який потрібно повертати кошти та періоду на добровільне виконання вимог. Кошти частково було повернуто. Станом на 30.03.2021 року сума заборгованості становить 8931 грн. 84 коп., яка на рахунок Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради не надходила.
Ухвалою суду від 18.05.2021 року відкрито спрощене провадження по справі.
Представником позивача до суду надано заяву, в якій підтримує позовні вимоги та просить розглянути справу за відсутністю представника позивача на підставі наявних доказів, що додані до позову, не заперечує проти ухвалення заочного рішення в разі неявки відповідача.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заяв та клопотань від нього до суду не надходило, відзив до суду не подано.
У зв`язку з неявкою відповідача та не надання відзиву суд вважає за можливе провести розгляд справи у відсутності сторін та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Враховуючи, що всі особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з`явились, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи і оцінивши отримані докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що відповідно до п. 33 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751 відповідно до статті 181 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до п. 34 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до п. 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 р. №250 (далі - Порядок), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до п. 3 Порядку, Для призначення соціальної допомоги уповноважений
представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; декларацію про доходи та майно; довідку про наявність та розмір земельної частки (паю). Інформація про склад сім`ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Відповідно до п. 8 Порядку, соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженого представника сім`ї, які документи повинні бути подані додатково. Орган соціального захисту населення видає уповноваженому представнику сім`ї повідомлення про прийняття заяви та документів із зазначенням дати прийняття.
Відповідно до п. 14 Порядку, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.
Середньомісячних сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, яка затвердження Мінсоцполітики, Мінекономрозвиту, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом наказом від 15.11.2001 року, №486/202/524/455/3370.
Відповідно до п. 5.1 Методики, до сукупного доходу сімей (одержувачів) входить нарахована заробітна плата.
На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан осіб від 21.03.2018 року, доданих до них відповідних документів гр. ОСОБА_1 було призначено державну допомогу одиноким матерям з 01.03.2018 року по 30.06.2018 року в сумі 1062 грн. 00 коп. щомісяця, з 01.07.2018 року по 31.08.2018 року в сумі 1129 грн. 00 коп. щомісяця.
На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларацій про доходи та майновий стан осіб від 21.03.2018 року, доданих до них відповідних документів було призначено гр. ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.03.2018 року по 30.06.2018 року в сумі 1281 грн. 86 коп. щомісяця, з 01.07.2018 року по 31.08.2018 року в сумі 1366 грн.79 коп. щомісяця.
Відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).
Відповідно до п. 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 р. №250, Виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Окрім цього, згідно Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, Про відмову в призначенні або припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей), ОСОБА_1 попереджено.
В результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що гр. ОСОБА_1 не задекларувала заробітну плату, яку вона отримала, працюючи в Палаці творчості учнів, у розмірі 10959 грн. 83 коп., в період за який обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розмірів вищезазначених допомог, а саме з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року.
Рішенням управління було зроблено перерахунок допомог та розмір допомоги одиноким матерям став з 01.03.2018 року по 30.06.2018 року в сумі 275 грн. 62 коп., з 01.07.2018 року по 31.08.2018 року в сумі 342 грн. 62 коп.; розмір допомоги малозабезпеченим сім`ям став з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року в сумі 00 грн. 00 коп.
Отже, у зв`язку з тим, що відповідач надала неправдиві відомості про доходи сім`ї, виникла переплата державних коштів по допомозі малозабезпеченим сім`ям за період з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року в сумі 7861 грн. 02 коп. та по допомозі одиноким матерям за період з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року в сумі 4718 грн. 28 коп. Загальна сума заборгованості становить 12579 грн. 30 коп.
Відповідно до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 р. №250, Якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідач належним чином повідомлена про утворення переплати державних коштів, частково кошти було повернуто. Однак, станом на 30.03.2021 року сума заборгованості становить 8931 грн. 84 коп., яка на рахунок департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради не надходила.
Згідно ч. 1 ст. 1212 Цивільного Кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Таким чином, на підставі викладеного, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню, та необхідно стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради кошти допомог в сумі 8931 грн. 84 коп.
Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2270,00 грн.
Керуючись ст. ст. 4, 10, 11, 12, 13, 76-81, 83, 141, 259, 263-265, 282, 352, 354-355 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради надміру виплачених допомог у сумі 8931 (вісім тисяч дев`ятсот тридцять одна) грн. 84 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради судовий збір у розмірі 2270,00 (дві тисячі двісті сімдесят) грн.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду м. Миколаєва безпосередньо або через Заводський районний суд м. Миколаєва протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач: Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, місцезнаходження: м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19, ЄДРПОУ: 03194499.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Суддя: А.А.Лагода