
Справа № 357/12686/20
2/357/94/21
Категорія 43
ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
01 липня 2021 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Орєхова О.І.,
за участі секретаря - Сокур О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду № 2 в м. Біла Церква цивільну справу за позовною заявою управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум субсидій,-
В С Т А Н О В И В:
В грудні 2020 року позивач управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області через електронний суд звернувся до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум субсидії, посилаючись на наступні обставини.
Відповідач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Білоцерківської міської ради та отримувала житлову субсидію.
Механізм та умови надання населенню житлових субсидій визначаються «Положенням про порядок призначення житлових субсидій», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».
Особливістю даного спору є велика кількість змін щодо механізму та умов надання населенню житлових субсидій, що були здійснені Кабінетом Міністрів України з травня 2018 року.
Пунктом 4 Положення передбачено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
У відповідності до пункту 9 Положення, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
01 травня 2015 року відповідач звернулась до управління з заявою про призначення житлової субсидії.
Особистим підписом в заяві, відповідач підтвердила, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), зобов`язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, тобто управління.
Разом з заявою про призначення житлової субсидії від 01.05.2015 року відповідачем подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
Особистим підписом в декларації відповідачем засвідчено факт усвідомлення, що в разі подання у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати, відповідачу може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі відповідачем взято зобов`язання повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.
На підставі наданих документів відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з липня 2015 року.
У відповідності до вимог Положення (в редакції чинній на момент кожного розрахунку) управлінням в автоматичному режимі (без додаткових звернень відповідача) було проведено розрахунок субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на наступні періоди.
З 01 травня 2018 року було суттєво змінено умови надання житлових субсидій.
Так, п. 9 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329) було передбачено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї, особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому, соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Разом з тим, пунктом 16 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329) було визначено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).
Так як, відповідачу субсидія надавалась на загальних підставах, то управлінням соціального захисту населення Білоцерківської міської ради на виконання п. 16 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329) було здійснено розрахунок житлової субсидії в автоматичному режимі з травня 2018 року як домогосподарству, яке отримувало житлову субсидію у попередньому сезоні та з жовтня 2018 року на опалювальний сезон.
Згідно розрахунку субсидії від 23 червня 2018 року управлінням відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з травня 2018 року по вересень 2018 року в розмірі 696,75 грн. щомісячно.
16 серпня 2018 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з липня 2018 року по вересень 2018 року у розмірі 751,44 грн. щомісячно.
17 серпня 2018 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з серпня 2018 року по вересень 2018 року у розмірі 767,40 грн. щомісячно.
З початком опалювального періоду згідно розрахунку субсидії від 15 листопада 2018 року управлінням відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року в розмірі 971,90 грн. щомісячно.
27 листопада 2018 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з листопада 2018 року по квітень 2019 року у розмірі 2167,94 грн. щомісячно.
20 грудня 2018 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з грудня 2018 року по квітень 2019 року у розмірі 2170,95 грн. щомісячно.
22 січня 2019 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з січня 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 2170,95 грн. щомісячно.
14 лютого 2019 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з лютого 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 2153,47 грн. щомісячно.
17 квітня 2019 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з квітня 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 1179,87 грн. щомісячно.
Згідно розрахунку субсидії від 26 травня 2019 року управління відповідачу з 01 травня 2016 року субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг не призначено.
21 червня 2019 року відповідачем подано заяву про припинення дії субсидії з 01 червня 2019 року у зв`язку з неповідомленням про обставини, що мали значення для визначення права на отримання субсидії.
До заяви відповідач додала копію паспорта особи зі складу домогосподарства - своєї доньки ОСОБА_2 (з відміткою про реєстрацію шлюбу).
Обов`язок щодо повідомлення про зміну обставин, які мають значення для визначення права на отримання та розміру житлової субсидії, було встановлено пунктом 16 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329) та формалізовано відповідачем особистим підписом в заяві про призначення житлової субсидії.
Управлінням встановлено, що з 01 травня 2018 року відповідачем не повідомлено про обставини, що мали значення для визначення права на отримання субсидії, а саме: не надано інформації про доходи члена сім`ї особи зі складу домогосподарства, зареєстроване місце проживання якого відмінне від адреси домогосподарства, хоча такі доходи мали бути враховані при розрахунку субсидії з 01 травня 2018 року. Не було надано інформації про гр. ОСОБА_3 - чоловіка гр. ОСОБА_2 , яка є членом домогосподарства відповідача. Відтак, доходи гр. ОСОБА_3 не були враховані при розрахунку субсидії з 01 травня 2018 року.
Згідно розрахунку субсидії від 21 червня 2019управлінням відповідачу припинено надання субсидії з 01 травня 2019 року.
30 липня 2019 року відповідачем подано заяву про перерахунок субсидії з урахуванням доходів гр. ОСОБА_3 - чоловіка гр. ОСОБА_2 .
06 серпня 2019 року згідно наданої членом домогосподарства 30.07.2019 року заяви, проведено розрахунок суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії.
Є очевидним та не потребує додаткового доведення факт неповідомлення відповідачем про обставини, що впливають на визначення права на отримання субсидії.
У відповідності до п. 125 Положення, у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.
Звертають увагу суду, що разом з правом на отримання житлової субсидії громадянин зобов`язаний дотримуватись вимог та умов її надання. В даному випадку управління виходить із презумпції знання законодавства, визначеній у статті 68 Конституції України.
Надміру виплачена сума субсидії складає 15906 гривень 63 коп.
Відповідачу було направлено повідомлення про повернення надміру наданої суми житлових субсидій від 30.08.2019 року № 9157 та № 9158 з розрахунком суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії.
Відповідачу було направлено повідомлення про повернення надміру наданої суми житлових субсидій від 11.09.2020 року № 11676.
Також, відповідачу було направлено лист від 11.09.2020 року № 11697, в якому відповідача проінформовано про можливість укладення графіку погашення надміру отриманих коштів.
Відповідачу було повторно направлено повідомлення про повернення надміру наданої суми житлових субсидій від 28.10.2020 року № 15047.
Також, відповідачу було направлено лист від 29.10.2020 року № 15114, в якому відповідача повторно проінформовано про можливість укладення графіку погашення надміру отриманих коштів.
Проте, вказану можливість відповідачем не використано, за даним фактом 01 грудня 2020 року спеціалістами управління складено відповідний акт.
Пунктом 127 Положення передбачено, що у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.
Тому просили суд стягнути з відповідача ОСОБА_1 надміру виплачену житлову субсидію в сумі 15906,63 грн. та судовий збір в сумі 2102,00 грн. (а.с. 1-8).
Ухвалою судді від 22 грудня 2020 року позовна заява Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум субсидії була залишена без руху (а.с. 45-46).
Ухвалою судді від 09 лютого 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у вищезазначеній цивільній справі. Постановлено провести розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с. 87-88).
09 квітня 2021 року за вх. № 17002 судом отримано заяву про уточнення позовних вимог, підписана начальником управління Т. Велігорською, в якій просили стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачену житлову субсидію в сумі 5213 грн. 56 коп. та витрати на оплату судового збору в розмірі 2102,00 гривень (а.с. 107-109).
В судове засідання представник позивача ОСОБА_4 , який діє на підставі довіреності № 02-30/50 від 12.02.2021 року, не з`явився, надіслав через електронну пошту заяву, отримана судом 30.06.2021 року за вх. № 30001, в якій просив розглядати справу за відсутності представника управління, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та у разі неявки в судове засідання відповідача не заперечує щодо заочного розгляду справи.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідно до ч. 5 ст. 128 ЦПК України судова повістка про виклик повинна бути вручена з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи, але не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання, а судова повістка-повідомлення - завчасно.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 130, с. 1 ст. 131 ЦПК України якщо особу, якій адресовано судову повістку, не виявлено в місці проживання, повістку під розписку вручають будь-якому з повнолітніх членів сім`ї, які проживають разом з нею. У разі відсутності адресата (будь - кого з повнолітніх членів його сім`ї) особа, яка доставляє судову повістку, негайно повертає її до суду з поміткою про причини невручення. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання або місцезнаходження, судова повістка надсилається учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, на останню відому судові адресу і вважається доставленою, навіть якщо учасник судового процесу за цією адресою більше не проживає або не знаходиться.
Також, відповідно до ч. 11 ст. 128 ЦПК України, відповідач, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликаються до суду через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дат відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик, особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи.
А тому, відповідач ОСОБА_1 повідомлялась про виклик до суду на інформаційному веб-сайті судової влади України, на 14 годину 00 хвилин 01 липня 2021 року за адресою: АДРЕСА_1 у справі про стягнення суми боргу, про що в матеріалах справи свідчить наявне оголошення (а.с. 117).
Отже, суд приходить до висновку, що відповідач ОСОБА_1 про слухання справи, яке було призначено на 01 липня 2021 року була повідомлена завчасно, у відповідності до вимог Цивільно-процесуального кодексу України.
З боку відповідача ОСОБА_1 жодних заяв та клопотань на адресу суду не надходило.
Також, не надходив і відзив на позовну заяву управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області.
Стаття 280 ЦПК України визначає, що суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Оскільки, належним чином повідомлена відповідач ОСОБА_1 не з`явилась в судове засідання, будучи належним чином повідомлена про дату, час і місце судового розгляду, не повідомивши суду про поважність причини неявки та не надала відзив і позивач не заперечує проти такого вирішення справи, а саме заочного, суд вважає за необхідним по даній справі провести заочний розгляд.
Ухвалою суду від 01 липня 2021 року постановлено провести заочний розгляд справи у вищезазначеній цивільній справі.
Згідно ч. 2 ст. 281 ЦПК України розгляд справи і ухвалення рішення проводяться за правилами загального чи спрощеного позовного провадження з особливостями, встановленими цією главою.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги позивача управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Судом встановлені фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.
Встановлено, що відповідач ОСОБА_1 року звернулась 01 травня 2015 року до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради з заявою № 940131 про призначення житлової субсидії (а.с. 54).
Механізм та умови надання населенню житлових субсидій визначаються «Положенням про порядок призначення житлових субсидій», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».
Особливістю даного спору є велика кількість змін щодо механізму та умов надання населенню житлових субсидій, що були здійснені Кабінетом міністрів України з травня 2018 року.
Пунктом 4 Положення передбачено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
У відповідності до пункту 9 Положення, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Разом з заявою про призначення житлової субсидії від 01.05.2015 року № 940131, відповідач подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с. 55).
Особистим підписом в заяві відповідач підтвердила, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), зобов`язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, тобто управління.
Також, особистим підписом в декларації відповідач засвідчила той факт, що вона усвідомлює, що в разі подання нею у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати їй може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі відповідач зобов`язалась повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.
На підставі наданих документів відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з липня 2015 року.
У відповідності до вимог Положення (в редакції чинній на момент кожного розрахунку) управлінням в автоматичному режимі (без додаткових звернень відповідача) було проведено розрахунок субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на наступні періоди.
З 01 травня 2018 року було суттєво змінено умови надання житлових субсидій.
Так, п. 9 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329) було передбачено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї, особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому, соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Разом з тим, пунктом 16 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329) було визначено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).
Так як, відповідачу субсидія надавалась на загальних підставах, то управлінням соціального захисту населення Білоцерківської міської ради на виконання п. 16 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329) було здійснено розрахунок житлової субсидії в автоматичному режимі з травня 2018 року як домогосподарству, яке отримувало житлову субсидію у попередньому сезоні та з жовтня 2018 року на опалювальний сезон.
Згідно розрахунку субсидії від 23 червня 2018 року управлінням відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з травня 2018 року по вересень 2018 року в розмірі 696,75 грн. щомісячно; 16 серпня 2018 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з липня 2018 року по вересень 2018 року у розмірі 751,44 грн. щомісячно; 17 серпня 2018 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з серпня 2018 року по вересень 2018 року у розмірі 767,40 грн. щомісячно.
З початком опалювального періоду згідно розрахунку субсидії від 15 листопада 2018 року управління відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року в розмірі 971,90 грн. щомісячно; 27 листопада 2018 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з листопада 2018 року по квітень 2019 року о розмірі 2167,94 грн. щомісячно; 20 грудня 2018 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з грудня 2018 року по квітень 2019 року у розмірі 2170,95 грн. щомісячно; 22 січня 2019 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з січня 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 2170,95 грн. щомісячно; 14 лютого 2019 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з лютого 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 2153,47 грн. щомісячно; 17 квітня 2019 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з квітня 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 1179,87 грн. щомісячно.
21 червня 2019 року відповідачем подано заяву про припинення дії субсидії з 01 червня 2019 року у зв`язку з неповідомленням про обставини, що мали значення для визначення права на отримання субсидії (а.с. 66).
До заяви відповідач додала копію паспорта особи зі складу домогосподарства - своєї доньки ОСОБА_2 , з відміткою про реєстрацію шлюбу (а.с. 67-69).
Управлінням встановлено, що з 01 травня 2018 року відповідачем не повідомлено про обставини, що мали значення для визначення права на отримання субсидії, а саме: не надано інформації про доходи члена сім`ї особи за складу домогосподарства, зареєстроване місце проживання якого відмінне від адреси домогосподарства, хоча такі доходи мали бути враховані при розрахунку субсидії з 01 травня 2018 року. Не було надано інформації про гр. ОСОБА_3 - чоловіка гр. ОСОБА_2 , яка є членом домогосподарства відповідача. Відтак, доходи гр. ОСОБА_3 не були враховані при розрахунку субсидії з 01 травня 2018 року.
Обов`язок щодо повідомлення про зміну обставин, які мають значення для визначення права на отримання та розміру житлової субсидії, було встановлено пунктом 16 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329) та формалізовано відповідачем особистим підписом в заяві про призначення житлової субсидії.
У відповідності до розрахунку, проведеного управлінням 11.03.2021 року, надміру виплачена сума субсидії складає 5213 гривень 56 коп.
У відповідності до п. 125 Положення, у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.
Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно з положеннями ч. 1 та ч. 2 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Частиною 1 ст. 1213 Цивільного кодексу України визначено, що особа, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. Враховуючи викладене, управління має усі правові підстави для звернення до суду з позовною заявою про стягнення надміру виплачених коштів субсидії, отриманих відповідачем.
Відповідачу було направлено повідомлення про повернення надміру наданої суми житлових субсидій від 30.08.2019 року № 9157 та № 9158 з розрахунком суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії (а.с. 74-75).
Відповідачу було направлено повідомлення про повернення надміру наданої суми житлових субсидій від 11.09.2020 року № 11676 (а.с. 76).
Також, відповідачу було направлено лист від 11.09.2020 року № 11697, в якому відповідача проінформовано про можливість укладення графіку погашення надміру отриманих коштів (а.с. 77).
Відповідачу було повторно направлено повідомлення про повернення надміру наданої суми житлових субсидій від 28.10.2020 року № 15047 (а.с. 78).
Також, відповідачу було направлено лист від 29.10.2020 року № 15114, в якому відповідача повторно проінформовано про можливість укладення графіку погашення надміру отриманих коштів (а.с. 79).
Проте, вказану можливість відповідачем не використано, за даним фактом 01 грудня 2020 року спеціалістами управління складено відповідний акт (а.с. 80).
Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи.
Частиною 2 статті 77 ЦПК України встановлено, що предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухвалені судового рішення.
Частинами 5, 6 статті 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
З боку відповідача ОСОБА_1 не надано до суду жодних пояснень, заперечень та відзиву щодо позовних вимог позивача, а також у відповідності до вимог ст. 81 ЦПК України жодного належного та допустимого доказу в спростування доводів позивача щодо суми стягнення.
Отже, оскільки відповідач уникає від повернення надміру виплачених сум субсидії, наданих позивачем та отриманих останньою, то суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення надміру виплачених сум субсидії є цілком обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його установленою практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно із п. 1 ч.ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на - відповідача.
Оскільки, позивачем при зверненні до суду були понесені судові витрати у сумі 2102,00 гривень, які документально підтверджені (а.с. 82), то такі витрати підлягають стягненню з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1166, 1212, 1213 ЦК України, ст.ст. 2, 5, 12, 13, 19, 76, 77, 81, 133, 141, 247, 263 - 265, 273, 274- 279, 280, 284, 289 ЦПК України, Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», суд,-
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум субсидії, - задовольнити.
Стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області надміру виплачену житлову субсидію в сумі 5213 гривень 56 копійок та судовий збір у розмірі 2102 гривень 00 копійок, а загалом 7315 гривень 56 копійок (сім тисяч триста п`ятнадцять гривень п`ятдесят шість копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення ( виклику ) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складання у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.
Позивач: управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області (адреса місцезнаходження: 09117, Київська область, м. Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, буд. 2, ЄДРПОУ: 03193643);
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 ).
Повне судове заочне рішення складено 01 липня 2021 року.
Заочне рішення надруковано в нарадчій кімнаті в одному примірнику.
СуддяО. І. Орєхов