
Лугинський районний суд Житомирської області
Справа № 281/667/17
Провадження по справі № 8-а/281/3/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 липня 2021 року смт Лугини
Лугинський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого судді Гребенюка В.В.,
за участю секретаря судового засідання Кравчук К.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засіданьу порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України у Житомирській області про перегляд за виключними обставинами постанови Лугинського районного суду Житомирської області від 27.10.2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання здійснювати перерахунок та виплати пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
12.04.2021 до суду надійшла заява ОСОБА_1 (надалі - заявник) про перегляд постанови Лугинського районного суду Житомирської області від 27.10.2017 за виключними обставинами. Заява обґрунтована тим, що рішенням Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ) у справі №3-333/2018(4498/18) визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), ч.3 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", від 28.02.1991 № 796-ХІІ у редакції в Закону України «Про внесення змін та визнання таким, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VІІІ щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
В судове засідання заявник та її представник не з`явились, подали до суду клопотання про розгляд справи за їх відсутності, просили заяву задовільнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином, про що свідчить наявне у матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Неявка заявника та інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, згідно ч. 2 ст. 368 КАС України, не перешкоджає судовому розгляду.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1055 від 16 грудня 2015 року "Про деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" було утворено Овруцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області шляхом злиття управлінь Пенсійного фонду України в Лугинському, Народицькому й Овруцькому районах Житомирської області.
Відповідно до постанови КМ України № 628 від 22.08.2018 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341) приєднано Овруцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
За Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, який здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Як визначає п. 6 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року N 1074, права та обов`язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття, а у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.
Постановою Лугинського районного суду від 27.10.2017 (справа №281/667/17) за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання здійснювати перерахунок та виплату пенсії – відмовлено.
В обгрунтування рішення суд, крім іншого, посилався на ч.3 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", від 28.02.1991 № 796-ХІІ у редакції в Закону України «Про внесення змін та визнання таким, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VІІІ.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26.03.2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Овруцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо виконання постанови Лугинського районного суду Житомирської області у справі №2а/0612/4655/11-а від 10.11.2011 року, починаючи з 23.07.2011 року по 14.09.2012 року та зобов`язано Овруцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 визначений постановою Лугинського районного суду Житомирської області у справі №2а/0612/4655/11-а від 10.11.2011 року розмір пенсії, починаючи з 23.07.2011 року по 14.09.2012 року з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2018 року скасовано, а постанову Лугинського районного суду Житомирської області від 27 жовтня 2017 pоку залишено в силі.
Відповідно до п.1 ч.5 ст.361 КАС України підставами для перегляду судових рішень у зв`язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.
Конституційний Суд України у рішенні від 07.04.2021 №1-р (ІІ) у справі №3-333/2018(4498/18) вирішив, крім іншого, визнати такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), частину третю статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року N 76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Даним рішенням також вирішено, що частина третя статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року N 76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, визнана неконституційною, втрачає чинність через три місяці з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Отже, визнане неконституційним положення ч. 3 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року N 76-VIII втрачає чинність з 07.07.2021.
Відповідно, саме з 07.07.2021 втратять чинність положення законодавства, що стали підставою для ухвалення постанови Лугинського районного суду від 27.10.2017.
За наведених обставин в задоволенні заяви наразі слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 9, 14, 241, 243, 248, 256, 294-295 361, 368, 369, пп. 15.5 п. 15 Розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України , суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України у Житомирській області про перегляд за виключними обставинами постанови Лугинського районного суду Житомирської області від 27.10.2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання здійснювати перерахунок та виплати пенсії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання її суддею.
Ухвалу може бути оскаржено до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Лугинський районний суд Житомирської області протягом п`ятнадцяти днів з складання повного судового рішення.
Повне судове рішення виготовлено 06.07.2021.
Суддя В.В. Гребенюк