
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2021 року м. Житомир
справа № 240/2177/21
категорія 109000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом керівника Бердичівської місцевої прокуратури Житомирської області, який діє в інтересах держави до Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Чорнорудську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області, про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,-
встановив:
Керівник Бердичівської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави звернувся до суду з позовом, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Вчорайшенської сільської ради щодо невжиття заходів з оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 2,5 га в с.Нова Чорнорудка Ружинського району Житомирської області та перебуває в користуванні Чорнорудської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області;
- зобов`язати Вчорайшенську сільську раду вжити заходів в межах компетенції щодо оформлення права постійного користування на земельну ділянку площею 2,5 га в с.Нова Чорнорудка Ружинського району Житомирської області та перебуває в користуванні Чорнорудської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що під час вивчення стану додержання вимог земельного законодавства при використанні земель навчальними закладами, розташованими на території Ружинського району Житомирської області встановлено, що у протягом тривалого часу залишається неоформленим право постійного користування земельною ділянкою Чорнорудської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Ружинського району Житомирської області.
За інформацією відділу в Ружинському районі Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області від 09.11.2020 за №10-6-0.34-148/120-20 в користуванні Чорнорудської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області перебуває земельна ділянка площею 2,5 га. Відповідно до інформації Вчорайшенської сільської ради №2569 від 12.11.2020 документи, які посвідчують право власності на земельну ділянку площею 2,5 га, яка знаходиться в користуванні Чорнорудської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області відсутні. Заходи щодо оформлення земельної ділянки не вживались. За результатами моніторингу відомостей Публічної кадастрової карти України підтверджено, що на даний час питання щодо розробки земельно - технічної документації залишається не вирішеним, правовстановлюючі документи на земельну ділянку Чорнорудської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області станом на момент подачі позову не розроблено та не видано.
Таким чином, Бердичівською місцевою прокуратурою встановлено, що станом на момент звернення до суду на земельну ділянку площею 2,5 га, яка знаходиться у користуванні вказаного загальноосвітнього закладу, відсутні правовстановлюючі документи, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування зазначеного закладу та здобуття загальної освіти, що може призвести до негативних наслідків.
Згідно з ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу засобами електронного зв"язку (електронною поштою), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачем та третьою особою.
Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження у справі надіслав до суду відзив на позовну заяву за вх.№12484/21, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову.
В обґрунтування правової позиції вказує, що в бюджеті Вчорайшенської сільської ради на 2020 рік не були передбачені кошти на виготовлення документації із землеустрою на земельні ділянки під навчальні заклади, в тому числі під Чорнорудську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області, саме тому оформити зазначену документацію Вчорайшенська сільська рада не мала можливості, однак планувала передбачити зазначені вище кошти під час формування бюджету Вчорайшенської сільської ради на 2021 рік.
Так, на засіданні 3 позачергової сесії Вчорайшенської сільської ради 8 скликання, яка відбулася 22 грудня 2020 року, у бюджеті на 2021 рік Вчорайшенської сільської ради було передбачено кошти для розроблення документації із землеустрою, та проведення технічної інвентаризації нерухомого майна з метою реєстрації права комунальної власності. Сесію Вчорайшенської сільської ради 11.03.2021 прийнято рішення «Про проведення технічної інвентаризації нерухомого майна всіх закладів освіти» т.ч. Вчорайшенського дошкільного навчального закладу с.Вчорайше.
Вказує, що Вчорайшенська сільська рада докладає всіх передбачених законодавством зусиль для оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 2,5 га Чорнорудської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області.
Третя особа, письмових пояснень до суду не надіслала.
Згідно з положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.
Судом встановлено, що 23.06.1995 створено Чорнорудську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів Ружинського району Житомирської області (а.с.38).
З відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та відповідно до рішення Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області від 07.06.2018 "Про надання згоди на добровільне об"єднання територіальних громад та делегування представництва до складу спільної робочої групи" Чорнорудська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області (код ЄДРПОУ 22058661) є комунальною організацією (установою, закладом), засновником якої є Вчорайшенська сільська рада в (а.с. 32-33, 38).
Правовий статус вказаного закладу середньої освіти визначено у статуті Чорнорудської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області (далі - Статут) (а.с.15-29).
Відповідно до п.1.4. Статуту, засновником навчального закладу є Вчорайшенська об"єднана територіальна громада в особі Вчорайшенської сільської ради, яка здійснює фінансування навчального закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей.
Згідно п. 1.2 Статуту навчальному закладу встановлено наступну юридичну адресу: 13621, Житомирська область, Ружинський район, с. Нова Чорнорудка, вул.Пришкільна, 3.
У п.7.2, 7.3 та 7.5 Статуту визначено, що засновник зобов"язаний забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази, фінансування діяльності закладу здійснюється через Вчорайшенську сільську раду.
Матеріали справи свідчать, що в користуванні Чорнорудської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області перебуває земельна ділянка площею 2,5 га (а.с.13).
Відповідно до листа Вчорайшенської сільської ради №2569 від 12.11.2020, вказано, що документи, які посвідчують право власності на земельну ділянку площею 2,5 га, яка знаходиться в користуванні Чорнорудської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області відсутні. Приміщення школи перебуває на балансі Вчорайшенської сільської ради (а.с.13-14).
Враховуючи невжиття заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку загальною площею 2,5 га, що перебувають в користуванні Чорнорудської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області, позивач звернувся до суду із даним позовом в інтересах держави.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно зі статтею 80 Закону України «Про освіту» до майна закладів освіти, серед іншого, належать земельні ділянки. Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.
Відповідно до частини 1 статті 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Згідно пункту «а» частини 2 статті 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Як зазначено у частині 1 статті 123 Земельного кодексу України земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.
Статтями 125, 126 Земельного кодексу України передбачає, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до частин 1, 3 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є обов`язковою, інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Тобто, обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону. При цьому, відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням.
Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров`я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.
Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, а саме: власні - 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; та делеговані - 1) здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, 8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; 9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; 10) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
Приписами пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Положеннями частини 3 статті 66 Закону України «Про освіту» передбачено, що сільські, селищні ради відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти на відповідній території, мають право засновувати заклади освіти, реорганізовувати і ліквідовувати їх, забезпечувати їх діяльність і розвиток.
Таким чином, вищевказані норми вказують на те, що земельні ділянки під навчальними закладами мають бути належним чином оформлені та використовуватися у порядку, встановленому законодавством, інакше, це може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Відсутність правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких знаходяться навчальні заклади, створює передумови для зловживань щодо розпорядження земельною ділянкою, формує ризики для нормального функціонування навчального закладу та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушує інтереси держави у сфері охорони дитинства.
Відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористування.
У відповідності до пункту 2 частини 1 статті 89 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з бюджетів об`єднаних територіальних громад, серед іншого, належать видатки на загальноосвітні навчальні заклади.
Згідно з пункту 23 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання про розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету.
Статтею 38 Закону України «Про загальну середню освіту» від 13.05.1999 № 651-XIV передбачено, що заклад загальної середньої освіти створює науково-методичну і матеріально-технічну бази для організації та здійснення освітнього процесу.
Матеріально-технічна база закладів загальної середньої освіти, відповідно до статті 44 Закону України «Про загальну середню освіту» включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші цінності. Майно закладів загальної середньої освіти належить їм на правах, визначених законодавством України.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Вчорайшенська сільська рада є засновником Чорнорудської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області, з огляду на вказане, як майно навчального закладу Чорнорудської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, так і земельні ділянки, які знаходяться у користуванні вказаного навчального закладу перебувають у комунальній власності Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області, що не заперечується сторонами.
В свою чергу, матеріали справи свідчать, що в користуванні Чорнорудської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області перебуває земельна ділянка площею 2,5 га.
Однак в порушення вимог земельного законодавства та положень Закону України «Про освіту», правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує Чорнорудська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області, не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.
З огляду на викладене суд дійшов до висновку, що саме на відповідача покладено обов`язок щодо вжиття заходів для оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку яка перебуває у користуванні Чорнорудської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області, в порядку визначеному законодавством.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав регулює Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" №1952-IV від 01 липня 2004 року (далі - Закон № 1952-IV).
Загальними засадами державної реєстрації прав, серед інших є, зокрема обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав та внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом (ч.ч.2,4 ст.3 Закон №1952-IV).
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Частиною 1 ст.5 Закон №1952-IV передбачено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
З огляду на викладене, суд погоджується з твердженнями позивача, що відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку навчального закладу створює передумови для зловживань щодо використання земельних ділянок не за цільовим призначенням та ризики для нормального функціонування шкільної установи, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази, щодо винесення відповідачем питань про надання вказаним закладам освіти земельних ділянок на праві постійного користування на розгляд сесії, зазначеного органу місцевого самоврядування, доказів прийняття відповідних рішення не має, окрім того, дозвіл на виготовлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, замовлення проекту відводу земельних ділянок та виготовлення правовстановлюючих документів на зазначені земельні ділянки, технічна документація із землеустрою не виготовлялася, правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку не оформлювались.
Встановлено, що упродовж останніх років, Вчорайшенською сільською радою Ружинського району Житомирської області не внесено пропозиції про виділення коштів на проведення вищевказаних робіт, у тому числі і на 2018 та 2019 роки.
Доводи відповідача щодо проведення технічної інвентаризації земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти орієнтованою площею 2,5 га Чорнорудської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області, не свідчить про оформлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку у відповідності до вимог земельного законодавства та прийняття рішення про передачу її в постійне користування дошкільному навчальному закладу.
З огляду на викладене суд дійшов до висновку, що внаслідок бездіяльності Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області правовстановлюючі документи на земельну ділянку площею 2,5 га, що знаходиться в с.Нова Чорнорудка Ружинського району Житомирської області та перебуває в користуванні Чорнорудської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області до даного часу не оформлені, що є порушенням норм чинного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного суду України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу, що передбачено ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного суду України.
Зважаючи на викладені обставини справи, суд дійшов до висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені наданими суду доказами та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи положення до ч. 2 ст. 139 КАС України та відсутність судових витрат суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати по сплаті судового збору понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-
вирішив:
Позов керівника Бердичівської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави (вул.Вінницька, 23, Бердичів, Житомирська область,13300, код ЄДРПОУ 02909950) до Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області (вул.Бердичівська, 1, Вчорайше, Ружинський район, Житомирська область, 13610, код ЄДРПОУ 04344788), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Чорнорудська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області (вул.Пришкільна, буд.3, с.Нова Чорнорудка, Ружинський район, Житомирська область, 13621, код ЄДРПОУ 22058661), про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області щодо невжиття заходів з оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 2,5 га, яка знаходиться в с.Нова Чорнорудка Ружинського району Житомирської області та перебуває в користуванні Чорнорудської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області.
Зобов`язати Вчорайшенську сільську раду Ружинського району Житомирської області вжити заходи в межах компетенції щодо оформлення права постійного користування на земельну ділянку площею 2,5 га, яка знаходиться в с.Нова Чорнорудка Ружинського району Житомирської області та перебуває в користуванні Чорнорудської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено в повному обсязі 02 липня 2021 року.
Суддя А.В. Горовенко