Рішення № 98079951, 02.07.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2021
Номер справи
240/20858/20
Номер документу
98079951
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2021 року м. Житомир справа № 240/20858/20

категорія 112030400

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Токаревої М.С.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області про визнання неправомірною відмову, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом у якому просить:

- визнати відмову виконавчого комітету Управління праці, сім`ї та соціального захисту населення Бердичівської міської ради Житомирської області в призначенні - ОСОБА_1 державну соціальну допомогу у грошовій формі, як малозабезпеченій сім`ї та допомоги на дітей одиноким матерям, що постійно проживає на території України та має середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї неправомірною;

- зобов`язати виконавчий комітет Управління праці, сім`ї та соціального захисту населення Бердичівської міської ради Житомирської області призначити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу у грошовій формі, як малозабезпеченій сім`ї та допомогу на дітей одиноким матерям, що постійно проживає на території України та має середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї, починаючи з дати мого звернення (01.12. 2019 по липень 2020 року).

В обґрунтування позову вказано, що вона є матір`ю п`яти неповнолітніх дітей та до грудня 2019 року, згідно положень Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" та у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям" на неї та членів її сім`ї виплачувалася державна соціальна допомога у грошовій формі, як малозабезпеченій сім`ї, що постійно проживає на території України та має середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї та допомоги на дітей одиноким матерям. На заяву від 01.12.2019 про призначення до подальшої виплати її сім`ї, соціальної допомоги було відмовлено у призначенні вказаних видів соціальної допомоги, через відсутність паспорту громадянки України, а її пояснення, що паспорт громадянки України старого зразка серії НОМЕР_1 , дата видачі 05.08.2010 Бердичівським МРВ УМВС України в Житомирській області вилучено працівниками Бердичівського РВ УДМС України в Житомирській області, проте, в матеріалах особистої справи в управлінні праці, сім`ї та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області наявні завірені у встановленому порядку копії всіх необхідних для продовження соціальних виплат не було взято до уваги.

Справу призначено до розгляду у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи.

У встановлений судом строк відповідачем було подано відзив на позовну заяву за змістом якого просив відмовити у задоволенні позову. В обгрунтування відзиву вказано, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям та допомога на дітей одиноким матерям призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням. Для призначення державної соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї подає нові заяву та декларацію і посвідчує паспортом свою особу. При зверненні 26.12.2019, 03.01.2020 та 24.06.2020 за призначенням допомог на наступні шість місяців ОСОБА_1 для посвідчення своєї особи пред`явила посвідчення багатодітної сім`ї, так як паспорт громадянина України був нею втрачений. Спеціалістами управління було роз`яснено, що відповідно до статті 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" посвідчення багатодітної сім`ї не є документом, який посвідчує особу. Не погодившись з відмовою в призначенні допомог, ОСОБА_1 направила до УПССЗН свого представника з довіреністю, якому теж було відмовлено на підставі п. 43 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми" де чітко вказано, що документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, особисто. Посилання позивача на те, що в управлінні наявні всі копії її документів і спеціалісти могли прийняти документи і без документа який посвідчує особу є безпідставним і таким, що суперечить нормам чинного законодавства.

Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи суд дійшов наступного висновку.

З матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 01.12.2019 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області із заявою про призначення її сім`ї, як малозабезпеченій, соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім`ї та допомоги на дітей одиноким матерям.

Однак, Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області було відмовлено у призначенні вказаних видів соціальної допомоги, через відсутність у ОСОБА_1 паспорту громадянина України.

Вважаючи таку відмову протиправною позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Стаття 46 Конституції України проголошує, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Положеннями ч. 1 ст. 13 Закону України "Про охорону дитинства" від 26 квітня 2001 року №2402-III, передбачено, з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім`ях, держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-XII та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" визначені види державної допомоги сім`ям з дітьми, зокрема, допомога на дітей одиноким матерям.

Відповідно до ст. 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми визначено Постановою кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 ( надалі Порядок 1751).

За приписами п. 33, 34 Порядку 1751 визначено, що відповідно до статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

До складу сім`ї особи, яка звертається за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим рівнем, якщо такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім`єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім`ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім`ї не включаються.

Відповідно до п.43 Порядку 1751 документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, особисто.

Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" (далі - Закон №1768-III) спрямований на реалізацію конституційних гарантій прав громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.

Відповідно до статті 1 Закону №1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України (стаття 3 Закону №1768-III). При цьому, малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї (стаття 1 Закону №1768-III).

Сім`я - особи, які разом проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Права члена сім`ї має одинока особа. До складу сім`ї включаються чоловік, дружина; рідні та усиновлені діти зазначених осіб віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим, за умови що такий період не перевищує чотири місяці) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом із батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їхньому утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і доглядає за нею; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю та не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім`ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Відповідно до частини першої статі 6 Закону №1768-III державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

"Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (далі - Порядок №250).

Відповідно до п.6 Порядку №250 ( у редакції на час подання позивачем заяви), для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи:

заяву;

документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї;

декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї; до декларації не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям"; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім`ї аліменти; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених);

довідку про наявність та розмір земельної частки (паю);

довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

Інформація про склад сім`ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Форми заяви, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.

До складу сім`ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II груп або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і здійснює догляд за нею; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім`ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім`ї подає заяву і декларацію про доходи та майно.

За приписами п.8 Порядку №250 соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Аналіз наведених норм свідчить, що для призначення допомоги орган соціального захисту, який здійснює таке призначення документ, посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї, так само як і має бути встановлено та перевірено особу одинокої матері, яка має отримувати відповідну допомогу.

Суд погоджується з тим, посвідчення члена багатодітної сім`ї не є документом, який посвідчує особу упововаженого члена сім`ї, оскільки відповідно до Постанови Верховної Ради України від 26 червня 1992 року N 2503-XII "Про затвердження положень про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон" паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Відповідно до пункту 23 Порядку контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення та Державна соціальна служба.

З огляду на наведені норми законодавства суд дійшов висновку, що за відсутності у заявниці ОСОБА_1 оригіналу паспорту, що нею не заперечується відповідач був позбавлений законодавчої можливості здійснити призначення соціальних допомог на новий шестимісячний період.

Також суд вважає за необхідне вказати, що після закінчення шестимісячного строку призначення соціальної допомоги чинним законодавством передбачено подання заявником особисто нового повного пакету документів, без будь яких виключень у разі наявності у особовій справі заявника відповідних копій документів поданих при попередній зверненнях щодо призначення такої допомоги.

Крім того, слід зазначити, що наведеними нормами законодавства чітко передбачено обов`язок особистого звернення щодо призначення допомоги з відповідним повним пакетом документів, та не передбачено такого звернення через представника за довіреністю.

Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивачем не доведено обставин на яких ґрунтуються позовні вимоги, тоді як відповідачем доведено правомірність своїх дій, а тому відсутні підстави для задоволення позову.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Виконавчого комітету Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської міської ради Житомирської області (вул. Європейська, 83, м.Бердичів, Житомирська область,13306, код ЄДРПОУ 13576960) про визнання неправомірною відмову, зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.С. Токарева