Рішення № 98079891, 02.07.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2021
Номер справи
200/2179/21-а
Номер документу
98079891
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 липня 2021 р. Справа№200/2179/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Черникової А.О., розглянувши за правилами загального позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), з урахуванням уточнених позовних вимог від 12 квітня 2021 року на 20 квітня 2021 року (а.с. 51-59), в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо незастосування при перерахунку з 01.01.2018 р., з 01.01.2019 р., та з 01.01.2020 р., з підстав, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії позивача, 80% від основного розміру грошового забезпечення для визначення її основного розміру, на які позивач набув право при виході на пенсію, безпідставного заниження відповідачем основного розміру пенсії позивача до 77% грошового забезпечення при проведенні такого перерахунку;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити на підставі: відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 1622/05 від 03.03.2009 р. про нарахування, обчислення та виплати пенсії, виходячи із 80 % (абц. 4) від основного розміру грошового забезпечення на ім`я ОСОБА_1 ; повідомлення про призначення пенсії на ім`я ОСОБА_1 № 1077 від 25.12.2006 р.; довідки - перерахунку пенсії на ім`я ОСОБА_1 ПС №1920 від 23.04.2007 р.; довідки про грошове забезпечення на ім`я ОСОБА_1 № 638 станом на 13.12.2006 р., які були надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, для пенсійної справи позивача, перерахунок та виплату з 01.01.2018 р., з 01.01.2019 р., та з 01.01.2020 р., пенсії позивача, з підстав, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб", з застосуванням 80% від основного розміру грошового забезпечення для визначення основного розміру пенсії, а не 77%, як це зробив відповідач, та здійснити виплату (в найближчий виплатний період) донарахованої пенсії з 01.01.2018 р., з 01.01.2019 р., та з 01.01.2020 р. і по теперішній час з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виготовити та надати до суду довідку-розрахунок щодо сум недоплаченої різниці виходячи із 80 % грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати недораховану суму пенсії, забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум, не отриману позивачем з вини Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та виплатити її за минулий час без обмеження з нарахуванням компенсації втрати частини доходів згідно статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та статтею 3 Закону України № 2050-ІІІ.

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови та не проведення перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 05 березня 2019 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки про грошове забезпечення видану Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 04 травня 2020 року № 15/51: надбавки за роботу з таємними виробами, носіями документами ДСК, надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії, надбавки за розвідувальну та контррозвідувальну діяльність, надбавки за спеціальні завдання чи державну охорону, доплати за роботу з агентурою на конфіденційній основі, з виплатою перерахованої пенсії в 100- відсотковому від обчисленого розмірі (без застосування зменшення розміру), а також зменшення з 01 січня 2018 року розміру пенсії за вислугу років позивачу з 80 % до 77 % грошового забезпечення;

- зобов`язати відповідача здійснити з 01.04.2019 р. перерахунок, донарахування та виплати пенсії позивачу згідно довідки про розмір грошового забезпечення від 04 травня 2020 року № 15/51, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з урахуванням положень постанови КМУ 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" і обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 р. перерахунку основного розміру пенсії, та здійснити виплату у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р., з урахуванням виплачених сум;

- стягнути з відповідача виплату донарахованої суми з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з 01.04.2019 р. станом на 05.03.2019 р. і по теперішній час, з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов`язати відповідача виготовити та надати до суду довідку - розрахунок щодо сум недоплаченої різниці щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з 05.03.2019 р. і по теперішній час, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 20 грудня 2006 року був звільнений з військової служби з органів Служби Безпеки України та з 20 грудня 2006 року позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виходячи з вислуги років у розмірі 80% від основного розміру грошового забезпечення. Інвалідність встановлено з 13 грудня 2006 року довічно.

У жовтні 2020 року він дізнався, що його пенсія складає 77% від основного розміру грошового забезпечення, а з 01 січня 2018 року перерахована до 70 %. Згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2020 року у справі № 200/9044/20-а, пенсія була перерахована для виплати до 77 %. Проте, у січні 2021 року при проведенні ремонтних робіт в своїй квартирі, він виявив документи, які стосуються призначення його пенсії у 2006 році з зазначеним розміром нарахованої йому пенсії, виходячи з 80 % від основного розміру пенсії. З цим питанням він звернувся до відповідача, який 21 січня 2021 року надав відповідь, з якої позивач не отримав повної інформації. Вважає, що відповідач при перерахунку його пенсії з 70 % до 77 %, неправомірно здійснив перерахунок, зменшив його з 80 %, що призвело до втрати його доходів.

Окрім того, позивач просить зобов`язати відповідача здійснити з 01.04.2019 р. перерахунок, донарахування та виплати пенсії позивачу згідно довідки про розмір грошового забезпечення від 04 травня 2020 року № 15/51, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови КМУ 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» і обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 р. перерахунку основного розміру пенсії, та здійснити виплату у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р., з урахуванням виплачених сум.

На підставі чого просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03 березня 2021 року позовна заява залишена без руху, позивачу наданий строк для усунення недоліків позовної заяви (а. с. 26).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 березня 2021 року позовна заява прийнята до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а. с. 41-42).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05 квітня 2021 року повернуті позивачу доповнення до позовної заяви від 01 квітня 2021 року (а. с. 48).

20 квітня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якій відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі та зазначив наступне.

Позивач є одержувачем пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262) з 31 грудня 2006 року. З моменту призначення пенсії по інвалідності позивачу, якому була встановлена 2 група інвалідності виплачувалась пенсія із розміру 80 % грошового забезпечення.

З 01 січня 2012 року позивачу було змінено групу інвалідності з 2 групи на 3 групу інвалідності. Відповідно до вимог пункту «а» статті 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивачу, як інваліду 3 групи, було встановлено 60 % відповідних сум грошового забезпечення. При цьому, пенсія по інвалідності призначалась у розмірі пенсії за вислугою років відповідно до вислуги років. Так, позивач був звільнений відповідно до пункту «б» статті 67 Закону № 2262 у запас, тому розмір пенсії визначений виходячи з 50 % відповідних сум забезпечення. Загальна вислуга років позивача, становить 29 років. За кожний рік вислуги понад 20 років додається 3 % відповідних сум грошового забезпечення. До 50 % визначеного розміру грошового забезпечення додається 27 % за понаднормову вислугу років (3%*9 років). Отже, загальний відсотковий розмір пенсії позивача складає 77 % , з яких (50 % визначених пункту «а» статті 13 Закону № 2262 та понаднормові 27 %).

У відзиві відповідач зазначає, що на момент перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 (далі - Постанова № 704) відсотковий розмір пенсії позивача склав 77 % грошового забезпечення.

Вважає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки на даний час відсутні правові підстави для встановлення позивачу іншого відсоткового розміру пенсії, у зв`язку з чим просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а. с. 69-71).

20 квітня 2021 року позивач надав доповнення до позовної заяви, яким збільшив позовні вимоги до відповідача (а. с. 54- 59).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2021 року доповнення до позовної заяви, які надійшли до суду 20 квітня 2021 року залишені без руху. Позивачу наданий строк, для усунення недоліків позовної заяви (а. с. 102-103).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2021 року здійснений перехід зі спрощеного позовного провадження до загального позовного провадження та справа призначена у підготовче засідання на 17 травня 2021 року на 15-00 год. (а. с. 105).

27 квітня 2021 року позивачем подана відповідь на відзив відповідача, в якій зазначив, що поданий відзив є необґрунтованим та таким, що не підтверджується наявними матеріалами справи. Зазначив, що звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із довідкою Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 04 травня 2020 року № 15/51, але відповідач не здійснив перерахунок, чим порушив його права на отримання пенсії у повному обсязі. Позиція здійснення перерахунку узгоджується з рішенням Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у справі № 160/8324/19, у зв`язку з чим, просить задовольнити заявлені позовні вимоги у повному обсязі. (а. с. 95-100).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 травня 2021 року судом прийняті до розгляду доповнення до позовної заяви від 12 квітня 2021 року та 20 квітня 2021 року (а. с. 115-116).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2021 року за клопотанням відповідача відкладено підготовче засідання на 03 червня 2021 року на 12-00 год. (а. с. 125).

28 травня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якій відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі та зазначив, що станом на момент розгляду даної справи, законодавчо не врегульовано питання проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам Служби Безпеки України, у зв`язку зі скасуванням пунктів 1, 2 постанови КМУ № 103. У зв`язку з чим, підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до довідки від 04 травня 2020 року № 15/51- відсутні.

Щодо нарахування виплати пенсії з урахуванням 100 % суми підвищення, відповідач зазначає, що з 01 січня 2020 року розмір пенсії позивача становить 100% від суми підвищення, а тому позовні вимоги в означеній частині є безпідставними.

У зв`язку з чим, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі (а. с. 131-333).

02 червня 2021 року позивачем подана відповідь на відзив, в якому зазначив, що підставою для здійснення перерахунку пенсії ним була надана довідка, яка видана Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганський областях від 04 травня 2020 року за № 15/51. Проте, відповідач неправомірно відмовив йому у перерахунку пенсії, порушив його право на підвищення пенсії. Згідно зі змістом адміністративного позову, позивач просить суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, із посиланням на судові рішення Верховного Суду у справах № 826/3858/18, № 160/8324/19 (а. с. 138-145).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2021 року підготовче провадження у справі закрито та призначено до розгляду по суті у судове засідання на 30 червня 2021 року на 12-00 год. (а. с. 147).

Сторони у судове засідання, призначене на 30 червня 2021 року не з`явились, про день та час розгляду справи своєчасно повідомлені.

18 червня 2021 року позивач надав заяву про розгляд справи без участі позивача, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання 30 червня 2021 року не з`явився, про день та час розгляду справи своєчасно повідомлений.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів, на підставі яких її може бути вирішено, суд вважає за можливе перейти з розгляду справи у відкритому судовому засіданні до розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Частиною 5 ст. 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Отже, відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України подальший розгляд даної справи по суті здійснюється в порядку письмового провадження.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , виданий Новоазовським РВ УМВС України в Донецькій області від 18 вересня 1997 року, РНОКПП НОМЕР_2 (а. с. 10-13).

Згідно пенсійного посвідчення серії НОМЕР_3 , виданого Пенсійним фондом України, позивач отримує пенсію по інвалідності 3 групи, інвалід війни (а. с. 22).

Згідно протоколу ГУ ПФУ в Донецькій області від 16 квітня 2018 року, позивач з 20 грудня 2006 року отримує пенсію по інвалідності у розмірі 77 % грошового забезпечення у розмірі 5 919,70 грн. (а. с. 93).

Згідно перерахунку пенсії з 01 травня 2018 року пенсія позивача складає 8 943,75 грн. (а. с. 92).

Згідно протоколу ГУ ПФУ у Донецькій області від 22 липня 2020 року пенсія позивача складає у розмірі 70 % грошового забезпечення у розмірі 12 045,79 грн. (а. с. 89).

Згідно протоколу ГУ ПФУ у Донецькій області від 01 лютого 2021 року пенсія позивача складає у розмірі 70 % грошового забезпечення у розмірі 13 211, 11 грн. (а. с. 79)

Згідно перерахунку пенсії з 01 березня 2021 року пенсія позивача складає 13 211,11 грн. (а. с. 79- зворотній бік).

25 травня 2020 року за № 15/51 Головним управлінням Служби Безпеки України в Донецькій та Луганській областях видана довідка на ОСОБА_1 про грошове забезпечення із розрахунку на місяць на посаді заступника начальника відділу (з вислугою років від 20 до 25) станом на 01 квітня 2020 року, з якої вбачається, що посадовий оклад становить - 7 641,50 грн., оклад за військовим званням -1 410,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років у розмірі 45 % - 4 073,18 грн., інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення, всього складає - 24 866,91 грн. (а. с. 89).

13 липня 2021 року позивач звернувся із заявою з проханням провести перерахунок пенсії за вислугою років з урахуванням виданої довідки Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях довідки від 04 травня 2020 року № 15/51 (а. с. 88).

Листом від 23 липня 2020 року за вихідним № 0500-0301-8/13568, Головне управління ПФУ у Донецькій області повідомило позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно представленої ним довідки від 04 травня 2020 року № 15/51 (а. с. 64-65).

Вважаючи рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки від 04 травня 2020 року за № 15/51 Головним управлінням Служби Безпеки України в Донецькій та Луганській областях протиправним, а також неправомірне зниження відповідачем з 80 % від грошового забезпечення до 77 % від основного грошового забезпечення, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Закон № 2262).

Відповідно до статті 21 Закону № 2262, розміри пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку); б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Так, з матеріалів справи вбачається наступне.

04 січня 2021 року позивач звернувся із заявою до відповідача щодо отримання інформації, в якій просив здійснити розрахунок його грошового забезпечення у розмірі 80 % від грошового забезпечення на підставі повідомлення про призначення пенсії за № 1077 від 25 грудня 2006 року, довідки виданої СБУ від 23 квітня 2007 року № ПС № 1920, довідки № 638 про грошове забезпечення на 13 грудня 2006 року (а. с. 15-16).

З повідомлення СБУ в Донецькій області від 25 грудня 2006 року за вихідним № 1077 ОСОБА_1 призначена пенсія по інвалідності (а. с. 19).

Згідно довідки-перерахунку СБУ у Донецькій області від 23 квітня 2007 року ПС № 1920, ОСОБА_1 вбачається, що у позивача на момент призначення пенсії по інвалідності - 2 група, пенсія призначена у розмірі 80 % (а. с. 20).

З 01 січня 2012 року, як зазначає відповідач, позивачу змінено групу інвалідності з 2 групи на 3 групу інвалідності.

Так, згідно з представленої копії пенсійної справи позивача вбачається, що відповідно довідки МСЕК Серїї 10 ААБ № 274382 від 22 грудня 2011 року, із зазначенням 3 групи інвалідності (а. с. 76-77).

Отже, з 01 січня 2012 року позивачу, відповідно до вимог пункту «а» статті 21 Закону № 2262 виплачується пенсія по інвалідності за 3 групою інвалідності у розмірі 60 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Відповідно до вимог статті 23 Закону № 2226, в разі наявності у особи з інвалідністю з числа осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років (пункт «а» статті 12), пенсія по інвалідності може призначатися їм у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги (пункт «а» статті 13).

Відповідно до статті 13 Закону № 2226, розміри пенсій за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Так, у відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що стаж позивача складає 29 років, з яких 9 років понад 20 років необхідних для призначення пенсії, до 50 % визначеного розміру грошового забезпечення додається 27 % за понаднормову вислугу років із розрахунку - 3% * 9 років = 27 %).

Суд зазначає, що спірного питання щодо стажу позивача на день розгляду справи не існує.

Отже, загальний відсотковий розмір пенсії позивача з 01 січня 2012 року складає 77 % (50 % визначених пунктом «а» статті 13 Закону № 2226 та понаднормові 27 %).

Окрім того, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2020 року у справі № 200/9044/20-а, яке набрало законної сили 20 січня 2021 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зобов`язано здійснити з 1 січня 2018 року та по теперішній час перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77 % сум грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум (а. с. 83-86).

Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З огляду на викладене, обставини встановлені рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/9044/20-а від 29 жовтня 2020 року не доказуються при розгляді цієї адміністративної справи.

З урахуванням зазначених правових норм та фактичних обставин справи, Донецький окружний адміністративний суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області правомірно здійснює виплату пенсії позивачу по інвалідності 3 групи у розмірі пенсії за вислугою років 77 % грошового забезпечення.

Заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню в частині:

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо незастосування при перерахунку з 01.01.2018 р., з 01.01.2019 р., та з 01.01.2020 р., з підстав, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії позивача, 80% від основного розміру грошового забезпечення для визначення її основного розміру, на які позивач набув право при виході на пенсію, безпідставного заниження відповідачем основного розміру пенсії позивача до 77% грошового забезпечення при проведенні такого перерахунку;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснення на підставі: відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 1622/05 від 03.03.2009 р. про нарахування, обчислення та виплати пенсії, виходячи із 80 % (абц. 4) від основного розміру грошового забезпечення на ім`я ОСОБА_1 ; повідомлення про призначення пенсії на ім`я ОСОБА_1 № 1077 від 25.12.2006 р.; довідки - перерахунку пенсії на ім`я ОСОБА_1 ПС №1920 від 23.04.2007 р.; довідки про грошове забезпечення на ім`я ОСОБА_1 № 638 станом на 13.12.2006 р., які були надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, для пенсійної справи позивача, перерахунок та виплату з 01.01.2018 р., з 01.01.2019 р., та з 01.01.2020 р., пенсії позивача, з підстав, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб", з застосуванням 80% від основного розміру грошового забезпечення для визначення основного розміру пенсії, а не 77%, як це зробив відповідач, та здійснити виплату (в найближчий виплатний період) донарахованої пенсії з 01.01.2018 р., з 01.01.2019 р., та з 01.01.2020 р. і по теперішній час з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виготовлення та надання до суду довідки-розрахунку щодо сум недоплаченої різниці виходячи із 80 % грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахування недорахованої суми пенсії, забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум, не отриману позивачем з вини Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та виплатити її за минулий час без обмеження з нарахуванням компенсації втрати частини доходів згідно статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та статтею 3 Закону України № 2050-ІІІ.

Щодо позовних вимог про здійснення з 01.04.2019 р. перерахунку, донарахування та виплати пенсії позивачу згідно довідки про розмір грошового забезпечення від 04 травня 2020 року № 15/51, для проведення з 01.04.2019 р. перерахунку основного розміру пенсії, та здійснення виплати у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р., з урахуванням виплачених сум, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з ч.4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до пункту 24 Порядку 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Отже, з набранням чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 (05.03.2019 р.) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме у зв`язку з набранням законної сили вказаним рішенням суду позивач отримав право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Верховний Суд у Рішенні від 17.12.2019 р. по зразковій справі №160/8324/19 дійшов висновку про те, що «дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року є неправомірними, а тому відповідача належить зобов`язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 р., у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 р. (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача».

Вказане рішення залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 р. у справі №160/8324/19.

Так, як встановлено з матеріалів справи, Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганських областях підготовила, а позивач надав до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області довідку від 24 травня 2020 року № 15/51 про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 01 квітня 2020 року.

Проте Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, не зважаючи на висновок Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19, відмовило позивачу в перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, посилаючись на неприйняття Урядом нового порядку про умови та порядок проведення перерахунку пенсій.

Висновок про безпідставність такого посилання відповідача висловлено Верховним Судом у постанові від 17 грудня 2019 року та Великою Палатою Верховного Суду у постанові суду від 24 червня 2020 року у зразковій справі №160/8324/19.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача, а саме в частині:

- визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо відмови та не проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 р. з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 05 березня 2019 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки про грошове забезпечення видану Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 04 травня 2020 року № 15/51: надбавки за роботу з таємними виробами, носіями документами ДСК, надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії, надбавки за розвідувальну та контррозвідувальну діяльність, надбавки за спеціальні завдання чи державну охорону, доплати за роботу з агентурою на конфіденційній основі,з виплатою перерахованої пенсії в 100-відсотковому від обчисленого розмірі (без застосування зменшення розміру);

- зобов`язання відповідача здійснити з 01.04.2019 р. перерахунок пенсії позивачу згідно довідки про розмір грошового забезпечення від 04 травня 2020 року № 15/51 виданої Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови КМУ 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» і обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, та здійснити виплату у розмірі 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з урахуванням виплачених сум.

Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача виплат донарахованої суми з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з 01.04.2019 р. станом на 05.03.2019 р. і по теперішній час, з урахуванням раніше виплачених сум.

Суд вважає, що зазначені позовні вимоги є передчасними, оскільки перерахунок відповідачем буде здійснений на підставі рішення суду, а судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у зв`язку з чим, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача виготовити та надати до суду довідку-розрахунок, щодо сум недоплаченої різниці щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з 05.03.2019 р. і по теперішній час, з урахуванням раніше виплачених сум, суд вважає, що належним способом захисту є зобов`язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок розміру пенсії позивача згідно представленої ним довідки про розмір грошового забезпечення від 04 травня 2020 року № 15/51, яка видана Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови КМУ 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» і обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 р. перерахунку основного розміру пенсії, з урахуванням виплачених сум.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частин 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Позивачем при пред`явленні адміністративного позову сплачений судовий збір: у розмірі 908,00 грн. (квитанція про сплату від 13 березня 2021 року) (а. с. 31), у розмірі 1 816,00 грн. (квитанція про сплату від 05 травня 2021 року) (а. с. 110), у розмірі 908,00 грн., (квитанція про сплату від 05 травня 2021 року) (а. с. 111), загальний розмір сплаченого судового збору складає - 3 632,00 грн.

Щодо розподілу судових витрат, суд виходить з того, що згідно положень статті 139 КАС України судові витрати підлягають відшкодуванню пропорційно задоволеним позовним вимогам, а саме, на користь позивача належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1 816,00 грн.

Керуючись статтями 2, 3, 5- 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 94, 139, 143, 194, 205, 241-243, 245, 246, 250, 295, 297, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови та не проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 р., з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 05 березня 2019 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки про грошове забезпечення видану Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 04 травня 2020 року № 15/51: надбавки за роботу з таємними виробами, носіями документами ДСК, надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії, надбавки за розвідувальну та контррозвідувальну діяльність, надбавки за спеціальні завдання чи державну охорону, доплати за роботу з агентурою на конфіденційній основі, з виплатою перерахованої пенсії в 100-відсотковому від обчисленого розмірі (без застосування зменшення розміру).

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити з 01.04.2019 р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 (зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) згідно довідки про розмір грошового забезпечення від 04 травня 2020 року № 15/51 виданої Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови КМУ 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» і обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з урахуванням виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 1 816 грн. (одна тисяча вісімсот шістнадцять гривень 00 копійок).

Повний текст рішення складений та підписаний 02 липня 2021 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно приписів підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги на рішення Донецького окружного адміністративного суду подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.О.Черникова