
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2021 року Справа № 160/7357/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Врони О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про:
- визнання протиправними дій Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо видачі довідок про складові заробітної плати з посиланням на наказ Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017р. № 750 "Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсії окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад";
- зобов`язання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області видати довідки про складові заробітної плати у відповідності до абзаців 1, 2, 6 п. 4 та п. 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2016 року № 622 із змінами та доповненнями для обчислення пенсії держслужбовця у середніх розмірах виплат, з яких було сплачено ЄСВ за травень місяць 2020 року для призначення пенсії з 09.06.2020р. та у відповідності до вимог Постанови правління ПФУ 17.01.2017р. за № 1-3.
В обґрунтування позову зазначено, що у зв`язку із виникненням законного права на призначення пенсії державного службовця, позивач у червні 2020 року зверталась до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області з листом-проханням, із запитами надати їй довідки про всі складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця як особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. Позивачем були отримані довідки, які були подані до Тернівського сектору обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області разом із заявою про призначення пенсії державного службовця. 16 червня 2020 року відділом з питань перерахунку пенсій № 14 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивачеві було надано відповідь про відмову в призначенні пенсії з підстав надання довідок проскладові заробітної плати, які не відповідають вимогам Постанови правлінняПФУ 17.01.2017р. за №1-3, а також із посиланням на п.4 «Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб», затверджених Постановою КМУ від 14 вересня 2016року №622. 17 червня 2020 року адвокат позивача звернулася до відповідача з адвокатським запитом з питанням надання довідок про складові заробітної плати з усунутими недоліками, які зазначені у листі про відмову в призначенні пенсії. Запитувані позивачем довідки було надано із заниженими сумами заробітної плати, що і стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.07.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
Оскільки, станом на день закінчення процесуального строку розгляду справи, в суду були відсутні докази отримання відповідачем копії ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.07.2020 року, та з метою недопущення порушення прав учасників процесу на здійснення судочинства на засадах змагальності, свободи в наданні суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, судом було зупинено провадження у справі ухвалою від 08.09.2020 року.
29.04.2021 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. В наданому до суду відзиві зазначено, що на момент звернення ОСОБА_1 у штатному розписі ГУ ДПС у Дніпропетровській області на 2020 рік відсутня посада головного державного ревізора - інспектора, яку особа займала за останнім місцем роботи на державній службі (у зв`язку з припиненням Західно-Донбаської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області) і яка би підпала під схему посадових окладів на посадах державної служби за групою оплати праці території одного або кількох районів, міст обласного значення, тому визначено посадовий оклад відповідно до Схеми посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій на рівні державних органів у 2020 році, затвердженої Постановою КМУ від 18 січня 2017 року №15 (зі змінами та доповненнями), що відповідає посаді головний спеціаліст державного органу, юрисдикція якого поширюється на територію одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення та складає 5300 грн.
Ухвалою суду від 29.04.2021 року поновлено провадження у справі.
Також, 29.04.2021 року ГУ ДПС у Дніпропетровській області до суду подано клопотання про заміну відповідача у даній справі - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на правонаступника - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ (код ЄДРПОУ 44118658).
Дане клопотання підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 вирішено: ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, до якого у тому числі, включено Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.
Абзацом 3 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 установлено, що територіальні органи ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення ДПС України територіальних органів згідно з абз. 4 п. 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається ДПС України після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи ДПС України. що будуть утворені згідно з абз. 4 п. 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, та заповненням 30 % вакансій.
В абзаці 4 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 закріплено, що права та обов`язки територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, переходять ДПС України та її територіальним органам.
Наказом ДПС України від 30.09.2020 № 529 утворено як відокремлені підрозділи ДПС України територіальні органи за переліком згідно з додатком, до якого, зокрема, включено Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.
30.09.2020 проведено державну реєстрацію створення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області як відокремленого підрозділу юридичної особи - ДПС України, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис за № 1000741030008085321.
Наказом ДПС України від 24.12.2020 № 755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи, повноважень і функцій територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893.
Відповідно до п. 6 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011, дія якого поширюється, в тому числі, і на територіальні органи міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, права та обов`язки органів виконавчої влади переходять у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.
Таким чином, на теперішній час всі права та обов`язки Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) перейшли до його правонаступника - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Згідно ст. 52 КАС Україниу разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне здійснити процесуальне правонаступництво, шляхом заміни відповідача - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на належного відповідача - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Згідно з ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала в Західно-Донбаській об`єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міністерства доходів у Дніпропетровській області на посаді головного державного ревізора-інспектора, з якої була звільнена 11.04.2014р. Загальний стаж державної служби позивача на дату звільнення складав 21 рік.
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області видано позивачу довідки від 03.06.2020 року за № 53808/10/04-36-13-02-24 та № 53820/10/04-13-13-02-21 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Як зазначено позивачем, розмір заробітної плати для призначення пенсії (посадовий оклад -5300 грн., надбавка за спеціальне звання - 400 грн., надбавка за вислугу років (50%) (за стаж державної служби 21 рік) -2650 грн., місячна премія (10 % посадового окладу) - 530 грн., інші виплати - 740 грн.) було визначено відповідно до підпунктів 1-5 пункту 4 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України № 750 від 10.05.2017 року, а саме як відсутньої у державному органу (ГУ ДПС у Дніпропетровській області) посади останньою, яку позивач займала на державній службі, а саме - головного державного ревізора-інспектора.
17.06.2020 року позивач звернулась до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області із заявою, в якій з посиланням на згідно пункт 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 року, просила про видачу довідки про складові заробітної плати щодо середніх розмірів надбавок, премій та інших виплат (надбавки за особливі умови труда, суми компенсації за невикористану відпустку, суму індексації заробітної плати, грошової допомоги на оздоровлення та грошову допомогу на вирішення соціально-побутових питань), на які нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове соціальне страхування, якщо такі виплати були включені до заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи, тобто головного державного ревізора-інспектора.
ГУ ДПС у Дніпропетровській області листом від 25.06.2020 за № 62616/10/04-36-13-02-21 року повідомило позивача, що довідки від 03.06.2020 року за № 53808/10/04-36-13-02-24 та № 53820/10/04-13-13-02-21, які були видані позивачу, відповідають вимогам наказу Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017р. № 750 "Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсії окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад".
Позивач, вважаючи дії відповідача протиправними, звернулась до суду з цим позовом.
Згідно із постановою Кабінету Міністрів України № 296 від 28.03.2018 року "Про Реформування територіальних органів Державної фіскальної служби" завершено процедури реорганізації державних податкових інспекцій шляхом їх приєднання до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
14.05.2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис № 12321120029003894 про державну реєстрацію припинення юридичної особи Західно-Донбаської ОДПІ.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України № 537 від 19.06.2019 року «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» ГУ ДФС у Дніпропетровській області реорганізовано шляхом приєднання до ГУ ДПС у Дніпропетровській області. 01 серпня 2019 року проведено державну реєстрацію юридичної особи ГУ ДПС у Дніпропетровській області.
Тобто, із заявами про надання довідки для призначення пенсії державного службовця позивач зверталася до відповідача як правонаступника Західно-Донбаської ОДПІ після того, як орган державної влади, в якому вона працювала, був припинений в якості юридичної особи.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 2 Закону України від 10.12.2015 року № 889-VIII «Про державну службу» рівнозначна посада - це посада державної служби, що належить до однієї групи оплати праці з урахуванням юрисдикції державного органу. При цьому, в органі, що виступає правонаступником Західно-Донбаської ОДПІ, відсутні посади, рівнозначні тій, на якій позивач працювала перед звільненням.
Юрисдикція ГУ ДФС у Дніпропетровській області та ГУ ДПС у Дніпропетровській області поширюється на територію усієї Дніпропетровської області, а юрисдикція Західно-Донбаської ОДПІ поширювалася на територію окремих адміністративно-територіальних одиниць Дніпропетровської області, що підтверджується відповідними положеннями вказаних юридичних осіб.
Закон України «Про державну службу» № 889-VIII набрав чинності 1 травня 2016 року.
Згідно з п. 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889-VIII визнано такими, що втратили чинність Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Пунктом 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889-VIII встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Так, статтею 37 Закону № 3723-ХІІ, зокрема, передбачено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 14.09.2016 року затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).
Згідно з п. 2 Порядку № 622 Згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII Про державну службу на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XIIПро державну службу (далі - Закон) мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII Про державну службу: мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п. 6 Порядку № 622 у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
Наказом Міністерства соціальної політики України № 750 від 10.05.2017 року затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад (далі - Порядок № 750).
Порядок № 750 розроблено відповідно до пунктів 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" та на виконання пункту 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб".
Згідно з п. 4 Порядку № 750 для надання довідок для призначення пенсії враховуються:
1) посадовий оклад і надбавка за ранг - в розмірах, чинних на день звернення за призначенням пенсії працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи та займаною посадою на державній службі, до яких прирівнюються посади працівників ліквідованих державних органів, згідно з переліками:
посад і постанов Кабінету Міністрів України, відповідно до яких затверджувалися посадові оклади працівників державних органів, що наведені в додатку 1 до цього Порядку;
посад і нормативно-правових актів, відповідно до яких затверджувалися посадові оклади працівників установ та організацій до набрання чинності Законом № 889, що наведені в додатку 2 до цього Порядку;
посад і постанов Кабінету Міністрів України, відповідно до яких затверджувалися посадові оклади працівників державних органів, посади яких у зв`язку з набранням чинності Законом № 889 не належать до посад державної служби, що наведені в додатку 3 до цього Порядку;
посад і постанов Кабінету Міністрів України та постанов правління Національного банку України, відповідно до яких посадові оклади працівників Національного банку України, які мають стаж 20 років на посадах, віднесених до посад державної служби, посади яких після набрання чинності Законом № 889 не належать до посад державної служби, віднесені до категорій посад державної служби, що наведені в додатку 4 до цього Порядку;
2) надбавка за вислугу років - на рівні 3 відсотків посадового окладу за прирівняною посадою державної служби за кожен календарний рік стажу державної служби на час призначення пенсії, але не більше ніж 50 відсотків посадового окладу;
3) премія - в розмірі 10 відсотків посадового окладу за прирівняною посадою державної служби;
4) грошова допомога, що надається до щорічної основної оплачуваної відпустки державним службовцям, - у розмірі 1/12 сум розмірів посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років, премії, визначених відповідно до підпунктів 1-3 цього пункту;
5) надбавка до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації - у розмірах, визначених законодавством (за умови встановлення).
За приписами п. 7 Порядку № 750 у разі відсутності або перейменування (відсутності) у державному органі посади, що була останньою, яку особа займала на державній службі, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною групою оплати праці з урахуванням юрисдикції державного органу.
Постановою Кабінету Міністрів України № 15 від 18.01.2017 року «Питання оплати праці працівників державних органів» (далі Постанова № 15) затверджено Перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних груп оплати праці.
Так, згідно із вказаним Переліком посада головного державного інспектора територіального органу центрального органу виконавчої влади прирівнюється до 7 групи оплати праці.
Крім того, Постановою № 15 також затверджено Схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів (у коефіцієнтах).
Відповідно до вказаної схеми посада головний спеціаліст державного органу віднесена до 7 групи оплати праці, а коефіцієнт співвідношень до мінімального розміру посадового окладу в органі державної влади, юрисдикція якого поширюється на територію одного або кількох районів, міст обласного значення, встановлено у розмірі 1,39.
При цьому, відповідно до Примітки 1 до вищевказаної Схеми посадові оклади на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів визначаються шляхом множення мінімального розміру посадового окладу групи 9 у державних органах, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, міст обласного значення, який становить два розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний коефіцієнт.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» установлено станом на червень 2020 року прожитковий мінімум для працездатних у розмірі 2027 гривень.
Зазначені суми відображені відповідачем у довідці, виданій позивачеві від 25.06.2020 року № 2704/10/04-36-13-02-13.
Так, на підставі положень Порядку № 750 розрахунок складових заробітної плати, які підлягають включенню до довідки для призначення визначено наступним чином - посадовий оклад у розмірі 5300 грн.; надбавка за спеціальне звання у розмірі 400 грн.; надбавка за вислугу років у розмірі 2650 грн.
За приписами абз. 6 п. 4 Порядку № 622 за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Як встановлено вище, в ГУ ДФС у Дніпропетровській області та ГУ ДПС у Дніпропетровській області посади, рівнозначні тій, яку обіймала позивач перед звільненням відсутні. Отже, визначено посадовий оклад відповідно до Схеми посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій на рівні державних органів у 2020 році, затвердженої Постановою КМУ від 18 січня 2017 року №15 (зі змінами та доповненнями), що відповідає посаді головний спеціаліст державного органу, юрисдикція якого поширюється на територію одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення та складає 5300 грн.
Так, за заявою позивача ГУ ДПС у Дніпропетровській області було сформовано та видано довідку від 25.06.2020 року № 2705/10/04-3613-02-13, відповідно до якої включено такі складові заробітної плати, як премію та грошову допомогу, що надається до щорічної основної оплачуваної відпустки державним службовцям, розмір яких розраховано на підставі абз. 6 п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих і категорій осіб».
Суд зазначає, що у відповідності до положень Порядку №750 у разі ліквідації юридичної особи, на якій працювала особи, довідка видається правонаступником.
Згідно з п.6 Порядку №622, відповідач як правонаступник видач довідку, визнавши наявність відповідної посади, на якій працювала позивач у штаті правонаступника ГУ ДПС у Дніпропетровській області.
Проте, суд зазначає, що розрахунок суми заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове страхування у довідках, не відповідає Порядку №622.
Так, посада позивача у 2014 році головного державного ревізора - інспектора не могла підпадати під схему посадових окладів на посадах державної служби за групою оплати праці території одного або кількох районів, міст обласного значення, оскільки станом на 2014 рік не було прийнято Постанову №15 від 18.01.2017 року, на яку посилається відповідач.
Уряд визначив розміри окладів для державних службовців на 2020 рік, а саме у постанові Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року № 15» від 15 січня 2020 року № 16». Ця постанова набрала чинності 25.01.2020 року і застосовується з 01.01.2020 року.
У 2019 році для встановлення розмірів посадових окладів посади державної служби було поділено на дев`ять груп оплати праці, а самі державні органи за юрисдикцією на три рівні. У схемах посадових окладів - 2020 у цьому аспекті відбулись певні зміни.
Відповідно до схеми посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2020 році посада «головний державний ревізор-інспектор» категорії В, підкатегорія В1 відповідає рівню державних органів, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міст Києва та Севастополя.
Згідно примітки «2» до схеми посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2020 році встановлено, що посадові оклади працівників структурних підрозділів, які є юридичними особами, територіальних (регіональних) органів центральних органів виконавчої влади, юрисдикція яких поширюється на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, визначаються за підкатегоріями Б1-ВЗ, а працівників структурних підрозділів територіальних органів центральних органів виконавчої влади в області, м. Києві або м. Севастополі, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, міст обласного значення, - відповідно до схеми посадових окладів на посадах державної служби, передбаченої для державних органів, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, міст обласного значення, крім органів доходів і зборів, а ГУ ДПС у Дніпропетровській області є контролюючим органом (органом доходів і зборів) і це означає, що посадові оклади органів доходів і зборів, юрисдикція яких поширювалася на територію одного або кількох районів, міст обласного значення, зараз юрисдикція поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міст Києва та Севастополя.
Абзацом третім пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014року № 236 із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №133 від 31.03.2015 «за посадовими особами органів державної фіскальної служби та особами рядового і начальницького складу податкової міліції, які переходять на службу до Державної фіскальної служби та її територіальних органів, членами їх сімей зберігаються умови матеріального забезпечення, пільги та інші соціальні гарантії (у тому числі медичне обслуговування, санаторно- курортне та пенсійне забезпечення), встановлені відповідно до законодавства для посадових осіб органів доходів і зборів га осіб рядового і начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей».
Таким чином, нині оплата праці провадиться за посадою «головний державний ревізор-інспектор», у тому числі і тих працівників (головних державних інспекторів), які здійснюють функції сервісного обслуговування, посадовий оклад яких складає 5500 грн. станом на 01.01.2020 року, за рівнем державних органів, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міст Києва га Севастополя, тому і заробіток для призначення пенсії такому працівникові визначається за цією посадою.
Постановою № 16 затверджено й перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних підкатегорій.
Указаний розподіл знайшов своє відображення в новій схемі на 2020 рік. Посада позивача «головний державний ревізор-інспекгор» прирівнюється до посади «головний державний ревізор-інспектор» категорії В, підкатегорія В1. Прирівняння нових посад працівників державних органів до відповідних підкатегорій здійснюється з урахуванням частини четвертої статті 6 Закону України від 10 грудня 2015 року №889 «Про державну службу», а саме: визначення підкатегорій посад державної служби та прирівняння посад державної служби проводиться Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Таким чином, якщо посада, з якої державний службовець вийшов на пенсію на час призначення відсутня в схемах посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України для відповідного державного органу, то його посада прирівнюється за посадовим окладом до посади керівних працівників чи спеціалістів у межах відповідної категорії у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію. При цьому посадовий оклад визначається за цією посадою відповідно до схем посадових окладів для відповідного державного органу з урахуванням їх підвищення.
За таких обставин, у довідках від 03.06.2020 року за № 53808/10/04-36-13-02-24 та № 53820/10/04-13-13-02-21 відповідачем неправомірно було здійснено обрахунок складових заробітної плати, які підлягають врахуванню при призначенні пенсії позивачу.
Таким чином, порушені права позивача підлягають відновленню судом шляхом визнання протиправними дій Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо видачі довідок про складові заробітної плати з посиланням на наказ Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017р. № 750 "Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсії окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад".
Як наслідок, підлягає задоволенню вимога про зобов`язання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області видати довідки про складові заробітної плати у відповідності до абзаців 1, 2, 6 п. 4 та п. 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2016 року № 622 із змінами та доповненнями для обчислення пенсії держслужбовця у середніх розмірах виплат, з яких було сплачено ЄСВ за травень місяць 2020 року для призначення пенсії з 09.06.2020р. та у відповідності до вимог Постанови правління ПФУ 17.01.2017р. за № 1-3.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 840,80 грн., що документально підтверджується квитанцією від 02.07.2020 року №27275593.
Отже, оскільки позовну заяву задоволено, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 840,80 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 73-77, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17а, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ ВП: 44118658) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії-задовольнити повністю.
Визнати протиправними дій Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо видачі довідок про складові заробітної плати з посиланням на наказ Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017р. № 750 "Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсії окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад".
Зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області видати довідки про складові заробітної плати у відповідності до абзаців 1, 2, 6 п. 4 та п. 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2016 року № 622 із змінами та доповненнями для обчислення пенсії держслужбовця у середніх розмірах виплат, з яких було сплачено ЄСВ за травень місяць 2020 року для призначення пенсії з 09.06.2020р. та у відповідності до вимог Постанови правління ПФУ 17.01.2017р. за № 1-3.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17а, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ ВП: 44118658) судовий збір за подачу позову до суду у розмірі 840,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Врона