
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2021 року ЛуцькСправа № 140/5155/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дмитрука В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 ) звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо перерахунку призначеної пенсії у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії відповідно до статті 51, 63 Закону №2262-ХІІ на підставі довідки Служби безпеки України у Волинській області №54/16-278 від 13.11.2020, з урахуванням усіх видів грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром з розрахунку 80 відсотків суми грошового забезпечення з 01.04.2019, стягнення 75 661, 29 грн. недоплачених грошових коштів за період часу з 01.04.2019 по 01.03.2021.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 по справі №140/17571/20, зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Волинській області про розмір грошового забезпечення від 13.11.2020 №54/16-278, з урахуванням зазначених у ній сум та видів грошового забезпечення.
Листом ГУ ПФУ у Волинській області від 22.04.2021 №3489-3178/Н-02/8-0300/21 повідомлено позивача, що пенсію перераховано із 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, а також нараховані кошти на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 по справі №140/17571/20 за період з 01.04.2019 по 31.03.2021 в сумі 75 661,29 грн. підлягають виплаті в межах бюджетних асигнувань виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України. Тому, правових підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 в розмірі 80 відсотків відповідного грошового забезпечення немає.
Вищевикладені обставини зумовили позивача звернутися з цим позовом до суду.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 24.05.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову повністю, мотивуючи тим, що на виконання рішення суду від 02.02.2021 у справі 140/17571/20 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 в розмірі який обчислюється з грошового забезпечення на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Волинській області. При цьому, основний розмір пенсії позивача склав 70 відсотків грошового забезпечення.
Вказав, що Законом України №1166-VII внесено зміни до частини другої статті 13 Закону №2262, яким встановлено максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, який не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43). Положення даної статті застосовуються як при призначенні пенсії, так і при перерахунку. Зміни, передбачені Законом, набрали чинності з 01.05.2014. На час здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.10.2020 вищевказані положення не скасовані та не визнані неконституційними, а тому є обов`язковими для застосування органами Пенсійного фонду України.
Щодо вимоги про стягнення з відповідача 75 661,29 грн., представник відповідача зазначив, що враховуючи недостатність бюджетних призначень для Пенсійного фонду України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду певна кількість таких рішень суду в даний час перебуває на обліку та після виділення коштів з Державного бюджету України, заборгованість за такими рішеннями буде погашена. З врахуванням наведеного, просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Дослідивши письмові пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, а також письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-XII.
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 по справі №140/17571/20, зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Волинській області про розмір грошового забезпечення від 13.11.2020 №54/16-278, з урахуванням зазначених у ній сум та видів грошового забезпечення.
Листом ГУ ПФУ у Волинській області від 22.04.2021 №3489-3178/Н-02/8-0300/21 повідомлено позивача, що пенсію перераховано із 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, а також нараховані кошти на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 по справі №140/17571/20 за період з 01.04.2019 по 31.03.2021 в сумі 75 661,29 грн. підлягають виплаті в межах бюджетних асигнувань виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України. Тому, правових підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 в розмірі 80 відсотків відповідного грошового забезпечення немає (а.с.9).
Вважаючи такі дії уповноваженого органу протиправними, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова №103) передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Як вбачається із матеріалів справи, пенсію за вислугу років позивачу було призначено у розмірі 80 відсотків від суми грошового забезпечення, з 01.04.2021 здійснено перерахунок пенсії виходячи із розміру 70 відсотків від суми грошового забезпечення, при здійсненні перерахунку та визначенні нового розміру пенсії відповідач застосував чинну норму частини другої статті 13 Закону №2262-XII.
Відповідно до рішення Волинського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 по справі №140/17571/20, ГУ ПФУ у Волинській області проведено з 01.04.2019 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Волинській області про розмір грошового забезпечення від 13.11.2020 №54/16-278, з урахуванням зазначених у ній сум та видів грошового забезпечення, зменшивши її розмір з 80 до 70 відсотків.
Згідно із частиною другою статті 13 Закону №2262-XII (в редакції Закону №1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 відсотків, до категорії 2, - 95 відсотків.
Разом з тим, при вирішенні даного спору суд, в силу приписів частини третьої статті 291 КАС України, враховує правові висновки, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18, які полягають у наступному.
Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону №2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону №2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону №2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Відтак, при перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону №2262-XII на підставі Постанови №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій останні не можуть бути звужені шляхом внесення змін до законодавства. Зважаючи на те, що позивач набув право на пенсію у розмірі 80 відсотків від суми грошового забезпечення, відповідно до статті 22 Конституції України не допускається звуження права позивача на перерахунок розміру пенсії у меншому відсотковому відношенні.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 80 до 70 відсотків грошового забезпечення під час її перерахунку.
З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України та правових висновків Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення, зобов`язати ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 51, 63 Закону №2262-ХІІ, на підставі довідки Служби безпеки України у Волинській області №54/16-278 від 13.11.2020, з урахуванням усіх видів грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром з розрахунку 80 відсотків суми грошового забезпечення з 01.04.2019, стягнення 75 661, 29 грн. недоплачених грошових коштів за період часу з 01.04.2019 по 01.03.2021.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 908,00 грн., сплачений згідно з квитанцією від 18.05.2021 №77.
Керуючись статтями 139, 243 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 51, 63 Закону №2262-ХІІ, на підставі довідки Служби безпеки України у Волинській області №54/16-278 від 13 листопада 2020 року, з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром з розрахунку 80 відсотків суми грошового забезпечення, з 01 квітня 2019 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області 75 661 (сімдесят п`ять тисяч шістсот шістдесят одну) гривні 29 копійок недоплачених грошових коштів за період часу з 01 квітня 2019 року по 01 березня 2021 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В.В. Дмитрук