
Справа № 686/26436/20
Провадження № 2/686/653/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2021 року Хмельницький міськрайонний суд в складі :
головуючого - судді Приступи Д.І.
при секретарі Медвідь М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому справу за позовом Хмельницької міської ради (29000, м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3, код ЄДРПОУ 33332218) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати, -
встановив:
23 жовтня 2020 року Хмельницька міська рада звернулась до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення 51 458 грн. 34 коп. безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку по АДРЕСА_2 , посилаючись на те, що ОСОБА_1 є власником нежитлового приміщення загальною площею 206,1 кв.м. та нежитлового приміщення загальною площею 358,1 кв.м. по АДРЕСА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 26.12.2013, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №227393279 від 08.10.2020 року. Хмельницьким управлінням Головного управління ДПС у Хмельницькій області було надано інформацію щодо задекларованих та сплачених коштів орендної плати/земельного податку та вказано, що ОСОБА_1 за земельні ділянки по АДРЕСА_2 за період з 2018 по 2020 жодних коштів не сплачувала. З 2013 року ОСОБА_1 договір оренди землі не укладає, права на землю не оформляє, користується земельними ділянками без правовстановлюючих документів для обслуговування нерухомого майна, плату за користування даними земельними ділянками не здійснює. Внаслідок цього територіальна громада міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради була позбавлена можливості отримати дохід у розмірі 51 458,34 грн. від здачі земельної ділянки в оренду в період з 01.05.2018 до 01.10.2020, в добровільному порядку сплатити зазначену суму відмовляється, а тому позивач просить його позов задовольнити.
Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, у випадку неявки відповідача не заперечив, щодо заочного розгляду справи, позовні вимоги підтримав в тому обсязі, що визначений у позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з`явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку, заяви про розгляд справи без його участі не надсилав, про причини неявки суд не повідомив.
Із письмової згоди представника позивача суд ухвалив заочний розгляд справи, на підставі наявних у справі доказів відповідно до ст. 280 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, що ОСОБА_1 є власником нежитлового приміщення загальною площею 206,1 кв.м. та нежитлового приміщення загальною площею 358,1 кв.м. по АДРЕСА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 26.12.2013, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №227393279 від 08.10.2020.
Хмельницьким управлінням Головного управління ДПС у Хмельницькій області було надано інформацію щодо задекларованих та сплачених коштів орендної плати/земельного податку та вказано, що ОСОБА_1 за земельні ділянки по АДРЕСА_2 за період з 2018 по 2020 жодних коштів не сплачувала.
Розмір безпідставно збережених коштів, який відповідає орендній платі за користування земельними ділянками, у період з 01.05.2018 по 01.10.2020 було нараховано на сформовані земельні ділянки площею 446 кв.м. та 162 кв.м. відповідно до витягів з Державного земельного кадастру про земельні ділянки.
З 2013 року ОСОБА_1 договір оренди землі не укладає, права на землю не оформляє, користується земельними ділянками без правовстановлюючих документів для обслуговування нерухомого майна, плату за користування даними земельними ділянками не здійснює. Внаслідок цього територіальна громада міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради була позбавлена можливості отримати дохід у розмірі 51 458,34 грн. від здачі земельної ділянки в оренду в період з 01.05.2018 до 01.10.2020.
Таким чином, розмір доходу відповідача у період з 01.05.2018 до 01.10.2020 було розраховано Хмельницькою міською радою як розмір плати за земельні ділянки комунальної власності у формі орендної плати, який нараховується та сплачується за регульованою ціною, встановленою уповноваженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування. Відповідно до витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку від 14.05.2020 та 07.08.2020 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 446 кв.м. відповідно становить: за 2018 рік - 269 624 грн., за 2019 рік - 269 624 грн., за 2020 рік - 269 624 грн.
Відповідно до витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку від 14.05.2020 та 07.08.2020 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 162 кв.м. відповідно становить: за 2018 рік-97 935 грн., за 2019 рік - 97 935 грн., за 2020 рік - 97 935 грн.
Розрахунок зазначеної у позові суми здійснено шляхом застосуванням орендної ставки 6% до нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку та з визначенням орендної плати в рік та в місяць з визначенням кількості місяців використання земельної ділянки. Згідно рішення дев`ятнадцятої сесії міської ради №64 від 29.08.2012 року «Про впорядкування орендної плати за землю та втрату чинності рішень сесії міської ради» затверджено орендні ставки, а саме відсотки від нормативної грошової оцінки, що враховується для розрахунку річної плати за землю. Даним рішенням затверджено 6 % - для розміщення, будівництва та обслуговування об`єктів іншого призначення, яка і використовувалась при обрахуванні безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельні ділянки по АДРЕСА_2 .
Належних та допустимих доказів, які б спростовували наданий позивачем розрахунок, відповідачем суду не надано.
Відповідно до ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності тощо.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об`єкти комунальної власності.
Відповідно до ст. 206 ЗК України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до пунктів 14.1.136 п.14.1 ПК України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Відповідно до п.286.1. ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Відповідно до статті 39 ЗК України та Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, укладеним та зареєстрованим відповідно до закону.
Відповідно до ст.. 83 Земельного кодексу України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об`єкти комунальної власності.
Статтею 206 ЗК України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Статтею 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно статті 1214 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов`язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна.
Відповідач (набувач), не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору, фактично збільшив свої доходи, а Хмельницька міська рада (потерпілий) втратила належне їй майно (кошти від орендної плати) у розмірі 51 458 грн. 34 коп.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що оскільки відповідач не виконав зобов`язання, з нього слід стягнути суму безпідставно збережених коштів.
Судові витрати по справі становлять 2102 грн. 00 коп., які слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 526, 530, 533, 536, 610, 611 п.1, 612 ч.1, 1046, 1048 ч.1, 1054 ч.1 ЦК України, ст.ст. 4, 12, 13, 76-83, 264-265, 280 ЦПК України суд,-
вирішив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Хмельницької міської ради (р/р НОМЕР_2, ЄДРПОУ 38045529, одержувач коштів: УК у м.Хмельниц./м.Хмельниц./24062200, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), призначення платежу - Кошти за шкоду, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу) безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку по АДРЕСА_2 в сумі 51458 грн. 34 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Хмельницької міської ради (р/р UA НОМЕР_3, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), код за ЄДРПОУ 38045529, одержувач коштів: УК у м.Хмельникц./м.Хмельниц./21080500, призначення платежу - інші надходження) судовий збір в сумі 2102 грн.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення, учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано та закінчення строку для подання відповідачем заяви про перегляд заочного рішення.
Суддя Хмельницького
міськрайонного суду Д.І. Приступа