Рішення № 98061992, 23.02.2021, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
23.02.2021
Номер справи
334/8520/19
Номер документу
98061992
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 23.02.2021

Справа № 334/8520/19

Провадження № 2/334/435/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2021 року Ленінський районний суд міста Запоріжжя

в складі: головуючого - судді Ісакова Д.О.,

за участю секретаря - Прийменко А.В.,

представника позивача - Рибалко Є.С.,

представника відповідача - Желтобрюхова В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Запоріжжя в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (не облікованого) об`єму природного газу, -

ВСТАНОВИВ:

ПАТ «Запоріжгаз» звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартость необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 206232,23 грн.

В обгрунтування позову вказав, що з 01 липня 2015 року ПАТ «Запоріжгаз» на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Відповідно до Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу газорозподільних систем ПАТ «Запоріжгаз» серед, суб`єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи (Оператор ГРМ).

У відповідності до п.3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу.

Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднкання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п.4 гл.3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем).

Згідно абз. 2, 3 п.1 Глави 4 розділу IX Кодексу газорозподільних систем для визначення фактичного об`єму споживання (розподілу/постачання) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ. У разі відсутності лічильника газу Оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому Оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.

На момент виявлення порушення, об`єкт споживання відповідача забезпечений вузлом обліку 4GMBP VIZAR G4 № 004606 від 02.07.2013 року встановлення побутового лічильника газу після виконання повірки, ремонту.

У відповідності до п.23 Правил надання населенню послуг з газопостачання затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.1999 року № 2246, які діяли на момент введення лічильника до експлуатації, відповідальність за збереження і цілісність встановлених у споживача лічильників газу та пломб на ним несе споживач.

11.05.2018 року ПАТ «Запоріжгаз» в порядку надання послуг з розподілу природного газу споживачеві за адресою: АДРЕСА_1 , було здійснено контрольний огляд комерційного вузла обліку газу на базі лічильника газу типу 4GMBP VIZAR G4, заводський номер № 004606. За наслідками огляду було виявлено порушення, а саме: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу. Позаштатний режим роботи ЗВТ, у зв`язку з чим складено Акт про порушення № 0600224962 від 11.05.2018 року, який підписано відповідачем без заперечень.

За фактом виявлення ознак пошкодження пломби на рахунковому механізмі та за наявності підозри у несанкціонованому втручанні в роботу ЗВТ за ініціативою та згодою сторін було вирішено про проведення експертизи лічильника газу.

11.05.2018 року лічильник газу було демонтовано та запаковано в пакет, який було опломбовано пломбою Оператора ГРМ № С44691069. За наслідками запровадження заходів із зняття лічильника ПАТ «Запоріжгаз» було складено Протокол направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу № 001211.

За результатами проведеної експертизи, підтверджено факт несанкціонованого втручання у роботу засобу вимірювальної техніки а сам: виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: розмірт та шрифт літер, цифр та елементів відбитку тавра державного повірника на повір очній пломбі, встановлений на лічильнику, не відповідає встановленому зразку. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет та опломбовано пломбою № С44566043.

На підставі виявленого порушення представником Оператора ГРМ у присутності споживача складено акт про порушення № ВЛВ-0218 від 17.05.2018 року. Акт підписано працівниками ПАТ «Запоріжгаз» та споживачем, без зауважень.

Комісією ПАТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення № ВЛВ-0218 від 17.05.2018 року, що відображено у протоколі № 1123 від 18.0.2018 року.

Відповідачу здійснено перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з 11.11.2017 року по 30.04.2018 року з урахуванням усіх газових приладів (плита газова -1, двоконтурний газовий котел – 1), зареєстрованих осіб -1 та опалювальної площі 280 кв.м.

Вартість не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу склала 206232,23 грн.

10.08.2018 року ПАТ «Запоріжгаз» на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт-розрахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату.

Відповідачем борг в добровільному порядку не сплачений.

Просить стягнути з ОСОБА_1 вартість необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу в розмірі 206232,23 грн., а також понесені судові витрати.

17.02.2020 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідач не визнає позов в повному обсязі з наступних підстав.

Договір розподілу природного газу між оператором ГРМ та споживачем шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті регулятора та оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п. 4 гл. 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем).

Пунктом 5 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направлє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об`єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) або додатка 2 (ля споживачів, що не є побутовими) до типового договору розоділу природного газу.

Натомість заява-приєднання до умов договору розподілу природного гзу (для побутового споживача), яка додана до позовної заяви не містить підпису відповідача та дати такої заяви. Також не надано супровідного листа щодо направлення такої заяви споживачу.

За таких умов договір розподілу природного газу із споживачем не укладений, а тому відповідач не вважається споживачем.

За приписами п.4 гл.6 розділу X Кодексу газорозподільної системи за збереженняі цілісність комерційних та дублюючих ВОГ ( вузол обліку газу) та пломб (відбитків їх тар) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

Наданий в якості доказу акт встановлення побутового лічильника газу після виконання повірки, ремонту № 004606 від 02.07.2013 року, яким нібито відповідач зобов`язалась забезпечити експлуатацію лічильника згідно вимог заводу виробника на даний тип лічильника та Правилам безпеки систем газопостачання України в графі «підпис» навпроти позначки «власник» підпис від імені ОСОБА_1 виконаний неувстановленою особою.

У зв`язку з цим відповідач не вважається такою, що взяла на себе відповідальність за збереження і цілісність встановленого лічильника газу та пломб на ньому.

Окрім того, в якості доказу позивачем надано копію акту № 0582 від 17.05.2018 року експертизи лічильника газу. В даному акті азначено про виявлення несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ: розміри та шрифт літер, цифр та елементів відбитку тавра державного повірника на повір очній пломбі, встановленій на лічильнику, не відповідає встановленому зрзку. Експертизі було піддано лічильник газу типу G-4 Візар, рік виготовлення 2013, заводський номер НОМЕР_1 .

В акті № 0581 експертизи лічильника газу від 17.05.208 року є окрема думка в якій зазначається, що для підтвердження справжності, пломба повірника потребує проведення додаткової експертизи в спеціальній лабораторії.

Представник ПАТ «Запоріжгаз» в судовому засіданні підтримав вимоги позовної заяви, просив їх задовольнити у повному обсязі, вважає позов обґрунтованим та законним.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав викладених у відзиві, просив у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи та надані доказі, вислухав пояснення представників сторін, суд приходить до таких висновків.

Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з ст.ст. 12, 13, 81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Докази подаються сторонами. Доказуванню підлягають обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Судом встановлено, що з 01.07.2015 року ПАТ «Запоріжгаз» здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Відповідно до Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу газорозподільних систем ПАТ «Запоріжгаз» кваліфікується як Оператор газорозподільної системи (Оператор ГРМ).

Відносини між газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та побутовими споживачами регулюються, зокрема, Законом України «Про ринок природного газу», Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2496 від 30.09.2015 року (далі-Правила) та Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30.09.2015 року.

Договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням ст.ст. 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 року № 2498, в порядку, визначеному цим розділом.

Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.

Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема, повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Заява-приєднання до договору розподілу природного газу з боку відповідача ОСОБА_1 за об`єктом споживання будинок АДРЕСА_1 , підписана не була. Доказів споживання відповідачем природного газу суду не надано.

Відповідно до акту № 004606 встановлення побутового лічильника газу після виконання перевірки, ремонту від 02.07.2013 року, за адресою: АДРЕСА_1 здійснена установка лічильника типу G-4 «Візар», 2013 року випуску, заводський № НОМЕР_1 . Лічильник опломбовано пломбою № R11796258 (а.с.20).

Ухвалою суду № 334/8520/19 від 12.08.2020 року по справі призначена судова почеркознавча та технічна експертиза документів за спеціальністю 1.1. Дослідження почерку і підписів, 2.1 Дослідження резкізитів документів.

За результатами проведеної Запорізьким відділенням Дніпровського науково-дослідного інституту комплексної судової почеркознавчої експертизи та судової експертизи документів по матеріалам цивільної справи № 334/8520/19 від 23.12.2020 року № 1718/1719-20 встановлено, що підпис, який виконано від імені ОСОБА_1 та розміщено в графі «підпис» від особи ОСОБА_1 у нижній частині акту встановлення побутового лічильника газу після виконання повірки, ремонту від 02.07.2013 року, виконаний не ОСОБА_1 , а іншою особою.

Відповідно до пункту 1 глави 5 розділу Х Кодексу ГРМ в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, комерційний вузол обліку (комерційний ВОГ) та його складові мають бути опломбовані пломбами з тавром відповідного органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, та пломбами заводу-виробника. Місця пломбування та реквізити пломб заводу-виробника, а також місця пломбування пломбами органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, вказуються в технічній документації (паспорті) на кожний ЗВТ або протоколі повірки, якщо така мала місце перед чи під час експлуатації ЗВТ.

11.05.2018 року представниками Оператора ГРМ начальниом відділу інспектування Маковською В.Є. , майстром відділу інспектуваня Кохан Н.С., за участю споживача ОСОБА_1 складено акт про порушення № 0600224962, в якому зазначено про встановлення порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме несанкціоноване втручання в роботу в ЗВТ, позаштатний режим роботи ЗВТ (а.с.15).

Предметом даного позову виступає майнова вимога позивача, як оператора газорозподільної системи, про стягнення з відповідача, як споживача, вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу на підставі акту про порушення.

Відповідно до пункту 4 Глави 1 Розділу І Кодексу ГРМ, контрольний огляд вузла обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з`єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/ лічильника газу.

Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Відповідно до п. 6 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРС та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.

Позаштатний режим роботи комерційного вузла обліку газу (далі -ВОГ), зокрема, включає:

1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;

2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу) загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу:

3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;

4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;

5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;

6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об`єму розподіленого (спожитого переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об`ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

Відповідно до п. 7 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про:

1) пошкодження пломб;

2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу);

3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу;

4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору;

5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ;

6) наявність несанкціонованого газопроводу;

7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Таким чином, несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу не є тотожним позаштатному режиму роботи лічильника газу, оскільки перше порушення може бути вчинене лише з вини споживача, а друге лише без вини споживача та за відсутності першого (пункти 1 та 3 глави 3 Розділу ХІ Кодексу ГРМ відповідно).

З наведеного випливає, що несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу не може мати місце одночасно з позаштатним режимом роботи лічильника газу, оскільки ці явища є взаємовиключними.

Всупереч цьому, в Акті про порушення, складеному за результатами контрольного огляду належного позивачу лічильника газу, зазначені два порушення одночасно. Водночас про пошкодження пломб чи пошкодження самого лічильника в Акті взагалі нічого не зазначено.

Так, під час контрольного огляду 11.05.2018 року представниками Оператора ГРМ ОСОБА_2 та ОСОБА_3 складено Акт про порушення № 0600224962 про наявність ознак «несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, позаштатного режиму роботи ЗВТ», при цьому в акті не зазначено жодних ознак порушень позаштатного режиму роботи, порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які були виявлені під час контрольного огляду, в тому числі щодо пошкодження пломб.

При цьому, під час контрольного огляду 11.05.2018 року представниками Оператора ГРМ ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було демонтовано лічильник, запаковано його в пакет, який було опломбовано пломбою Оператора ГРМ № С44691069, і направлено на експертизу, про що складено Протокол направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу № 001211 від 11.05.2018 року. В протоколі не зазначено, про пошкодження пломби.

18.05.2018 року комісією ПАТ «Запоріжгаз» з проведення експертизи ЗВТ та пломб, у складі голови комісії – начальника відділу інспектування ОСОБА_2 , та членів комісії, було проведено експертизу лічильника газу типу G-4 «Візар», заводський № № НОМЕР_1 .

З акту експертизи лічильника № 0581 від 17.05.2018 вбачається, що комісія, на підставі наказу № 02.4.1 НО-120-0717 від 25.07.2017 року, дійшла висновку, що виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, яке полягало у тому, що розміри та шрифт літер, цифр та елементів відбитку тавра державного повірника на повірочній пломбі, встановленій на лічильнику, не відповідає встановленому зразку. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні.

Провідний інженер з метрології ДП «Запоріжжястандартметрологія» Рилов Д.О. у акті висловив окрему думку, а саме для підтвердження справжності, пломба повірника потребує проведення додаткової експертизи в спеціалізованій лабораторії.

Споживач була присутньою при проведенні експертизи.

Лічильник було упаковано в пакет, опломбовано пломбою № С44566043, повернуто споживачу. Споживач ознайомлена з актом.

Протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення ПАТ «Запоріжгаз», яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення, від 18.05.2018 року вирішено акт про порушення № 0600224962 від 11.05.2018 року задовольнити частково.

Порядок проведення експертизи лічильників фізичних осіб встановлено Положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженим Наказом Міністерства палива та енергетики України 27.12.2005 №6 19, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.01.06 за № 53/11927.

Згідно розділу І цього Положення, його застосування є обов`язковим для газопостачальних організацій, газотранспортних організацій незалежно від форм власності та фізичних осіб, які застосовують лічильники газу для обліку природного газу в побуті.

Цей нормативний акт встановлює передумови проведення експертизи лічильників газу під час їх експлуатації, зокрема - у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра; зриву або пошкодження пломб.

Згідно пункту 3.2.2. Положення, у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення. Акт про виявлені порушення складається у двох примірниках за формою, наведеною у додатку 1. Один примірник акта про виявлені порушення залишається у споживача, а другий - залишається у представника газопостачальної (газотранспортної) організації. Акт про виявлені порушення підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків.

Згідно п. 3.2.4. Положення, демонтаж лічильника газу проводиться у присутності споживача представником газопостачальної (газотранспортної) організації, якому в установленому порядку надано право виконувати монтажні роботи. На вхідний та вихідний патрубки демонтованого лічильника газу ставляться заглушки, які пломбуються представником газопостачальної (газотранспортної) організації. За необхідності пломба може додатково встановлюватись у місці, де міститься повірчне тавро.

Відповідно до п.3.2.5. Положення, представник газопостачальної (газотранспортної) організації спільно із споживачем складають та підписують акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи (далі - акт про демонтаж лічильника газу). Акт про демонтаж лічильника газу складається у двох примірниках за формою, наведеною у додатку 2, Один примірник акта залишається у споживача.

Згідно п.3.2.7. Положення, у разі демонтажу лічильника газу на підставі акта про виявлені порушення на період проведення експертизи газопостачальна (газотранспортна) організація при демонтажі лічильника газу зобов`язана безкоштовно встановити на його місце лічильник газу з власного обмінного фонду.

У відповідності до п. 3.3.3. Положення, в ході проведення експертизи: комісія проводить зовнішній огляд лічильника газу на предмет відповідності фактичного стану лічильника ознакам, зазначеним в акті про демонтаж лічильника газу. Результати огляду заносять до акту експертизи лічильника газу встановленої в додатку 3 форми. Акт експертизи складається у трьох примірниках - по одному примірнику для споживача, газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології;

після зовнішнього огляду комісією перевіряються відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним в акті про демонтаж лічильника газу; цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак порушень, зазначених в акті про зняття лічильника газу; цілісність заводського та повірчого тавра на лічильнику газу; цілісність відлікового механізму та корпусу лічильника газу; цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника газу; наявність сторонніх предметів у середині лічильника газу; відповідність маркування лічильника газу нормативно-технічній документації;

проводиться позачергова повірка лічильника згідно з ДСТУ 2708-99 «Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення»;

результати огляду та позачергової повірки фіксуються в акті експертизи, який підписується всіма членами комісії, а також споживачем або його вповноваженою особою, окрема думка споживача або члена комісії має бути відображена в акті експертизи;

залежно від результатів експертизи до акта експертизи додається довідка про непридатність засобу вимірювальної техніки або свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки згідно з ДСТУ 2708-99;

після проведення експертизи на вхідний та вихідний патрубки лічильника газу ставляться заглушки, які пломбуються представником газопостачальної (газотранспортної) організації. Лічильник газу запаковується в поліетиленовий пакет, який пломбується пломбою газопостачальної (газотранспортної) організації.

Таким чином, дії представників відповідача по демонтажу газового лічильника та подальшого проведення «експертизи» не відповідають зазначеним вимогам законодавства.

Будь-якого обґрунтування висновку експертизи, що шрифт відбитку тавра державного повірника на пломбі не відповідає встановленому зразку не наведена, будь-яка причина такої невідповідності комісією не була встановлена, як і те, що така невідповідність пов`язана з несанкціонованим втручанням. Між тим, сама по собі невідповідність шрифту відбитку тавра ще не доводить втручання у нього з боку споживача. Також комісією не встановлено, що виявлене порушення призводить до заниження показників лічильника газу.

В судовому засіданні представник позивача також не пояснив, якими нормативними актами встановлено або затверджено такі зразки, яким шляхом було встановлено невідповідність шрифту відбитку тавра державного повірника.

Акт про порушення у вигляді несанкціонованого втручання, яке було встановлено в результаті експертизи, за її результатами не складався.

За вищевказаним рішенням комісії про задоволення акту про порушення № 0600224962 від 11.05.2018 року, Оператором ГРМ 20.07.2018 року було складено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості та розрахунок на його оплату на суму 206232,23 грн. (а.с.27, 28), які відповідач отримала 31.08.2018 року.

Пунктом 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Згідно п. 11 гл.5 розд. XI Кодексу ГРМ, при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Статтею 59 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно ч.1 ст.526 Цивільного кодексу України зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

З вказаної норми вбачається, що для притягнення особи до майнової відповідальності необхідним є встановлення наявності всіх складових частин складу порушення, а саме: наявність неправомірного діяння, наявність шкоди, наявність причинного зв`язку між протиправним діянням та спричиненою шкодою та наявність вини.

Згідно доводів позову, втручання в роботу ЗВТ було виявлено за результатами експертизи лічильника № 0581 від 17.05.2018 року і полягало у тому, що розміри та шрифт літер, цифр та елементів відбитку тавра державного повірника на повірочній пломбі, встановленій на лічильнику, не відповідає встановленому зразку.

Головним завданням експертизи та підставою для притягнення до відповідальності споживача є встановлення несанкціонованого втручання, чи здійснене це втручання з вини споживача та чи призводить таке втручання до заниження показників лічильника газу.

Інших клопотань щодо проведення експертиз сторони не заявляли.

Як вбачається з наведених вище доказів, втручання споживача в роботу ЗВТ доведено представниками ПАТ «Запоріжгаз» не було. Також відсутні докази, що в результаті дій позивача відповідачу спричинено шкоду, так як доказів несанкціонованого відбору природного газу позивачем не доведено будь-якими доказами.

Аналізуючи та оцінюючи в сукупності досліджені докази, суд дійшов висновку, що під час розгляду справи позивачем не доведено належними та допустимими доказами факт несанкціонованого втручання та неправомірних дій відповідача, які призвели до заподіяння шкоди. Відтак, рішення комісії оператора ГРМ ПАТ «Запоріжгаз», від 18.05.2018 року про задоволення акту про порушення від 11.05.2018 року № 0600224962 до споживача ОСОБА_1 про донарахування об`єму природного газу та його вартості у розмірі 206232,23 грн. є протиправним, а підстави для нарахування вартості необлікованого об`єму та обсягу природного газу та вимоги про оплату його вартості у розмірі 206232,23 грн. є необґрунтованими.

Згідно п. 9.1. Типового договору, Оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу Споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексом.

Відповідно до п.1 розділу 7 глави VI Кодексу ГРМ, оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, зокрема, у таких випадках: несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ (п.6); наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (п.9).

У разі якщо припинення газопостачання (розподілу природного газу) на об`єкт побутового споживача буде здійснюватися у випадках, визначених у підпунктах 1 - 6 (крім випадку подання споживачем письмової заяви про припинення газопостачання), 9 цього пункту, Оператор ГРМ має надати повідомлення про припинення газопостачання/розподілу природного газу побутовому споживачу не менше ніж за три доби до запланованої дати припинення газопостачання (розподілу природного газу). При цьому в повідомленні мають бути зазначені підстави та дата припинення газопостачання (розподілу природного газу).

Як встановлено судом, як на підставу припинення газопостачання і демонтажу лічильника Оператор ГРМ посилається на виявлене несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

Не встановивши та не довівши факт втручання споживача в роботу газового лічильника з метою заниження його показників, його фактично позбавили можливості користуватись послугами з газопостачання.

Лічильник газу був демонтований з порушенням встановлених Кодексом ГРМ вимог.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про захист прав споживачів» держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров`я і життєдіяльності. Як передбачено ст. 21 цього ж Закону, права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо при реалізації продукції будь-яким чином порушується свобода волевиявлення споживача та/або висловлене ним волевиявлення.

Відповідно до статті 2 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є, зокрема, справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Суддя, здійснюючи правосуддя, керується верховенством права (частина перша статті 129 Конституції України). Аналогічний припис закріплений у частині першій статті 10 ЦПК України.

Суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України (стаття 5 ЦПК України).

Крім того, суд не примає в якості доказу у справі довідку долучену позивачем до матеріалів справи в судовому засіданні 23.02.2021 року про фінансовий стан за рахунком № НОМЕР_2 видану ОСОБА_4 , оскільки вона не відповідає вимогам ст. 95 ЦПК України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями: 2, 5, 10, 11, 141, 263-268, 354 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об`єму (обсягу) природного газу - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Ленінський районний суд м.Запоріжжя шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Ісаков Д.О.