
Справа № 484/1070/21
Провадження № 2/484/706/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.06.2021р. Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
в складі : головуючого судді - Медведєвої Н.А.
секретар судового засідання –Бикова О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Первомайську в порядку загального позовного провадження справу за позовом акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за не облікований (донарахований) об`єм природного газу
за участю представника позивача - ОСОБА_2
відповідача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_3
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов позов акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 16164грн 47 коп.
Мотивуючи вимоги представши позивача зазначила, що відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 29.06.2017 року №853 АТ «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз» (далі - АТ «Миколаївгаз») видана ліцензія на право провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ на території Миколаївської області в зоні розташування розподільних газопроводів, що перебувають у власності та користуванні АТ «Миколаївгаз».
Відповідач є споживачем природного газу, який поставлявся АТ «Миколаївгаз» за адресою: АДРЕСА_1 . За вказаною адресою фактично проживає 3 особи, встановлені газові прилади: ПГ-4 плита газова 1 шт., газовий котел-колонка 1 шт, лічильник газу G-1,6 Самгаз №2135638, 1998 року випуску.
27 січня 2020 року за вказаною адресою представниками АТ «Миколаївгаз» за участі споживача складений акт про порушення №00001456 та акт про виявлені порушення №2586 , згідно яких встановлено порушення підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015р., (далі – Кодекс ГРМ) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (ВОГ, лічильника газу. Відповідач був присутнім при складенні актів та підписав їх без зауважень. Того ж дня лічильник газу №2135638 демонтований та направлений не експертизу. В результаті проведення експертизи 28.01.2020р. встановлено, що на корпусі відлікового механізму зі сторони вихідного патрубка мається отвір, що дає доступ до відлікового механізму.
На підставі вказаного, виконаний акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості, згідно якого відповідачу нарахований не облікований (донарахований) об`єм та обсяг природного газу за період з 29.07.2019р. по 26.01.2020 року на суму 16164,47грн.
Акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу та його вартості за граничними об`ємами споживання природного газу населення з урахуванням усіх газових приладів та пристроїв відповідача та рахунок на оплату направлено на адресу відповідача рекомендованим поштовим відправленням, які отримані споживачем 15.01.2021р.
Посилаючись на те, що станом на день звернення до суду з позовом сума збитків не сплачена, договір про реструктуризацію боргу не укладався, АТ «Миколаївгаз» просив суд стягнути з відповідача на їх користь заборгованості за не облікований (донарахований) об`єм природного газу у вказаному вище розмірі.
Ухвалою від 01.04.2021р. позовна заява прийнята до розгляду, відкрите провадження у справі, постановлено проводити розгляд справи в порядку загального позовного провадження, призначене підготовче засідання на 26.04.2021р., визначені строки для подачі заяв по суті.
26.04.2021р. підготовче засідання відкладене на 06.05.2021р. за клопотанням представниці позивача для ознайомлення з відзивом.
06.05.2021р. підготовче засідання відкладене на 20.05.2021р. за клопотанням представника відповідача для ознайомлення з доказами, наданими представницею позивача.
20.05.2021р. підготовче провадження закрите, справа призначена до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 11.06.2021р., викликані свідки.
В судовому засіданні представниця позивача підтримала позов у повному обсязі та просила його задовольнити.
Відповідач та його представник не визнали позов та просили в його задоволенні відмовити через необґрунтованість. Факт наявності на газовому лічильнику отвору відповідач підтвердив, але вказав, що розрахунок позивачем вартості не облікованих об`ємів природного газу здійснений з урахуванням, що у квартирі проживає 3 особи, але фактично у зазначеній квартирі частково проживав лише він. Крім того, у Акті №2586 про виявлені порушення наперед зазначена дата проведення повірки лічильника, у Акті про порушення від 27.01.2020р. відомості про обставини і суть порушення не зазначені, схеми працівником позивача не складались, фотофіксація не здійснювалась. Комісією під час розгляду Акту про порушення 07.08.2020р. був розглянутий акт експертизи від 27.01.2020р., хоча фактично експертиза проводилась 28.01.2020р. Також комісією було прийняте рішення, не передбачене п.11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, що є порушення вимог чинного законодавства. Відповідачем несанкціоноване споживання природного газу не здійснювалось, він не втручався в роботу газового лічильника, позивачем не надані суду докази пошкодження лічильника саме відповідачем. Також позивачем не надана інформацію про повірку пошкодженого лічильника.
Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши докази, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що відповідач є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу, укладеного 31.01.2017р., та споживачем послуг, що надаються АТ «Миколаївгаз».
Зі заявою про переоформлення особового рахунку та укладення договору за вказаною адресою відповідач звернувся до позивача лише 13.02.2020р., вказавши, що фактично він проживає у с.Кам`яний Міст Первомайського району Миколаївської області.
Отже, згідно інформації, що була наявна у позивача станом до 13.02.2020р., за цією адресою фактично проживали 3 особи. Також за зазначеною адресою встановлені газові прилади: ПГ-4 плита газова 1 шт., газовий котел-колонка 1 шт, лічильник газу G-1,6 Самгаз №2135638, 1998 року випуску.
27.01.2020р. працівниками АТ «Миколаївгаз» за участю відповідача під час проведеної перевірки систем газопостачання за вказаною адресою складений акт про порушення №00001456 про те, що за зазначеною вище адресою встановлене порушення Кодексу ГРМ, а саме підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ пошкодження ЗВТ (лічильника газу). На проведення засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду цього акту відповідач був запрошений. Зі складеним актом відповідач ознайомлена під підпис. Зауваження до акту відповідачем не вказані.
Згідно акту №2586 про виявлені порушення від 27.01.2020р. встановлено підозру на несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки (ЗВТ), зокрема, лічильника газу, виявлені пошкодження ЗВТ (висверлено отвір у лічильному механізмі).
27.01.2020р. лічильник газу №2135638 був демонтований для проведення експертизи, опломбовані вхідних та вихідний патрубки лічильника та пакет, про що складений Акт №2335. ОСОБА_1 був присутній під час демонтажу лічильника та запрошений 28.01.2020р. на 11:30год для проведення експертизи, про що свідчить його підпис у акті. Того ж дня складений протокол№Мк02.4.3 ---18 щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу.
Відповідно до акту №27 експертизи лічильника газу від 28.01.2020р. під час експертизи, що проведена у присутності відповідача, встановлено, що пломби держповірника в нормі, нам корпусі відлікового механізму зі сторони вихідного патрубку мається отвір, що дає доступ до відлікового механізму, на корпусі лічильника пошкодження відсутні та зроблений висновок, що мався доступ до відлікового механізму та за результатами повірки лічильник непридатний для подальшого використання. Окрема думка відповідачем на експертизу не наведена. Отже 28.01.2020р. ДП «Миколаївстандартметрологія» надана довідка про непридатність лічильника №2135638.
07.08.2020р. комісією по роботі з розгляду Актів про порушення фізичними особами – споживачами природного газу у присутності ОСОБА_1 був розглянутий Акт про порушення №00001456 від 27.01.2020р. та прийняте рішення: виконати донарахування з дня останнього обходу (але не більше ніж шість місяців) (протокол №39). Після чого був оформлений акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості за несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, згідно якого відповідачу нарахований не облікований (донарахований) об`єм та обсяг природного газу за період з 29.07.2019 року по 26.01.2020р. на суму 16164,47грн.
Відповідно до додатку до вказаного протоколу до нього внесені зміни в частині дати акту експертизи №27 та вказано, що правильною є дата 28.01.2020р.
АТ «Миколаївгаз» складений рахунок на оплату вартості не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу, який направлений на адресу відповідача рекомендованим поштовим відправленням та отриманий споживачем 15.01.2020 року.
Контролер служби інспектування Первомайської дільниці АТ «Миколаївгаз» ОСОБА_4 , яка була допитана як свідок, пояснила, що 04.01.2019р. вона за вказаною вище адресою: АДРЕСА_1 здійснювала перевірку газових приладів та лічильника газу. Так вона провела огляд лічильника, пломб та зафіксувала покази лічильника. Будь-яких порушень вона не виявила.
Слюсар ІІІ розряду служби експлуатації Первомайської дільниці АТ «Миколаївгаз» Сорокін А.Ю., яка також був допитаний як свідок, вказав, що 27.01.2020р. він прибув за заявкою відповідача про зняття газового лічильника для здійснення повірки. Під час огляду лічильника на правій боковій частині він виявив отвір, через який мався доступ до механізму лічильника. Отже у присутності відповідача були складені акти, сам лічильник був демонтований та направлений на експертизу. Документи відповідач підписав без зауважень. Відповідач казав, що отвір він не робив. Зазначений вище отвір під час огляду лічильника можливо виявити. Однак він знаходився у боковій частині лічильника біля стіни, отже побачити його можливо із використанням люстерка.
Статтею 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Відповідно до частини першої статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Між сторонами у справі склалися правовідносини, які регулюються Кодексом ГРМ, Положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженим наказом Міністерства палива та енергетики України від 27грудня 2005року №619 (далі - Положення).
Положення глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ визначають види порушень споживача внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об`ємів (обсягів) природного газу, до яких зокрема належить пошкодження ЗВТ (лічильника газу) (п.п.1 п.3).
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРМ несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Згідно пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до пунктів 1, 2 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Згідно з положеннями пункту 6 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ у разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пункту 2 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ, під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб`єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
Згідно з пунктом 3.3.1 Положення, експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.
За змістом пункту 3.3.3.1 Положення комісія проводить зовнішній огляд лічильника газу на предмет відповідності фактичного стану лічильника ознакам, зазначеним в акті про демонтаж лічильника газу. Результати огляду заносять до акта експертизи лічильника газу.
Пунктом 3.3.3.4 Положення передбачено, що результати огляду та позачергової повірки фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем або його вповноваженою особою. Якщо споживач (уповноважена особа) або член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи. Залежно від результатів експертизи до акта експертизи додається довідка про непридатність засобу вимірювальної техніки або свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки згідно з ДСТУ 2708-99.
Пунктом 5 Розділу ІІІ Порядку передбачено, що у разі, якщо між газопостачальним/газорозподільним підприємством і споживачем не досягнуто згоди про відшкодування збитків, спірні питання вирішуються у судовому порядку.
Пунктами 1, 5 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
Вказаний вище додаток 16 передбачає за необхідно можливість зазначення схематичного відображення порушення.
Однак здійснення таких фото- та відеозйомки для фіксації виявленого порушення, а також схематичного відображення порушення є правом представників Оператора ГРМ, а не обов`язком, отже відсутність таких зйомок та схеми не можуть свідчити про невідповідність дій працівників Оператора ГРМ вимогам Кодексу ГРМ.
Отже, як вбачається з акту про порушення № 00001456 від 27.01.2020року він за змістом та формою відповідає додатку № 16. В акті про порушення, акті про виявлення порушення, акті демонтажу лічильника, протоколу направлення ЗВТ на експертизу зазначена інформація щодо виду та суті порушення, зазначені дата, час та місце проведення експертизи лічильника. Всі вказані документи були складені у присутності споживача та ним підписані без жодних зауважень.
Відповідач був присутнім під час експертизи. Під час розгляду справи він вказав, що не згодний з висновком експертизи, сам механізм лічильника не розбирався, але не скористався своїм правом, передбаченим пунктом 6 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ та Цивільним процесуальним кодексом України на проведення позачергової або експертної повірки лічильника та експертизи.
Згідно пункту 3 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Із зазначеного вище додатку вбачається, що розрахунок здійснюється із урахуванням осіб, які проживають у приміщені.
Розрахунок не облікованих об`ємів природного газу був зроблений за період з 29.07.2019р. по 26.01.2020р. Відповідач придбав квартиру за адресою: АДРЕСА_1 31.01.2017р., однак лише у лютому 2020р. звернувся із заявою про переоформлення на своє ім`я особового рахунку та укладення відповідно договору. Згідно інформації, що містилась у позивача, у вказаний період у зазначеній вище квартирі проживали три особи. Отже, з урахуванням вказаної інформації був здійснений розрахунок, який відповідає положенням Кодексу ГРМ.
Згідно п.11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Згідно протоколу №39 від 07.08.2020р. комісією під час розгляду Акта про порушення №00001456 від 27.01.2020р. прийняте рішення: виконати донарахування з дня останнього обходу (але не більше ніж шість місяців). З урахуванням викладеного, таке рішення вказує на те, що акт про порушення був задоволений.
Суд не приймає посилання відповідача на те, що несанкціоноване споживання природного газу ним не здійснювалось, та він не втручався в роботу газового лічильника, отже не зобов`язаний сплачувати вартість не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу, оскільки факт пошкодження лічильника газу не спростований, а відповідно до ст.319 ЦК України, ст.13 Закону «Про ринок природного газу» саме власник, споживач є відповідальною особою за стан газового обладнання у належному йому житловому будинку та несе відповідальність за несанкціонований відбір природного газу.
Вказане вище свідчить про те, що позов обґрунтований та належить задоволенню в повному обсязі.
Крім того, на підставі ст.. 141 ЦПК України з відповідача належить стягнути на користь позивача витрати по сплаті судового збору.
Керуючись ст. 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз» вартість не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 16164грн 47 коп та витрати по сплаті судового збору в сумі 2270грн, всього 18434 (вісімнадцять тисяч чотириста тридцять чотири)грн 47коп.
Місцезнаходження позивача: вул.. Погранічна, 159, м.Миколаїв, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 05410263.
Місце проживання відповідача: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до Миколаївського апеляційного суду безпосередньо до суду апеляційної інстанції. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 ст. 358 ЦПК України.
Суддя Н.А.Медведєва
Повне судове рішення складене 02.07.2021р.