
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2021 року справа № 580/3211/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23), в якому просить:
-визнати протиправною відмову відповідача у здійсненні переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця;
-зобов`язати відповідача призначити позивачу з 19.04.2021 пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу” № 3723 в розмірі 60% заробітку, зазначеного в довідках від 19.04.2021 № 80/23-00-10-058 та № 81/23-00-10-058;
-зобов`язати відповідача з 19.04.2020 здійснювати нарахування і виплату позивачу пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу” № 3723 в розмірі 60% заробітку, зазначеного в довідках від 19.04.2021 № 80/23-00-10-058 та № 81/23-00-10-058.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що звернувшись до відповідача із заявою про перехід на пенсію по інвалідності державного службовця згідно із Законом №3723-XII, протиправно отримала відмову. Зазначено, що оскільки вона є інвалідом II групи, та має стаж на посаді державної служби 25 років, і перед зверненням за призначенням пенсії працювала на посаді, віднесеній до посад державних службовців, а тому має право на призначення пенсії по інвалідності згідно зі ст. 37 Закону № 3723-ХІІ. Наголошено, що право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII пов`язане лише з певним стажем роботи особи на посаді державного службовця, визначеним п. 10, 12 “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 889-VIII. Жодних додаткових умов для призначення такої пенсії у п. 10, 12 “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 889-VIII не встановлено.
Відповідачем подано відзив на позов, в якому відповідач позовні вимоги не визнав, та просив у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю. Зазначає, що позивач працювала в органах державної податкової адміністрації на посадах, які не належать до посад державної служби, визначених ст.25 Закону України “Про державну службу” №3723-ХІІ, а тому позивачу відмовлено у переведенні на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до Закону № 889-VIII. Також є передчасною вимога щодо нарахування та виплати пенсії обчисленої із заробітку зазначеного у довідках від 19.04.2021 № 80/23-00-10-058 та № 81/23-00-10-058 виданих ГУ ДПС у Черкаській області.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , відповідно до виписки із акту огляду МСЕК серії 10 ААБ № 084726 є інвалідом ІІ групи (загальне захворювання) з 14.12.2012 та перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області і отримує пенсію, як особа з інвалідністю 2 групи загального захворювання з 14.12.2012 відповідно Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Згідно копії трудової книжки б/н від 10.07.1995 позивач в період з 17.03.1995 року по 16.08.2000 року працювала в Управлінні юстиції Черкаської обласної державної адміністрації та Управлінні юстиції в Черкаській області, з 17.08.2000 року по 28.12.2019 року працювала в податкових органах. 10.07.1995 позивачу присвоєний 12 ранг державної служби наказ № 42-Л пар.3 від 27.06.1995 Управлінні юстиції Черкаської обласної державної адміністрації.
Наказом Головного управління ДПС у Черкаській області від 27.12.2019 за № 127-о, звільнено 28.12.2019 ОСОБА_1 з посади заступника начальника управління правового забезпечення- начальника відділу супроводження судових спорів за позовами платників податків до органів ДПС Головного управління ДПС у Черкаській області та припинено державну службу.
Суд звернув увагу, що у відповідності до матеріалів пенсійної справи та записів трудової книжки, стаж ОСОБА_1 , як державного службовця станом на 01 травня 2016 року становить більше 20 років.
19.04.2021 ОСОБА_1 звернулася до Головного Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про переведення з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону № 1058-ІУ, на пенсію по інвалідності державного службовця згідно із Законом № 3723-XII.
07.05.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області листом за №2891-2802/Р-03/8-2300/21 повідомило позивача про відмову у призначенні пенсії по інвалідності державного службовця, зазначивши, що з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон № 889-VIII, з огляду на положення пунктів 10, 12 розділу XI якого на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723 мають, зокрема жінки за наявності страхового стажу 30 років та які досягли пенсійного віку встановленого статтею 26 Закону № 1058, та які на день набрання чинності Законом № 889 (на 01.05.2016) займають посади державної служби та мають не менш як 10 років на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України, або які на 01.05.2016 мають не менше 20 років стаже на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби визначених статтею 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України. Головне Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у своєму листі зазначило, що позивач працювала на посадах, які не віднесені до відповідних категорій посад державної служби визначених статтею 25 Закону № 3723.
Вважаючи протиправною відмову відповідача, позивач звернулася з позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
До 01.05.2016 пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване нормами Закону України “Про державну службу” №3723-XII від 16.12.1993.
01.05.2016 набув чинності Закон № 889-VIII, підпунктом 1 пункту 2 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” якого визнано таким, що втратив чинність, Закон України “Про державну службу” (Відомості Верховної Ради України, 1993 , № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Водночас, за приписами ч. 9 ст. 37 Закону № 3723-XII визначено, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених ч. 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби (…).
Судом установлено, що трудовий стаж позивача на державній службі перевищує 20 років, він є інвалідом ІІ групи, що підтверджується довідкою МСЕК.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи, має стаж на посаді державної служби понад 20 років, перед зверненням за призначенням пенсії працювала на посаді, віднесеній до посад державних службовців, суд дійшов висновку, що позивач має право на призначення пенсії по інвалідності згідно зі ст. 37 Закону № 3723-XII, а тому відповідно наявні правові підстави для переведення його з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону № 3723-XII.
Аналогічна правова позиція щодо застосування вищезазначених норм матеріального права висловлена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 лютого 2019 року у справі № 822/524/18 (Пз/9901/23/18).
Суд зазначає, що обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ і пунктами 10, 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону 889-VIII, а саме для пенсії по інвалідності щодо стажу державної служби.
Відтак позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб?єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні в наслідок звільнення позивача від сплати від судового збору в силу Закону України “Про судовий збір”.
Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у здійсненні переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ: 21366538) призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 19.04.2021 пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ “Про державну службу” у розмірі 60 відсотків від заробітку зазначеного в довідках Головного управління ДПС у Черкаській області від 19.04.2021 № 80/23-00-10-058 та № 81/23-00-10-058.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня ухвалення рішення суду.
Суддя П.Г. Паламар