
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2021 року справа № 580/1597/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому просила:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу позивача періодів роботи з 01 січня 2004 року по 30 вересня 2005 року у Смілянському комунальному виробничому підприємстві «Шевченківський водоканал», з 01 жовтня 2005 року по 30 вересня 2006 року - у Комунальному підприємстві «Водсервіс», а з 01 вересня 2006 по 31 липня 2007 року -у Комунальному підприємстві «Смілаводоканал»;
- зобов`язати відповідача зарахувати до страхового стажу позивача періоди моєї роботи з 01 січня 2004 року по 30 вересня 2005 року у Смілянському комунальному виробничому підприємстві «Шевченківський водоканал», з 01 жовтня 2005 року по 30 вересня 2006 року - у Комунальному підприємстві «Водсервіс», а з 01 вересня 2006 по 31 липня 2007 року -у Комунальному підприємстві «Смілаводоканал».
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що з 01.02.2000 по 04.03.2008 працювала у Смілянському комунальному виробничому підприємстві «Шевченківський водоканал», Комунальному підприємстві «Водсервіс», Комунальному підприємстві «Смілаводоканал», які реорганізовані у Комунальне підприємство “ВодГео”. Проте, періоди роботи з 01.01.2004 по 30.09.2005 та з 01.10.2005 по 31.07.2007 відповідачем не зараховано у зв`язку з тим, що вказаними підприємствами не перераховано страхові внески у встановленому порядку за позивача, як найманого працівника.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 29.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі за даним позовом без повідомлення учасників справи (письмове провадження).
Відповідач проти позовних вимог заперечив, надавши до суду 16.04.2021 відзив на позовну заяву у якому зазначено, що листами Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 30.10.202 №5943-6415/О-06/8-2300/20 та від 27.11.2020 №6273-6661/О-0/8-2300/20 позивачу роз`яснено норми, що законодавства щодо зарахування страхового стражу періодів роботи позивача. Вказано, що вказані листи не є рішеннями суб`єкта владних повноважень та не зумовлюють виникнення будь-яких прав і обов`язків для позивача. Відповідачем 28.07.2020 та 27.11.2020 Комунальному підприємству “ВодГео” направлялись листи про необхідність подання заяви про проведення перевірки для приведення у відповідність відомостей щодо отриманих доходів до первинних документів. Після надання страхувальником відомостей про отримані позивачем доходи інформацію буде відображено в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. У зв`язку з відсутністю порушеного права позивача, відповідач просить закрити провадження в даній справі.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
З трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 вбачається, що з 01.02.2000 позивач наказом №37 від 01.02.2000 прийнята інспектором відділу кадрів-секретарем Смілянського комунального виробничого підприємства «Шевченківський водоканал».
Наказом №9 від 20. 04.2001 позивач переведена на посаду секретаря-машиніста.
Позивач наказом №110 від 30.09.2005 звільнена з посади у зв`язку з переведенням до Комунального підприємства «Водсервіс».
Наказом №21 від 01.10.2005 прийнята по переведенню на посаду секретаря Комунального підприємства «Водсервіс».
30.09.2005 звільнена наказом №23-к від 30.09.2006 у зв`язку з переведенням в Комунальне підприємство «Смілаводоканал».
Наказом №28 від 29.09.2006 позивач прийнята на роботу у зв`язку з переведенням оператором диспетчерського пульту керування служби пийного та технічного водопостачання Гречківського вододобору.
Позивач звільнена у зв`язку з переведенням до Комунального підприємства “ВодГео” наказом №36 від 31.07.2007.
01.08.2007 позивач прийнята оператором диспетчерського пульту керування водопостачання служби водопостачання в порядку переведення з КП “Смілаводоканал”.
Наказом №15-к від 13.12.2007 позивач переведена на посаду охоронника служби водопостачання.
Позивач наказом №7-к від 04.03.2008 звільнена з Комунального підприємства “ВодГео” за згодою сторін.
28.02.2020 позивач звернулась до відповідача із заявою в якій просила повідомити чи надходили відомості про утримання та перерахунок коштів до пенсійного фонду за неї, як працівника Смілянського комунального виробничого підприємства «Шевченківський водоканал», Комунального підприємства «Водсервіс», Комунального підприємства «Смілаводоканал».
У листі від 03.03.2020№498-777/О-02/8-2300/20 відповідачем вказано, що страхувальнику Комунальному підприємству “ВодГео” направлено лист щодо відсутності індивідуальних відомостей в РЗО по застрахованій особі ОСОБА_1 . За 2004-2006 роки та подання заяви на проведення перевірки.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 30.10.2020 №5943-6415/О-06/8-2300/20 позивачу повідомлено, що підстави для зарахування періодів його роботи з 2004 року по 2006 року відсутні.
Листом від 27.11.2020 №273-6661/О-06/8-2300/20 відповідач повідомив про те, що після надання страхувальником відомостей про отримані позивачем доходи, інформацію буде відображено в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу періодів роботи у Смілянському комунальному виробничому підприємстві «Шевченківський водоканал», Комунальному підприємстві «Водсервіс», Комунальному підприємстві «Смілаводоканал», позивач звернулась з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV (далі — Закон №1058-IV) страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч. 2 ст. 24 Закону №1058-IV).
Згідно із ст. 20 Закону №1058-IV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Судом встановлено, що позивач у спірний період працювала у Смілянському комунальному виробничому підприємстві «Шевченківський водоканал», Комунальному підприємстві «Водсервіс», Комунальному підприємстві «Смілаводоканал», що підтверджується трудовою книжкою серії НОМЕР_1 .
З індивідуальної відомості про застраховану особу ОСОБА_1 форми ОК-5 вбачається, що за період з 2004 по 2010 страхові внески Смілянським комунальному виробничим підприємством «Шевченківський водоканал», Комунальним підприємством «Водсервіс», Комунальним підприємством «Смілаводоканал» не сплачені.
Суд зазначає, що страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
При цьому, обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Внаслідок невиконання Смілянським комунальному виробничим підприємством «Шевченківський водоканал», Комунальним підприємством «Водсервіс», Комунальним підприємством «Смілаводоканал» обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії за період, зокрема 2004 - 2007 роки не є підставою для позбавлення позивача права на їх зарахування до страхового стажу.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємствами-страхувальниками свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періоду роботи ОСОБА_1 у Смілянському комунальному виробничому підприємстві «Шевченківський водоканал», Комунальному підприємстві «Водсервіс», Комунальному підприємстві «Смілаводоканал».
Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного суду від 30.09.2019 у справі №414/736/17, від 30.07.2019 у справі №373/225/16-а та від 23.03.2020 у справі №535/1031/1-а.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною 2 статті 77 КАС України в справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, суд, за правилами встановленими статтею 90 КАС України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на задоволених позовних вимог, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору у сумі 908 грн 00 коп., підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 241-246, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 01 січня 2004 року по 30 вересня 2005 року у Смілянському комунальному виробничому підприємстві «Шевченківський водоканал», з 01 жовтня 2005 року по 30 вересня 2006 року - у Комунальному підприємстві «Водсервіс», а з 01 вересня 2006 по 31 липня 2007 року у Комунальному підприємстві «Смілаводоканал».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, Черкаська обалсть, 18001, код ЄДРПОУ 21366538) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) періоди роботи з 01 січня 2004 року по 30 вересня 2005 року у Смілянському комунальному виробничому підприємстві «Шевченківський водоканал», з 01 жовтня 2005 року по 30 вересня 2006 року у Комунальному підприємстві «Водсервіс», а з 01 вересня 2006 по 31 липня 2007 року у Комунальному підприємстві «Смілаводоканал».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, Черкаська обалсть, 18001, код ЄДРПОУ 21366538) судові на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суду строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Кульчицький