Рішення № 98049207, 28.05.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2021
Номер справи
580/1657/21
Номер документу
98049207
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2021 року справа № 580/1657/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С. О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дмитрушківської сільської ради про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі — позивач) з позовом до Дмитрушківської сільської ради (далі — відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу середньомісячної заробітної плати за період працевлаштування, але не більше шести місяців;

- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу середньомісячну заробітну плату н період працевлаштування, але не більше шести місяців з 24.11.2020 по 24.05.2021 у сумі 80 730, 00 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 31.03.1999 її обрано секретарем Косенівської сільської ради. Після припинення повноважень та звільнення із займаної посади, позивача не працевлаштовано. Позивач 14.12.2020 звернулась із заявою до відповідача про здійснення виплат у розмірі шести місячних середніх заробітних плат у зв`язку з припиненням її повноважень та не працевлаштуванням. Листом №46/02-16 від 12.01.2020 Дмитрушківська сільська рада у виплаті коштів, передбаченої ч. 2 ст. 33 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад” відмовила. Позивач вважає вказані дії відповідача протиправними та такими, що порушують її права.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду Кульчицького С. О. від 30.03.2021 відкрито спрощене провадження у справі за даним позовом, без повідомлення учасників справи.

Відповідач проти позовних вимог заперечив, надавши до суду відзив на позовну заяву в якому зазначив, що у трудовій книжці позивача відсутній запис про звільнення позивача у зв`язку з переходом на виборну посаду. У відзиві вказано, що недотримання вимог заповнення трудової книжки, а також невідповідність запису у трудовій книжці із записом відповідно до архівного витягу від 18.12.2020 №04-05/371.1 ставить під сумнів питання щодо правомірності виплати позивачу коштів відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.

З свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 , виданого 26 серпня 1989 року вбачається, що після укладення шлюбу ОСОБА_2 присвоєно прізвище ОСОБА_3 .

Як вбачається з трудової книжки колгоспника №1059 ОСОБА_2 з 01.06.1996 прийнята в члени КСПП “Косенівка” згідно наказу №5 від 28.06.1996.

05.05.1997 вибула з членів КСПП “Косенівка і звільнена з роботи згідно поданої заяви відповідно до протоколу №5 від 10.05.1997.

01.09.1998 прийнята в члени КСПП “Косенівка” на підставі протоколу №1 від 02.02.1999.

25.12.1998 звільнена з роботи у зв`язку з вибранням на виборну посаду секретаря виконкому Косенівської сілької ради на підставі протоколу №2 від 13.02.1998.

З трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 вбачається, що рішенням V сесії сільської ради ХХІІІ скликання від 25.12.1998 вона обрана секретарем Косенівської сільської ради.

Розпорядженням сільського голови від 25.12.1998 позивачу присвоєно 13 ранг державного службовця.

26.12.2020 присвоєно 12 ранг державного службовця відповідно розпорядження сільського голови №3 від 15.03.2001.

06.07.2001 позивачем складено присягу посадової особи місцевого самоврядування.

06.07.2001 присвоєно 12 ранг посадових осіб місцевого самоврядування відповідно розпорядження сільського голови №7 від 06.07.2001.

11.04.2002 позивач обрана секретарем Косенівської сільської ради згідно рішення 1-2 сесії сільської ради ХХIV скликання від 11.04.2002.

Відповідно розпорядження сільського голови №7 від 15.03.2003 позивачу присвоєно 11 ранг посадових осіб місцевого самоврядування.

26.04.2005 позивачу присвоєно 10 ранг посадової особи місцевого самоврядування згідно з розпорядження сільського голови від 26.04.2005.

Відповідно до рішення сесії №1-2 від 13.04.2006 позивач обрана секретарем Косенівської сільської ради

26.04.2007 позивачу присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування.

Рішенням сільської ради №1-2 від 16.11.2020 позивач обрана секретам Косенівської сільської ради.

Рішенням сесії №1-2/IVII від 17.11.2015 позивач обрана секретам Косенівської сільської ради.

24.11.2020 припинено повноваження секретаря Косенівської сільської ради ОСОБА_1 відповідно підпункту 4 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких Законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад.

Згідно виписки з рішення Косенівської сільської ради від 25.12.1998 вирішено обрати секретарем виконкому сілької ради ОСОБА_4 .

З архівного витягу рішення Косенівської сільської ради від 31.03.1999 №6-5 вбачається, що ОСОБА_1 обрано секретарем сільської ради.

Архівним витягом з рішення позачергової п`ятої сесії Косенівської сільської ради ХХІІІ скликання від 25.12.1998 підтверджується обрання секретам виконкому сільської ради ОСОБА_1 .

У довідці архівного відділу Уманської районної державної адміністрації Черкаської області від 18.12.2020 №04-05/371 зазначено, що в протоколах загальних зборів членів КСПП “Косенівка за 1996, 1999 роки виявлено інформацію про прийняття в члени КСПП ОСОБА_1 з 01.06.1996 та про звільнення її з почади у зв`язку з вибранням секретарем Косенівської сільської ради.

Згідно довідки архівного відділу Уманської районної державної адміністрації Черкаської області від 18.12.2020 №04-05/371.1 ОСОБА_1 звільнено з посади у зв`язку з вибранням її на посаду секретаря сільської ради відповідно до протоколу №3 засідання правління КСПП “Косенівка” с. Косенівка Уманського району Черкаської області від 13.07.1999 року.

Рішенням Дмитрушківської сільської ради від 24.11.2020 №1-12/VIII “Про реорганізацію сільських рад шляхом приєднання до Дмитрушківської сільської ради” до Дмитрушківської сільської ради приєднано, зокрема сільську раду села Косенівка.

З довідки Дмитрушківської сільської ради від 24.02.2021 №114 вбачається, що ОСОБА_1 дійсно працювала на посаді секретаря Косенівської сільської ради і її середньомісячна заробітна плата за 2020 рік склала 13 455, 00 гривень.

Позивач звернулась до відповідача із заявою про здійснення їй виплати, передбаченої ч. 2 ст. 33 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”.

Листом №46/02-16 від 12.01.2020 Дмитрушківська сільська рада у виплаті коштів, передбаченої ч. 2 ст. 33 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад” відмовила з підстав недотримання вимог заповнення трудової книжки, а також невідповідність запису у трудовій книжці із записом відповідно до архівного витягу від 18.12.2020 №04-05/371.1.

Вважаючи відмову позивача у такій виплаті протиправною, позивач звернулась з позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає про таке.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.43 Конституції України встановлено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Роботодавець створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

Згідно п.17 ч.1 ст.4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування регулює Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

З урахуванням Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

Відтак, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду секретаря виконкому Косенівської сілької ради у період з 25.12.1998 по 24.11.2020 мала статус депутата Косенівської сільської ради.

Позивача 24.11.2020 звільнено з посади секретаря Косенівської сільської ради на підставі підпункту 4 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких Законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад”.

Згідно з підпункту 4 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких Законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад” повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 цього пункту.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.41 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП України) крім підстав, передбачених статтею 40 цього Кодексу, трудовий договір з ініціативи власника або уповноваженого ним органу може бути розірваний також у випадку припинення повноважень посадових осіб.

Згідно з положеннями ст.44 КЗпП України при припиненні трудового договору з підстав, зазначених у пункті 6 статті 36 та пунктах 1, 2 і 6 статті 40 цього Кодексу, працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку; у разі призову або вступу на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу (пункт 3 статті 36) - у розмірі двох мінімальних заробітних плат; внаслідок порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного чи трудового договору (статті 38 і 39) - у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку; у разі припинення трудового договору з підстав, зазначених у пункті 5 частини першої статті 41, - у розмірі не менше ніж шестимісячний середній заробіток.

Депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації (п.п. 1, 2 ч. 2 ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад").

У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету.

Отже, право на отримання середнього заробітку, отриманого на виборній посаді, має особа, якщо вона не є пенсіонером та не була забезпечена роботою після припинення повноважень. Такий заробіток зберігається на період 6 місяців і підлягає виплаті з відповідного місцевого бюджету.

Згідно довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 03.12.2020 позивач в управлінні на обліку не перебуває. Інші докази отримання позивачем одного зі вказаних вище видів пенсії відповідачем до суду не надано.

Суд зазначає, що Дмитрушківська сільська рада є правонаступником Косенівської сільської ради відповідно до рішення від 24.11.2020 №1-12/VIII “Про реорганізацію сільських рад шляхом приєднання до Дмитрушківської сільської ради”, тому обов`язок щодо працевлаштування позивача покладено на неї.

Позивач до обрання на виборну посаду секретаря Косенівської сільської ради працювала у КСПП “Косенівка”.

Як вбачається з довідки архівного відділу Уманської районної державної адміністрації Черкаської області від 07.12.2020 №04-05/353, протоколом №3 загальних зборів уповноважених членів КСПП "Косенівка" від 20.03.2000 реорганізовано КСПП "Косенівка" в СТОВ "Косенівка".

В матеріалах справи відсутні докази працевлаштування позивача у СТОВ "Косенівка" на попередній або рівноцінній посаді за період з 24.11.2020 по 24.05.2021.

Доказів того, що позивачу пропонувалася інша рівноцінна робота (посада) на іншому підприємстві, в установі, організації на період працевлаштування до суду відповідачем не надано.

Як вбачається матеріалів справи, на звернення позивача щодо виплати на період працевлаштування середньої заробітної плати, яку вона одержувала на виборній посаді, але не більше шести місяців відповідачем відмовлено з підстав неналежного оформлення трудової книжки та невідповідності записів у ній.

Щодо вказаних посилань відповідача суд зазначає, що відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб`єкта господарювання (п. 4 Постанови Кабінету Міністрів Про трудові книжки працівників від 27 квітня 1993 р. № 301).

На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 21.02.2018 у справі №687/975/17.

Крім того суд зазначає, що звільнення ОСОБА_1 з посади у зв`язку з вибранням її на посаду секретаря сільської ради відповідно до протоколу №3 засідання правління КСПП “Косенівка” с.Косенівка Уманського району Черкаської області від 13.07.1999 року підтверджується довідкою архівного відділу Уманської районної державної адміністрації Черкаської області від 18.12.2020 №04-05/371.1.

За вказаних обставин суд дійшов висновку, що позивач має право на нарахування та виплату середньомісячної заробітної плати, яку вона одержувала на виборній посаді у раді на період працевлаштування у розмірі шести місячних заробітних плат.

Щодо розміру середнього заробітку позивача за шість місяців суд зазначає таке.

Відповідно до довідки виконавчого комітету Дмитрушківської сільської ради від 24.02.2021 №114 заробітна плата позивача за останні 2 календарні місяці роботи (вересень-жовтень 2020 року) становить 13 445, 00 грн.

Відтак, розмір шестимісячного середнього заробітку позивача за період з 24.11.2020 по 24.05.2021 становить 80 670, 00 грн (13 445, 00 грн х 6).

Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач не вжив усіх необхідних заходів, визначених ч.2 ст.33 Закону України "Про статус місцевих депутатів місцевих рад", а тому, в нього виникли зобов`язання щодо збереження, середньої заробітної плати, але не більше шести місяців, яку позивач одержувала на посаді секретаря виконавчого комітету Косенівської сільської ради та що має бути виплачена з відповідного місцевого бюджету.

За вказаних обставин суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу суд зазначає наступне.

Згідно пункту 3 частини 1 статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Згідно частини 3 статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

Згідно частини 2 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Частиною 3 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Таким чином, Кодексом адміністративного судочинства України передбачені витрати на правничу допомогу адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу.

Згідно частини 7 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

На підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу позивачем надано договір про надання правової допомогм від 17.02.2021 б/н, розрахунок опис судових витрат, квитанція до прибуткового касового ордеру.

З наданого позивачем розрахунку-опису судових витрат вбачається, що адвокатом Мельник О. Ф. надав позивачу правову допомогу щодо:

надання консультацій — 500, 00 грн;

вивчення документів — 2 000, 00 грн;

оформлення запиту до Дмитрушківської сільської ради — 500, 00 грн;

складення позовної заяви — 3 000, 00 грн;

ведення цивільної справи в суді — 6 000 грн.

Стягнення витрат на професійну правничу допомогу підлягають частковому задоволенню з огляду на таке.

У розрахунку-опису судових витрат представником позивача не зазначено з приводу якого спору була надана правова консультація та які документи були ним вивчені. Крім того, у вказаному розрахунку не зазначено, що вказані послуги надані у зв`язку із підготовкою та розглядом справи про визнання протиправними дій Дмитрушківської сільської ради щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу середньомісячної заробітної плати за період працевлаштування, але не більше шести місяців та зобов`язання її нарахувати та виплатити.

Щодо оформлення запиту до Дмитрушківської сільської ради суд зазначає, що позовна заява не міститься запитів від представника позивача ОСОБА_5 адресованих Дмитрушківській сільській раді.

Крім того, дана адміністративна справа розглядалася за правилами спрощеного провадження без виклику сторін, а тому стягнення витрати на професійну правничу допомогу за введення справи в суді відсутні.

Разом з цим, частиною 5 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Дана адміністративна справа №580/1657/21 за позовом ОСОБА_1 до Дмитрушківської сільської ради про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії є справою незначної складності.

А тому заявляючи вимогу про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 12 000 позивачем порушено принцип співмірності.

З урахуванням викладеного та підтверджених доказами понесених витрат, суд дійшов висновку, що 2 000 грн., є справедливим, розумним, пропорційним та обґрунтованим розміром відшкодування витрат на правничу допомогу.

Отже, судові витрати на правничу допомогу у сумі 2 000 грн. підлягають стягненню з бюджетних асигнувань відповідача.

Судові витрати розподілу не підлягають, оскільки позивач звільнена від сплати судового збору на підставі п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір”.

Керуючись ст.ст. 2 ,6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Дмитрушківської сільської ради щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 середньої заробітної плати на період працевлаштування, але не більше шести місяців, яку вона одержувала на посаді секретаря виконавчого комітету Косенівської сільської ради відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”.

Зобов`язати Дмитрушківську сільську раду (вул. Петропавлівська, 19, с. Дмитрушки, Уманський район, Черкаська область, 20332, код ЄДРПОУ 26261442) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) середню заробітну плату на період працевлаштування, але не більше шести місяців, яку вона одержувала на посаді секретаря виконавчого комітету Косенівської сільської ради відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад” у розмірі 80 670 (вісімдесят тисяч шістсот сімдесят) гривень 00 копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дмитрушківської сільської ради (вул.Петропавлівська, 19, с. Дмитрушки, Уманський район, Черкаська область, 20332, код ЄДРПОУ 26261442) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) витрати на професійну правничу допомогу у сумі 2 000 (дві тисячі) гривень 00 копійок.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Кульчицький